Politierechter tamelijk mild voor Texelaar Aangepaste melkwagen voor aanvoer bluswater Toeristisch fonds keert uit i TEXELSE 5 COURANT Wandeltocht Ganzen Kwallen Statushouders krijgen diploma Paasontbijt in Hoornder kerk Betere digitale service gemeente Oosterend wint De Jongtoernooi Schoorsteenbrand Opduin verhuurt 'groene' scooters Wat ik zeggen wou DINSDAG 30 MAART 2010 Een 19-jarige inwoner van Den Burg is schuldig bevonden aan bedreiging van zijn vader, mishan deling van zijn moeder en beledi ging van een agent. Toch toonde de politierechter in Den Helder zich vrijdag tamelijk mild. De ver dachte kreeg een straf van 68 dagen cel opgelegd, waarvan 40 voorwaardelijk. Omdat hij al 28 dagen in voorarrest had gezeten, werd hij direct vrijgelaten. Op 5 september 2009 ging het mis bij de man. Hij wilde geld hebben om wiet te kopen, maar zijn moeder wilde hem niets geven. Er ontstond een ruzie, waarbij een arm van de vrouw tussen de keukendeur kwam, toen haar zoon deze probeerde te sluiten. Volgens officier van justitie Van der Plas was er opzet in het spel. Ook politierechter Francke was ervan overtuigd dat sprake was van 'een volwaardige mishandeling'. Later die dag was de verdachte boos op zijn vader, die op dat moment tijdelijk niet thuis woonde. Telefonisch liet de zoon weten dat hij de caravan van de vader 'in de fik' zou steken. Justitie zag dit als bedreiging en ook hiervoor werd de man schuldig bevonden. Het derde feit speelde zich al in juli af, in De Koog. Na het stappen stond de ver dachte samen met een vriend te wachten bij de taxistandplaats. Een schijngevecht werd door de politie anders opgevat en toen een agent de twee hierop aansprak, werd hij uitgescholden: 'Tuut, tuut, tuut, kan kerjuut.' De verdachte vertelde de rechter dat zijn thuissituatie destijds niet optimaal was. Zijn ouders waren uit elkaar en zijn geld werd door hen beheerd. 'Ik had elke dag 20 tot 30 euro nodig voor hasj. Soms wilden ze dat niet geven en dat gaf dan wel eens problemen.' Van een opzette lijke mishandeling was volgens hem echter geen sprake. 'Ik zou m'n moeder nooit moedwillig iets aan doen.' Dat het inmiddels weer goed is tussen hem en zijn ouders, bleek uit hun aanwezigheid in de rechts zaal. Ook met de verdachte zelf gaat het beter. Hij drinkt niet meer en rookt nog maar af en toe een stickie. Hij staat onder toezicht van de Brij der Stichting en heeft zich vrijwillig aangemeld bij Stichting Herstelling in Den Helder, om werkervaring op te doen. Een psycholoog die hem onderzocht is van mening dat ver plicht reclasseringscontact niet wen selijk is, ook al kwam de man in het De brandweer gaat een aange paste melkwagen inzetten voor de aanvoer van extra bluswater. De aanschaf van dit voertuig volgt op een geslaagde pilot in 2009, waarbij met een voertuig van Defensie 21 kubieke meter blus water in voorraad werd gehou den. Aanleiding tot de aanschaf is dat de laatste jaren diverse natuurbranden hebben gewoed, soms dermate groot dat voor de bestrijding assi stentie van de overkant moest komen. Terugkerend probleem is het ontbreken van voldoende bluswater in de omgeving. In een inventarisatie door de Veiligheidsregio zijn de dui nen bij De Cocksdorp, De Koog en Den Hoorn, waar campings, wonin gen en bungalows staan, genoemd als risicogebied. Probleem is dat een leidingnetwerk voor drinkwater hier ontbreekt en dat geboorde brand putten waaruit grondwater kan wor den opgepompt op strategische plekken niet zijn toegestaan. Van daar de proef met de mobiele water voorraad. De tankauto is inmiddels elf keer ingezet, onder meer bij de branden nabij het Jan Ayeslag, waarmee erger werd voorkomen. Conform het advies van het college ging de commissie Middelen don derdag akkoord met de aanschaf van een voormalige melkauto, met een inhoud van 23 kubieke meter. Deze is inzetbaar op het hele eiland, ook op kleine wegen en erven. Alle chauffeurs van de brandweer kun nen erop rijden, waardoor er minder kosten moeten worden gemaakt voor bijscholing. De wagen kost €40.000,- en met de aanpassing is €10.000,- gemoeid. Het voertuig dateert van 2002 en zal in tien jaar worden afgeschreven. Alleen Ger- brand Poster (Texel 2010) sputterde tegen. 'Kunnen boeren niet worden ingeschakeld en ligt er geen verant woordelijkheid bij Staatsbosbeheer.' Burgemeester Giskes: 'Participatie van boeren is lastig en brengt risico's met zich mee.' Afschuiven op SBB is volgens haar niet reëel. 'Het is een verantwoordelijkheid van de over heid.' Marjan de Groot (WD): 'Veilig heid is heel belangrijk. We mogen niet afhankelijk zijn van anderen.' Het Fietsroutenetwerk van de Duurzaam Texel, de Eierlandse uitkijkmolen van de dorpscom missie van Eierland, de mobiele dansvloer van de Folkore en het waddenstrandje van de Wadden haven kunnen rekenen op een bijdrage uit het toeristisch inves teringsfonds. Daarmee zijn dit de eerste projecten die door dit jon ge fonds worden ondersteund. De vier aanvragen vertegenwoordi gen een totaalbedrag van €160.000,-. Het fonds ontvangst jaarlijks circa €400.000,- uit de toe ristenbelasting, ter bevordering van activiteiten en projecten die bevor derlijk zijn voor de toeristische kwaliteit van het eiland. Zes orga nisaties dienden tot dusver een aanvraag in. Twee daarvan werden afgewezen, omdat zij niet volde den aan de gestelde criteria of niet voorzien waren van een gedegen financiële onderbouwing. Ook de genoemde projecten moeten nog het nodige cijfermateriaal overleg gen om definitief voor een bijdrage in aanmerking te komen. Inmiddels zijn twee nieuwe aanvragen ont vangen, die in de vergadering van april behandeld worden. Het bestuur van het fonds vergadert elke maand, met uitzondering van juli en augustus. Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje houdt maandag 5 april (tweede paasdag) de Lammetjeswandeltocht. Deze tocht voert over het oude land van Texel, langs tuunwallen en schapenboeten. De start vindt plaats in Odysseus aan de Emma- iaan. Deelnemers kunnen kiezen Ook ik heb het stukje van Frans van de Reyken gelezen. Volgens mij ging over het samenleven van mensen en ganzen. Niets meer en niets minder. Boeren spreken over de boer óf de gans. Marian Arends, Den Burg. uit afstanden van 5 tot 40 kilome ter. De start vindt plaats vanaf 9.00 uur. Voor de kortste afstan den kan tot 14.00 uur gestart wor den, voor de 25 km tot 11.00 uur, voor de 40 km tot 10.00 uur. Deel name kost €4,- mét en €3,- zónder herinnering. Leden van een wan delsportvereniging genieten €1,- korting. Voor meer informatie tel. 313087 of www.hetgoudenboltje.nl. In het kwallenaquarium zwemmen twintig oorkwallen. Daarnaast zijn schaalmodellen te zien van alle in de Noordzee voorkomende kwal- lensoorten. Conservator Arthur Oosterbaan belichtte tijdens zijn openingstoespraak de positieve kant van de kwal. Hij prees de transparantie, de meegaandheid en de eenvoud van het dier: 'Aan schouw de kwal in al haar schoon heid en voel de bewondering opwellen in uw hart.' verleden vaker in contact met justi tie. 'Hij heeft moeite met gezag, vindt het lastig als anderen zich met hem bemoeien. De wil om er iets van te maken is er echter wel, dus laat het hem een keer zelf proberen', aldus het advies. Advocaat Jeroen Dallinga had moeite met dit advies, want een beetje begeleiding kan volgens hem geen kwaad. 'Maar als de deskundige het zegt, wie ben ik dan om daaraan te twijfelen.' De rechter vond verplicht contact met de reclassering niet nodig. 'Probeer het maar eens zonder toezicht.' De officier van justitie eiste twee maan den cel, waarvan een voorwaarde lijk, plus 60 uur werkstraf. Maar de rechter deed het anders en schrapte de werkstraf. 'U heeft al 28 dagen in voorarrest in de cel gezeten en eigenlijk vind ik dat voor deze feiten wel genoeg', besloot ze. Vijftien statushouders uit Soma lië die op Texel wonen, hebben vrijdag een diploma gekregen voor hun inspanningen te inte greren in hun nieuwe omgeving. De vijftien, veertien mannen en één vrouw, volgden de afgelopen tien weken op het gemeentehuis in Den Burg de cursus Mind-Spring van Vluchtelingenwerk Texel. De sta tushouders (mensen met een per manente verblijfsvergunning) leer den invulling te geven aan hun nieuwe leven, omgaan met proble men en over gebruiken en gewoon ten in Nederland. 'Hier had ik behoefte aan', zei Qas- sim Ali Karaw, één van de cursis ten, tijdens de uitreiking van het diploma in het gemeentehuis. 'Ik heb heel veel geleerd. Soms voel de ik me als een pasgeboren kind. Ik heb geleerd om hoe om te gaan met vrijheden en verantwoordelijk heden in Nederland, dat je bijvoor beeld goed met je buren moet omgaan en dat je elkaar moet res pecteren.' De vijftien Somaliërs, van wie de meesten in Tubantia wonen, kwamen wekelijks bijeen onder leiding van Aziz Azizi van Vluchtelingenwerk Texel, die de cursus verzorgde. Azizi, zelf ooit gevlucht uit Afghanistan, hield de bijeenkomsten in het Nederlands met een tolk erbij, om het voor enkele cursisten te vertalen. Hij benadrukte dat beheersing van de taal één van de belangrijkste zaken is om aan een nieuwe samenleving deel te kunnen nemen. Bij de diplo ma-uitreiking lieten een paar Somaliërs tot genoegen van hun Texelse taalcoaches horen dat ze bezig zijn de taal onder de knie te krijgen. Het was voor het eerst dat Mind-Spring op het eiland werd gegeven. Peter Bakker (voorheen van de Hema), die de statushou ders begeleidde, prees hun vorde ringen. 'Toen ze tien weken gele den aan de cursus begonnen, zaten de meesten er teneergesla- gen bij en nu zie je vijftien vrolijke en opgewekte mensen.' De vijftien kregen bij hun diploma onder meer een agenda cadeau. Tijdens de cursus was de groep al op het hart gedrukt dat het hebben en het gebruiken daarvan wel handig is in de Nederlandse samenleving. In het Hoornder kerkje wordt zon dag 4 april een Paasontbijt gehou den, een evenement dat kan bogen op een lange traditie. 'Misschien gaat het idee van een gezamenlijk ontbijt wel terug naar het doen en laten van de eerste christelijke gemeenten, waar het samen zijn in meerdere varianten een belangrijk iets was', vermoedt Piet Schneider, die betrokken is bij de organisatie. 'Hoe dan ook, het ontbijt in Den Hoorn heeft een open karakter, ledereen is van harte welkom, aan deelname zijn geen kosten verbon den.' Wél wordt belangstellenden gevraagd zich van tevoren aan te melden bij koster Annie Vlaming (Schilderend 17 in Den Burg, tel. 314995). Zij is ook bereikbaar voor meer informatie. Het ontbijt begint om 9.00 uur. Aansluitend, vanaf 11.00 uur, is er een eredienst, waaraan medewer king wordt verleend door leden van fanfarekorps DEK. Voorganger is ds. C. F. Klaassen. Tankauto Friesland is een van de voertuigen die de brandweer op het oog heeft voor watertransport. De tank heeft een tankinhoud van circa 23000 liter. Tank en leiding van zijn roestvrij staal. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft donderdag bij gemaal Dijkmanshuizen geoefend met de inzet van een noodpomp. Zestien man nam deel aan de test, die werd uitgevoerd met eigen materieel, een kraan van René Boon en een vrachtwagen van Werner Dros. Doel van de oefening was het testen van de draaiboeken. 'We hebben het draaiboek flink kunnen verfijnen. Daar oefen je ook voor', aldus woordvoerder Hans Bosma. (Foto Bert Koning) Met veel plezier zongen de Somaliërs tijdens de diploma-uitreiking in de raadzaal het Somalisch volkslied en 'Oranje Boven'. (Foto Jeroen van Hattum) Coördinator Aziz Azizi van Vluchtelingenwerk Texel kijkt toe hoe één van de Somalische statushouders zijn diploma Mind-Spring tekent. (Foto Jeroen van Hattum) Jur Schuiringa opende vrijdag namens de verenigde strandexploitan- ten bij Ecomare het kwallenaquarium. (Foto Ecomare/Sytske Dijksen) Na een stilstand van maanden heeft De Traanroeier in Oudeschild het eerste graan weer gemalen. De vangbalk (rem) op het bovenwiel in de kap moest door slijtage en weersinvloeden gerepareerd worden. Inmiddels draait de beeldbepalende oude korenmolen, met op de nieuwe vangstok een kip, weer regelmatig. (Foto Bert Koning) De gemeente heeft de digitale dienstverlening flink uitgebreid. Zo kan grofvuil eenvoudig wor den aangeboden via het internet en is het ook mogelijk vanachter de eigen computer een loslig gende stoeptegel of rommel op straat door te geven. Daarvoor is de website www.texel. nl aangepast met een handige func tie. Met twee klikken openen bezoe kers een formulier waarop alle gegevens kunnen worden geno teerd. De digitale dienstverlening wordt de komende maanden nog verder uitgebreid. De ervaring leert dat grofvuil tot nog toe vooral op maandag wordt aan gemeld. Wachttijden om dit telefo nisch door te geven, kunnen soms flink oplopen. Digitaal melden kan - uiteraard - 24 uur per dag, 7 dagen per week. Grofvuil is huishoudelijk afval dat niet in de minicontainer past, zoals oude meubels, matras sen en vloerbedekking. De telefoni sche service (tel. 362111) blijft wel bestaan. Ook is het mogelijk zelf grofvuil af te geven bij De Hamster. Het melden van losliggende stoep tegels of rommel op straat valt onder de noemer 'melden woon- of leefomgeving'. Daarbij kan ook worden gedacht aan gebreken aan speeltoestellen en parkeermeters, een kapot wegdek en gladheid, maar ook aan overlast door hon denpoep, ongemaaide bermen, beschadigde plantsoenen, kapotte lichtmasten, problemen met de rio lering of niet geleegde minicontai- ners. Via www.texel.nl en Google Maps kunnen bezoekers zelf aan geven waar ze iets geconstateerd hebben. De turners van GVO hebben zaterdag in De Bijenkorf de beker van het Ger de Jongtoernooi gewonnen. Aan dit toernooi nemen de prijswin naars deel van de onderlinge wed strijden van de gymverenigingen uit alle dorpen. De deelnemers mogen geen extra wedstrijdtraining volgen. De verschillen tussen de verenigin gen waren erg klein. Zo klein zelfs dat bij de jongens 5/6 niet minder dan vier deelnemers de eerste plaats moesten delen. Ger Groenwold, Matt Landsman, Jordi Kortekaas en Abe Rienstra eindigden met even veel punten bovenaan. Ook een extra controle van het telsysteem kon de uitslag niet veranderen. Uitslagen: Meisjes - 3/4: LNina van Dijk, 2.Kyra Sar- dijo, 3.Lente van der Vis en Ava Krause. 5/6: LAnne Fleur Bus, 2.Lotte Bakker, 3.Floor Pop. 7/8: 1.Sanne Vlaming en Robbie Düring, 2.Felien de Ridder, 3.Cindy Betsema. VO: 1 .Sterre van Sikkeleras, 2,lsabelle Schulze, 3.Merel Verus. Jongens - 3/4: LPieter van den Broeck, 2.Ben Bakker, 3.Jarno Leijstra. 5/6: I.Ger Groenwold, Matt Landsman, Jordi Korte kaas en Abe Rienstra; 2.Wouter Maat, 3.Wessel van Melis. 7/8, I.Max Bakker, 2.Dennis Niepel, 3.Merijn Bakker. VO: LMark Eveleens, 2.Vos Dros. De brandweer rukte vrijdagavond om 22.22 uur uit voor de bestrijding van een schoorsteenbrand in de Duin roosstraat in De Koog. Ter plaatse werd de ladderwagen ingezet. Gasten van hotel Opduin in De Koog kunnen het eiland verkennen op een electrische scooter, die zij bij het hotel kunnen huren. Het betreft een proef van drie maan den, waarin eigenaar Cees den Ouden wil zien of deze extra ser vice aanslaat. 'De scooters zijn energiezuinig en hip en passen uitstekende in het groene karakter waaraan Opduin waarde hecht', aldus Den Ouden. 'Daarnaast pas het in het streven van maatschap pelijk verantwoord ondernemen. We zouden graag meer van dit en dergelijk vervoer op het eiland zien, waardoor Texel steeds meer als duurzaam te boek komt te staan.' Opduin maakt gebruik van een Italiaanse scooter, met een motor van 1500 W en een actieradius van 70 km. Bij een topsnelheid van 25 km/u is een helm niet verplicht.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5