Brand verwoest zeilschool Verhoeven erelid GVT 1 TEXELSE 5 COURANT Jeugddijkgraaf zoekt bestuur Maaginhoud vos neemt twijfel weg Woontij start met nieuwsbrieven Sociaal netwerk voor Texelaars Open dag op golfbaan Texelse Vervanging huizen aan Loodsingel Leidinggevenden oefenen rampen Apotheker bij Vrouwen van Nu Visserskoor presenteert CD DINSDAG 13 APRIL 2010 'Ik heb geen rustige nacht gehad', vertelt Jeroen Staamer. Zondag brandde zeilschool De Eilander bij paal 33, waarvan hij sinds kort eigenaar is, tot de grond toe af. Vier containers met inhoud gingen volledig verloren. De catamarans bleven behouden. De brand komt voor Staamer op een uiterst onge lukkig moment. Hij was het gebouw net aan het opknappen en eind deze maand zou de school open gaan. 'Er lag dus een hoop gereed schap, maar ook de huisraad om het seizoen te kunnen draaien stond klaar.' Staamer betwijfelt of het gaat luk ken om eind deze maand open te gaan, maar streeft er wel naar. 'Het moet gewoon gaan lukken, want we hebben al een hoop boekingen. Desnoods ga ik hier met een party- tent en een bureau staan.' Staamer nam de zeilschool vorig jaar over van Renco Klijnstra en Tineke Hergt bij wie hij al diverse jaren als instructeur werkte. De brand werd zondag tegen het eind van de middag ontdekt. De ploeg van De Cocksdorp zorgde er in eerste instantie voor dat het vuur door de forse wind niet kon over slaan naar het duingebied. Een oude caravan werd gered. De brandweer bestreed het vuur in eerste instantie met het water uit de tankautospuit van De Cocks dorp, later werden de tankwagen en een tankautospuit uit Den Burg voor de watervoorziening ingezet. Het duurde een paar minuten voor dat dat transport operationeel was, waardoor de brandweer het even zonder water moest stellen. De zogeheten dompelpomp werd klaargezet om te kunnen blussen voor het geval het vuur wel naar de duinen zou overslaan, maar dat werd voorkomen. De brandweer in Den Helder was voor de zekerheid gealarmeerd om bij uitbreiding assistentie te verlenen, maar die hoefden niet naar het eiland te komen. Een van de brandweerwa gens reed door het duingebied om te controleren of er geen nieuwe brandhaarden ontstonden. Omdat de rook over de bungalows van De Witte Hoek trok, werd even rekening gehouden met ontruiming van het park. Dat bleek uiteindelijk niet nodig. Eigenaar Zoetelief had de gasten zelf al verzocht ramen en deuren dicht te houden. 'Dat was goed opgepakt', aldus Martijn van Hengel, officier van dienst van de brandweer. Na ongeveer een uur werd het sein brandmeester gegeven. De oorzaak van de brand is onbekend. Door onderzoek naar de maag inhoud van de vos die op 12 februari langs de weg werd gevonden, is onomstotelijk vast komen te staan dat het dier niet van Texel komt. Keverdeskundi gen Hannie van Noort en Eline Reydon troffen enkele kevers aan die niet op Texel voorko men. Na uitgebreide sectie van het kada ver van de vos door IMARES Wageningen, zijn de kevers uit de maaginhoud onderzocht door de Texelse insectenwerkgroep van het IVN. De deskundigen troffen ver schillende volwassen exemplaren van de driehoornmestkever (7yp- haeus typhoeus), een soort die alleen op de hoge zandgronden in het oosten en zuiden van Neder land voorkomt en verder Duitsland in. In de kustprovincies is de kever nog nooit waargenomen, ook niet op Texel. De kevers overwinteren als ei of als larve, de volwassen exemplaren sterven voor de winter. Toch zaten er volwassen kevers in de maag van de vos. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat de vos zijn maag niet op Texel heeft volgegeten en dat hij al maanden dood was voor hij werd gevonden. Het dier komt waarschijnlijk uit Duitsland, omdat daar nog vaak vossen uit hun hol gedreven wor den door honden om van dichtbij te worden doodgeschoten. De biologische sporen leidden tot een heel scenario. Omdat de vos (een vrouwtje) zoveel beroering teweeg heeft gebracht, heeft Eco- mare besloten haar op te laten zet ten. Vanaf 23 april zal zij tentoon gesteld worden, omringd door alle krantenknipsels die over haar zijn verschenen. Gerrit Verhoeven uit Den Burg is benoemd tot erelid van Gymnas tiek Vereniging Texel. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn lan ge staat van dienst voor de sport op Texel en GVT in het bijzon der. Verhoeven is sinds de jaren zeven tig betrokken bij de gymsport op het eiland. Hij begon als trainer bij GVT en werd later bestuurslid. Lange tijd was hij wedstrijdcom missaris. In die functie was hij in 2001 organisator van het Neder lands kampioenschap turnen voor heren op Texel. Zijn enorme ervaring op het gebied van turnwedstrijden, leidde ertoe dat Verhoeven de vaste wedstrijd leider voor turnwedstrijden op Texel werd. Toen hij terugtrad als wedstrijdcommissaris bleef hij die functie uitoefenen. Die klus vult hij aan met het bestuurslidmaatschap van de Stichting Steun GVT. Verder is hij webmaster van de website van de GVT. Hij was ook de cen trale kracht achter de jaarlijkse olliebollenacties. Verhoeven geldt als de 'redder' van het embleem van GVT, met het jaartal van oprichting (1923) promi nent in beeld. Lange tijd werd dit embleem op de turnpakken van de wedstrijdselectie genaaid, maar op een gegeven moment raakte het in de vergetelheid. Het briefpapier van de GVT kreeg een modern, strak logo. Verhoeven vond echter een oude sticker, fotografeerde het embleem en fatsoeneerde het met Photoshop, waarna het in 2001 weer in gebruik werd genomen. Naast het vele werk voor GVT is Verhoeven actief voor de landelijke gymnastiekbond en op zondag middag presenteert hij geregeld het programma Sport Lokaal van Radio Texel. Gerrit Verhoeven met de onderscheiding van GVT. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier zoekt jongeren die lid willen worden van het nationale jeugdwaterschapsbe- stuur. De waterschappen willen jongeren meer betrekken bij hun werk. 'Nadenken over waterbeheer bete kent nadenken over de toekomst, daar horen jongeren bij', meldt het waterschap. De benoeming, eind 2009, van de 17-jarige Laura Pierik uit Den Haag tot jeugddijkgraaf was de opmaat naar de samenstel ling van een nationaal jeugdwater- schapsbestuur. Het nationale jeugdwaterschapsbestuur bestaat uit 27 jongeren, uit ieder water- schapsgebied één. Ze komen samen om te praten en na te den ken over oplossingen voor water problemen in ons eigen land. Het jeugdwaterschapsbestuur gaat voor de zomervakantie van start om in november ideeën aan te leveren over waterthema's waar van zij denken dat hun leeftijdge noten daar nu en in de toekomst mee te maken krijgen. Met de ideeën die zij aandragen gaan de waterschappen daadwerkelijk aan de slag. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar die het interessant vinden om mee te denken over het waterbeheer binnen Hollands Noorderkwartier en in de rest van ons land, kunnen kijken op www.jeugdwaterschap.nl om te zien hoe zij zich kunnen aan melden als kandidaat. Stichting Woontij is op haar web site gestart met het plaatsen van nieuwsbrieven over projecten. De woningstichting wil maandelijks per project een nieuwsbrief publi ceren met daarin de stand van zaken, zodat mensen op de hoogte kunnen blijven. Volgens directeur Jan van Andel moet de brieven ook de transparantie in de hand wer ken. De nieuwsbrieven zijn te vin den op www.woontij.nl. Mensen die een (micro)blog bijhouden of foto's of video's online zetten via een van de bekende sociale netwerken, kunnen hun bijdragen voort aan direct met andere in Texel geïnteresseerde mensen delen via de website www.tesselsei- gen.nl. De website is een initiatief van de uit Oudeschild afkomstige Arjan Hemelrijk, die na vijftien jaar afwe zigheid afgelopen zomer neer streek in Oosterend. Hij ziet het project als een manier om Texe laars kennis te laten maken met zijn werkzaamheden op het gebied van vormgeving en inter net. Tesselseigen is momenteel gekoppeld aan webfeeds (RSS), Hyves, waarbenjijnu, Twitter, Flickr, NUfoto, Youtube en Vimeo. Mensen met een account bij een van deze netwerken kunnen zich aanmelden. Vanaf dat moment wordt van elk nieuw bericht auto matisch ook een samenvatting met linkopTesselseigen geplaatst. Door het lokale karakter van de site wordt de kans daarmee ver groot een ons-kent-onspubliek te bereiken. De site is vooral bedoeld voor (oud-)Texelaars en anderen met interesse in het eiland. Golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp houdt zaterdag 17 april van 12.00 tot 16.00 uur open dag. Er wordt gedemonstreerd hoe de baan wordt onderhouden en belangstellenden kunnen zelf een balletje slaan. Daarvoor staan van 13.00 tot 14.00 uur op de driving range golftassen met clubs en mandjes met balle tjes klaar. Deelnemers kunnen aan sluitend een ronde spelen op een oefenbaan om het 'echte golfen' te proberen. Om 14.30 uur start een rondleiding over de grote baan, waarbij tekst en uitleg over de flora en fauna van de baan wordt gegeven en wordt gedemonstreerd hoe te spelen. Bij de receptie van de golfbaan is informatie verkrijgbaar over het behalen van een golfvaardigheids- bewijs, lidmaatschap, speelmoge- lijkheden en andere zaken. De open dag is onderdeel van een open dag die landelijk bij veel golf banen worden gehouden. De brand in zeilschool De Eilander ging gepaard met een grote rook ontwikkeling die tot in de omtrek te zien was. (Foto Texelphoto) 9 .fflL tf'. Een brandweerman blust de nasmeulende restanten van de zeil school. (Foto Texelphoto) T 'TC De demonstratie van dekhengsten uit de gerenommeerde stal van Marcel van Bruggen kreeg zaterdagavond een onverwachte wending toen de onstuimige Haico werd losgelaten. Met veel bravoure maakte de bonte hengst spectaculaire sprongen. Met €550,- voor een dek- beurt, was hij niet de duurste. Voor de KFPS-hengst Wierd 409 Sport moet €800,- worden neergeteld. De show trok grote belangstelling. (Foto Gerard Timmerman) De jeugdclub van Oudeschild beschikt sinds kort over een eigen beamer om films op af te spelen of de spelcomputer op aan te sluiten. Het apparaat is een gift van Peter Bongaards van de Texelse Visspe cialist, die het geld dat hij anders aan kerstpakketten besteedde, dit jaar aan een goed doel wilde schenken. Het bestuur van de jeugdclub dacht dat een beamer een goed idee was. Raoul Helleman van Voor- deelland maakt de gift compleet door bij de beamer ook het nodige scherm te leveren. Dat de lente is aangebroken, blijkt onder meer uit bijstaande foto van moeder gans met haar kroost. (Foto Olivier Schilling/Texel Images) Woontij ontwikkelt plannen om zes verouderde huizen aan de Loodsingel te vervangen door zes nieuwe woningen. Volgens de woningstichting zijn de huizen, die uit 1931 dateren, zo slecht dat renovatie geen haalbare kaart meer is. Louis Uriot is inmid dels bezig met een ontwerp voor nieuwe woningen. Woontij onder zoekt de financiële haalbaarheid van het project. Woontij verwacht dat halverwege dit jaar besluiten genomen worden. De zes huizen zijn de oudste en laatste vooroorlogse huizen in de voorraad van Woontij. Vier zijn er verhuurd, in de andere twee zit anti-kraak. Leidinggevenden van regionale hulpdiensten oefenen deze en komende week op Texel. Hier toe worden in en rond de brand weerkazerne in Den Burg inci denten in scène gezet. Er wordt gebruik gemaakt van acteurs, Lotusslachtoffers en een geavanceerd computerpro gramma. Aan de oefeningen, die vandaag en morgen en op 21 en 22 april worden gehouden, nemen officie ren en hoofdofficieren van dienst van de Veiligheidsregio Noord- Holland Noord en de politie Noord- Holland Noord deel. Zij zijn de functionarissen die bij grote inci denten in de regio Noord-Holland Noord de leiding ter plaatse heb ben. Zij moeten zich tijdens de oefenin gen een beeld van een calamiteit zien te vormen en in een mobiele commandopost zo effectief moge lijk overgaan tot oordeel- en besluitvorming. Ze krijgen op twee manieren incidenten voorgescho teld: in de buitenlucht - met behulp van acteurs - en virtueel, met behulp van computersoftware die reageert op de beslissingen die ze nemen. Tijdens de oefeningen is er veel aandacht voor de spanning tus sen tijdsdruk en zorgvuldigheid. Eén van de apothekers uit Den Burg is woensdag 14 april gast bij de laatste bijeenkomst van dit sei zoen van de afdeling De Cocks- dorp-Eierland van de Vrouwen van Nu. Hij vertelt over het gebruik en de werking van medicijnen. Eén van zijn medewerksters houdt na de pauze een praatje over diverse crèmes. De bijeenkomst wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en begint om 20.00 uur. Donderdag 6 mei brengen de Vrou wen van Nu nog een bezoek aan de eendenkooi bij Spang (verza melen om 19.15 uur) en op 25 of 27 mei wordt er gefietst. Het Oudeschilder Visserskoor presenteert zaterdagavond 1 mei tijdens de jaarlijkse uitvoering in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild hun vierde CD. Die bevat twintig nieuwe liederen, waarvan een deel tijdens de uit voering wordt gezongen. Ter gele genheid van het 25-jarig jubileum heeft het visserskoor ook een DVD laten maken. Daarop zijn liedjes van de afgelopen 25 jaar te zien en te beluisteren. Voor dat schijfje zijn op diverse plekken op het eiland beelden geschoten. De jaarlijkse uitvoering, die om 20.00 uur begint, is in verband met het jubileum, gratis toegankelijk. Er moeten wel toegangsbewijzen worden getoond. Die zijn op woensdagavonden gratis af te halen in 't Skiltje (tussen 19.30 en 22.00 uur) of dagelijks bij Corrie Witte, Achterom 21 in Den Burg (tel. 313704) of TexelTent (06- 22110033) aan Wilhelminalaan 30 in Den Burg.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5