Duitse oorlogsbarak maakt plaats voor woningen 'Zwarte soldaten liepen poedelnaakt in het rond' Van noodkerk tot werkplaats, van schoenmakerij tot woning Sneeuwwitje tussen de drugverslaafden Bijzondere voorstelling verdient meer publiek TEXELSE 14 COURANT DONDERDAG 8 APRIL 2010 De Barak in 1971, toen het pand door allerlei verbouwingen niet meer de architectonische schoonheidsprijs verdiende. Een onderkomen voor achtereen volgens Duitse, Brits-Indische en Afrikaanse soldaten, noodkerk, timmerwerkplaats, schoenmake rij, woning en vakantieverblijf. Het groene gebouw naast de RK- kerk van De Cocksdorp, dat 68 jaar geleden door de Duitse bezetter werd gebouwd, kende vele gebruikers. Binnenkort komt daar definitief een einde aan, wanneer De Barak - zoals het pand in de volksmond wordt genoemd - plaatsmaakt voor zes woningen. met een keuken. Dat het gebouw niet voor de eeu wigheid bedoeld was, valt ook af te leiden uit de simpele fundering: bielzen die op de zandbodem waren gelegd, met geteerde balken erover, afgetimmerd met een houten vloer. Alleen de wasruimte, de keuken en de kamer van de commandant had den een vloer van cement. Met uit zondering van vier gemetselde schoorstenen, was het hele pand van hout. Wél waren de buitenwan den dubbelwandig, maar bij de bouw werd niet alleen nieuw mate- De Barak in 1995, bestagoed voor twee VW-sterren. De Barak werd in 1942 gebouwd alsonderkomenvoordeGrenzschufz van de Wehrmacht en was oor spronkelijk 24 bij 12 meter groot, met een centrale gang in de lengte. Deze kwam aan de kant van het dorp uit voor de ingang van een gemetselde schuilkelder. Aan de achterzijde bevonden zich negen riaal gebruikt, getuige ook de grote aantallen spijkergaten in de binnen wanden. Hoe lang de soldaten van de Grenzschutz er hebben verbleven, is niet precies duidelijk. 'Later ver huisde dat spul naar het huis en de winkel van Wiep van der Kooi', ver telt Kees Zuidema in Met Kees de Later herbergde de barak Brits-lndi- ers en 'Afrikaanse negers'. 'De Brits-Indiërs waren in uniform gekleed, maar droegen felgekleurde tulbanden. De zwarte soldaten liepen vaak poedelnaakt om de barak, aangegaapt door ontzette Cocks- dorpers. En dat ze zich wasten, was helemaal belachelijk. Waar was dat immers voor nodig, ze waren toch zwart!' De soldaten zorgden voor veel gespreksstof in De Cocksdorp. Het verhaal ging dat toen 'één van die jongens' op een landmijn liep en gedood werd, hij op het strand op rituele wijze verbrand werd. Ook werd met hen geruild, wanneer ze van het Rode Kruis pakketten met onder meer chocolade en sigaret ten binnen kregen. voor een handvol sigaretten mochten de sol daten een uurtje je fiets lenen. Daar waren ze gek op!' Na de oorlog deed de barak een tijdje dienst als kerk, nadat het gebouw van de Nederlands Her vormde gemeente van De Cocks dorp tijdens de Russenoorlog ern stig beschadigd was geraakt. In die periode werd er ook een huwelijk gesloten. Leen Laan en Griet de Waard trouwden op 27 december 1945 in wat in de Texelsche Courant 'de Ned. Herv. Noodkerk van De Cocksdorp' werd genoemd. Korte tijd later kocht timmerman Hannes Zoetelief het gebouw van het toenmalige ministerie van Oor log en richtte er een timmerwerk plaats in. Een deel verhuurde hij aan (Foto's familie Van der Kloet) Toen in de jaren zestig het toerisme op Texel begon te groeien, wilde inventaris werd opgewaardeerd, zodat de huisjes voldeden aan de VW-classificatie '1 ster'. Later wer den de beerputten buiten gebruik gesteld, nadat het sanitair was aan gesloten op het gemeenteriool, en werd ter versteviging rondom het gebouw onder de houten buitenge vel een stenen rand geplaatst. Het uiterlijk veranderde pas na 1993, toen de aankoop van een partij tweedehands kunststof raam kozijnen en een herindeling van de binnenruimte het mogelijk maakten het geheel een strakker uiterlijk te geven. Aansluiting op het gasnet, plaatsing van een boiler en nieuwe douches en toiletten leverden een tweede VW-ster op. Ondertussen had de gemeente geconstateerd dat een vergunning ook Zoetelief een graantje meepik ken en verbouwde hij de niet door hem gebruikte ruimtes tot drie vakantieverblijven. Eenvoudige optrekjes, met een woonkamer met keukenhoek en één slaapkamer. De twee tweepersoonsbedden waren van elkaar gescheiden door een gordijn. De slaapkamer was verder voorzien van een wastafel met koud wateren een toilet. Koken gebeurde op een tweepitter, aangesloten op een butagasfles. Vis bakken kon in het naastgelegen bunkertje. Ondanks de - naar huidige maat staven - primitieve omstandigheden werd De Barak een populaire vakan tiebestemming, in trek bij vele vaste gasten. Die logeerden er legaal, want de gemeente had Zoetelief na een verzoek om het gebouw te mogen verhuren een kampeerex- ploitatievergunning voor maar liefst 200 slaapplaatsen verstrekt. Al te strenge eisen stelde het gemeente bestuur overigens niet. Bij de ver bouwing gebruikte de timmerman materiaal dat hij over had. 'Jammer genoeg hadden al die kozijnen een andere maat en was de samenhang ver te zoeken. Op een foto uit 1971 is duidelijk te zien dat De Barak na al deze aanpassingen niet de archi tectonische schoonheidsprijs ver diende', vertelt Mark van der Kloet, getrouwd met Ria de Graaf, een pleegdochter van Zoetelief. Van der Kloet en zijn vrouw werden na het overlijden van Zoetelief de nieuwe eigenaren. Zij verhuurden de vakantiehuisjes en gebruikten een deel van de ruimte zelf als voor 200 slaapplaatsen wat te veel van het goede was. Via een postze gelplan werd dat getal terugge bracht naar twintig. 'Het behoud van de recreatieve bestemming moest overigens wel via een inspraakprocedure worden bedon gen, want de ambtenaren hadden bedacht dat dit plekje midden in de bebouwde kom van De Cocksdorp wel een agrarische bestemming kon krijgen', herinnert Van der Kloet zich. In 2006, na 35 jaar heen en weer reizen vanuit de Randstad, besloot de familie Van der Kloet de altijd in eigen beheer uitgevoerde verhuur te beëindigen en het pand te verko pen aan de buurman, die het op zijn beurt doorverkocht aan Duin Bouw bedrijf. De verhuur aan gasten werd vlak daarna beëindigd. Het naam bord werd meegenomen door de laatste gast, die er met familie ruim een kwart eeuw lang twee keer per jaar had gelogeerd, en hangt nu in een tuin in de buurt van Bonn. Nog even en dan zal De Barak alleen nog in de herinnering voortle ven. Duin Bouwbedrijf heeft het plan ontwikkeld op deze plek zes duurzame, energieneutrale wonin gen te bouwen. Op het moment is de projectontwikkelaar 'meer dan serieus' in gesprek met drie kandi daat-kopers, bericht directeur Paul Buijsman. Zodra drie of vier gegadigden hun handtekening onder het koopcontract heb ben gezet, wordt het gebouwtje gesloopt (en het werk afgemaakt dat jeugdige vandalen inmiddels zijn begon nen). De vraag is nog wat er met het bunkertje gebeurt. Buijsman: 'Slo pen is natuurlijk het gemakkelijkst. Maar misschien is het wel een goed idee het als oorlogsmonument te bewaren. Het is een lelijk gebouw tje, maar ook een deel van onze geschiedenis. Vroeger stonden er veel meer van dit soort bunkertjes op het eiland. Met een paar stalen balken eronder kan kraanmachinist René Boon het wel wegtillen. Een museum dat het wil hebben, kan contact opnemen.' Joop Rommets kamers, elk waarschijnlijk geschikt om vier manschappen te laten sla pen. In één van de hoekkamers stond een stevige, gemetselde kast, waaruit valt af te leiden dat deze van de commandant was. Tussen deze kamer en de gang was een wasruimte met twee douches. Daarnaast beschikte De Barak over een gemeenschappelijke ruimte buurt op, een bundel verhalen uit 1992 over huizen en bewoners van De Cocksdorp van vroeger, opgete kend door Bieuwkje Monen-Waldus en geïllustreerd door Gerhard Smeenk. Zuidema voegde er aan toe: 'Daar dachten ze zeker de eventuele Engelsen in de gaten te kunnen houden, 't Was in ieder geval dichter bij zee!' Gerben ter Brug, een met de Cock- sdorpse Ma List getrouwde Fries, die er een schoenmakerij begon. Volgens Zuidema werd het er al snel 'een trefpunt', 'waar je om een praatje heen ging'. Het middenstuk werd bewoond, onder meer door de families Westdorp en Leo Veen. Het bunkertje naast de barak werd gebruikt als kippenhok. weekendverblijf. De Barak werd 'een langlopend klusproject', zoals ze het zelf noemen. De eerste ver betering was een propaantank in de tuin, waarop keukengeisers en kachels werden aangesloten. Daar na werden douches aangelegd en kreeg ieder huisje er een slaapka mer bij. De buitenwanden werden vernieuwd en geïsoleerd en de Hannes Zoetelief kocht de barak van het Ministerie van Oorlog en richtte er een timmerwerkplaats in. bekende sprookje, inclusief de alwetende verteller, maar halver wege een verrassende wending krijgt, wanneer de personages naar de 'echte' wereld worden overge bracht. Waar Sneeuwwitje in het eerste deel in het huisje van de dwergen terecht komt, belandt ze na de pauze in een afbraakpand, gekraakt door drugsverslaafden. Aan het eind gaan sommige sprookjesfiguren zo snel als ze kunnen terug naar de sprookjes wereld, maar hebben anderen zich al snel aan hun nieuwe omgeving aangepast en besluiten ze te blij ven. Maar zoals het een echt sprookje betaamt, loopt het ver haal natuurlijk voor iedereen goed af. Behalve voor de koningin, die sterft. Maar dat was dan ook een vals kreng, dat Sneeuwwitje om het leven wilde brengen om zelf door de spiegel aan de wand weer als het mooiste van het land te worden betiteld. De toeschouwers vermaakten zich ruim anderhalf uur lang uitstekend en dat was niet vreemd, want Van der Gracht en Waverijn hadden een prachtig stuk werk geleverd. Het sprookje deed wel wat cabare tesk aan, vol snelle grappen en afgewisseld met mooie liedjes, gezongen op muziek van Waverijn. Een deel van de acteurs zorgde voor de begeleiding, op fluit, klari net, trompet, tin whistle en gitaar. Waverijn zelf zat achter de piano en zong ook niet onverdienstelijk, samen met Van der Gracht. Een aardige vondst was dat de spelers zelf steeds meehielpen het toneel te verbouwen, waardoor er nauwe lijks onderbrekingen waren. Het decor was simpel maar doeltref fend, met grote doeken die de achterwand sierden en in een razend tempo werden verhangen wanneer zich een volgend tafereel aankondigde. Lof was er ook voor de acteerpres taties. Het zag er allemaal heel natuurlijk uit, waarbij opviel dat sommige spelers echt talent heb ben, waarmee ze bij de Texelse toneelverenigingen dolblij zouden zijn. Dat gold vooral voor Nelleke Arnout (Sneeuwwitje), die al erva ring opdeed in het huisgezelschap van Klif 12 en daar duidelijk het een en ander heeft opgestoken op het gebied van expressie en timing. Ook haar tegenspeler Michiel Schoehuys (Spiegel en Valentijn) Sneeuwwitje... maar dan anders. Dat is de naam van het muzikale toneelstuk in drie bedrijven dat dinsdagavond door OSG-scho- lieren werd opgevoerd in de voorspeelruimte van Artex. Het werd geschreven en geregis seerd door eindexamenkandida ten Michelle van der Gracht en Elisabeth Waverijn, voor wie het hun profielwerkstuk was. Het duo had er een bijzonder stuk van gemaakt, dat begint als het Sneeuwwitje (Nelleke Arnout) in het dwergenhuisje aan tafel met Dopie (Brigit Oskam), Niezel (llona Menkveld), Sleepie (Marjolein Camphuijsen), Doc (Camilla Haag) en Grumpie (Nienke de Visser). 3 op een speelgoedpaardje Sneeuw- sprong er bovenuit. Samen zongen ze bovendien een mooi duet. Hard gelachen werd steeds om Nienke de Visser, die als dwerg Grumpie en drugverslaafde Chaggie heerlijk chagrijnig kon zijn. Camilla Haag overtuigde als stotterende dwerg en als de niet onsympathieke drugsdealer. Jasper van de Sande had maar een korte rol, maar kreeg witje uit de echte wereld moet red den. Hoewel de voorspeelzaal van Artex dinsdag helemaal vol zat, is het eigenlijk jammer dat maar zo wei nig mensen getuige hebben kun nen zijn van deze bijzondere pro ductie. Misschien dat het nog eens tot een herhaling kan komen. Joop Rommets Nelleke Arnout en Michiel Schoehuys besloten de voorstelling met een prachtig duet. Rechts de schrijvers Michelle van der Gracht en Elisabeth Waverijn. Helemaal rechts de jonge Elleke van Heerwaarde, die de rol van kleinkind speelde.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 14