Aalt Epe eeuw geleden aangesteld ^BSSSSI Tcyredcnlteltlsverklarlng. TexelEnergie betrokken bij plan biovergister A. EPE TEXELSE 3 COURANT Hondensport Artex ziet af van ballonnenstrijd College gedoogt veertien caravans Randstad Eilandcompetitie Subsidie voor Blok en Broadway Everstekoog 'Heilig vuur' in zeven kerken Klantverwijzing in nieuwe raadhuis Familieberichten Yan wego de vlugge en coulante schade regeling betreffende mijn onteigend pnard betuig ik aan do Oireot'o den Algenieene Paarden- en Veeverzèkcring Maatschappij te 's-Gravenhaga (De Oude Zwolscbe van 1895), Directeur Linthout, mijn toüo tevredenheid Door here billijke en vaato premiëa» vetdient deze onderneming iederen paarden-en veehouder te worden nan bevolen A. EPE. de Koog, den 7 Oct. 1918. Agent do heer J. C. ROEPER, don Burg. De Koog en Omstreken Zorg dat de Koog ook in den Gemeen teraad vertegenwoordigd 'wordt en stem daarom Zaterdag a. s. als één man op maak van de 3de lijst het 11e hokje zwart en ge hebt gosd gestemd. Vele Kiezers- J ubileumfeesten t.'kelderhuis. £auia van S)ompódaa en Cótnée Zuukma taveerne DONDERDAG 8 APRIL 2010 Boswachter, raadslid voor de Vrijzinnig Democratische Bond, betrokken bij de oprichting van de TEM en de VW van De Koog, voorvechter voor het walsen van de wegen en het verzetten van de raadsvergadering naar de avond uren. Dat is een korte opsom ming van de vele werkzaamhe den van de in augustus 1945 op 59-jarige leeftijd overleden Aalt Epe, naar wie in De Koog de Epe- laan is genoemd. Deze week is het 100 jaar geleden dat Epe op het eiland werd aangesteld. Feitelijk viel het jubileum van Epe al eerder. De in 1886 in Harderwijk (als middelste zoon van een gezin van zes kinderen) geboren boswachter was al in 1908 en 1909 op het eiland Een groot project voor het opwekken van zonne-energie door TexelEnergie staat op de helling nu de raad aarzelt hier voor een garantstelling af te geven. 'Jammer, want we had den een behoorlijk scherpe toe zegging gekregen van het vorige college', reageert directeur Brendan de Graaf. De Graaf had het voorstel maan den geleden besproken met oud wethouder Peter Bakker, maar na diens terugtreden door ziekte was het blijven liggen. Een dag vóór de commissievergadering op 25 maart, werd de nieuwe raad ermee geconfronteerd en reageerde vooruitlopend op een definitief besluit afwachtend. Reden voor De Graaf om met de politieke par tijen in gesprek te gaan. 'Met mini male inspanning en een gering risico kan de politiek er voor zor gen dat een groot project voor duurzame energie kan worden gerealiseerd. Dat levert een wel kome bijdrage aan het doel om in de eigen energiebehoefte te voor zien.' Door het uitblijven van een garantstelling dreigt TexelEnergie een subsidie mis te lopen. 'Door dat het zo lang is blijven liggen, blijft er weinig tijd over voor een alternatieve oplossing.' TexelEner gie heeft wel meer ijzers in het vuur. De coöperatie is betrokken werkzaam en daarvoor al enige tijd als volontair. Al jong bleek zijn belangstelling voor de natuur en direct na zijn opleiding aan de school voor bosbouw in Utrecht, trad hij in dienst bij Staatsbosbeheer als bos wachter op Texel, dat toen deel uit maakte van de Houtvesterij Alkmaar. De eerste jaren samen met bos wachters Min en Van der Kraats, maar vanaf 1922 alleen. In zijn tijd werd de oppervlakte van de Dennen meer dan verdubbeld, naar 500 hec tare in 1935, vooral als werkver schaffingproject tijdens de crisisja ren. Daarnaast eisten de natuurgebieden bij de Geul, de Muy en de Westerduinen de nodige aan dacht en trad Epe op als rentmees tertegenover de bijna vijftig huurders en pachters van Staatsbosbeheer. Epe trouwde in 1913 met Neeltje Kelderhuis van Terschelling. Buiten zijn werk kreeg Epe te maken met het toenemend toerisme. De Koog was bezig de vleugels uit te slaan en groeide naar een heuse badplaats. In 1925 werd het dorp op een zon dag door niet minder dan 63 auto's bezocht. Reden om aan te dringen op het verbeteren van de wegen. Al kort na zijn aanstelling was Epe (die door eerdere werkzaamheden al op het eiland bekend en woonachtig bij een (nieuw)project met een biovergister. De plaats en locatie werden vrijdag tijdens de jaarver gadering niet genoemd. Wel dat een aanvraag bij het Wadden fonds wordt ingediend. De hout kachel voor de woningen van de '99' in Den Burg gaat, ondanks het afhaken van de gemeente, gewoon door. Kritische opmerking vanuit de zaal betrof de naam van energieleverancier Greenchoise, die met veel grotere letters op de afrekening prijkt dan die van Texe lEnergie. Dat stuit Texelaars tegen de borst. Volgens De Graaf kan dit op het moment niet anders, omdat Greenchoice de administratie ver zorgt. Bedoeling is dat op termijn de naam TexelEnergie wel promi nent op de rekeningen staat. Leden van hondensportvereniging DOS doen zaterdag 10 april exa men voor VZH en IPO. De verrich tingen beginnen om 10.30 uur met speurwerk nabij Hoofdweg 17 in Eierland. Daarna gaan de kandida ten naar Den Hoorn, waarom 12.45 uur het examen gehoorzaamheid begint op het trainingsveld van ZDH. Vanaf 14.45 uur gaan de hon den het dorp in en om 16.00 uur wordt het examen afgesloten met pakwerk, opnieuw bij ZDH. Toe schouwers zijn welkom. was) betrokken bij de Vereenigde Koog, de voorloper van het Koger VW. Later maakte hij deel uit van het hoofdbestuur van de VW. Ook was hij voorzitter van landbouwvereni- ging Door Samenwerking Voordeel uit Den Burg en lid van de plaatselij ke commissie van de NZHRM. te D35 KOOG op1 31 .Augustus 1923 10 uur Schoonrijden met 1 paard en rijtuig op 2 wielen. 1 uur Hardrennen met paard onder de man 3 uur Ringsteken met paard en kar. 5 uur Ringsteken 'op fietsen, 7 uur Stoelendans. op 1 September, I uur Feest voor schoolkinderen. 4 uur Tonnetjeskruien. Alles om fraaie prijzen. Die het vorige jaar een le prijs hebben gewonnen, worden niet toegelaten. Aangiften tot den dag van het feest A. EPE. L. v. d. VLIES. I. BONNE. M. C. LANGEVELD. Zijn plannen voor de toekomst en de opbouw van het eiland kon hij pas echt naar buiten brengen nadat hij in 1919 in de gemeenteraad was geko zen als raadslid voor de Vrijzinnig Democratische Bond. Als raadslid was hij alert op het uitgeven van Na protesten van natuurorganisa ties en diverse particulieren heeft Artex Kunstenschool besloten af te zien van de ballonnenwedstrijd, die zaterdag 17 april ter gelegenheid van de open dag zou worden gehouden. Kinderen mogen wel een kunstkaart maken, maar deze wordt per post opgestuurd en niet aan een ballon gehangen, laat directeur Pauline Folkerts weten. Ballonnenwedstrijden staan sinds kort ter disuccsie wegens de ver vuiling die ze veroorzaken. B en w hebben besloten om tot uiterlijk 31 oktober te gedogen dat op het erf van Krimweg 44 caravans worden gebruikt voor het onderbrengen van seizoen- personeel van strandpaviljoen Paal 28. Het is een nieuwe en mogelijk laat ste fase in de meer dan zeven jaar geleden begonnen strijd rond de verwezenlijking van tijdelijke huis vesting van het personeel van het paviljoen. Een definitieve vergun ning voor de bouw van huisvesting in een schuur op hetzelfde perceel is na een artikel 19-procedure in aantocht, maar niet op tijd voor het komende seizoen. In de tussenlig gende periode mogen daarom nog caravans worden gebruikt. overheidsgeld en van mening dat gelden die 'uit de openbare kas' komen in het openbaar behandeld moesten worden. Hij zag met lede ogen de scholen in de dorpen inslin- ken tot éénmansschool en waar schuwde voor de kosten die dit met zich zou meebrengen. Hij zette zich in voor de verbetering van de wegen (met name die naar en in De Koog) en vond dat de gemeente daartoe een wals moest aanschaffen. Hij was tegen vloeken, maar vond het te ver gaan dit per verordening te rege len en wilde de ouders van leerlin gen van de Zeevaartschool niet op kosten jagen door leerlingen te ver plichten een uniform te dragen. Daarnaast pleitte hij bij voortduring voor het verzetten van de vergade ringen naar de avonduren, wat veel discussie losmaakte, maar hem uit eindelijk niet lukte, en hij drong aan op een betere zitplaats voor de ver slaggevers van deze krant. En toen het college met het voorstel kwam, toonde hij zich een groot voorstan der van de komst van een eigen lagere landbouwschool. Epe bleef raadslid tot 1940, toen de gemeen teraad door de bezetter werd ont bonden. In de oorlogsjaren zag hij zijn geliefde eiland verpauperen. Het Badhotel en vele andere toeristische Programma dinsdag 13 april: Veld A 19.00 Tevoko Jeugd-Wessels Super 19.45 Super-Prinsen Tevoko Jeugd 20.30 CVI-Kobeko Prinsen van Texel 21.15 Cocky's Kapsalon-Paal 28 CVI 22.00 Randstad-NIOZ 1 Cocky Veld B 19.00 PFB-Gea's viswijven Interieurb. 19.45 Interieurbouw-Falcon Viswijven 20.30 Mantje-Ecotiem NIOZ 2 21.15 NIOZ 2-Rab Albert Heijn 22.00 Rabobank-Al bert Heijn Rab Veld C 19.45 Timmer-Sportshop Bar Sportief 20.30 Moorman-Bar Sp. Sportshop 21.15 Otto's-De Rog Jozefschool 22.00 Klif 23-Jozefschool De Rog Wedstrijdleiding: Wessels Ontwerpt! en Daan (tel. 320370). Uitslagen 6 april: Super de Boer-Texelse Autocentrale 1-2; Kobeko-Randstad 0-3; Cocky's Kapsalon- CVI 2-1De Prinsen van Texel-Vlinderwinkel 1-2; NIOZ 1-Paal 28/De Krim 3-0; Tevoko Jeugd-lnterieurbouw Texel 0-3; SVC-NBC Eelman Partners 1-2; Piet Kooger-Texel- campings2-1De Kapper-Kapsalon Salique 2-1De Krim-Foto de Waal 0-3; Slagerij Moorman en de Boer-Timmer's Bakkerij 1- 2; Sportshop Texel-Otto's Tweewielershop 1-2; Bar Sportief-Klif 23 1-2; Eetcafé De Rog-Jozefschool 2-1 T w VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog. Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 gebouwen verdwenen, boomgroe pen werden gekapt, de duinen en het strand ontsierd door de bouw van bunkers en andere verdedi gingswerken, de wegen werden ver waarloosd. Het was hem alles een doorn in het oog en al lang voor de Galerie Klif Art in Den Hoorn werkt aan een boek met Texelse tekenin gen van kunstschilder Ad Blok van der Velden. B en w ondersteunen het initiatief door het toekennen van een bijdrage van maximaal €2.275,- in het exploitatietekort. Het geld is afkomstig uit het gemeentelijke fonds voor kunst en cultuur. Ook het Hoornder theaterevenement Broad way kan weer rekenen op gemeen telijke steun. Het college heeft beslo ten de gemeenteraad voor te stellen een subsidie van maximaal €15.000,- beschikbaar te stellen als bijdrage in de organisatie. De raad wordt voorgesteld het nieu we bestemmingsplan dat nodig is om uitbreiding van de rioolzuivering Everstekoog aan de Pontweg moge lijk te maken, ongewijzigd vast te stellen. Het enige bezwaar dat tij dens de zes weken durende terinza- gelegging van het ontwerp is inge diend is volgens b en w ongegrond. Op initiatief van de Raad van Ker ken op Texel wordt tussen Hemel vaartsdag en Pinksteren in zeven kerken op Texel een kunstzinnige manifestatie gehouden op basis van het thema 'Heilig Vuur'. Diver se Texelse kunstenaars expose ren ieder ten minste één werk dat met dit thema heeft te maken. De officiële opening is op woensdag 12 mei in de Maartenskerk van Oos terend, waarvoor vertegenwoordi- bevrijding zon hij op plannen om het eiland 'in nieuwe glorie' te laten her rijzen. Hij kreeg niet de gelegenheid deze wensdromen in vervulling te laten gaan. Op 6 augustus 1945 overleed hij in het ziekenhuis in Alk maar. De publieksbalie van het nieuwe raadhuis krijgt een geautomati seerd klantverwijssysteem. Het wordt voor €28.000,- geleverd door het bedrijf JCC uit Oldenzaal. Thans is het niet mogelijk om de klant naar de gewenste balie te sturen en is er geen informatie over bezoekersaantallen en de afhan- deltijden van producten en dien sten. Het verwijssysteem, dat in veel andere gemeenten al wordt toegepast, stuurt het hele traject vanaf de aanmelding van de klant tot en met de afhandeling. Bij bin nenkomst krijgt de klant een volg nummer, gekoppeld aan het gevraagde product (paspoort, bouwvergunning, parkeerkaart, etc.). Als de klant aan de beurt is, verschijnt het volgnummer op een scherm met een verwijzing naar de juiste balie. Dit geeft een vlotte en duidelijke gang van zaken en zal door het publiek als verbetering van het dienstbetoon worden erva ren, zo verwacht het college. gers van de kerken en de deelne mende kunstenaars worden uitgenodigd. Het publiek is welkom ingaand donderdag 13 mei (Hemel vaart) tot en met zondag 16 mei en van zaterdag 22 mei tot en met maandag 24 mei (Pinksteren), dage lijks van 13.00 tot 17.00 uur. De toe gang is gratis. Eén of meer kunste naars zullen regelmatig bij de expositie aanwezig zijn, maar in de kerk worden geen werken verkocht. B en w hebben besloten het evene ment te steunen met een subsidie uit het fonds voor kunst en cultuur ter grootte van de helft van de organisa tiekosten tot een maximum van €1.155,-. 12 optil ij-aatL udj Hauwen Veldtuófiade 26 3452 OLD Vleuten Wij danken u hartelijk voor uw medeleven bij het overlijden van mijn broer en zwager COR WITTE Uw aanwezigheid op de dag van de begrafenis en alle andere blijken van deelneming zijn ons tot steun bij het verwerken van dit verlies. Han en Jopie Witte "Hoeve Bloemwijk" Texel, april 2010 Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Detoxvoetbad 130,- gra tis testen, www.beauty- saloncharlotte.info Tel: 06-51025139 Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Kinderfeestje? Zie: www. Iandalsluftervallei.nl Kids of bel: 0222-316214. Te Koop: Oude Straat Metselgeeltjes www.boe- rengeeltjes.nl 06 25 138 379. Boerenbouwkunst op Texel voor meer informa tie en een bestelbiljet zie www.hetopenboek.nl www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Rolluiken nodig? Kijk snel op www.rolluikente- koop.nl Verticale sereens no dig? Kijk snel op www. screenstekoop.nl Oud geld? DeKNRM is er blij mee! Bel W. Grisnigt, tel. 312299. Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Bets fietsen 10 en 11 april Woutershok Outdoor weekend. Tel: 312184 Kom zaterdag naar de Open Dag van de Oud heidkamer van 11.00- 16.00 uur. Droog haardhout. Eelke Kloosterman, 06 55341347. De Taveerne De Koog. Ook deze week weer sfeervol dineren!!! Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. texelsecourant.nl Als u snel wilt weten wat er van daag is gebeurd. Drumlesü! In het Kunst- Huys! info: 06-20988835 Tegels paadje verzakt? Ik leg alles snel weer knap. Tel. 0611404738 De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Voor al uw schilderwerk binnen en buiten: Schil dersbedrijf Eschweiler. Tel. 315032. Q^mte^e gemeten De Koog Geniet ook deze week weer van mijn vers ingekochte "SPECIALS" Chef-kok: Valentijn Tel. 0222-317585 Kom zaterdag naar de Open Dag van de Oud heidkamer van 11.00- 16.00 uur. Leuke voorbijgangers na men ons pijlvormige rich tingbord (groen met witte letters) tegenover hotel De Pelikaan weg. Opschrift: Hoeve 'Het Gouden Dak', Fam. de Graaf, Pelikaan- weg 75. Wie heeft een tip? Tel. 06-53 73 33 82. Kom zaterdag naar de Open Dag van de Oud heidkamer van 11.00- 16.00 uur. Moorddiner v.a. €42,50 pp. www.evenementen- bureautexel.nl, tel. 0222- 319 777. Healing, coaching, snel inzicht in je situatie door een arotconsult? www. nira-chandra.nl Voor zaagwerk, snoei- werk en tuinonderhoud. Nico van Egmond 06- 49631341 (na 16.30) Kinderfeestje? Zie: www. Iandalsluftervallei.nl Kids of bel: 0222-316214. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Wie is de Mol? v.a. €19,50 pp. www.evenementenbu- reautexel.nl, tel. 0222-319 777. texelsecourant.nl Als u snel wilt weten wat er van daag is gebeurd. Laptop (scherm) defect, TCA kan hem bijna altijd repareren Maricoweg 37a ww w.texel sea u to pa gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Tegels paadje verzakt? Ik leg alles snel weer knap. Tel. 0611404738 Sectional garagedeur no dig? Kijk snel op www.ga- ragedeurentekoop.nl www.nira-chandra.nl Praktijk voor coaching, therapie begeleiding. Balinese massage of Wave massage in Den Hoorn. Tel. 06-84630417. Beautysalon Lisette, 0630411223, www.beau- tysalonlisette.vpweb.nl Fotografie Daan Koop man, voor al uw fotowerk, 06-23604408. Duobehandelingen bij www.beautysa- loncharlotte.info Beauty&Wellness voor hem&haar. Te koop: 7 ha. grasge was, nieuw ingezaaid. Tel. 06-44926046. Iedere week dagverse specials in De Taveerne in De Koog. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Terrasreiniging? M. Dij ker Tuinonderhoud. 06- 48630343. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Terrasoverkapping nodig? Kijk snel op www.over- kappingtekoop.nl Inkt of toner nodig, ruime voorraad of snel besteld TCA Maricoweg 37a Knikarmscherm nodig? Kijk snel op: www.zon- weringtekoop.nl Zondag 11 april om 14.00 uur houdt het Texels Christelijk mannenkoor een voorjaarsconcert i.s.m. het opera- en ope rettekoor Animo uit Bever wijk in de hervormde kerk te Den Burg. Entree €5,-, voorverkoop kaarten: Het Open Boek, Den Burg, sla gerij R. Maas, Oosterend. Taxi Attent. 24-uurs ser vice. Ook vervoer naar Schiphol. 320020. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Tegelshowroom De Te- gelmeester, geopend op afspraak, 06-22288683. Krukas 3, Oudeschild.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3