ladder Jeugdboek over rechteloze Texelaars in de 19de eeuw Elk schilderij van Blok heeft eigen een verhaal TE^ELTOU/LS OPSPORING VERZOCHT! TEXELSE Ij COURANT Kunst Blok van der Velden wordt gebundeld Teleurstellende remise SVO Oude blues herleeft tijdens reünie in Kroonprins Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Vrouwen van Nu Housfeest Bloed geven Bioscioop e=«n Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! LASH-^ytTANS Li bel Ie Zomerweek in Al mere 20 mei 2010 GERBRAND Fenijn e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31 (0)222-315555 www.texeltours.nl Lamstoof - Satéspies - Spareribs - Paninï - Kibbeling - etc Programma 15 t/m 21 april; [0222 312027 KICK-ASS Do 18.45. Vr,za,zo,ma,di,wo 21.30 Vr,za,zo,wo 16.15 DE VLIEGENIERSTER VAN KAZBEK Romantisch drama wat zich afspeelt op het eiland Texel. Vr,za,zo,di,wo 18.45. Za,zo 11.00. Di 14.00 (seniorenvoorstelling) --■ HOE TEM JE EEN DRAAK Een avontuurlijke komedie vol stoere - - Vikingen en wilde draken vsS&WV. NEDERLANDS GESPROKEN en 3D!! Vr,za,zo,wo 14.00 >AAI MYSTERY MOVIE Een verrassings-voorpremière voor 5,- pp Do 21.30 GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL CLASH OF THE TITANS 3D Drie dimensionaal actie spektakel. 'r - Dagelijks (behalve maandag) 22.00 WICKIE DE VIKING Nederlands gesproken familiefilm. Deze week exclusieve voorpremières! Vr,za,zo,wo 13.45 ALICE IN WONDERLAND 3D Regie Tim Burton. Met oa: Johnny Depp. Drie dimensionaal vertoond! Dit is de originele, ondertitelde versie! Do,wo 16.30. Za,zo 11.30 DINSDAG 13 APRIL 2010 Zondag 25 april 20.30 uur Klif 12 Music Club Tony O'Malley Tony speelt een mix van Jazz, Funk, R&B en Soul. Voor de liefhebbers van o.a. Ray Charles, Joe Cocker en Van Morisson. Entree €15,00, reserveren gewenst. 14,16 en 17 april - Diner Cabaret 19.00 uur Het 4-gangen diner kost inclusief cabaretprogramma €47,00 p.p.(o.v.b.) (4 gangen kindermenu €23,50) De avond duurt ongeveer van 19.00 uur tot 23.00 uur. Herman Bakker registreert een gezicht op De Waal van Blok van der Velden van Mary Bakker van de Historische Vereniging. Rechts van haar Cora en Nico Bakker. (Foto Gerard Timmerman) Alsof er opnamen werden gemaakt van Tussen Kunst en Kitsch, zo veel kunstwerken werden zaterdag bij Hotel Den Burg naar binnen gedragen. De maker van de kunst was in alle gevallen schilder Blok van der Velden. Diens tekeningen en schilderijen werden vereeuwigd door Pieter de Vries. Samen met galeriehouder en kunstkenner Herman Bakker werkt hij aan een boek over de landschaps schilder. De schilderijen van Blok van der Velden zijn een begrip op Texel en veel van zijn werk is opgenomen in het fotoboek Met Pen en Penseel dat jaren geleden ver scheen en waarvoor De Vries de foto's heeft genomen. Een boek met veel kleur. Maar er zijn ook veel pentekenin gen, litho's en andere werken in zwartwit van Van der Velden die nog niet in boekvorm zijn versche nen. De Vries: 'Blok maakte prach tige tekeningen die een mooi beeld geven van Texel vóór de ruilverka veling. Het leek me leuk om daar een boek over te maken. Herman vond het een goed idee, dus doen we het samen.' Van der Velden schetste en teken de op veel Texelse plekken en het boek met al die afbeeldingen zal een breed historisch beeld van het eiland opleveren. Er wordt onder meer gebruik gemaakt van de col lectie van 75 afbeeldingen in zwart wit van de gemeente. Met onge veer zo'n zelfde hoeveelheid kunst werken kwamen particulieren zaterdag aanzetten. Niet zelden zat er een verhaal aan vast. Zoals bij Nico Bakker, eigenaar van een schilderij van Hermanshoeve (aan de oude Kogerweg). 'Het hing bij bakker Kikkert in een nis. Mijn schoonvader heeft het laten schil deren. Het toeval wil dat dit ook de boerderij van mijn ouders is geweest.' Volgens Bakker dateert het schilderij van vóór de oorlog. 'Het is gesigneerd met Blok van der Velde. Later zette hij die n ach ter zijn naam.' Om dit te onderbou wen toont hij lithografiemappen uit 1943. Hermanshoeve is ook te zien op een schilderij van Cora Bakker. 'Het is gemaakt ter gelegenheid van het zilveren huwelijk van de ouders van mijn man.' Mary Bak ker van de Historische Vereniging toont een gezicht op De Waal, gemaakt vanaf de Zaandammer- dijk. Een vrijwel identieke afbeel ding (in kleur) staat in het al ver schenen boek. Alleen ontbreken daarop de bomen, die op de teke ningen wel te zien zijn. Mogelijk dat de schilder een ander standpunt had ingeno men. Nico Bakker heeft zo zijn twijfels: 'Blok die smokkelde wel eens.' SV Oosterend is zaterdag op eigen veld tegen Portugal Amsterdam niet verder gekomen dan een doelpuntloos gelijkspel. De gasten lieten iets beter spel zien, maar de thuisclub kreeg de beste kansen. Coach Jan Bloem kon over een volledige selectie beschikken tegen Portugal Amsterdam, waarvan bekend was dat het team een sterk middenveld heeft. Eerder dit sei zoen werd het in de hoofdstad 4-1 voor Portugal. Een tegenvaller was het uitvallen van Tom Witte, die normaal samen met Bloem de coa ching doet, maar vorige week een succesvolle comeback als veld- speler maakte. Hij stond ditmaal in de spits, maar moest al na drie minuten met een spierverrekking naar de kant. Witte werd vervan gen door Erik van Es. De gasten speelden het meest ver zorgd en probeerden op het mid denveld naar een opening te zoe ken. Dat lukte echter maar sporadisch. Portugal kreeg maar één goede kans en zag daarbij keeper Alexander Smit handelend optreden. Ook de Oosterenders waren weinig kansrijk. Ruben Duin- ker schoot twee keer op doel, maar vond de keeper op zijn weg. Chris Ellen ging één keer alleen op de keeper af, maar schoot te zacht om voor gevaar te zorgen. In de rust werd afgesproken wat feller te spelen en dat resulteerde in een leuke tweede helft. Ooste rend kwam er vaker uit en creëerde kansen. Na een kwartier speelde Dennis Daalder zich met een bewe ging vrij, terwijl hij zag dat de kee per iets te ver voor zijn doel stond. Vanaf veertig meter waagde hij een schot, dat op het dak van het doel belandde. Niet veel later nam Rutger Zoetelief de bal uit een corner van Martijn Drijver in één keer op de schoen. De keeper redde knap, maar moest de bal weer loslaten. Ruben Duin- ker was er als de kippen bij, maar ook zijn inzet werd gekeerd. Met nog tien minuten te spelen kopte Dennis Daalder fraai in, maar de keeper stond wederom op zijn plek. Harde schoten van Wilco Keijzer en van Ruben Duinker trof fen hetzelfde lot. Zaterdag speelt Oosterend weder om thuis. Tegenstander is dan Duinrand S. De wedstrijd begint om 14.00 uur. Blues en bier zijn een goede com binatie, zo bleek zaterdagavond in café De Kroonprins. De oproep van Cor Trap, die ooit furore maakte met Black Cadillac, aan bluesmuzi kanten had succes. Veteranen, opkomende talenten en andere liefhebbers grepen de jamsessies aan om onder het genot van een biertje naar blues te luisteren of te spelen. Zoals Dirk Trap van Excel sior, die met zijn trombone spon taan het podium op stapte. (Foto Gerard Timmerman) Een Texelse jongen die ten onrechte van brandstichting en moord wordt beschuldigd en ten einde raad naar Amerika vlucht, is de hoofdpersoon in Ontsnapt!, een nieuw jeugd boek van Gerbrand Fenijn. Ontsnapt! is Fenijns vierde boek dat op Texel speelt. Eerder schreef hij er twee die de Tweede Wereld oorlog als decor hebben en één over een schipbreuk op het wad in de negentiende eeuw en de gevolgen voor de redders, die in een armoedig huttendorp in de duinen in quarantaine worden geplaatst. Het totale oeuvre van Fenijn, die in 1966 debuteerde, bestaat uit ruim dertig boeken. De in 1932 op Oost geboren Fenijn heeft het schrijverschap niet van een vreemde. Zijn vader was Huib Fenijn, voor de meeste Texelaars beter bekend als De Rijmelaar. Tussen 1931 en 1964 schreef Fenijn senior, naast elf boeken en duizenden liedjes, sketches en rijmpjes, zo'n dui zend gedichtjes voor de Texelse Courant. Anders dan zijn vader heeft Gerbrand Fenijn alleen jeugdboeken geschreven. Die kenmerken zich over het alge meen door hun historische onder werpen, vlotte schrijfstijl, vele dialogen en spannende plots. Een terugkerend fenomeen is ook de godsdienstbeleving van de per sonages, die ervan overtuigd zijn dat ze ook in hun moeilijkste momenten niet alleen zijn. Al die elementen zijn ook terug te vinden in Ontsnapt!, dat in 1822 begint, wanneer de jonge boeren knecht Douwe in conflict komt met de twee zoons van zijn rijke werkgever. Wanneer een oude schapenboet in brand vliegt en een zwerver in de vlammen omkomt, is Douwe verdacht. Bang dat zijn onschuld niet wordt geloofd, besluit hij te vluchten. Samen met zijn boezemvriend monstert hij aan op een schip dat op de rede ligt te wachten op gunstige weersomstandigheden om uit te varen. In Amerika, op duizenden kilometers van zijn familie hoopt Douwe een nieuw leven op te bouwen. Aan de andere kant van de Oceaan beleeft hij allerlei nieuwe avontu ren. Dat hij terugkeert naar Texel, De afdeling Texel van de NBvP/ Vrouwen van Nu komt donderdag 15 april om 20.00 uur bijeen in De Buureton in Den Burg. Het pro gramma is nog geheim en wordt verzorgd door het eendagsbestuur, dat uit zeven leden bestaat, die in februari tijdens de jaarvergadering werden gekozen. In de Jelleboog wordt vrijdag 16 april onder de naam lose control een housefeest gehouden. Het feest begint om 22.00, de toegang os gratis. De avond wordt verzorgd door de Groningse dj Sunbrox. Sanquin Bloedbank houdt woensdag 21 april een afname- sessie in voormalige LTS aan de Emmalaan. De afname is van 16.45 tot 19.15 uur. Sanquin roept bestaande en nieuwe donors op bloed te geven. Gezonde mensen tussen de 18 en 65 jaar, met een gewicht van mini maal vijftig kilo, kunnen zich opge ven als bloeddonor. Mannen geven maximaal vijf keer per jaar bloed en vrouwen maximaal drie keer. Het lichaam vult het tekort vanzelf weer snel aan. Bloed geven is volgens Sanquin een eenvoudige en veilige manier om het leven van een ander te redden. Aanmelden kan ook via website www.ikgeefbloed.nl. Het fraaie omslag, ontworpen door Wouter Tulp. waar alles zich ten slotte ten goede keert, mag geen verras sing zijn. Want de boeken van Fenijn mogen dan erg spannend zijn, ze lopen allemaal goed af. Ontsnapt! biedt een beknopt maar mooi beeld van het leven zoals zich dat bijna twee eeuwen geleden op Texel moet hebben afgespeeld. Hoewel Fenijn niet eens zo ver terug gaat in de tijd, moeten ook de jonge lezers wor den getroffen door de grote ver schillen met het heden. Vooral de rechteloosheid van de arme bevolking doet schrijnend aan. De schrijver richt zich met zijn boek op kinderen vanaf een jaar of tien. Zij worden geholpen door een verklarende woordenlijst die achterin het boek is opgenomen en die hen vertelt wat een fregat, een parlevinker en een tondel was. Een kaart van Texel uit 1825 maakt duidelijk waar de gebeur tenissen zich afspeelden. Ontsnapt! telt 107 bladzijden, is uitgegeven door Callenberg in Kampen en kost in de winkel €9,95. Joop Rommets info@klif12.nl - 0222-319633 - www.klif12.ni De Libelle Zomerweek wordt dit keer een spannende mix van Buffalo Bill en een toffe beachparty. Denk aan Amerikaanse cabrio's, veel chroom, leer, cactussen, knapperende kampvuurtjes, een ritje op een paard langs de branding.... Prijs €32.50 p.p. Inclusief entree, toeringcarvervoer en bootkosten Gratis advertentie TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11