Boeren op grens van natuur- cultuurland 7"£X ELTOUteS 3 Jazzz on Sunday 'Niemand die me op mijn vingers kijkt' Theater-Restmranf Pe TEXELSE 15 COURANT Zafiris: Eco-economie een kans inpmd Te 'xel :^r iI Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Brasserie j MM Hét Familiebedrijf kracht die op je afkomt' Libelle Zomerweek in Almere 26 mei 2010 r Bioscoop e»n e^tc^Fé* Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! Programma 8 t/m 14 april: |0222 312027 L A Zondag 11 april a.s.: Easy listening Jazz en smaakvol dineren in Brasserie TX. DONDERDAG 8 APRIL 2010 -""C: Hans Stark met zoon Philip en vader Phlip in natuurgebied De Muy, met op de achtergrond de schapen. (Foto Nicoiiette van Kooten) Naam: familie Stark Bedrijf: boer en natuurbe heerder Opgericht door: Frans Stark Wanneer: rond 1914 Huidige eigenaar: Hans Stark Boeren en natuurbeheer gaat niet overal goed samen. Wel aan de Zanddijk in Eierland, waar de familie Stark het houden van schapen en koeien al generaties lang combineert met het beheer van de duinen. Hans: 'Ik ben er mee opgegroeid en weet eigen lijk niet beter.' Vader Phlip (Phi lip): 'Het gaat er om dat je zorgt dat je er, ondanks de beperkin gen, zoveel mogelijk uithaalt.' Het geboortehuis van Phlip (1921) stond een stukje ten zuiden van de huidige boerderij langs het fietspad onder aan de duinen. 'Mijn vader (Frans Stark) is hier begonnen. Hij was een keuterboer met wat scha pen en geiten. Geiten voor de melk en schapen om wat aan te verdie nen. Ik was een jaar of elf, twaalf, toen hij zijn eerste koe kocht. Een deel van het jaar was hij vogel wachter in De Muy. Daarmee ver diende hij honderd gulden in de maand. Dat was in die tijd goed geld. Hij hield toezicht en ging met toeristen door het gebied. Als jon gens gingen wij wel eens met vader mee om nestjes te zoeken, die hij dan aan de gasten kon laten zien. Een hele sliert kinderen, die de duinen uitkamden op nestjes van kneutjes, rietzangers, graspiepers, paapjes en zo. In de winter moch ten we klemmen zetten in de dui nen om konijnen te vangen. De grote verkochten we en de klein tjes, die niet veel waarde hadden, aten we zelf op. In de oorlog raakte dat over, want toen mochten we de duinen niet meer in. Ik had later zelf ook vogelwachter kunnen worden, maar had daar niet zoveel ambitie voor.' 'Het bedrijf van mijn vader groeide langzaam. Eerst vijf bunder, later tien, toen achttien. We hadden een stukje land voor de duinen en het meeste lag er achter.' Dan had je de Vlakte. Daar groeien nu een boel wilgen. In mijn jonge jaren groeide er een enkel bosje. Als je nu niet oppast, dan verdwaal je er. Dat is misschien wat overdreven, maar Hans en ik hebben het bei den als eens gehad dat we op een andere plek uitkwamen dan de bedoeling was.' In de loop der jaren kwamen er steeds meer landjes bij. Aan de keukentafel passeren allerlei namen van landjes de revue. 'Het Landje van Geert. Dat namen we over van Geert van Boven. Dan had je Burg man, Zoetelief, Hopman en Leber.' Hans: 'Er boerden in de duinen bij De Koog wel een stuk of zeven boeren.' Flip: 'Je had Witte van Sint Marcus, Zoetelief van Vrede- lust, Witte van Bloemwijk, om er een paar te noemen.' Hans: 'Iedere keer als een boer stopte, dan nam Staatsbosbeheer (SBB) dat land terug en werd het niet meer in pacht uitgegeven. SBB heeft een tijdje geprobeerd dat zelf te behe ren, maar dat pakte onvoordelig werk en te riskant. Als de schapen in de herfst de Slufter in gingen, dan wist je nooit hoe hoog het water 's nachts kwam. Als je ze er 's avonds te vroeg uit jaagde, dan gingen ze terug en als je te laat was kon je ze niet meer vinden. Eén keer, toen hoge vloed dreigde, heb ik ze er met mijn vader met volle maan uitgejaagd. Dat liep toen goed af. Maar ik ben er ook eens tien of elf kwijtgeraakt.' 'De koeien zijn in 1974 weggegaan. Tot die tijd had ik de melkbussen elke dag naar de hoek van de Muy- weg gebracht, maar daarna moest er een melktank komen. De stal was niet best en die investeringen zag ik niet zitten. Ik hield de scha pen en had een beheersvergoe ding. Op zo'n bedrijf is het de kunst om, binnen de mogelijkhe den die er zijn, er zoveel mogelijk uit te halen. Ik ben er altijd tevre den mee geweest.' uit. Toen kregen wij die stukjes er bij. Voorwaarde was dat het beheer was gericht op natuur, dus geen kunstmest, bestrijdingsmiddelen, maaidata en op bepaalde stukken geen greppels. In herfst en winter mochten er schapen op, maar in het voorjaar moest het weer leeg. Dat gaf nogal wat beperkingen. In ruil daarvoor ontvingen we een vergoeding.' Phlip: 'In 1951, ik was toen dertig, stopte mijn vader ermee. We waren met z'n tienen thuis. Mijn broers voelden niets voor het bedrijf. Mijn oudste broer Wim emigreerde naar Canada, Henk vertrok naar de Wit te Hoek en Jac. wilde timmerman worden. Ik had nog drie zussen boven me en drie onder me, maar ook dat waren geen opvolgers. Na de lagere landbouwschool had ik kunnen doorleren, maar ik was niet zo'n streber en vond het wel goed dat ik de opvolger zou worden. Ik had schapen en molk een stuk of vijftien koeien. In het voorjaar hield ik de ooien met een tweeling op het wat rijkere weiland voorduin en de eenlingen gingen de duinen in. De Slufter, die mijn vader er omstreeks 1933 bij had gekregen, heb ik in 1963 opgezegd. Teveel Zoon Hans zorgde dat de derde generatie Stark het bedrijf aan de Zanddijk voortzette. 'De landbouw school heeft me nooit getrokken. Ik deed de LTS en daarna ben ik doorgegaan naar de MTS. Maar een leven lang in de werkplaats zag ik niet zitten. Toen ik op mijn twintigste van school kwam, werd mijn vader 65. Ik kon zó door. In 1986 kwam ik in de firma. Het jaar erop meldde SBB dat de pacht en het beheerscontract afliepen. Tot die tijd liepen er een kleine 300 schapen in de Muy, maar er waren nieuwe inzichten over natuurbe heer en SBB wilde het gebied door koeien laten begrazen. De vijftien bunder pachtland die we tot die tijd hadden, was te weinig en toen kwamen we overeen dat wij de hele Muy zouden beheren. Toen breidde het bedrijf uit met veertig tot vijftig kalfkoeien van het Pie- montese vleesras en het aantal schapen werd teruggebracht tot 120. We hebben een stal gebouwd en de beheersvergoeding werd aangepast. Daar was nog een hoop gesteggel over, maar na vijf jaar was het dan eindelijk rond. In 1996 heb ik het bedrijf helemaal van mijn vader overgenomen.' Nieuw natuurbeleid was er de oor zaak van dat de bedrijfsvoering anderhalf jaar geleden een drasti sche wijziging onderging. 'De Muy is flink op de schop gegaan. Er zijn grote stukken afgeplagd, paden verlegd en duinrellen gegraven. De piemontesen gingen eruit, de Gal loways kwamen er voor terug. Het duingebied wordt nu jaarrond begraasd. We kregen er een deel van de Muy bij en het terrein dat we nu beheren strekt zich uit van de Boet van Hopman tot het dijkje van de Slufter. Het gebied is nog in ontwikkeling, maar de eerste resul taten lijken redelijk. De kudde moet nog uitgroeien en we moeten nog goed kijken naar de afzet van het vlees. Misschien dat we er een lokaal product van kunnen maken.' Met hier en daar wat losse perce len, beheert Stark circa 340 hecta re. 'Dat is een heel gebied en als ik tegenwoordig een rondje ga, dan doe ik dat op de mountainbike of op met de 4WD auto. Eigenlijk ben ik de hele dag buiten en kan gaan en staan waar ik wil. Niemand die me op mijn vingers kijkt.' Phlip: 'Nou niemand, al die badgasten dan die hier op de fiets langsko men? Ik weet nog dat het fietspad in de jaren dertig als werklozenpro- ject is aangelegd. Ons oude huisje stond er dicht tegenaan. Als we zaten te eten, dan keken ze wel naar binnen. Dan stak ik voor de grap wel eens een boterham of kopje omhoog.' Hans: 'Zeker met zoveel mensen langs de deur is het zaak te zorgen dat het vee er goed bijloopt, want voor je het weet heb je opmerkingen. Van badgasten heb je niet zoveel last. Wel van die ganzen. Ze vreten het malse gras op en laten de stokken met zuring staan, waardoor de kwaliteit van het voer een stuk minder is. Ze verjagen ook de weidevogels. Maar de doelstelling voor dit natuurge bied is volgens mij meer op plan ten gericht. Of dat allemaal uitpakt zoals men wil, vraag ik me wel eens af. Ik denk dat wij er met ons boerenverstand gewoon wat anders tegenaan kijken.' 'Tussen natuurbeheer en boeren zit een stukje spanningsveld. Maar de familie Stark heeft bewezen hoe je toch met elkaar tot overeenstem ming kunt komen', zegt Martijn Alleman uit Enschede aan de keu kentafel. 'Mijn ouders vierden elk jaar vakantie aan de Zanddijk. Ik kwam hier als kind al en vond het prachtig om mee te helpen. Ik werk nu in de psychiatrie, maar help tij dens vakanties nog vaak een handje mee. Nu bijvoorbeeld, tij dens de lammerij. Het is voor mij een stukje ontspanning. Geen gezeur van collega's. Ik ben natuur lijk niet echt familie, maar ik beschouw de familie Stark wel zo. Ik ben er mee vergroeid geraakt.' Zijn hoge leeftijd weerhoudt Phlip Stark er niet van nog vrijwel dage lijks een handje te helpen. Met een knipoog: 'Ik mag hier af en toe nog komen, loop een beetje voor de benen en doe klusjes waar zij geen zin in hebben. Zoals het mak maken van kalfjes, een beetje bor stelen met de roskam en zo.' Of de volgende generatie Stark te zijner tijd hier weer verder gaat, is nog niet zeker. Hans: 'Mijn zoon Philip is nog maar vijf jaar en het hang er natuurlijk maar vanaf of SBB nog met ons verder wil als mijn beheerscontract over 22 jaar afloopt.' Gerard Timmerman 'Een ondernemer is iemand die de problemen oplost van een ander.' Met die wijsheid gaf orga- nisatiecoach Wassili Zafiris de bezoekers van de Promotie avond van de WV stof tot naden ken. In zijn presentatie praatte hij zijn gehoor bij over het vinden van oplossingen voor 'gezamen lijke uitdagingen'. Samenwerking zit volgens Zafiris veel eilandbewoners in de genen en verklaart wellicht het succes van de Texelse VW. Hij trok een vergelijking met de eilandengroep Hawaii. President Obama komt er vandaan en dankt er naar eigen zeggen een groot deel van zijn ont wikkeling en succes aan. 'Eiland bewoners zijn op elkaar aangewe zen. Ze hebben groot belang bij het onderhouden van een goede Organisatiecoach Wassili Zafiris reikte ideeën aan voor een succesvolle samenwerking. (Foto Gerard Timmerman) relatie met elkaar. Samenwerking zit de mensen op Hawaii in de genen. Dat betekent onder meer dat ze elkaar de waarheid zeggen, zelfs het achterste van hun tong laten zien. Maar ze geven elkaar niet de schuld. Bij problemen rich ten ze zich op herstel van de rela tie. Niet door elkaar verwijten te maken, ze proberen zich juist te verplaatsen in alle verschillende partijen.' Wat Obama er volgens Zafiris ook leerde was te kijken naar wat je te wachten staat. om bedreigingen snel te signa leren, analy seer welke gemeenschappelijke bedreiging er is en kijk hoe je elkaar kunt helpen om die te overwinnen. Maar verzet je niet tegen de kracht die er op je af komt, want dan verlies je. Gebruik die kracht juist', trok hij de vergelijking met een golfsurfer Volgens Zafiris wordt de effectivi teit in een cultuur bepaald door de zwakste schakel. 'Als eentje een Leer om '\Jerzef je njef fege/? de UIT probleem heeft, heeft de hele groep een probleem.' Om de krachten effectief te bundelen, is het vol gens Zafiris van belang de beste ideeën niet krampachtig voor jezelf te houden, maar die te delen met anderen. 'Als je iemand een goed idee geeft, krijg je er ook een voor terug. Dan heb je twee goede idee- en.' Hij adviseerde Texelaars te onderzoeken welke kwali teiten en krachten er op het eiland aanwezig zijn. 'Bundel die.' Ook raadde hij aan de zwakten te analyseren. 'Welke oude regels en gewoonten staan in de weg om de volgende stap te maken.' Van groot belang noemde hij de zorg voor de omgeving. Hij adviseerde zuinig om te springen met natuur, landschap en milieu. 'Eco-economie geeft grote moge lijkheden. Grijp die kans.' Zondag 25 april 20.30 uur Klif 12 Music Club Tony 0'Malley Tony speelt een mix van Jazz, Funk, R&B en Soul. Voor de liefhebbers van o.a. Ray Charles, Joe Cocker en Van Morisson. Entree €15,00, reserveren gewenst. 9,10 en 14 april - Diner Cabaret 19.00 uur Het 4-gangen diner kost inclusief cabaretprogramma 47,00 p.p.(o.v.b.) (4 gangen kindermenu €23,50) De avond duurt ongeveer van 19.00 uur tot 23.00 uur. info@klif12.nl 0222-319633 www.klif12.nl De Libelle Zomerweek wordt dit keer een spannende mix van Buffalo Bill en een toffe beachparty. Denk aan Amerikaanse cabrio's, veel chroom, leer, cactussen, knapperende kampvuurtjes, een ritje op een paard langs de branding.... Prijs €32.50 p.p. Inclusief entree, toeringcarvervoer en bootkosten e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl Lamstoof - Satéspies - Spareribs - Panini - Kibbeling - etc CLASH OF THE TITANS 3D Drie dimensionaal actie spektakel met Sam AvatarWorthington, Liam Neeson en Ralph Fiennes Do,vr,za,zo 21.30. Ma,di 20.30 Vr,za,zo,wo ook 16.30 - DE VLIEGENIERSTER VAN KAZBEK Romantisch Drama wat zich afspeelt op het eiland Texel ten tijde van de Georgische Opstand aan het einde van WOU Do 18.30. Vr,za,zo 16.00 18.30 21.15 Ma,di 20.00. Wo 16.00 HOE TEM JE EEN DRAAK O®© Van de makers van Shrek, Madagascar en Kung Fu Panda komt nu Hoe tem je een draak, een avontuurlijke komedie vol stoere Vikingen en wilde draken NEDERLANDS GESPROKEN en 3D!! Vr,za,zo,wo 14.00 ALICE IN WONDERLAND 3D O© geregisseerd door Tim Burton. Met oa: Johnny Depp, Helena Bonham- Carter, Mia Wasikowska en Anne Hathaway. Drie dimensionaal vertoond! Dit is de originele, ondertitelde versie! Do,vr,za,zo 19.00 IEP! Nederlandse kinderfilm van de makers van De Daltons, Kikkerdril en Lepel Vr,za,zo,wo 13.45 MYSTERY MOVIE Een verrassings-voorpremière voor 5,- pp Do 21.15 GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL TAXITEXEL Brasserie TX Haven 2 Oudeschild U wordt ontvangen met een hulscocktail. De warme klanken van het trio Jazzper komen u dan al tege moet. U geniet deze avond van een smaakvol 5-gangen diner. Het trio Jazzper zal deze avond een uitgebreid jazzrepertoire ten gehore brengen en u een onvergetelijke avond bezorgen. €45,00 p.p. incl. een huiscocktail en een 5-gangen diner. Boekingen via info@havenhoteltexel.nl of 0222 310234

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 15