Gas geven, dynamiek, heksen en matadoren iexbagqsca.nl Christelijk Mannenkoor op de operatoer TEXELSE 2 COURANT Ladiesnight Jan Spel in Mans Verhalenverteller in Maartenhuis Kinderboekje over zeehond Tessie Lezing Nico Dros Erger Kennis van opera LANGEVELD IE R00Y TESÜ Vijfde koempoelan in De Wielewaal Uitladder Opienie TEXELSE^COURANT Oud papier DINSDAG 13 APRIL 2010 In Cinema Texel wordt woens dag 14 april ladiesnight gehou den. Onder het genot van een hapje en een drankje kunnen dames zien wat de verschillende standhouders te bieden heb ben. De hoofdfilm van de avond is De Gelukkige Huisvrouw, in de hoofdrollen Carice van Hou ten en Waldemar Torenstra. De avond begint om 19.00 uur. Het aantal plaatsen in beperkt, reserveren kan via tel. 312027 of www.cinematexel.nl. In café Mans is zaterdag een optreden van de Nederlandse volkszanger Jan Spel, ook wel de nieuwe Frans Bauer genoemd. Het optreden begint om 23.00 uur en gaat door tot in de kleine uurtjes. De entree is gratis en er mag worden gedanst. In Zaal Artaban op het Maarten huis is vrijdag 23 april om 15.00 uur een optreden van verhalenver teller Niels Brandaan Cotterink. Hij vertelt het klassieke verhaal van Jonathan Livingston Zeemeeuw. Aanleiding voor het optreden is het verschijnen van de gedichtenbun del Thuiskomen op het Maarten huis' van Doortje Dijkgraaf. Ze werd tijdens het schrijven van haar gedichten geïnspireerd door het verhaal van J.L.Zeemeeuw en de meeuwen die ze ontmoeten tijdens haar wandelingen op strand en duin. De gedichtenbundel is te koop in de zaal (Ruijslaan 81 in De Koog). Voor de entree volstaat een bijdrage naar eigen inzicht. In Ecomare vindt woensdag 14 april de presentatie plaats van Tessie, het zeehondje van Texel, het derde boekje uit een serie van vijf, die alle op een ander Waddeneiland spelen. Tessie, geschreven door Joke Mosterman met illustraties van Ben van Doorn, vertelt over het voor voelen van situaties aan de hand van het gedrag van zeehonden. Bij het boekje hoort een CD met een liedje van Sytse Broersma. Voor de presentatie zijn alle kinde ren uit groep 3 van de basisschool uitgenodigd. De lezing die schrijver Nico Dros op 22 april in café de Kroonprins in Oosterend houdt wordt muzikaal omlijst door Aart van den Brink. De oud-Oosterender en dichter doet dat met veel Nederlandstalige lied jes, waarvan enkele op Texel zijn gesitueerd. Het voorjaarsconcert werd afgesloten met een gezamenlijk optreden van het gemengd Beverwijks opera en operettekoor Animo (voorgrond) en het Texels Christelijk Mannenkoor. 'We zijn goed in gas geven, maar ook in rustig zingen', noemde Ben Daalder twee kernkwalitei ten van het Texels Christelijk Mannenkoor waarvan hij sinds kort voorzitter is. Gastpianist Eric Noya zei het iets anders. 'Een koor met een prachtige dynamiek, met een mooi verschil tussen piano en pianissimo (zacht en heel zacht).' De voca listen waren goed bij stem tij dens het voorjaarconcert van zondag met het Beverwijks ope ra en operettekoor Animo. Daalder had vooraf een schietge bedje tot de weergoden gericht. Want zou het zondagmiddag mooi voorjaarsweer zijn, dan zouden velen de fiets pakken voor een tochtje over het eiland, in plaats van het concert te bezoeken. Maar hervormde kerk De Burght zat bombol en de wind buiten was dermate koud dat de tocht zelfs in de kerkbanken voelbaar was. Reden voor sopraan Marijke Lionarons tussen haar optredens door een warme deken om de schouders te slaan om op tempe ratuur te blijven. De kou had geen vat op Piet de Reuver, de bevlogen dirigent die leiding geeft aan beide koren. Bij de Beverwijkers is hij al betrokken vanaf de oprichting ruim veertig jaar geleden, bij het Texelse koor hanteert hij ruim acht jaar het stok je. Dit tot beider tevredenheid, zodat verlenging van het contract een vanzelfsprekendheid is. De Reuver heeft in totaal vijf koren onder zijn hoede, wat betekent dat hij even zoveel avonden aan het repeteren is. Daalder: 'Geen zan ger die ooit een spoortje van tegen zin bij hem heeft kunnen ontdek ken. Piet is altijd enthousiast. We hebben hem zelfs zover gekregen dat hij hier een caravan heeft, zodat hij 's avonds niet met de laatste boot terug hoeft.' Kamperen op Texel doet hij al veel langer. Het was naar verluidt tijdens zijn verblijf op Texel dat de dirigent door het mannenkoor werd 'gescout' en overgehaald om voor het mannen koor te gaan staan. Aan ervaring geen gebrek. Opge leid aan het Conservatorium in Amsterdam was hij twintig jaar ver bonden was aan het Groot Omroep koor van de NOB en onder meer solist bij de Nederlandse Opera. Zijn opdracht was onder meer om het mannenkoor van een koor met vooral geestelijke liederen om te vormen tot een gezelschap met een breed repertoire, met muziek uit onder meer opera's en musi cals. Hiermee hoopt het koor niet alleen een breder publiek aan zich te binden, maar ook jongere zan gers. Liederen als My Lord what a mour ning en Ik zou wel eens willen weten van Jules de Corte, nam het publiek enthousiast tot zich. Waar de Beverwijkse opera- en operet tezangers zich veelal lieten bege leiden door piano, zongen de Texe laars vooral a capella, niet de makkelijkste discipline. De zangers gooiden alle registers open en zon gen het ene moment luid en uit volle borst, het andere ingetogen en zacht, meerstemmig en van hoog tot laag. Zoals in het loepzui ver en met goed samenspel gezon gen Ritters Abschied van Joh. Kin kel. Dat de Texelse bassen tot de bodem kunnen gaan, was te horen in Tjébé Pojem, waarin de Russi sche oorsprong duidelijk door klonk. Prominente rol was weggelegd voor soliste Marijke Lionarons, de sopraan die een terugkerende ver schijning is op de concerten van het mannenkoor en ook nu goed op dreef was. 'Ik zing niet omdat ik zo nodig wil soleren, het is gewoon ontzettend leuk om samen een compleet concert te verzorgen.' Koor en sopraan wisten elkaar goed te vinden, ook toen bariton Rob Manse zijn kwaliteiten als solist door de kerk liet schallen. Het Texelse koor trad op als gast heer van het Beverwijke opera en operettekoor Animo, nadat eerder dit jaar in Beverwijk een gezamen lijk concert was gegeven. Was de kerk daar matig bezet, nu zaten de banken vol, wat ten goede kwam aan de akoestiek. De Beverwijkers zongen een breed repertoire uit opera's en operettes zoals lm Rei- che des Indra, Faust, MacBeth en La Traviate. Een koor van grote omvang, wat met name in num mers met tempo wisselingen hoge eisen stelt aan de timing. Veel her kenbare muziek, waarbij zangers en zangeressen in de huid kropen van zigeunerinnen, heksen en stie ren vechtende matadoren. Met als slotakkoord een gezamenlijk optre den met vertolkingen van liederen uit Verdi's bekende Nabuco en II Trovatore. Complimenten waren er ook voor pianist Eric Noya, wiens vingers op de vleugel onberispelijk hun weg vonden en wiens intro's, tussen spel en begeleiding veel waarde toevoegden. Gerard Timmerman 'Als ik me ergens aan erger, dan in de eerste plaats aan sommige eigenschappen van mezelf' zegt Simon Dros in 'de 10 vragen aan'. Dat vond ik nog eens aardig. Niet meteen naar anderen kijken, maar eerst jezelf eens onder de loep nemen. Ik wens ons eiland onder het nieuwe college ook een der gelijke wijsheid toe. Het zal even wennen zijn aan de nieuwe koers. Grote woorden worden uitge sproken in de nieuwe visie, waar in vooral aansterken en samen werken de sleutelwoorden zijn. Het vorige college heeft er immers een zooitje van gemaakt? Heeft slechts 56 van de 68 doelstellin gen gehaald. Toch maar mooi een hiaat van 12 stuks. Was 'ver krampt, boos en wanhopig'. Ja, als je zulke voorgangers hebt, kan het alleen maar beter. Vanaf nu worden wij niet slechts gehoord, maar wordt er ook naar ons geluisterd en wordt er niets meer doorgedramd. We krijgen dienstbaarheid, visie en commu nicatie over ons uitgestrooid als pepernoten in december. Het kan niet anders dan dat wij een gou den tijd tegemoet gaan. Welis waar soberder, maar met het huishoudboekje op orde. Geen uitspattingen meer als een ver nieuwde OSG of een comforta beler en mooi ogend raadhuis. Onder de leus 'wij doen alles beter' gaan wij aan de hand van het nieuwe college genietend voort op de verworvenheden door het vorige beleid. Eventueel in de toekomst te maken fouten, zijn nu alvast als daden van ondernemingsmoed gemarkeerd. 'Mijn verwachtingen zijn hoog gespannen'. En om in de geest van Simon te eindigen: soms wil je het een en brengen de omstan digheden je het andere. Maar wanneer wij de zaken die op ons eilandelijk pad komen positief en creatief met elkaar aanpakken komen wij misschien toch op den duur tot een echt Gouden Boltje. Pien Verberg Solisten Marijke Lionarons en Rob Manse. Als opmaat naar een nieuwe reeks cursussen, waarin men sen aan het woord komen die hun sporen op muziekgebied hebben verdiend, verzorgt ope rakenner Huub van 't Hek in mei en juni een serie lezingen bij Artex. De basiscursus opera is bedoeld om opera (en andere klassieke muziek) beter in hun tijd te kunnen plaatsen en daardoor beter te begrijpen. Van 't Hek is een autori teit in zijn vakgebied en heeft in zijn carrière vele duizenden mensen een handreiking geboden. De lezingen worden gegeven op donderdagmiddag vanaf 13.30 uur, de eerste op 20 mei. De onderwer pen zijn achtereenvolgens Zingend communiceren (1589-1762), Mozart (1756-1791), Bel Canto (1800-1840), Verdi (1840-1893), Verisme (1869-1924). Deelname kost €85,-, opgave via www.artex-texel.nl. Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, work shops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakan tiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 13 april: 14.30 uur. Speciaal voor ouderen begint om 14.30 uur bij Cinema Texel een vertoning van de film 'De vliegenierster van Kazbek'. Reserveren bij de SWOT, tel. 312696. 19.00 uur. In hotel Bosch en Zee in De Koog wordt een avond met line-dance gehouden. Van 19.00 tot 20.00 uur voor beginners o.l.v. van Irene Heerschap en van 20.00 tot 22.00 uur voor gevorderden o.l.v. Marijke Huijsman. 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in De Koog begint is om 20.00 een meditatiesessie. Cinema Texel vertoont Clash of the Titans (20.30) en De Vliege nierster van Kazbek (14.00, 20.00). Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 13 april 08.50 en 21.00 u. Woe. 14 april 09.14 en 21.40 u. Don. 15 april 10.16 en 22.15 u. Vrij. 16 april 10.46 en 22.44 u. Zat. 17 april 10.57 en 23.25 u. Zon. 18 april 10.55 en 23.44 u. Ma. 19 april 11.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 14 april nieuwe maan, vrijdag 16 april springtij, woensdag 21 april eerste kwartier. Zon dag 18 april zon op 6.37 uur, onder 20.43 uur. Qren 'Zwartsjixtls in hef harL, Uitgave van media bureau Y_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 14 april: 20.00 uur. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 20.00 uur een kennismakings avond over de islam. De toegang is gratis. 20.00 uur. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur de laat ste bijeenkomst van dit seizoen van de afdeling De Cocksdorp- Eierland van de Vrouwen van Nu. Cinema Texel vertoont Hoe tem ik een draak (14.00), Clash of the Titans (16.30), lep (13.45) en De Vliegenierster van Kazbek (16.00). Om 19.00 uur begint een 'ladies night'. Donderdag 15 april: 20.00 uur. Bij sterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 20.00 uur naar de sterren worden gekeken. Alleen bij helder weer (bij twijfel: tel. 06-45552708). 20.00 uur. In de Buureton in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de NBvPA/rou- wen van Nu, afdeling Texel, ver zorgd door het eendagsbestuur. Cinema Texel vertoont De geluk kige huisvrouw (19.30), Clash of the Titans (22.00), Kick-ass (18.45) en een 'mystery movie' (21.30). Vrijdag 16 april: 14.00 uur. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 14.00 uur een voorlichtings bijeenkomst over reuma. De toe gang is gratis. 20.00 uur. Toneelgroep Zuid-Eier- land speelt in buurthuis Bethel het komische stuk 'Kwakzalvers kwalen'. Aanvang 20.00 uur. Voor kaarten: tel. 311400 (familie Slot). Cinema Texel vertoont Hoe tem ik een draak (14.00), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland (16.30), De gelukkige huisvrouw (19.30), Clash of the Titans (22.00), Wickie de Viking (13.45), Kick-ass (16.15, 21.30) en De Vliegenierster van Kazbek (18.45). TX177 TESO zet vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automobilisten moeten die dag door de drukte in Den Helder tussen 14.00 en 16.00 uur rekening houden met een half uur wachttijd. Voor meer informa tie over de veerdienst: tel. 0222- 369600, info@teso.nl of www. teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Mensen die binding hebben met het voormalige Nederlands-lndië of het tegenwoordige Indonesië zijn welkom op de koempoelan (samenkomst) die zondag 25 april voor de vijfde keer wordt gehouden in dorpshuis De Wie lewaal in De Waal. Het evene ment begint om 14.00 uur. Het gaat vooral om gezellig ont moeten en napraten onder het genot van vriendelijk geprijsde consumpties. Daarnaast is er een tentoonstelling met toelichting van Harry Kingma over het KNIL (Koninklijk Nederlands Indisch Leger), als eerbetoon aan zijn grootvader Pieter Kingma, die als cavalerie-officier aan het KNIL was verbonden. Verder is er een boe kentafel met boeken, tijdschriften, verhalen en foto's die op de voor malige kolonie betrekking hebben. De groep Cingkrik uit Julianadorp geeft een demonstratie van de gelijknamige Javaanse zelfverdedi- gingssport. Texels ereburger pro fessor Kees de Jager vertelt een verhaal uit zijn Indische jeugd: belevenissen in de vakantiekolonie Lawang. Het programma vermeldt verder een Indische quiz (met prij zen) en een muzikaal intermezzo van een krontjongorkestje onder leiding van Indië-veteraan Aad Bakker. Vanuit een kraam van de Wereldwinkel worden betaalbare Aziatische spulletjes aangeboden ten bate van een goed doel. Wie interesse heeft, kan zich nog aanmelden bij Maud van de Mheen, tel. 313942. Deelname kost €8,50 (inclusief welkomstdrankje, hapjes en een klein aandenken), te beta len bij aankomst.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2