Proeflessen en demonstraties bij Artex TEXELSE 5 COURANT De Vliegenierster van Kazbek Werkstraf voor dodelijk ongeval Historische Vereniging bijeen Tijdelijke verhuizing grijze zeehonden Fotograferen van Blok van der Velden NlOZ-fuik Optreden Bla Bla in De Kombuis Texelse Hovawart reservekampioen KNRM in actie Motorrit langs bollenvelden Trekkertrek op Pinksterevenement Natuurwijzer DONDERDAG 8 APRIL 2010 Artex Kunstenschool houdt zaterdag 17 april open dag. Bezoekers van jong tot oud kun nen meedoen aan (gratis) proef lessen op gebied van muziek, dans, beeldende kunst en thea ter. Daarnaast worden uiteenlo pende demonstraties gegeven. De dag begint om 13.30 uur met een optochtje door Den Burg. Onder aanvoering van docenten Loes Bakker en Peter Biesheuvel trommelen muzikanten de mensen op straat op om naar de open dag te komen. Vanaf 14.00 uur zijn er daarna onder meer proeflessen op instrumenten, dans en theaterles- sen. Ook kunnen bezoekers luiste ren naar concertjes van onder meer het Kinderen-voor-Kinderenkoor en een docentenband. De uit Iran afkomstige kunstenaar Ramin Bah- rami geven tijdens een inloop workshop les in het maken van karikaturen. Nieuw is zangdocente Arlene Coyle, gespecialiseerd in klassieke zang en musicalzang. Naast docent Claudia Reij, vooral gericht op pop en lichte muziek, gaat zij lessen geven in klassieke zang en musical. Zelf heeft Coyle vele rollen gespeeld in musicals en opera's en was ze soliste van Cir que de Soleil, Ook zij geeft tijdens de open dag een proefles. Het thema is Toekomst'. 'Na dit jubileumjaar, waarin we hebben teruggekeken op ons 50-jarig bestaan, zullen we nu de ogen richten op de toekomst', vertelt directeur Pauline Folkerts. 'We vin den het dan ook leuk als kinderen verkleed komen als robotjes of in een andere toekomstcreatie.' De dag wordt rond 16.45 uur afge sloten met een ballonnenwedstrijd met kunstige, door de kinderen zelf gemaakte Artex-kunstkaarten. De eigenaar van de ballon die het verst komt, wint een reischeque ter waarde van €50,-. Op de website van Artex (www.artex-texel.nl) wordt bijgehouden waar de kaar ten worden teruggevonden. Het programma was bij het ter perse gaan van deze krant nog volop in ontwikkeling. De nieuwste informatie staat steeds op de web site van Artex. De drie grijze zeehonden uit de vaste groep van Ecomare zijn donderdag naar een tijdelijk onderkomen op 't Horntje ver plaatst. Zij waren daarin al voorgegaan door vijf gewone zeehonden. Grijze zeehonden zijn echter een stuk zwaarder en veel agressiever. De grijze zeehonden hebben een diep verblijf bij Ecomare, met een hek erom. Dat hek staat daar niet voor niets, grijze zeehonden zijn behoorlijk bijterig. Om de drie vrouwtjes in een transportkist te krijgen, lieten de verzorgers eerst al het water uit het bassin lopen. Vervolgens dreven zij de dieren in een hoek, waarna ze de kisten zo manoeuvreerden dat de zeehon den geen andere keus hadden dan erin te kruipen. Om de kisten met daarin de 300 kg zware zee honden uit het bassin te krijgen, werd een kraan ingezet. De dieren worden tijdelijk ondergebracht in niet voor publiek toegankelijke bassins bij het NIOZ. De tijdelijke verhuizing is noodza- De Vliegenierster van Kazbek is vanaf 8 april te zien in Cinema Texel. Deze film, naar het scenario van Arthur Japin, gaat over het Texelse meisje Marie. Ze voelt zicht ten tijde van de Tweede Wereldoor log gevangen op het eiland. Marie komt uit een groot en arm gezin en haar lot is trouwen met de zoon van een strandjutter. Dat idee, en de bekrompen eilandgemeen schap benauwen haar. Dromen houden Marie op de been. Als een regiment Georgiërs op Texel wordt gestationeerd, bloeit Marie op door hun muziek en totaal Mensen die in het bezit zijn van een tekening van Blok van der Velden zijn zaterdag 10 april van 10.00 tot 15.00 uur welkom in hotel Den Burg aan de Emma- laan, om het werk te laten foto graferen. De foto's worden gebruikt voor een boek, ter gelegenheid van het der tigste sterfjaar van Blok samenge steld door Herman Bakker van Galerie Klif ART en Pieter de Vries. Kern van de uitgave, die naar ver wachting rond 1 juli gereed is, zijn de tekeningen uit de gemeentelijke collectie. Daarnaast zal het zwartwitwerk (tekeningen, litho's, etsen en werken in gemengde technieken) uit particulier bezit bevatten. Het geheel moet een goed beeld geven van Texelse landschap uit de tijd van Blok van der Velden, die zich gedreven bezig hield met het vastleggen daarvan. Door het opnemen van delen van 85 eiken palen, 200 meter schut- wand, touwen, tuien en een steiger. Het zijn allemaal onderdelen van de komfuik waar het NIOZ al 50 jaar mee vist. Wie afgelopen week vanaf de boot richting de Mokbaai keek, kon zien hoe we de fuik weer opzet ten. In de winter worden alle palen weggehaald om schade door ijs te voorkomen en ook omdat anders de kans op paalworm te groot zou worden. De fuik vist vanaf 1 april weer en bezorgt ons dan visgege- vens, zodat we die van de afgelo pen halve eeuw met elkaar kunnen vergelijken. Vóór 1932 stonden er aan de Texel se oostkust tientallen fuiken, kom men (een soort bak van netwerk) en komfuiken, die voornamelijk wer den gebruikt om haring mee te vis sen. In de Zuiderzee was er toenter tijd een 'eigen' ras, dat in het voorjaar paaide en massaal met sleepnetten, strandzegens en genoemde kommen werd gevan gen. Vooral door Texelaars werd er langs de dijk, maar ook in de Zui derzee zelf, veel met kommen gewerkt. In Friesland werd meer met fuiken gewerkt en door de inwoners van Den Helder vooral met strandzegens. De bijvangst van geep, schar, paling, zalm, zeeforel en eerst ook rog, was naast de haring en soms ansjovis het toetje! Nadat in 1932 de Afsluitdijk was aangelegd, kon de Zuiderzeeharing niet meer op zijn paaigronden komen en verdween deze in enkele jaren tijd volledig uit onze wateren. Dit betekende dat de vissers het van de bijvangsten moesten heb ben en dit was vaak niet genoeg om van rond te komen.. Allen rond 't De 26-jarige marineman die op 2 september 2008 langs het Noordhollands Kanaal een ongeval veroorzaakte dat uitein delijk tot de dood van Louise van Beekhoven uit Den Hoorn leidde, is door de militaire recht bank in Arnhem veroordeeld tot 240 uur werkstraf. Daarnaast kreeg hij twee maanden cel voorwaardelijk en een rijverbod van twee jaar opgelegd. De veroordeelde, een inwoner van Julianadorp, kwam op de N9 bij Burgervlotburg in botsing met twee tegenliggers. Hij reed vlak voor het ongeluk harder dan de toegestane 80 kilometer per uur, terwijl ook de achterbanden van zijn wagen te weinig profiel had den. Door aquaplaning kwam de bestuurder op de verkeerde weg helft terecht, slipte en schoof zij waarts over de weg tegen de tegemoetkomende auto's aan. Van Beekhoven, die op dat moment terugkwam van de ver jaardag van haar vader, liep zeer zwaar hoofdletsel op. De vrouw lag wekenlang in coma in een ziekenhuis in Alkmaar. Uit eindelijk werd besloten de behan deling te staken. De 49-jarige ver loskundige liet een man en twee jonge kinderen achter. De recht- De Historische Vereniging houdt donderdag 22 april algemene ledenvergadering. Naast het ver slag van de penningmeester en het jaarverslag staan bestuursverkie zingen op het programma. Jacques Dijt en Maatje Kikkert-Kuiper zijn beiden aftredend en herkiesbaar. Tegenkandidaten kunnen zich tot De drie grijze zeehonden uit de vaste groep van Ecomare zijn don derdag naar een tijdelijk onderkomen op 't Horntje verplaatst. kelijk in verband met de vernieu wing van de zeehondenbassins. Een deel van de bassins gaat bin nenkort op de schop zodat er minder plaats is. De dierverzor- gers gaan tweemaal daags naar 't Horntje om de dieren te voede ren. De tien gewone zeehonden die nu nog bij Ecomare zijn - waaronder adoptiezeehonden Rob, Rianne en Karien - blijven daar gedurende de hele verbouwingsperiode. Zij zullen als eerste in een nieuw bas sin zwemmen. Ook de opvang van zeehonden gaat gewoon door. andere levensvisie. In de Texelse Courant was al eer der aandacht voor De Vliegenier ster van Kazbek, omdat deze film deels op Texel is opgenomen en hoofdrolspeelster Madelief Blan ken Texelse grootouders heeft. Reserveren voor de Vliegenierster van Kazbek kan via www.cinema- texel.nl of tel. 312027. Kinderdagverblijf en Buitenschoolse Opvang De Buitelboet in Den Burg vierden donderdag het vijfjarig bestaan. De oudere kinderen kregen bezoek van Burgemeester Bas en Tante Ko van kindertheater De Vantasjes, die er een waar feest van wisten te maken. Voor de kinderen van het kinderdagverblijf (0-4 jaar) stond er de hele dag een groot springkussen en verzorgde Karin Somers een poppenkastvoor stelling over Rupsje Nooitgenoeg. (Foto Eckard Boot) de topografische kaart van Texel uit 1950 kan de lezer vinden waar de tekeningen gesitueerd zijn en ter plekke zien hoe het landschap zich daar ontwikkeld heeft. De Texelse tekeningen van Blok van der Velden zullen ook te zien zijn tijdens een expositie die van 15 juli tot en met 4 augustus worden gehouden in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Het boek met tekeningen wordt mede mogelijk gemaakt dankzij een bijdrage van de gemeente. Horntje kon je nog wel een boter ham verdienen, omdat vis uit de Noordzee zich daar regelmatig ver toonde en de vangsten dus hoger waren. Maar ook daar was het geen vetpot en verdwenen langzamer hand alle beroepsvissers. Als laat ste was daar Henk Beumkes aan het werk, die, toen hem dat werd aangeboden, in 1960 zijn bedrijf aan het NIOZ verkocht. Sindsdien wordt de visstand bijge houden, maar ook die van krabben, kwallen en inktvissen. Zo hebben we laatste 50 jaren soorten zien komen en gaan, zoals het verdwij nen van schar in 1963, door het troebeler worden van het Wadden zeewater, en de opkomst van zui delijke vissen, door het warmer worden van het water. Nu hengelt men niet meer op schar, maar op zeebaars. Hans Witte Drie kraanvogels streken zondagmorgen neer op een akker tussen de Pontweg en de Watermolenweg bij Den Hoorn. Na wat voedsel bij elkaar te hebben gescharreld, vlogen ze na een half uurtje weer op, cirkelden een paar rondjes boven de Petten en verlieten Texel in zui delijke richting. Kraanvogels zijn grote vogels, die door hun verschij ning een bijzonderheid vormen en in sommige landen als een heilig dier worden beschouwd. bank verwijt de militair zeer onvoorzichtig rijgedrag. Hij had moeten zorgen dat zijn auto in orde was en zijn snelheid op de gladde weg moeten aanpassen. Justitie had 240 uur taakstraf geëist, vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en een rijver bod van twee jaar. De rechters haalden de straf iets naar bene den omdat de man bij het ongeval zelf gewond raakte en bovendien geen strafblad heeft. Na meer dan 25 jaar heeft Werner Dros afscheid genomen van het bestuur van Texels Belang. Hij deed dat tijdens de algemene leden vergadering, die vorige week woensdag werd gehouden. Voorzitter Cees Hooyschuur werd herkozen. Daarnaast werden vier nieuwe bestuursleden benoemd: Corrie Stiehl-Van der Vis, Ina van Gils, Henk Jan Klok en Aad van Gils. Daarmee is het bestuur volgens de voorzit ter weer op 'oorlogssterkte'. De vergadering zelf leverde geen schok kend nieuws op. Na het verlies van twee zetels in de gemeenteraad en de wethoudersplaats in het college werd wel geconcludeerd dat bestuur, fractie en leden 'met zijn allen' aan het werk moeten. het begin van de vergadering aan melden bij één van de bestuursle den. Na de pauze wordt een histo rische Texelfilm uit eigen collectie vertoond. De bijeenkomst wordt gehouden in de doopsgezinde kerk in Den Burg en begint om 20.00 uur. KWH Tweede paasdag werd voor de 20ste maal de lammetjeswandeltocht van Het Gouden Boltje gehouden. De 785 deelnemers, waarvan de meesten van de vaste wal, konden kiezen uit diverse afstanden. De tocht begon bij Oydsseus aan de Emmalaan en voerde over de Hoge- berg en langs Oudeschild. (Foto Bert Koning) In café De Kombuis op de haven van Oudeschild treedt zaterdag 10 april de band Bla Bla op. De band is momenteel on tour door Nederland met een vijf uur durende supershow en doet zater dag Texel aan, compleet met ver kleedpartijen, danspasjes, laser show, discoverlichting, rookmachines en sneeuwmachi- nes. Bla Bla brengt eigentijdse tek sten op Nederlandse krakers uit de jaren '80 en '90 en hedendaagse meezingers. Tijdens het EK van 2008 scoorde Bla Bla een hit met Oranjestraat van Nederland en sindsdien heeft de band het podi um gedeeld met Arie Ribbens, Peter Beense, Wolter Kroes en 2 Brothers on the 4th Floor. Momen teel werkt het duo aan de zesde CD. Het optreden begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. De Hovawart-teef Reja (Cayra Ex Animo) van Judith Kikkert-van Ingen uit De Cocksdorp is op tweede paasdag reserve-kampi oen geworden in de open klasse teven op de internationale honden tentoonstelling in Leeuwarden. In totaal waren 2274 honden van alle rassen ingeschreven, waarvan veertien Hovawarts. Volgens de Finse keurmeester kwamen de overige Hovawarts niet in aanmer king voor een plaatsing, waardoor Reja zich de op één na beste van het ras mag noemen. Dinsdagmiddag kwam de redding boot Francine Kroesen uit Oude schild voor het eerst in 2010 in actie. Op de Bollen was het Bava ria zeiljacht Jutter uit Lemmer met twee opvarenden drooggelopen. De KNRM-redders maakten een sleepverbinding, en brachten het 37-voets jacht zonder verdere schade naar dieper water in het Malzwin. De Jutter kwam vervol gens op eigen kracht naar de Wad denhaven Texel. Motorclub MIOS uit Anna Paulow- na, waarvan ook enkele Texelaars lid zijn, houdt zondag 11 april een 200 km lange rit langs bloeiende bollenvelden, duinen, dijken en door de polders. Inschrijving en start vinden plaats in het clubhuis aan het Zoutpad in Anna Paulow- na. Inschrijven is mogelijk van 9.00 tot 13.00 uur. Deelname kost €7,50 mét en €5,- zónder herinnering. Meer informatie is te vinden op www.mcmios.nl. Op het terrein aan de Pontweg, tegenover de ingang van de Pelikaanweg, houdt OTMV Texel zaterdag 22 en zondag 23 mei het tweejaarlijks Pinksterevene ment. Met historische trekkers, vrachtwagens, bromfietsen, machines en een trekkertre- kwedstrijd. Het evenement begint zaterdag om 12.00 uur met behendigheidsspel letjes voor tractoren. Op het terrein staan trekkers en motoren in show roomconditie opgesteld en later op de dag wordt een rondrit over het eiland gehouden. Het echte geweld barst zondag morgen los, als om 9.00 uur de trekkertrekwedstrijd begint. Texel se agrariërs zullen zich meten met de concurrentie. Inschrijven kan nog via de website www.otmv- texel.nl. Te zien zijn ook de opgevoerde trekkers voor de sleepwagen. De inmiddels naar Frankrijk geëmi greerde Simon Stark zal zijn tractor overdragen aan de nieuwe eige naar. Het evenement wordt 's zondags om 13.00 uur afgesloten. De muziek wordt op zaterdagavond verzorgd door een DJ, op de feest avond op zondag speelt de band New Born.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5