Advies: 'Vraag altijd specificatie bij CAK' 'Aantal gestrande reizigers valt mee' Nieuwe gezichten raadscommissies Kitebuggiërs snel ondanks zacht zand 1 W If TEXELSE 5 COURANT Geen nacompetitie zaalvoetballers Texel'94 MB1 naar Maastricht 'Tante Annie' erelid Smash 'Samen eten is laagdrempelig' RSS-feeds op website Ecomare lwi( Fl DINSDAG 20 APRIL 2010 'Vraag altijd een specificatie en controleer de factuur.' Dat advies geeft Hillie Oosterhof naar aanlei ding van het bericht dat het CAK (Centraal Administratie Kantoor) niet meer automatisch specifica ties verstuurt. Het CAK berekent en incasseert de eigen bijdragen voor Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en de Wet Maatschappelijke Onder steuning (WMO). Het CAK is ook verantwoordelijk voor de financie ring van de AWBZ-instellingen en het uitbetalen van de Compensatie eigen risico in de zorgverzekerings- wet. Ook verzorgt het CAK de wet telijke tegemoetkoming voor extra kosten voor chronisch zieken en gehandicapten. Per periode verstuurt het CAK een factuur voor geleverde zorg. Deze factuur ging tot dusver vergezeld van een specificatie met het aantal uren zorg. 'Vanaf nu ontvangt u deze specificatie niet meer automa tisch', meldde het CAK dinsdag in een brief. Als reden wordt opge voerd dat veel klanten vragen de specificatie niet meer op te sturen. 'Het wordt onnodig of belastend voor het milieu gevonden.' Volgens het CAK blijkt ook uit een peiling onder het klantenpanel dat het merendeel van de klanten geen specificatie meer wil. Maar wie er toch prijs op stelt, blijft de specifi catie ontvangen door zich aan te melden. Oosterhof adviseert dit te doen: 'Ik krijg van CAK dertien keer per jaar een factuur voor geleverde zorg van Thuiszorg Omring. Dit jaar waren er vier met teveel berekende uren. Dat moet weer worden gecon troleerd en daarna gerectificeerd. Veel werk dus. Ik kon zien dat er teveel uren op stonden, omdat er een specificatie bij zat.' Het vliegverbod heeft bij Reisbu reau Arke in de Parkstraat tot extra drukte geleid. 'Het aantal gestrande reizigers valt wel mee, er zijn wel veel mensen die niet weg zullen raken', vertelt mede werkster Addy van Tatenhove. Gedupeerde reizigers kunnen annuleren, omboeken of hun vakantie naar een ander tijdstip verplaatsen. Dat laatste is voor menigeen een probleem, omdat de vakantie is gepland. In zulke geval len kiezen ze soms een andere bestemming. 'We krijgen veel tele foontjes, want het is tot het laatste moment onduidelijk of mensen nu weg kunnen of niet. Erg jammer dat het juist nü gebeurt, omdat net een campagne is gestart voor last minute vakantiereizen.' Het organi seren van een mogelijk alternatief voor de terugreis gebeurt door de touroperators. De redactie hoorde meerdere berichten over Texelaars De raadscommissies Grondge bied, Welzijn, Middelen en Werk wijze Raad krijgen als gevolg van de verkiezingen een aantal nieuwe gezichten. De meeste veranderingen doen zich voor in de Welzijn die, op raadslid Astrid van Wetering (D66) na, geheel van samenstelling verandert. Er nemen drie raadsleden en vier zoge heten duo-raadsleden in plaats. Dat zijn mensen die op 3 maart wel op de kieslijsten van de partijen ston den, maar niet in de raad zijn geko zen. Voorheen werd voor hen de term commissielid gehanteerd, maar dat is veranderd in duo-raadslid. De nieuwe duo-raadsleden in de commissie Welzijn zijn Ans Steen voorden (WD), Herman Godijn (CDA), Marleen Heijne (Texels Belang) en Marleen Hohmann (GroenLinks). Raadsleden Milena Hilstra (PvdA) en Nico Waerts (Texel 2010) zijn eveneens lid van de com missie die wordt voorgezeten door raadslid Marjan de Groot. Albert Huisman (WD) treedt aan als duo-raadslid in de commissie Grondgebied. Die wordt verder gevuld door de raadsleden Alfred Schaatsenberg (PvdA), Annie Hin (Texel 2010), Klaas Veenbaas (CDA), Joop Groeskamp (TB), Cees Hoo- gerheide (D66) en Rikus Kieft (GL). Voorzitter is raadslid Marian Merkel- bach. De commissie Middelen krijgt in Bert Calatz (GL) een nieuwe duo raadslid. De overige leden zijn Nils Lely (PvdA), Gerbrand Poster (Texel 2010), Marjan de Groot (WD), Mari an Merkelbach (CDA), Willem Vlas (TB) en Astrid van de Wetering (D66). Raadslid Alfred Schaatsenberg zit die commissie voor. De commissie Werkwijze Raad wordt gevuld door Schaatsenberg, Poster, De Groot, Merkelbach, Groeskamp, Hooger- heide en duo-raadslid Kirk van der Zwaag (GL). De raadscommissies geven advies aan de gemeenteraad over voorstel len van burgemeester en wethou ders. Behandeling in de commissie moet duidelijk maken of een voorstel rijp is voor besluitvorming en de commissievergaderingen zijn de plek voor Texelaars en belangen groeperingen om in te spreken op voorstellen. De Texelse politiek kent ook een Agendacommissie (met raadsleden) waarin bepaald wordt welke voorstellen van burgemeester en wethouders op de agenda's van de vergaderingen worden geplaatst. Voor de zaalvoetballers van Texel'94 zit het seizoen erop. Het team van coach Martij n de Veij hoopte nog mee te doen aan de nacompetitie, maar de KNVB besliste anders. DKM en ZHO/De Weijver waren al geplaatst en deze week werd bekend dat de laatste beschikbare plaats naar Scagha'66 2 gaat. Deze drie teams zullen samen met Sporting S, Vrone 3, AZC/Aannemer Nome (alle 2e klas se B) en VIOS'79 (1e klasse A) uit vechten wie volgend seizoen in de eerste klasse mag uitkomen. in het buitenland die hun terugreis moesten uitstellen. Ze zitten vast in Turkije, Honk Kong, op Grand Canaria of op andere bestemmin gen. Het vliegverbod trof ook een groep van achttien Texelaars, bestaande uit aannemers met aanhang, die donderdag per vliegtuig was afge reisd naar Praag. Het betrof leden van Bouwend Nederland afdeling Texel, die zondag zouden terug vliegen. Toen zaterdagavond dui delijk werd dat dit niet zou lukken, besloten ze het heft in eigen hand te nemen. 'Als aannemers naar huis willen, dan gaan ze dat rege len', verwoordt Paul Buijsman. Met hulp van mobiele telefoons werden de contacten aangewend om de terugreis per bus te organiseren. Zondagmorgen om half acht ver trok het gezelschap met een bus uit Praag. In de omgeving van Ber lijn stapte het gezelschap over in een bus van TBO, die de aanne mers vanaf Texel tegemoet was gereden. Zondagavond om 20.29 uur arriveerde de bus bij de veer haven in Den Helder. Texel'94 MB1 heeft op een inter nationaal voetbaltoernooi in Maastricht de Fair Play Cup gewonnen. Op de ranglijst ein digde het team als vierde. Na een bezoek aan de wedstrijd MW-Cambuur Leeuwarden in de Jupiler League begon het toernooi voor de aanwezige jeugdteams. Texel'94 speelde 0-0 tegen St. Albans City Youth (uit de buurt van Londen), een fysiek sterk team en RKDEO uit Nootdorp. De derde en laatste wedstrijd van de eerste dag werd met 1-0 gewonnen van Four Stars uit Denemarken. Op zondag werd 1-1 gelijk gespeeld tegen Ouderkerk, maar van het sterke SW uit Scheveningen werd met 2-0 ver loren. In de halve finale speelde Texel'94 nogmaals tegen RKDEO. De wedstrijd eindigde in 0-0, waar door penalty's de beslissing moes ten brengen. Omdat de tegenstan der met de winst aan de haal ging, moest Texel'94 nog een wedstrijd spelen om de derde en vierde plaats. Ook deze wedstrijd, tegen St. Albans City Youth, eindigde in 0-0 en weer moesten penalty's worden geno men. St. Albans deed dat het beste en eindigde op de derde plaats. Texel'94 eindigde als vierde. De teleurstelling van de spelers werd gecompenseerd door het winnen van de Fair Play Cup. 'Het strand heeft een zachte ondergrond om op te rijden, maar de plek en de omstandig heden compenseren dat', aldus Joost Nieskens uit Arnhem. Hij was één van de winnaars van de wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap kitebuggy die zaterdag op het strand bij paal 31 werden gehouden. Vijfenvijftig kitebuggiërs namen het tegen elkaar op in twee klassen: een open klasse die voor iedereen toegankelijk was en een master klasse voor gevorderden. Er werd gereden tussen de vuurtoren en de strekdam. Nieskens won de mas ter klasse, de overwinning in de open klasse ging naar Mano Dirix uit België. Het was de tweede keer dat Buggy Club Holland wedstrij den voor het NK bij paal 31 hield. Texelaars deden niet mee. Net als vorig jaar kampten de kite buggiërs op zondag met een tekort aan wind, maar zaterdag hadden ze een prima dag. Met een zuiden wind kracht vier tot vijf werden in beide klassen vier manches gere den. 'Dat was voldoende, want we moeten er minstens drie rijden wil een wedstrijd geldig zijn', aldus secretaris Rens van Lier van Buggy Club Holland. Zondag werd er wat geoefend, maar het kwam niet meer tot spectaculaire gezichten. Zaterdag was het prachtig te zien hoe tientallen wagentjes tegelijk voortgetrokken door kites (vliegers) over het strand koersten. Langs de kant zaten veel mensen te kijken. Het parcours kende stukken met wind mee en wind tegen, waardoor de buggiërs moesten laveren maar ook vol voor de wind reden. Ondanks de zachte ondergrond werden snelheden tot 65 kilometer per uur gehaald. Van Lier: 'Als je op een hard strand zit, kun je tot 80 kilometer per uur komen, maar dan wordt er meestal door de wed strijdleiding ingegrepen.' Belangrijk onderdeel van de wed strijden was het behouden van snelheid bij het ronden van boeien die op vier plekken waren neerge legd. 'Je zag daar op een gegeven moment spoorvorming ontstaan en dat werd spannend als er meerdere wagens tegelijk op een boei afkoersten.' De wedstrijden verlie pen goed: de EHBO hoefde niet in actie te komen. Veel deelnemers maakten van het evenement meteen een weekendje Texel met de familie. Nieskens: 'Je bent er hier even tussenuit. Je pakt niet zomaar een afslag van de snelweg naar de kust, maar je gaat met de boot en dat voelt anders.' De andere wedstrijden voor het NK worden gehouden in IJmuiden en bij de Brouwersdam in Zeeland. Annie Vlaming uit Oosterend is zaterdag benoemd tot erelid van Smash'68. Dat gebeurde na afloop van de wedstrijd van de dames van Smash tegen De Schulp uit Egmond-Binnen in de sporthal van De Bijenkorf. (Foto Jeroen van Hattum) Dit weekend werd de Waddenhaven in Oudeschild bezocht door 25 grote motorjachten van de Koninklijke Nederlandse Motorbootclub (KNMC). Omdat er nog maar weinig andere recreatieschapen lagen, was het mogelijk de jachten, die te groot waren voor de boxen, langs de steigers te leggen. Normaal wordt de Waddenhaven vooral bezocht door zeilboten. Deze zijn over het algemeen zeewaardiger dan motor schepen en de bemanning is avontuurlijker. Maar ieder jaar houdt de KNMC bij redelijk weer een tocht over de Waddenzee waarbij, onder leiding van een ervaren wadvaarder, meestal Terschelling en Texel worden aangedaan. (Foto Jook Nauta) De brandweer moest in de nacht van zaterdag op zondag op pad voor een brandende vuilcontainer in de Parkstraat in Den Burg. Het vuur was snel geblust. (Foto Jeroen van Hattum) Statushouders, vrijwilligers en taalcoaches van Vluchtelingenwerk Texel nuttigden vrijdag in kerkelijk centrum De Parel in Oosterend gezamenlijk een maaltijd. (Foto Jeroen van Hattum) Het strand bij paal 31 werd zaterdag gesierd door veel gekleurde zei len, Op de brede zandvlakte werden wedstrijden voor het KN kite buggy gehouden. (Foto Robert Smits) Annie Vlaming uit Oosterend is zaterdag benoemd tot erelid van volleybalvereniging Smash'68. Voorzitter Astrid Eelman noemde haar van 'onschatbare waarde' voor de club. Vlaming kreeg de onderscheiding na afloop van de wedstrijd tegen De Schulp uit Egmond-Binnen waarbij ze als teister aanwezig was. Dat is één van de vele activi teiten die ze de afgelopen jaren bij Smash heeft ondernomen. Ze was jarenlang coach van de junioren, wat haar de naam 'tante Annie' opleverde, floot wedstrijden van de jeugd en zorgde immer voor vervoer van spelers naar toernooi en en uitwedstrijden. Dat laatste doet ze nog steeds als er onver hoopt geen wagen aanwezig is. 'Je bent dan meteen enthousiast toe schouwer bij de wedstrijden', aldus Eelman. De club kan altijd een beroep op Vlaming doen bij rommelmarkten en het olliebollentoernooi waar ze fluitster is. Eelman: 'Dan moeten we oppassen dat je wel te eten en te drinken neemt, want anders ga je gewoon door.' Sinds vijftien jaar is Vlaming de vaste teister bij thuis wedstrijden van de dames en ze gaat jaarlijks met ze mee naar het buitentoernooi van Tevoko. Eelman wees erop dat sport altijd een belangrijke rol heeft gespeeld voor Vlaming. Haar dochters Beppie, Margo en Lize volleybalden en zoon Ger stond jarenlang als voet baller bij SVO in het veld. Sinds een jaar speelt kleindochter Marie ke in het eerste van Smash. Vlaming reageerde verrast op het erelidmaatschap. Het was haar opgevallen dat er extra veel men sen op de tribune van De Bijenkorf zaten, maar ze had niet verwacht dat die voor haar waren gekomen. 'Ik ben hier erg blij mee.' Vluchtelingenwerk Texel, status houders, de Texelse kerken en een groep Texelaars zijn begon nen met een gezamenlijk kook- project. Vrijdag was de eerste bijeenkomst in kerkelijk centrum De Parel in Oosterend. De groep nuttigde een deels Neder landse en deels Marokkaanse maaltijd. De bijeenkomst was opgezet om elkaar te ontmoeten. Dat werkte. 'Gezamenlijk eten is laagdrempelig waardoor je makke lijk verbinding legt en ergens heen gaat', aldus Aziz Azizi, coördinator van Vluchtelingenwerk Texel. 'Er was bijvoorbeeld een mevrouw die al bijna acht jaar op Texel woont, maar nu pas voor het eerst in Oos terend was.' Bedoeling is dat komend jaar vaker gezamenlijk wordt gekookt en dat statushouders, mensen met een permanente verblijfsvergunning, dan gerechten uit hun landen van herkomst klaarmaken. Azizi hoopt bij die bijeenkomsten Texelaars uit verschillende geledingen van de samenleving te betrekken zodat er contacten met de statushouders ontstaan. Vluchtelingenwerk Texel, dat ongeveer een jaar geleden werd opgericht, bestaat inmiddels uit twaalf vrijwilligers en achttien taalcoaches die de statushouders helpen de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. De jongste uitbreiding op de website van Ecomare is de mogelijkheid een abonnement te nemen op RSS-feeds. Wie zich daarvoor aanmeldt, krijgt de nieuwsberichten automatisch toegestuurd zodra ze op de site worden gezet. Op de pagina van Ecomare verschijnen wekelijks zo'n drie nieuwe berichten, nieuwsfei ten die met het werkgebied van Ecomare te maken hebben en ver halen over wat er op het centrum gebeurt. Dus zowel de stranding van pijlinktvissen als de tijdelijke verhuizing van zeehonden aan bod. De tekst wordt in verkorte vorm aangeboden, met een link naar het volledige bericht op de site.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5