(jroen ^wartsj'exeh in het harL, Ol Groei TexelEnergie verrast ook directie Stroomuitval strop voor horeca-ondernemers =uuoonHUYS Texel Energie Logiesverstrekkers TVL vergaderen Vernielingen rond Bruinvisschool Stroomuitval niet uitzonderlijk Playbackshow in Den Hoorn Politie houdt inbrekers aan iFransksarsiia ons eiland, onze energie Elektrische Vloerverwarming www.texelseautopagma.nl TI XlI SI-X)URAN' I De Koog/De Cockdorp Super deBoer EP: VoordeeHand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12463 DONDERDAG 8 APRIL 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Veel vermogen met een lage bodemdruk, is de kracht van de nieuwe rups trekker van loonwerkbedrijf Van der Star. Ook overstappen? bel met 0222 - 314 939 of mail naar info@texelenereie.nl www.texelenergie.nl Vrijheid lijkt voor ons vanzelf sprekend, maar het is een groot goed en het is niet gratis. Ook nu nog moeten offers worden gebracht om de vrijheid voor ons en anderen te bewaren of te her stellen. Woorden van die strekking sprak luitenant-kolonel M. Posthumus, commandant van de Joost Dour- leinkazerne dinsdagochtend bij de herdenking van de tien mannen die 65 jaar geleden op het strand van De Mok door de Duitsers werden doodgeschoten. Uit wraak voor de sympathie die de Texelaars koes terden voor de in opstand geko men Georgiërs werden 14 mannen in Den Burg opgepakt. 'Zij waren op het verkeerde moment op de verkeerde plaats.' Op weg naar De Mok ontsprongen er vier de dans door van de auto te springen. De overigen werden - vrijwel zeker direct na aankomst - omgebracht. Posthumus maakte duidelijk dat het zinvol is hen te blijven geden ken en met hen ook de andere Texelse slachtoffers van de 'Rus senoorlog'. De Koninklijke Marine heeft daar aan meegewerkt door in 2004 vlak bij de kazernepoort een monument op te richten en jaarlijks een herdenking te organiseren. De lustrumherdenking in aanwe zigheid van nabestaanden, het 4-5 mei comité, Texelse leden van het Contact Oud-Mariniers (COM), militaire autoriteiten van de Dour- leinkzerne en andere betrokkenen en belangstellenden was bijzonder stijlvol, met inzet van een gewa pende wacht en een tamboers- en pijpersgroep. Burgemeester Francine Giskes zei dat de oorlog voor veel mensen een ingrijpende en blijvende veran dering heeft betekend. Ze reciteer de het gedicht 'Het kind van vijfen veertig' van Anna Enquist waarin dat treffend is verwoord. Ze stelde de vraag aan de orde hoe vrij we we nu zijn. 'Alle reden om onze vrijheid nog eens grondig te overdenken. Wat is er nodig om vrijheid wereldwijd en in eigen land daadwerkelijk dichterbij te bren gen?' Giskes meende dat er genoeg mogelijkheden zijn om aan vrijheid bij te dragen, vaak juist dicht bij huis, in de straat op of het werk. 'Wat draagt u bij aan de vrijheid van een ander?' Vlootpredikant dominee Penne- kamp had zijn toespraak geba seerd op vragen die zijn zoontje 's morgens had gesteld: Papa wat ga je doen op Texel? Na uitleg over het leggen van kransen en het maken van muziek begreep het kind dat het wat te maken met doodgaan, doodgeschoten wor den en wie daar wel of niet schul dig aan waren, een begin van dis cussie. Na twee minuten stilte werden bloemen gelegd namens de Joost Dourleinkazerne, het Contact Oud- Mariniers, de gemeente Texel en nabestaanden. Een trompettist blies de Last Post en tamboers en pijpers brachten het Wilhelmus ten gehore. Op de foto de plechtigheid bij het monument. (Foto Harry de Graaf). De Cocksdorp en omgeving zijn zaterdagavond, midden in de paasdrukte, getroffen door een stroomstoring. De uitval duurde van ongeveer 17.45 uur tot uiter lijk 23.30 uur. Ruim 900 aanslui tingen zaten zonder stroom, de schade voor ondernemers is aanzienlijk. Netwerkbeherder Liander meent dat de uitval mogelijk veroorzaakt is door eerdere graafschade. 'We hebben mensen de straat op moeten sturen met de mededeling dat er drie kilometer zuidelijker volop stroom was. En ik kan je vertellen: dat doet heel zeer', ver telt Piet Zijm van restaurant De Rog. Op Vakantiepark De Krim waren de mogelijkheden in de restaurants beperkt tot het eten van gasbran- dertjes. Het zwembad werd geslo ten en alle gasten zaten in het donker. Directeur Iwan Groothuis spreekt van aanzienlijke schade. 'Het park zat goed vol en dat zou met de restaurants ook zo zijn.' De Krim overweegt stappen tegen Liander. 'We gaan de mogelijkheid onderzoeken, dit moet gewoon stoppen. Het is niet de eerste keer dat de stroom uitvalt en nu kwam het wel heel slecht uit', zegt Groot huis. De stroom is in etappes weer op gang gekomen. De eerste aanslui tingen waren om 18.00 uur her steld, de laatste om 23.30 uur. Liander komt particulieren die lan ger dan vier uur zonder stroom hebben gezeten tegemoet met €35,- per aansluiting. Voor onder nemers is de compensatie afhan kelijk van het type aansluiting. Ontwikkelingen in het toerisme is één van de bespreekpunten tijdens de Algemene Ledenver gadering van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers op donderdag 22 april, aanvang 20.00 uur in de Kiekendief. Op de agenda staan onder meer bestuursverkiezingen. Secretaris Jo-an van Vijfeijken stelt zich na twintig jaar in het bestuur niet her kiesbaar. De nieuwe kandidaat is Marga Harinck uit Den Hoorn. Richtlijnen voor toetsing van het beeldkwaliteitplan, het meetellen van slaapplaatsen van Logies en De omgeving van De Bruinvis- school in Oudeschild was met de paasdagen het toneel van nachte lijke vernielingen. Niet voor het eerst. Op het schoolterrein werd onder meer een vernielde tuinmo- len aangetroffen. Er is aangifte gedaan bij de politie. Ontbijt en de uitbreiding van vakantiewoningen van 70 naar 100 vierkante meter zijn onder werpen waarover de vereniging van Kleine Logiesverstrekkers (KLV) in gesprek wil met de gemeente. KLV spreekt de 'algemene indruk' uit dat er goed wordt geluisterd naar de inbreng over het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. De vereniging geeft wel aan met de brandweercommandant in gesprek te willen over de inspectie van de brandveiligheid. Een aantal leden heeft bericht gekregen dat die op handen is. Stroomstoringen zijn de laatste tijd geen uitzonderlijke gebeur tenis. In januari waren er drie, die werden gemerkt op grote delen van het eiland. En alleen al in de eerste week van februari ging in de Park straat in Den Burg tweemaal het licht uit. Dat leidde er toe dat wet houder Marian Merkelbach in de commissie Middelen moest belo ven dat ze netwerkbeheerder Lian der om een verklaring zou vragen. De raadsfractie van Texel 2010 TexelEnergie groeit snel. Het aan tal leden, aansluitingen, de afname en de verkochte aandelen zitten behoorlijk in de lift. De coöperatie levert momenteel zo'n twaalf pro cent van alle elektriciteit en stroom die op Texel wordt verbruikt. Het bedrijf staat er daardoor financieel redelijk rooskleurig voor en dat is eerder dan verwacht. Brendan de Graaf, directeur van TexelEnergie, had de leden vrijdag tijdens de jaarvergadering goed nieuws te melden: de groei is zelfs sneller gegaan dan hij zelf had voor zien. Het aantal leden van de coöpe ratie was van 1637 op 1 januari 2009 naar 2425 gestegen en het aantal verkochte aandelen naar 5681 (was 4115). Er wordt inmiddels 12.760.000 kWh elektriciteit geleverd (was 2.000.000 op 1 januari 2009) en 3.370.000 kuub gas (was 100.000 kuub op 1 januari 2009). De coöperatie heeft 2850 (april) aan sluitingen waar energie wordt afge nomen. Op 1 januari 2009 stond de teller nog op 458. Door deze groei is de coöperatie eerder dan verwacht in staat zichzelf te bedruipen. Overi gens betekent dat volgens De Graaf niet dat de groei zich automatisch voortzet, successen uit het verleden zijn immers geen garantie voor de toekomst. Ander nieuws is dat TexelEnergie stroom gaat leveren die op Texel is opgewekt. De coöperatie heeft con tact gelegd met Dirk Schagen om vanaf mei de energie van zijn wind molen (de enige op het eiland die nog draait) af te nemen en te gaan leveren. Tot dusver worden elektrici teit als gas door Greenchoice aange leverd. Met de elektriciteit van de molen van Schagen kan volgens De Graaf een deel De Waal van energie worden voorzien. TexelEnergie is met gemeente en provincie in gesprek over hoe moet worden omgegaan met de Crisis- en Herstelwet. Die biedt de mogelijk heid dat grote bouwprojecten ver sneld kunnen worden uitgevoerd, om de economie weer op gang te helpen. Voor Texel betekent de wet In dorpshuis De Waldhoorn wordt zaterdag 10 april de jaarlijkse play backshow gehouden. Deelname staat open voor inwoners van Den Hoorn en omgeving. Opgave is nog tot vrijdag 20.00 uur mogelijk bij Winanda Goënga, tel. 319773 of 319252. Gistermiddag hadden zich 20 solisten en groepen aangemeld. Er is ruimte voor maximaal 25 optredens. De deelnemers worden verdeeld over vier leeftijdscatego rieën, van de jongste schooljeugd tot volwassenen. Het evenement begint om 19.30 uur. reageerde gisteren met een open brief aan het nieuwe college. Daar in schrijft fractievoorzitter Gerbrand Poster dat de gevolgen van deze stroomuitval 'wel eens een blij vende negatieve invloed op het toerisme kunnen hebben'. Texel 2010 wil dat het college Lian der 'zo spoedig mogelijk op het matje roept' en garanties vraagt voor een betrouwbare stroomvoor ziening voor burgers en toeristen. dat windmolenparken mogelijk ver sneld kunnen worden aangelegd. De Wet is recent aangenomen door de Eerste Kamer en geeft kapitaalkrach tige bedrijven of organisaties in theo rie de mogelijkheid dergelijke projec ten op Texel te realiseren. TexelEnergie probeert betrokken te blijven bij wat er gaande is, zodat als er windmolens zouden komen, de inkomsten hiervan op het eiland blij ven. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 De politie heeft dinsdag drie jon gens uit Den Burg aangehouden. Zij werden verdacht van acht inbraken, gepleegd in de maan den februari en maart van dit jaar. Na op het bureau te zijn verhoord, heeft het drietal bekend. Het betrof drie inbraken in voetbal kantines, waarbij de buit bestond uit frisdrank en snoepgoed. Bij inbraken in het zwembad, een strandtent, een bouwkeet en een snackbar was de buit vrijwel nihil. De jongens, in leeftijd variërend van 15 tot en met 17 jaar, zijn na verhoor weer vrijgelaten. Justitie moet beslissen welke gerechtelijke stappen tegen hen worden onder nomen. Het onderzoek wordt bin nenkort afgerond. (Advertentie) (jrocn TjmrL-Jixels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): MECHANISATIE B.V. MOERBEEK Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. One Way Wind, Lea, Marian en andere ever greens klonken in De Koog waar het Cats-week- end werd gehouden. De familie Stark van de Zanddijk combineert het houden van vee al generaties lang met het natuurbeheer. GEMEENTE GAAT OPTREDEN TEGEN VERVALLEN PANDEN HOEZAL PAND GROENEPLAATS1 ER VOLGEND JAAR UITZIEN?

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1