Familieberichten TEXELSE 3 COURANT Verhuisd Kunstzinnig therapeuten beginnen praktijk 'Je helpt het onbegrensde in te kaderen' Gosse Waaijer Gosse Waaijer Dag lieve opa Anna van Rossum-van Dongen Annie Andreas Martinus Keijzer Andre Keijzer "Dag lieve buurman Andre" Leendert Quartel Leen Guido Simon Johan Jilles Cornell's Verhuisbericht Mw. J. Kiewiet- Zandee DINSDAG 30 MAART 2010 Alie Vlaming (links) en Hilde van der Kamp hebben hun krachten gebundeld. Beiden hebben hun opleiding kunstzinnige thera pie op HBO-niveau gevolgd aan De Wervel in Zeist. Alie Vlaming is sinds 2006 kunstzinnig the rapeut muziek, Hilde van der Kamp studeerde in 2000 af als kunstzinnig therapeut beeldend. Nu slaan ze de handen ineen en beginnen hun eigen praktijk op Texel. 'We hebben ieder onze eigen praktijk, maar soms werkt muziek beter dan beeldend - of andersom. Dan is het een meerwaarde als we cliënten naar elkaar kunnen doorverwijzen. En bij een teambuilding voor bedrijven kun je prachtig muziek en beeldend samen voegen. Verder willen we graag eikaars inspiratiebron zijn en ervaringen en vakkennis uitwisselen', vertelt Van der Kamp. Alie Vlaming werkte als Z-verpleegkundige met vol wassenen en kinderen met een verstandelijke beper king. 'Op een gegeven moment was ik toe aan iets anders en gaf ik me op voor de opleiding muziekthe rapie. Ik dacht niet dat ik het zou redden, maar werd zo enthousiast dat ik het helemaal heb afgemaakt. Dat betekende twee dagen per week aan de over kant, plus nog de sta ges. Er waren veel zweetpunten, maar het was één groot avon tuur. Je leert veel over jezelf en over wat muziek met een mens doet, maar ook anato mie, pathologie en psy chologie zijn heel belangrijk en interessant.' Van der Kamp vult aan: 'Je hele ziel wordt omgeploegd.' Ook zij heeft een verpleegkundige achtergrond. 'Ik had jaren in de psychiatrie en maatschappelijke zorg gewerkt. Toen ik een jaar of 40 was, wilde ik een andere opleiding gaan doen. Dat werd De Wervel. Ik schilderde al jaren als hobby en de combinatie van het verzorgende en het beeldende paste helemaal bij mij.' Kunstzinnige therapie kan onder meer worden toege past bij de ziektes van Parkinson en Alzheimer en bij autisme, depressies en verslaving. Maar het kan ook helpen bij chronische vermoeidheid, angsten en ont wikkelingsachterstand. Er wordt een beroep gedaan op de kwaliteiten die mensen in zich hebben en het zelfgenezend vermogen wordt aangesproken, aldus de therapeuten. Vlaming: 'Onderzoek heeft uitgewe zen dat verschillende factoren van muziek invloed hebben op mensen. Daar kun je in de therapie iets mee doen. Ik had bijvoorbeeld een cliënt die het accent in de maat consequent op de vierde tel legde, terwijl bijna iedereen gevoelsmatig de nadruk legt op de eerste tel. Het ritme was dus verstoord. Later bleek dat zijn dag/nachtritme zoek was. Zo iemand kun je met muziektherapie goed helpen. Zoals je iemand die heel onrustig is door middel van oefenin gen met muziek kan helpen rustig te worden.' Vla ming kan bij de behandeling putten uit een scala van instrumenten, die zij voor het grootste deel tijdens haar opleiding heeft gemaakt. Zoals de chrotta (soort cello) en allerlei snaar-, blaas- en slaginstrumenten. Hetzelfde ervaart Van der Kamp met de therapie van uit het beeldende (tekenen, schilderen, boetseren). 'Bij het schilderen zijn, naast de vorm, de kleuren heel belangrijk. De kleur rood maakt onrustig, blauw is koel en kan rust geven, evenals groen. In de therapie werk je veel met kleur, maar ook met andere technie ken. Zo kan het waarnemend tekenen van een den nenappel of het boetseren van een kubus rust bren gen. Bij het schilderen kun je in zo'n geval het beste werken met één of twee kleuren. Met andere woor den: je helpt het onbegrensde in te kaderen met vormgevende middelen. Anderzijds kun je met iemand die erg vast zit in zijn emoties wat vrijer schilderen, om op die manier iets los te maken. We werken non verbaal: weinig praten, veel doen. Overigens is het niet zo dat je per se een klacht moet hebben om bij ons te gaan schilderen of met muziek bezig te zijn: kunstzinnige therapie kun je ook preventief inzetten, of gewoon omdat je het fijn vindt om schilderen en muziek op een andere manier te ervaren'. Anders dan bij andere therapieën werken de kunst zinnig therapeuten zonder een bepaald protocol. Van der Kamp:'We kijken aan de hand van een intakege sprek wat iemand nodig heeft. Meestal begin je dan met enkele vrije oefeningen, waaraan je een beeld kunt aflezen over iemands gesteldheid, temperament en persoonlijkheid. Gaandeweg kan de therapie wor den aangepast of verwijzen we indien nodig naar de huisarts of een andere hulpverlener.' Vlaming: 'Belang rijk in ons vak is dat je dingen ziet, een diagnose stelt, maar daar absoluut geen waardeoordeel aan geeft, geen stempel goed of fout. De opdrachten zijn niet resultaatgericht, het gaat vooral om de beleving en het proces. Kunstzinnige therapie heeft mensen iets goeds te bieden. We willen graag dat het een duide lijke plek krijgt in de hulpverlening, net zo normaal als bij wijze van spreken de fysiotherapie.' Nadere informatie over beide therapeuten is te vinden viawww.kunstzinnigetherapietexel.nl. De behandelin gen worden bij een aanvullende verzekering in de meeste gevallen door de zorgverzekeraars vergoed. Lida Wels Met veel verdriet omdat hij niet meer bij ons is, maar ook terugkijkend op zo veel fijne herinneringen, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve man, onze zorgzame vader, schoonvader en opa Nieuwe Schoot, 29 oktober 1933 t Den Helder, 26 maart 2010 We zullen hem heel erg missen. J. Waaijer-Schaap Nelie en Adrie Jordie Marlon Marianne en Chris Ramon Kiran Peperstraat 19 1794 AH Oosterend Gosse is thuis. Dinsdag 30 maart is er van 19.30 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren in de Maartenskerk, Kerkstraat 2 te Oosterend. Woensdag 31 maart vindt om 13.30 uur de afscheidsdienst plaats in bovengenoemde kerk, waarna we hem begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats aan de Achtertune. Na afloop komen we samen in dorpshuis De Bijenkorf, Mulderstraat 37. Degene die wij vergeten hebben een rouwbrief te sturen, hopen wij toch te bereiken met deze advertentie. Tot ons verdriet is overleden mijn lieve zwager en onze oom We zullen je missen. Jan Schaap in herinnering Anne Schaap in herinnering Bettie Heerschap-Schaap Maarten Heerschap in herinnering Marja en Bas Ine Richard en Martine, Amy, Lyn We zullen je heel erg missen. Jordie Marlon Ramon Kiran Diep bedroefd zijn wij dat onze lieve broer en zwager is overleden. Lemmer: Pieter en Siepie Waaijer-Gaastra Den Burg: Jan en Nel Waaijer-van der Vis Lemmer: Foppie en AndriesT Dijkstra-Waaijer neven en nichten Het laatste beetje is nu op, veel was er te verduren. Het kaarsje is nu opgebrand, gedoofd zijn alle vuren. Wij hebben voorgoed afscheid moeten nemen van onze lieve moeder en schoonmoeder Weduwe van Ton van Rossum A Riethoven, 19 november 1928 t Den Burg, 27 maart 2010 Netje en Micky Adri en Anita Willy en Mathilda Onze moeder is opgebaard in Afscheidshuis „de Vlinder", Hollewal 42 te Den Burg. De crematieplechtigheid wordt gehouden op donderdag 1 april om 15.15 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na de plechtigheid is er een samenzijn in de ontvangkamer van het crematorium. Correspondentieadres: Adri van Rossum en Anita v.d. Slikke, Zeekraal 16, 1796 BM De Koog-Texel Onze speciale dank gaat uit naar Verpleeghuis Texel voor de goede verzorging aan onze moeder besteed. Familie van Rossum t De laatste steen is gelegd... Niet onverwachts, maar toch plotseling, is in alle rust overleden onze lieve vader en opa Weduwnaar van Johanna Agatha Smit A 19 november 1929 t 29 maart 2010 Eduard en Claudia Stephanie Richelle Gijs Anneriet Roel en Maja Youri Simone Beatrixlaan 27 1791 GA Den Burg Vader is thuis, waar wij als gezin graag de laat ste dagen met hem samen zijn. Er is gelegenheid tot condoleren aan huis op vrijdag 2 april van 15.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. De uitvaartdienst zal worden gehouden op za terdag 3 april om 10.00 uur in de Johannes de Doper kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aan sluitend zullen wij vader naar zijn laatste rust plaats begeleiden op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in de "Witte Burcht", waar gelegenheid is de fa milie te condoleren. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Graag willen wij het verplegend personeel van "Verpleeghuis Texel" en de huisarts dr. Waverijn bedanken voor de uitstekende verzorging van onze vader en opa. Familie Keijzer Moegestreden is van ons heengegaan onze zwager, oom en neef 19-11-1929 29-03-2010 Moge hij rusten in vrede. Fam. Smit "We zullen u missen" Nicol en Yvonne, Sergio en Isabelle. "Ik heb een best leven gehad.'' Toch nog onverwachts hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve vriend, onze 'kunstvader', opa, broer en oom Levensgezel van Wijda Dral-Mazereeuw Wassenaar, 19 mei 1920 Hoorn, 29 maart 2010 Medemblik: W. Dral-Mazereeuw Den Burg: Gré Huizinga-Dral en Piet Huizinga Dennis en Sandra Amber, Donny Peter Dral en Louise van der Sluis Lima Andijk: Jacco Dral De Cocksdorp: Daan Quartel Peter en Marja Correspondentieadres: Noordwester 17,1791 HD Den Burg De crematie vindt plaats op vrijdag 2 april om 13.00 uur in de aula van Crematorium Hoorn, Berkhouterweg 26 in Hoorn. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren. Aan huis geen bezoek. Wat een geluk Ik ben zo blij Zelf nog zo'n uk en toch al een grote zus Lief broertje van mij weegt 3950 gram en is 26 maart 2010 om 04.08 uur geboren. Marcel, Silvia Kiera de Ridder Luzernevlinder 5 1791 TR Den Burg 0222-795016 Bel mijn papa even voordat je ons met een bezoek komt vereren, dan weet hij gelijk hoeveel be schuit hij moet smeren. Zo overweldigend bijzonder Zo lief en klein Zo'n mooi wonder Vol trots en blijdschap kondigen wij de geboorte van onze dochter aan. 27 maart 2010 4020 gram *52 cm 3.53 uur Jeroen en Marlon Kalk Distelvlinder 23 1791 TN Den Burg 0222 310963 De trotse opa en oma van Veerle Gerard en Judy Witte Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Jill es is geboren op 28 maart 2010 om 16.11 uur. Gewicht 3650 gram. Daniel, Ilse, Marit en Pieter Bonne Oorsprongweg 67 1795 LB De Cocksdorp S 0222-311384 Na een bewogen jaar, verlaten we de Maaikeduinweg, waar we met Laurens een gezin vormden. Met Lau in ons hart en herinneringen gaan wij verder op: Vuurvlinder 32, 1791 TM Den Burg Jacolien, Rien en Tessa van Kooten van Starkenburgh 100 naar De Zes 12, app. 148 1791 EX Den Burg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3