'Samen lappen' zoekt versterking urn Bi TEXELSE 5 COURANT Kinderhulp zoekt gastgezinnen Opfriscursus rijvaardigheid Werkzaamheden RWS op 't Horntje Fortunate Sons: ode aan CCR ZDH speelt thuis Whitetime healing Toch vergunning personeelsverblijf Bakkers overal voor collecte Voorlichting reuma Ballonnen Probleem Subsidie voor DEK Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou VRIJDAG 2 APRIL 2010 'We hadden een vrouw met drie kinderen in de caravan. De kin deren wisten niet eens wat het woord vakantie betekende en hadden nooit wat te vertellen op school. Nu wel. De vakantie is zo goed geweest voor de kinde ren. Als je dat hoort, weet je dat dit werk aandacht verdient', zegt Kees Breeuwer, coördina tor bij de Stichting Samen Lap pen. 'De stichting is bedoeld voor men sen die in een vervelende situatie zitten en er nooit eens uit kunnen. Met een onbezorgde vakantie van veertien dagen op Texel komen deze mensen helemaal bij. Ze krij gen een positieve boost en daar door hebben ze weer energie om mogelijk uit de situatie te komen. Dat is één van de bedoelingen van Samen Lappen', zegt voorzitter Jan Wendels. De stichting biedt, met dank aan sponsoren, een vierpersoonscara- van aan op camping Kogerstrand. Jaarlijks verzorgt de stichting twaalf vakanties van veertien dagen. Gas ten voor de vakantieweken worden aangemeld door het Dienst Werk en Inkomen in Amsterdam. Deze instelling deelt aanmeldingsformu lieren uit en beslist wie er in aan merking komen. Samen Lappen kan voor de jaar lijks benodigde €3500,- rekenen op steun vanuit de Texelse bevol king en van lokale ondernemers. Zoveel steun zelfs dat er meerdere caravans voor vakantie aangebo den kunnen worden. Toch is de stichting kwetsbaar doordat er geen back-up is voor bestuurs functies. 'Als er iemand wegvalt gaat het fout. Dat maakt het ris kant', zegt Breeuwer. Voor Wen dels is de kwetsbare situatie in het bestuur te belangrijk om er geen aandacht voor te vragen: 'Dit werk mag nog niet stilstaan, dit moet continueren. De behoefte is te groot.' Om de continuïteit te waarborgen, en de stichting uit te breiden, willen Breeuwer en Wendels mensen aantrekken die als vicevoorzitter en medecoördinator ingewerkt willen worden. De functie van medecoör dinator vereist enige kwaliteiten op het gebied van management. Ondermeer de vakanties moeten worden ingepland, de chauffeurs moeten weten waar en wanneer ze mensen moeten ophalen en er moet gezorgd worden voor een continuering van de stichting. Het zorgen voor voldoende sponsoren is een belangrijke taak. Breeuwer schat dat er wekelijks zo'n twee uur tijd in gaat zitten. Het uiteinde lijke doel is dat de medecoördina tor doorstroomt naar de functie van coördinator en Breeuwer een stapje terug kan doen. De functie van vicevoorzitter behelst vooral het naar buiten tre den met de stichting, en het beleg gen en coördineren van vergade ringen. 'Maar we vergaderen niet om te vergaderen hoor. ledereen blijft op de hoogte van ontwikkelin gen en de lijntjes zijn kort', zegt Wendels. Ook is er behoefte aan een klusjesman die probleempjes zelfstandig kan oplossen, of bedrij ven kan inschakelen als het nodig is. De stichting hoopt ook op enke le mensen die stand-by willen staan tijdens de vakantieweken. 'Het is alleen voor als er zich iets voordoet, bijvoorbeeld als de stroom uitvalt of om na een storm de spullen na te lopen. Dit kan rou leren, we zijn al gered als er men sen twee weken stand-by willen staan', zegt Breeuwer. Ondanks het succes van de stich ting, die vanaf 2006 bestaat, blij ven nieuwe sponsoren welkom. De stichting is ook op zoek naar een tweedehands caravan die aan het eind van het seizoen de oude kan vervangen. En wie ruimte over heeft om de spullen 's winters op te slaan, wordt verzocht zich te melden. Meer informatie over de stichting is te vinden op www.stichtingsamen- lappen.texel.com. Contact met de kan via breeuwer. samenlappen@texel.com of via tel. 322412. Europa Kinderhulp zoekt gast gezinnen die gedurende de zomervakantie kinderen uit Duitsland, Frankrijk en Oosten rijk een onderkomen willen bie den. Het gaat om kinderen van 5 tot 12 jaar die weinig zekerheden kennen en vaak onder zeer slechte omstan digheden moeten opgroeien. Euro pa Kinderhulp wil deze kinderen drie weken een 'normale' vakantie bieden. Omdat het niet altijd een voudig is drie weken lang het kind van een ander in huis te hebben, wordt veel aandacht besteed aan de voorbereiding en zorgt Europa Kinderhulp ook tijdens het verblijf van de kinderen voor ondersteu ning. Voor meer informatie: www.euro- pakinderhulp.nl of Harriette Tax, tel. 318128. In samenwerking met de afde ling Texel van Veilig Verkeer Nederland, en de gemeente ver zorgt de Stichting Welzijn Oude ren Texel maandag 19 april een opfriscursus rijvaardigheid voor 50-plussers. Naast het opfrissen van de ver keersregels wordt gesproken over medicijngebruik en goed zicht. Bezoekers wordt de mogelijkheid geboden een oogmeting te laten uitvoeren. De cursus, die van 13.30 tot 16.30 uur duurt, wordt gegeven door Ruud Wetsteen. Deelname is gratis, maar van tevoren aanmel den noodzakelijk. Dat kan tot 15 april via de SWOT, tel. 312696, email swot@texel.com. Er kan deze middag een afspraak gemaakt worden voor een praktijk test rijvaardigheid. Daarvoor moet echter wel een eigen bijdrage betaald worden. Nu de werkzaamheden bij de Mokbaai zijn afgerond, begint Rijkswaterstaat met het herin- richten van het Buitenveldje bij 't Horntje. De werkzaamheden beginnen op 6 april en moeten voor de zomer zijn afgerond. Het werk aan de Mokbaai werd in december afgerond, ruim een jaar eerder dan gepland. In verband met het bijzondere karakter van het gebied werden de werkzaamheden met zorg uitgevoerd, waarbij reke ning werd gehouden met het broed- en trekvogelseizoen, het stormseizoen en de getijden. Ook zijn maatregelen getroffen voor de in het gebied voorkomende bedreigde noordse woelmuis, de rugstreeppad en bijzondere korst mossen. Het Buitenveldje bij 't Horntje, waar zinkstukken worden vervaardigd, verkeert in matige staat van onder houd. Rijkswaterstaat wil dat nu op peil brengen en bovendien het talud aanpassen, zodat zinkstuk ken zonder obstakels te water gelaten kunnen worden. In café De Kuip in De Koog brengt The Fortunate Sons zaterdag 3 april een eerbetoon aan Creedence Clearwater Revi val. Het optreden begint om 22.30 uur, de toegang is gratis. Het karakteristieke geluid en de pakkende songs van Creedence Clearwater Revival zorgden in de jaren zestig en zeventig voor vele hitnoteringen. The Fortunate Sons vonden dat dit repertoire niet voor ZDH speelt de uitwedstrijd tegen AGSV maandag in Den Hoorn. Net als een paar weken geleden heeft dat ermee te maken dat afgelopen najaar door de slechte gesteldheid van de grasmat voor de thuiswed strijd moest worden uitgeweken naar het terrein van AGSV in Aarts woud. De wedstrijd begint om 14.00 uur. de bühne verloren moest gaan en hebben zich ontpopt als trefzekere vertolkers van hun helden. Met hun spetterende 'Tribute to OCR' hebben ze in de afgelopen jaren talloze wervelende shows in binnen- en buitenland gegeven. De in juni 2009 verschenen CD vormt het visitekaartje van hun live-ener gie. Spiritueel Texel verzorgt zaterdag en zondag 1 en 2 mei een cursus white time healing level 1. Deelne mers leren hoe ze zichzelf en ande ren, dieren en situaties lichamelijk en emotioneel kunnen balanceren. De cursus wordt gegeven in de Aleph in de Weverstraat, aanmel den kan via www.spiritueeltexel.nl en bij Annecha Haans, tel. 06- 23270022. Belangstellenden kunnen een afspraak maken voor een kennis makingsbehandeling. Deze kost €15,-. De gemeente werkt alsnog mee aan de bouw van een verblijf voor seizoenspersoneel op een agrarisch bouwblok. Het beroep dat de aanvrager instelde tegen de aanvankelijke weigering van de vergunning is gegrond ver klaard. De kwestie sleept al enige jaren. De betreffende agrariër wilde een verblijf voor 12 werknemers reali seren in een bestaande schuur. Volgens het bestemmingsplan kan dat niet, maar vrijstelling is moge lijk als wordt aangetoond dat er sprake is van een structurele behoefte aan eigen, tijdelijk perso neel dat niet op Texel woonachtig is. De aanvrager moest daarom gegevens uit het personeelsbe stand van de afgelopen twee jaar overleggen. Omdat hij dat niet deed, werd de vrijstelling gewei gerd. De agrariër maakte daarte gen bezwaar. Bij deze bezwaarpro cedure maakte hij alsnog gebruik van de gelegenheid om de nood zaak aan te tonen. Het bezwaar werd daarop gegrond verklaard zodat hij de vrijstelling kan worden gegeven. Omdat de aanvraag vóór 1 juli 2008 is ingediend kan dat nog via een artikel 19-procedure. Jos en Paul Bakker, vermaard als collectanten in Den Burg, lopen deze week voor de verandering in de buitendorpen. De twee zijn op pad in De Koog, De Waal, Den Hoorn, 't Horntje, Oosterend en het buitengebied om geld op te halen voor de jaarlijkse collecte van het G-team van Texel'94. Normaliter werd in de buitendorpen door meer mensen gelopen, maar door ziekte van één van de begeleiders van het G-team hebben de gebroeders Bakker deze week de buitendor pen onder hun hoede genomen. In De Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt vrijdag 16 april een voorlichtingsbijeen komst gehouden over reuma. Dirk Sijtsma en Dudy den Boer van Reumavereniging Texel zullen ingaan op de aandoening, de mogelijkheden en beperkingen van de huidige gezondheidszorg, de Reumavereniging Texel en de mogelijkheden voor het maken van een kuurreis. Daarnaast is er gele genheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Mensen die een onderwerp willen aandragen voor een bijeenkomst in de serie Gezondheid en Preventie, kunnen contact opnemen met de SWOT, tel. 312696 of email swot@texel.com. De caravan op Camping Kogerstrand. (Foto Sytske Dijksen) Kees Breeuwer en Jan Wendels willen graag versterking. (Foto Olivier Schilling) Lekkage in een dekschuit die lag afgemeerd aan de kade in Oude- schild was de reden dat Sil Boon dinsdag tegen de middag de brand weer te hulp riep. Toen hij bij het ponton arriveerde, bleek er veertig centimeter water in het ruim te staan. Er was geen sprake van een noodsituatie. In overleg met de waterkwaliteitsbeheerder werd geke ken hoe het water kon worden weggepompt. (Foto Bert Koning) Bij een politiecontrole woensdagmorgen op het parkeerterrein aan de Bernhardlaan zijn tientallen scooters en brommers aan een test onder worpen. Ook automobilisten werden gecontroleerd. Op de foto wordt een Honda uit 1973 op de rollenbank gezet. De brommer (met onderlig gende nokkenas) bleef binnen de snelheidslimiet. (Foto Gerard Timmerman) Burgemeester Koen Schuiling van Den Helder opende woensdag in fort Kijkduin de expositie Den Helder, de deur naar de Waddenzee, met foto's van Pieter de Vries. De foto's zijn te zien in beuk 3 van het museum. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. (Foto Wolbert Poelmann) Biljarter Mare Prins heeft na zijn Texelse titel driebanden ook met suc ces zijn kampioenschap in Den Helder geprolongeerd. Zijn Helderse team, met onder meer topbiljarter Edgar Meerwijk, was het beste in de regio noord en kan zich op 23 en 24 april plaatsen voor het NK drieban den voor teams. Vorig jaar eindigde het team bij de beste zes. Niet vanwege de voorjaarsschoon maak, maar omdat ik me zo stoor aan de resten van ondoordacht menselijk handelen, raapte ik van de week op minder dan anderhalve kilometer strand 22 ballonlinten op. Er lagen er meer! Het ziet er leuk uit aan het eind van feest of herdenking als de ballon nen in het zwerk 'verdwijnen', maar wat gebeurt er daarna? De ballo- noplaters zorgen niet voor het opruimen van de rommel die ach terblijft. Sinds het interview in deze krant met Jan Andries van Frane- ker over vogelsterfte door plastic afval kunnen wij allemaal weten hoe schadelijk deze onafbreekbare en onvergankelijke resten zijn voor dieren in de natuur. Daarom wil ik pleiten voor een verbod op het oplaten van ballonnen. Verzin iets anders. De ballonresten heb ik aan het hek van het slag naar paal 15 geknoopt in de hoop dat anderen er wat bij doen en zo ook wat opruimen. Irene Maas, Alkmaar. Jammer dat mensen die niets van mijn achtergrond weten, die blijk baar de natuur of bepaalde kanten ervan niet overzien, en die mijn verhaal niet kunnen of niet willen begrijpen, het dan maar afdoen als onzin. De kern van mijn stukjes is dat alle levensvormen op deze wereld recht hebben om te bestaan, de mens niet meer rechten dan een ander. We zullen dus moeten delen met andere soorten. Hoewel waar schijnlijk moeilijk voor te stellen, hebben zelfs plaagdieren en (ziek makende) bacteriën hun functie in het geheel want zo blijft de Aarde leefbaar voor alle soorten en alle komende generaties. Ik heb me in de ganzenproblema- tiek verdiept en de zaak van alle kanten bekeken, ook die van de klagers, en ben tot de conclusie gekomen dat het probleem feitelijk helemaal niet bestaat. Waar het om gaat, is dat een aantal mensen bang is dat hun economisch belang geschaad wordt, dat er te weinig voor hen overblijft en dat ze daar om niet willen delen. Het werkelijke probleem is dus zowel van econo mische als psychologische aard. Dat wordt dit keer opgehangen aan ganzen, maar dat had net zo goed iets anders kunnen zijn. Het is ook direct gerelateerd aan ande re grote problemen waar de mens heid voor staat, zoals klimaat. Ik hoop dat de opmerking dat rot ganzen 'rot ganzen' zouden zijn als (niet leuke) grap bedoeld is, anders is het met de kennis van zaken droevig gesteld en begrijp ik ook waarom het enige alternatief 'dood maken' is. Dat is zowel ethisch als moreel onaanvaardbaar, niet fat soenlijk en getuigt ook niet van beschaving. De naam rotgans komt van de manier waarop ze met elkaar communiceren. De gans waar alles om draait is echter de grauwe gans, een totaal andere soort. Eerst goed lezen en zich verdiepen alvorens te schrijven, lijkt mij dus op anderen meer van toepassing. Frans van der Reyken, Den Burg. De Hoornder muziekvereniging Door Eigen Kracht krijgt dit jaar een gemeentelijke waarderings subsidie van €3.914,-. Het college heeft dit bedrag bepaald aan de hand van het gemiddelde exploitatieresultaat van de afgelopen drie jaar. Ook kringloopwinkel Effe Kieke uit Oudeschild had om een waarde ringssubsidie gevraagd, maar die is afgewezen op grond van de voorwaarden die worden gesteld in de subsidieverordening en de beleidregels. Daarin staat dat geen subsidie wordt gegeven als er sprake is van een winstoogmerk.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5