Fotograaf met oog voor kleinschalige visserij Texel'94 haakt af in titelstrijd Mannenkoor en Beverwijks Operakoor Dirk Albert Blom: 'prachtig stukje promotie' Breed repertoire voorjaarsconct Breed repertoire op voorjaarsconcert Geboren als god, opgevoed als mens TEXELSE 9 COURANT Film Op vakantie met de Zonnebloem Spannend weekend voor dames Tevoko Geknipt Minder deelnemers aan coopertest vlyjsffl'ijl: Hugo Schuitemaker (rechts) fotografeert Dirk Albert Blom van de TX25 Everdina. (Foto Gerard Timmerman) vangst is en dat er echt duurzaam wordt gevist. Dirk Albert krijgt zelf de gelegenheid om de vragen te beantwoorden, zodat ook zijn kant van het verhaal bekend wordt.' De foto's die hij maakt bundelt hij tot een papieren uitgave. Hij biedt dat aan als onderdeel van een totaalpakket dat onder meer bestaat uit 300 gram gepelde en 250 gram ongepelde Waddengar nalen. Er is geen tussenhandel in het spel, dus er blijft niets aan de strijkstok hangen. Kopers ontvan gen ook een handleiding voor het pellen en bereiden van de garna len. Het pakket a €20,- kan worden besteld via zijn website, met daar op ook informatie over de andere vissers met wie hij is mee geweest. Het betreft een eenmalige aanbie ding, die geldt tot 19 april. De bestellingen kunnen worden afge haald op zaterdag 24 april en 22 mei bij de familie Blom, Mienterg- lop 1 in De Koog. DONDERDAG 8 APRIL 2010 Het Texels Christelijk Mannenkoor. Het Beverwijkse Operette- en Operakoor Animo. Het Texels Christelijk Mannen koor en het Beverwijks Operet te- en Operakoor Animo geven zondag 11 april een voorjaars concert in De Burght in Den Burg. De optredens beginnen om 14.00 uur. Bijzondere gast is pia nist Eric Noya en als solisten treden op sopraan Marijke Lio- narons en bariton Rob Manse. Het Texels Christelijk Mannenkoor vierde vorig jaar het 40- jarig bestaan. Een peri ode waarin het koor groeide van 25 naar 70 man. De laatste jaren kenmerken zich door een verbreding van het repertoire. Naast het geestelijke lied, is er ook aandacht voor lichte en klassieke muziek. Zo werden tijdens het jubileumconcert op 31 oktober diverse liederen uit de opera- en musical gezongen. Het Beverwijkse Operette- en Ope rakoor Animo, ook met zeventig leden, bestaat 42 jaar. Het is ont staan uit een ter ziele gegaan dameskoor, met als grote animator dirigent Piet de Reuver. Het koor trad in het verleden onder meer op tijdens concoursen en op de Syl- vesterconcerten met Marco Bak ker. Het trad onder meer op in Duitsland. Dat de twee koren samen een con cert verzorgen, is geen toeval. Bei de staan ze onder leiding van De Reuver, die ook het stokje hanteert bij het KLM Mannenkoor, het gemengd kerkkoor St. Odulphuste Wijk aan Zee en Mannenkoor Zanglust uit Beverwijk. De Reuver is opgeleid aan het Amsterdams Conservatorium en was als zanger verbonden aan het vocaal ensem ble van de NCRV en het Groot Omroepkoor van de NOB en trad als solist op bij de Nederlandse Opera en andere koren. In 2008 vierde hij zijn veertigjarig dirigent schap. Beide koren brengen zondag een breed repertoire ten gehore. Het Een opmerkelijke opstapper aan boord van de TX25 Everdina van garnalenvisser Dirk-Albert Blom. Fotograaf Hugo Schuitemaker ging vorige week mee de zee op om een reportage te maken. De fotografie van zijn reis bundelt hij in een papieren uitgave, die hij samen met een pakket verse garnalen verkoopt via www.zee- liefhebbers.nl. 'Ik fotografeer kleinschalige en innovatieve visserij, om nieuwe en vergeten vis weer onder de mens te brengen', vertelt Schuitemaker. 'Het idee is ontstaan als opdracht De actiefilm Clash of the Titans, die deze week in Cinema Texel draait, vindt z'n oorsprong in de Griekse mythologie. Het verhaal gaat over Perseus (een rol van Sam Worthing- ton), die wordt geboren als een god, maar wordt opgevoed als een mens. Zijn grote tegenstander is Hades (Ralph Fiennes), de wraak zuchtige god van de onderwereld, die snode plannen heeft om de macht over te nemen van Zeus (Liam Neeson), om zo de aarde in een hel te laten veranderen en prin ses Andromeda (Alexa Davalos) van haar leven te beroven. Bijge- De Texelse afdeling van De Zon nebloem gaat van 13 tot en met 18 september met de bus op reis naar Bocholtz in Zuid-Limburg. Daarvandaan worden uitstapjes gemaakt naar Thorn, Aken, Landgraaf en Vaals. De vakantieweek is bedoeld voor mensen die door ziekte, handicap of hoge leeftijd lichamelijke beper- voor mijn studie. Ik voel me betrok ken bij de visserij, maar beschouw dit ook als een consumenteninitia tief. Ik koop en eet zelf vis. Maar tussen het moment dat de vis wordt gevangen en dat deze in de winkel ligt, zitten een hoop scha kels en gebeurt er van alles mee. Handel en noem maar op. Ik wilde wel eens zien hoe de vis werkelijk staan door de mysterieuze spiritu ele gids lo (Gemma Arterton) leidt Perseus een groep strijders diep de verboden wereld in. Daar moe ten ze vechten tegen heidense demonen en andere beesten die geen gevaar vrezen. Woensdag 14 april verzorgt Cine ma Texel weer een Ladies Night, met diverse stands, lekkere hapjes en drankjes en een hoop gezellig heid. Aansluitend is er een voor première van het drama De Geluk kige Huisvrouw, over de jonge, mooie en rijke Lea Meyer, die gelukkig getrouwd is met Harry. Op een kwade dag besluit Harry dat hij een kind wil. Lea stemt toe, nadat kingen hebben en afhankelijk zijn van verpleging of verzorging. Ook (gezonde) partners mogen mee. De deelnemers worden begeleid door vrijwilligers, gekwalificeerde ver pleegkundigen en ziekenverzorgen den. Omdat de animo elk jaar groter is dan het aantal beschikbare plaat sen, wordt uit de aanmeldingen een selectie gemaakt. Mensen die deel willen nemen, kunnen contact opnemen met Marijke Otten (tel. 327010) of Mieke Vlaming (tel. 319342). Goede resultaten bij coo- pertest en 5 kilometertest wordt gevangen.' Zo stapte de fotograaf aan boord bij verschillende visserijbedrijven, waar kleinschalige en innovatieve wijze werd gevist op poon, harder, Noorse kreeft en andere soorten vis. 'In het programma Klootwijk aan Zee had ik eens een reportage gezien over de TX25. Het bijzon dere aan dit bedrijf vond ik dat ze hun garnalen zelf pellen en verko pen.' Toen hij vroeg of hij een weekje mee mocht, wekte dat aan vankelijk wat verbazing. Dirk Albert Blom: 'Ik dacht: wat is dat nou voor een mafkees die een week mee wil. Maar toen me duidelijk werd wat hij precies van plan was, realiseerde ik me dat het een hart stikke leuk initiatief is. Een prachtig stukje promotie, alleen maar posi tief.' Schuitemaker: 'Aan boord moest ik wel even wennen aan het ritme (de visvangst gaat dag en nacht door). Maar ik vond het een mooie ervaring en er is me veel duidelijk geworden. Dirk Albert en Arco (Vonk, zijn mede-opvarende) zijn goed bezig. Waar het verwer ken van de vis aan boord van andere schepen een heel gedoe is, gaat het hier automatisch en doen ze tussen het vissen door. Echt een innovatief bedrijf. Dat geldt ook voor de pellerij. Je ziet nergens dat zo'n kleinschalig bedrijf zelf machi nes heeft om garnalen te pellen.' Om deze en andere reportages onder de aandacht te brengen opende Schuitemaker de website www.zeeliefhebbers.nl 'Via deze website kunnen mensen ook vra gen stellen. Soms waren daar best kritische bij, bijvoorbeeld over de bijvangst. Daar blijken veel misver standen over te bestaan. Ik heb zelf gezien dat er nauwelijks bij- ze zijn overeengekomen dat hij haar elke avond zal nemen. En met een fulltime au-pair hoeft haar leven toch niet echt te veranderen? De bevalling wordt een hel, com pleet met tangverlossing en totaal ruptuur. Maar Junior blijkt gezond en Harry is een dolgelukkige vader. Lea krijgt echter al gauw spijt. Dagelijks zijn er één of meerdere voorstellingen van De Vliegenier ster van Kazbek, een romantisch verhaal over een Texels meisje in oorlogstijd, dat in contact komt met een Georgische soldaat. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website www.texelsecou- rant.nl. Het damesteam van Tevoko speelt zaterdag de laatste thuiswedstrijd van het seizoen. Tegenstander is Compaen, dat op de vierde plaats staat en waarvan in Oostzaan eer der dit seizoen vrij kansloos (3-1) werd verloren. De Texelse volleybalsters zullen echter alles uit de kast moeten halen, want alleen bij een overwin- Texel'94 heeft op paaszaterdag een dure nederlaag geleden tegen JVC. In Julianadorp werd het 2-0 voor de thuisploeg, die daarmee vaster op kop kwam van de 5de klasse A. Twee dagen later verloren de Texelaars op eigen terrein met 0-3 van Con Zelo, dat tweede staat. De titel is daarmee uit zicht verdwenen, wel maakt de ploeg van trainer Ben Jansen nog een goede kans op een periodetitel. Texel'94 speelde in Julianadorp niet eens zo slecht, maar miste de scherpte om de defensie op de knieën te krijgen. De thuisploeg kwam na tien minuten op voor sprong, waarna beide ploegen volop kansen kregen. Voor Texel'94 waren Jeroen Vlaming, zijn broer Steffan en Niels Dubbelt niet geluk kig met hun schoten, die rakelings naast of over het doel gingen. En bij een voorzet van Joey van der Vis, een kwartier voor rust, rolde de Leerlingen van groep 8 van het Durperhonk brachten onlangs een bezoek aan Beeld en Geluid in Hil versum. In het NOS Jeugdjournaal Magazine is tye kiezen hoe ze tekst en uitleg krijgen over het Jeugd journaal. ning met 4-0 hebben ze nog een kleine kans directe degradatie te ontlopen. Om zich te plaatsen voor (extra) promotie/degradatie-wed- strijden zal een week later nog maals met 4-0 moeten worden gewonnen. Tevoko beschikt door de afwezigheid van Monique Leijstra over niet meer dan zes spelers. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.15 uur. bal tergend langzaam voor het doel van JVC langs, zonder dat een spits kans zag het leer een beslis sende tik te geven. In de tweede helft werd het tempo nogal gedrukt doordat het spel geregeld moest worden stilgelegd voor blessurebehandelingen. Zon der dat sprake was van hoog staand spel, had zowel JVC als Texel'94 echter goede scorings- mogelijkheden. Zo schoot Mels Daalder omstreeks de 65ste minuut in vrije positie over. Vijf minuten voor het einde scoorde JVC 2-0 en was de wedstrijd gespeeld. Tegen Con Zelo kon Texel'94 op tweede paasdag vooral in de eer ste helft goed meekomen. Terwijl de door Barry de Vries aangevoer de verdediging weinig problemen kende, waren de beste kansen voor de thuisploeg. Zo verraste Niels Dubbelt de keeper van Con Zelo in de twintigste minuut met een schuiver, die rakelings naast ging. Tien minuten voor de rust Ondanks het mooie weer was de opkomst bij de coopertest van AV Texel dinsdag niet al te groot. Aan zowel de coopertest (12 minuten hardlopen) als de vijfkïlometertest deden elf atle ten mee. Duco van der Pijl liep de meeste meters in de coopertest (3195). Hij bleef daarmee ruim voor Hessel Beverwijks Operette en Operakoor zingt onder meer werken van Schu bert, Lincke, Strauss, Tschaikowski en Verdi. De Texelaars zingen wer ken van onder meer Handel, Loma- kin, Mozart, Jules de Corte en Richter. De afsluiting wordt ver zorgd door een gezamenlijk optre den, met Va pensiero van het Sla venkoor uit de opera Nabucco van Verdi, en van dezelfde componist Vedi Ie fosche uit II Trovatore. Begeleidend en sole rend pianist Eric Noya (1957), telg uit een muzikale familie, stu deerde aan het Swee- linck Conservatorium. Nadien legde hij zich toe op het begeleiden van koren, zoals het Purmerends Gemengd Koor, het Utrechts Opera Koor en de Utrecht se Oratorium Vereniging. Hij bege leidt ook vocalisten van naam, zoals Janine Scheepers, Ellen van Haaren, Alex Grigorev en Jan Polak. Ook Robert Cekov, eerste violist in het Nationaal Ballet Orkest, maakt graag van zijn talen ten gebruik. was de Texelse spits opnieuw dicht bij een doelpunt. Zwaar gehinderd door een verdediger kwam hij ech ter niet verder dan een slap schot. Vijf minuten later kwam de spits van Con Zelo met enig fortuin in balbezit, waarna hij met gemak kon scoren. In de slotminuut moest één van de verdedigers van de ploeg uit Waarland naar de nood rem grijpen om de gelijkmaker te voorkomen. De gele kaart nam hij op de koop toe. De vrije trap bracht Texel'94 geen voordeel. In de tweede helft gingen de Texe laars op jacht naar een doelpunt. Veel meer dan een schot van afstand van Steffan Vlaming lever de het offensief echter niet op. Na een uur scoorde Con Zelo 0-2 en daarna was het wel gedaan. Lesley Koning mikte in kansrijke positie te hoog, waarna de gasten vlak voor tijd de eindstand op 0-3 bepaal den. Zondag speelt Texel'94 in Den Oever tegen Wiron. Arensman (3178) en David van Loghem (3088). Margot van de Ven (de enige vrouw) liep 2905 meter. Jaap Witte was met 17.42 minuten de snelste op de 5 kilometer. Twee de werd Coen Schoonheden (18.36), derde Rob Zwetsloot (19.50). Uitslagen: Coopertest: Duco van de Puyl (3195), Hessel Arensman (3178), David van Logchem (3088), Duco Trap (3078), Thomas Richter (2977), Margot van de Ven (2906), Bert Huisman (2432), Bert Witte (2279), Paul Verhagen (2179), Pieter Arens man (1955), Joery Witte (1932). 5 kilometer: Jaap Witte (17.42.3), Coen Schoonheden (18.36.1), Rob Zwetsloot (19.50.6), Maikel van de Gracht (19.53.6), Frits van de Gracht (20.02.8), Marnix Witte (20.40.4), Jan Frederici (21.28.6), Margot van de Ven (21.40.5), Arnold Leijstra (22.32.2). Garnalenvisser Dirk Albert Blom met zojuist gevangen Waddengarnaal, gefotografeerd door Hugo Schuitemaker. Bij Beeld Geluid in Hilversum kun je de presentatoren zelf ontmoeten tijdens een Meet Greet.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9