'Vrienden' in de clinch om rijplaten 1935: Conflict in toeristische sector Vereeniging Mooi Texel zoekt algemeen ontwikkeld secretaris tegen nader overeen te komen conditiën. logies voor 6 meisjes. 1NÉ2? TEXELSE 9 Afd. Mooi Texel, de Koog. COURANT Schriftelijke aanmelding bij den secretaris der Vereeniging. V. V. V. MOOI TEXEL vraagt 2e helft van Juli 8 dagen, alleen Br. alleen van leden V.V.V. Mooi Texel (of zij, die alsnog lid worden) Postbox 16 Den Burg. Goudkeur voor spareribs Dros OSG huldigt Bonne en Zijm Hannah Ipenburg naar regiofinale Savané wint sneldammen Stalker eerst naar psychiater zich zoo spoedig mogelijk op te geven als lid Archiefstuk Niets minder dan een ordinaire diefstal. Zo noemde de advo caat van een Texelse onderne mer het weghalen van 216 sta len rijplaten en een bedrijfswagen bij het bedrijf van zijn cliënt. De man spande een kort geding aan om de rij platen terug te krijgen. Volgens hem heeft hij sinds de diefstal in oktober vorig jaar tiendui zenden euro's schade opgelo pen, omdat hij de platen niet kan verhuren. De ondernemer spande een kort geding aan tegen drie Texelaars en de echtgenote van één van hen. Volgens hem hebben zij de platen en de bedrijfsauto zonder zijn toestemming weggehaald bij zijn bedrijf. Hij stelt dat hij de pla ten meerdere keren heeft terug gevraagd, maar dat één van de drie en diens echtgenote, die de platen op hun erf hebben opge slagen, niet willen meewerken. De ondernemer en één van de mannen die hij voor de rechter had gedaagd, waren jarenlang bevriend en hadden samen een bedrijf opgezet. Omdat het bedrijf nog geen bankrekening had, zou de ander geld hebben overge maakt op de rekening van het reeds bestaande bedrijf van de ondernemer. Van dat geld zouden volgens de ander de rijplaten zijn gekocht. De platen staan daarom op naam van de ondernemer. Diens raadsman stelt echter dat de twee samen aannemingswerk zaamheden zouden verrichten en dat het niet de bedoeling van het bedrijf was om rijplaten te verhu ren. De ondernemer zou de rijpla ten hebben gekocht voor zijn eigen bedrijf. Zijn opponent houdt echter vol dat hij mede-eigenaar is. Het bedrijf van beide kempha nen bestaat door een conflict sinds 2005 niet meer. De eindaf rekening moet echter nog steeds plaatsvinden. De man die in con flict was met de ondernemer gaf aan dat hij daardoor in de financi ële problemen was gekomen en zag zich genoodzaakt de platen op te halen en ze bij wijze van onderpand te bewaren. De overi ge mannen en de echtgenote zeggen dat hen geen blaam treft. De ondernemer wil de platen terug omdat hij naar eigen zeg gen niet aan de verplichtingen kan voldoen die hij heeft ten opzichte van opdrachtgevers die de platen willen huren. Hij begroot de schade tot nu toe op een ton. Hij wil de spullen terug binnen 24 uur na het vonnis. Ook vordert hij een voorschot van tienduizend euro op de geleden schade. De rechtbank doet op 22 april uitspraak. D£ BOL" (T£X£L) Met het oog op het opmaken der pensïonlijst» adv., enz. gelieve men van bovengenoemde vereeniging bij de secr. P. Fehrmann. Het voorloopig bestuur. In 1935, nu 75 jaar geleden, woedde in de toeristische sec tor een conflict tussen het WV Mooi Texel en het WV Texel. Zelfs zo, dat de Texelsche Cou rant voorstelde om een 'neu traal tussenpersoon' aan te wijzen, die er op zou toezien dat brieven, geadresseerd aan 'WV te Texel' aan beide orga nisaties werden doorgestuurd. Brieven met de adressering 'WV Mooi Texel' en 'WV "Texel" te Texel' zouden zonder problemen bezorgd worden bij het secretari aat in Den Burg of De Koog, stelde de redactie, maar wat dan met brieven met de adressering 'VVV te Texel'? 'Die gaat terug, omdat we helaas twee VVV's rijk zijn.' 'Dat is een leelijk ding', gaat de krant verder, 'want de kans is groot, dat de afzender niet voor de tweede maal schrijft. Het komt ons voor, dat aan deze toe stand vandaag nog een einde moet worden gemaakt.' Ter illu stratie vermeldt de krant dat er zich 'gisteren' (dat is op 18 juni 1935) in één postzending vier van deze onbestelbare brieven bevon den. Hoewel iedereen overtuigd was van het belang van een goe de oplossing, zou het nog jaren duren voor de beide VVV's zou den samengaan. De oorzaak van het conflict is niet eenvoudig te duiden, maar lag in het streven te komen tot één VVV voor het hele eiland. Hoewel de andere dorpen daar minder moei lijk over deden, weigerde het VVV van De Koog hardnekkig zich bij VVV Mooi Texel aan te sluiten. Daarin vermocht zelfs de grote druk van een door TESO belegde vergadering (in februari 1933) geen verandering brengen. En dat terwijl TESO zich in die verga dering bereid toonde de ver nieuwde VVV flink te subsidiëren en zelfs de kosten voor een bezol digd secretaris te willen dragen. Bij de oprichting van Mooi Texel (in maart 1928) werden voor Mooi Texel zeven doelen omschreven, waaronder 'het vastleggen van hetgeen tot de folklore behoort' en 'het bestudeeren van flora en fauna'. Ook het verbeteren van het logies en de verfraaiing van de dorpen stond op het program ma, waarbij de 'verhooging van de aantrekkelijkheid van de Koog als badplaats' een apart punt was. De vereniging ging voortva rend van start, deed 'hotel- en pensionlijst' verschijnen en een serie van 35 verschillende prent briefkaarten. Tijdens de jaarver gadering besloten de aandeel houders van TESO jaarlijks 500,- aan de vereniging te schenken en ook bijzondere plan nen te willen ondersteunen. In 1929 werd M. Bruin Azn. uit Den Hoorn benoemd tot bezoldigd secretaris en de plannen voor een lokaal museum namen steeds vastere vormen aan. Het ging mis toen de vereniging wilde groeien naar een organisa tie met in elk dorp een onderaf deling. De Cocksdorp en Den Hoorn sloten zich zonder proble men aan en binnen het jaar was ook de afdeling Den Burg een feit (waaronder ook Oosterend, Oudeschild en De Waal vielen), maar het VVV Texel te De Koog 'was niet te bewegen' zich aan te sluiten. En van daar ging het van kwaad tot erger. Het bestuur van Mooi Texel zou niet alle belang hebbende vertegenwoordigen, logiesverstrekkers zouden van beide verenigingen lid moeten zijn en de advertenties in de gids zouden te klein en te duur zijn. Ook in de andere dorpen klonk gemor en onderafdelingen dreig den zich af te scheiden. Hoogte punt was de oprichting van een afdeling De Koog van Mooi Texel, zodat de badplaats twee VVV's kende, die elk probeerden zoveel mogelijk leden te werven en een zo compleet mogelijke gids wil den uitgeven. In zijn afscheidsrede in februari 1935 roept burgemeester Oort op te blijven proberen tot samen werking te komen. 'Het is en blijft een treurig feit, dat gebrek aan eensgezindheid, het op de voorgrond schuiven van eigen gevoeligheden, oorzaak kan zijn dat veel, wat in vele jaren moei zaam opgebouwd is, dreigt af te brokkelen. De vreemdeling wen- scht geen sfeer van ruzie en animositeit om zich heen - Rust in een mooi landschap, rust en vrede onder de bevolking, rust - vacantie, dat zoekt men.' Maar ook pogingen in 1933 en 1935 door TESO ondernomen om tot één vereniging te komen, moch ten niet baten. In februari 1936 meldt VVV Texel te De Koog dat er 'van samenwerking met Mooi Texel dit jaar weer niets zal komen.' De Vereniging van Keurslagers heeft de spareribs van slagerij Dros in de Parkstraat een goudkeurcer- tificaat toegekend. Een jury van onafhankelijke keurmeesters beoordeelde de spareribs op uiter lijk, smaak en bite. De jaarlijkse keuring dient behalve als controle moment ook als stimulans om de kwaliteit te handhaven en te verbe teren. DINSDAG 30 MAART 2010 In de Slufter hielpen 31 vrijwilligers zaterdag mee aan de schoon maakactie van Staatsbosbeheer. Het Korps Mariniers verleende met een rupsvoertuig assistentie en het zwerfvuil werd verzameld in een container van Werner Dros. Het afval werd op kosten van de gemeen te gestort in de Hamster. Henk van der Star van het Sluftercafé stelde na afloop een warme hap beschikbaar. Aan de Krimweg nabij De Cocksdorp heeft de slopershamer korte metten gemaakt met de schuur van de familie Koorn. De ondergrond werd gepacht van Staatsbosbeheer. Nadat het pachtcontract per 1 januari afliep, werd het gebouw gesloopt en wordt de grond terug gegeven aan de natuur. Het karwei is uitgevoerd door medewerkers Werner Dros. Wil Bonne en Geeske Zijm werden vrijdag door leerlingen van de OSG gehuldigd omdat ze voor het twintigste jaar EHBO-lessen op school gaven. (Foto Jeroen van Hattum) Grote drukte zaterdag in de Weverstraat, waar Martin en llsa Koorn hun nieuwe winkel Treffers Footwear openden. (Foto Gerard Timmerman) Ruim twintig vrijwilligers van de werkgroep Kwadijkervlot uit Purme- rend staken zaterdag de handen uit de mouwen bij de bouw van een nieuwe tuinwal nabij de Schansweg. De werkgroep komt jaarlijks om zich in te zetten voor het behoud- en beheer van de natuurgebieden. Zondag werd gewerkt in het insectenreservaat. (Foto Bert Koning) Wil Bonne en Geeske Zijm van het Rode Kruis zijn vrijdag op OSG De Hogeberg gehuldigd voor het geven van EHBO-lessen. De twee gaven voor het twintigste jaar les aan eindexamenleerlingen zorg en welzijn van het VMBO. Zijm en Bonne namen het werk, dat ze vrijwillig doen, destijds over van toenmalig ambulanceverpleegkun- dige Trijntje Troost. Ze geven de les sen steevast met zijn tweeën. 'De één is niks zonder de ander', aldus Bonne en Zijm. De EHBO-lessen vormen over het algemeen de start van de praktijkexamens van de vier dejaars. Zijm en Bonne kregen tot hun verrassing een medaille van de docenten. De leerlingen hadden kof fie en cake voor hen gemaakt. De twee vertelden dat ze vorig jaar even 'een dip' hadden met een klas die tegenviel, maar dit schooljaar had den ze weer een leuke groep onder hun hoede. 'Op die manier geven we de lessen met veel plezier.' Turnster Hannah Ipenburg heeft zaterdag in Heerhugowaard brons behaald in de plaatsings wedstrijd voor de regiofinale van de 4e divisie. Ipenburg begon zeer sterk en nam na ongelijke brug en balk de leiding in het klassement. Door een slor dige fout bij de vloeroefening moest ze de koppositie echter weer uit handen geven en ondanks een hoge score op sprong kon zij de achterstand niet meer goedmaken. Wel plaatste ze zich voor de regio finale, die op 17 april in Beverwijk wordt gehouden. Losseni Savané van damclub Oosterend/Texel mag zich snel- damkampioen van Noord-Hol land noemen. Hiermee weet hij zich geplaatst voor de halve finale van het nationaal kampi oenschap. De wedstrijd werd gehouden in Zaandam, waar Savané het moest opnemen tegen dertien deelne mers. In een spannende strijd wist hij beslag te leggen op de eerste plaats in de hoogste klasse, met 20 punten uit 13 wedstrijden, waar 26 het hoogst haalbare was. Dam mer Van Heun uit Amsterdam ein digde met 19 punten op de tweede plaats, Mike Koopmanschap uit Heerhugowaard werd derde, even eens met 19 punten. Ritchie Wijnker uit Den Helder wist beslag te leggen op de eerste plaats bij de aspiranten. De 44-jarige Oosterender die ervan wordt verdacht een echt paar uit Den Burg maandenlang te hebben gestalkt, wordt onder zocht in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Pas nadat het onder zoek in de psychiatrische obser vatiekliniek is afgerond, komt hij voor de rechter. Dat bleek maandag tijdens een pro-forma zitting in de Alkmaarse rechtbank. De man uit Oosterend heeft het echtpaar in de periode van februari 2008 tot december 2009 het leven zuur gemaakt door stelselmatig inbreuk te maken op hun persoonlijke levenssfeer. Hij brak twee keer in en nam daarbij onder meer fotomateriaal en dame sondergoed weg. Ook bestelde hij seksblaadjes en lingeriesets, die hij op het adres van het echtpaar liet bezorgen, en hing hij regelmatig aan de telefoon. De man was obsessief verliefd op de vrouw. Hij bedreigde haar man en probeerde hem jaloers te maken. Ook smeet hij flessen wijn kapot op het tuinpad en bezaaide hij dat zelfde pad met tientallen con dooms. De hervatting van de rechtzaak staat gepland op 15 juni. De ver dachte moet zich dan melden bij de rechtbank in Haarlem.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9