Geslaagd toneelstuk Zuid-Eierland Dokter trillend achter planten na 'B-woord' Voortbestaan rechtspraak Den Helder ter discussie Pelagia geheel gereviseerd Texels zeehondje in nieuw kinderboek TEXELSE 9 COURANT Golfteams in landelijke competitie Harm Gort wint jeu de boules Tevoko wint, maar degradeert Jm DINSDAG 20 APRIL 2010 Dokter Jan-Julius (Remco de Jong) in gesprek met het echtpaar Koorhalm (Lindy Stroo en Bert Assink) en de Siamese tweeling (Christien Paardekwam en Mies Zoetelief). Een overwerkte huisarts, een vloeiend ruziënde Siamese twee ling en een verknipt stel met hyperallergische problemen. Het toneelstuk Kwakzalverskwalen dat toneelgroep Zuid-Eierland afgelopen weekend in buurthuis Bethel opvoerde, bevatte alle ingrediënten voor een gezellige avond. Het stuk draaide rond huisarts Jan- Julius van Hameren (gespeeld door Remco de Jong) en een aantal op z'n minst wonderbaarlijk te noe men patiënten. De grootste patiënt was eigenlijk de huisarts zelf. Al meteen vanaf het begin was duide lijk dat deze dwars aan alles voor bij zou gaan, geen beslissing zou nemen en het welzijn van zijn patiënten evenmin ten goede ging komen. Zijn kordate assistente Lie- ke Groenstronk (Miriam Slot) leek dat allemaal niet echt in de gaten te hebben. Zij was verliefd op Jan- Julius en had de dokter hoog op een voetstuk staan. Het waren de twee dragende rollen van het stuk en die waren bij De Jong, een aanwinst voor de toneel groep, en Slot in goede handen. Beiden zaten goed in hun spel, waarbij met name De Jong, sinds vorig jaar lid van de toneelgroep, indruk maakte door continu geaf- fectueerd te spreken en met een zekere eigenwijsheid te spelen. Andere koppelingen van spelers waren eveneens gelukkig gekozen. Mies Zoetelief, vaste speler van Zuid-Eierland, en de vorig jaar debuterende Christien Paardekam speelden de Siamese tweeling die graag gescheiden wilde worden. Onderling hadden ze niets anders dan ruzie, maar zodra ze met ande ren spraken traden ze op als één heid. Paardekam en Zoetelief ston den continu met de ruggen tegen elkaar, maar draaiden in gesprek ken met anderen om de zoveel zinnen een halve slag waardoor dan wel de één dan wel de ander het gesprek voerde en dat deden ze vloeiend. De combinatie van debutant Bert Assink en Lindy Stroo (terug op het podium na geregisseerd te hebben) als het echtpaar Koorhalm was eveneens geslaagd. Zij was allergisch voor zo'n beetje alles om zich heen en eiste honderd procent aandacht, waardoor hij amper aan slaap toe kwam. Hun opkomst zorgde met een al voor gelach in de zaal. Stroo kwam gekleed in een stofpak de spreekkamer in en Assink strom pelde met dikke wallen onder zijn ogen er achteraan, voorzien van een tas vol medisch gerei om zijn vrouw ten allen tijde te kunnen behandelen. Dat was nodig nadat dokter Jan-Julius onschuldig had geopperd dat mevrouw Koorhalm maar eens lekker de buitenlucht in moest. Assink riep nog wanhopig 'niet het B-woord' te gebruiken, maar het was al te laat: er volgde een tirade van Stroo tegen bloe men, planten en al het andere dat in de buitenlucht te vinden is. Een prachtige vondst in de scène was een opzichtig trillende plant waar achter de dokter van de schrik was weggedoken. Meer solistische rol len waren weggelegd voor Saskia Slot als de volledig van het pad zijnde Trix de Frater en debutanten Nicolle Kager en Jan van der Haas. Kager speelde een mysterieuze vrouw (Tipsy Boendijk) die op zoek was naar een tas met een geheime inhoud. Zij wikkelde in een oog wenk Jan-Julius om haar vinger wat door assistente Groenstronk allerminst op prijs werd gesteld. Van der Haas speelde een bedees de patiënt die niet de kans kreeg aan het woord te komen. Vakkun dig werd hij na zin na zin door De Jong in de rede gevallen en ook Slot gaf hem niet de kans iets te zeggen. Extra gimmick was dat de bedeesde man bij elk bezoek met nieuwe verwondingen de deur uit ging. De huisarts schoof per onge luk zijn vingers tussen een lade kast, goot kokend hete thee over zijn handen, liet hem een arm en een been breken en bezorgde de man ook een gebroken neus door Na ruim twee maanden op de Astander-werf in Santander in Noord-Spanje is onderzoeks- schip Pelagia van het NIOZ op de terugweg naar in de thuisha ven. Na twintig jaar trouwe dienst is het schip volledig bin nenstebuiten gekeerd en weer goed voor zeker vijftien jaar zee- en oceaanonderzoek. Het schip kreeg twee compleet nieuwe Caterpillar-dieselmotoren, terwijl de elektromotor van de die- selelektrische aandrijving, de gene ratoren, het roer, de schroefas en de boegschroefmotor werden gereviseerd. De nieuwe diesels voldoen uiteraard aan de nieuwste (Tier 2) emissie-eisen en zijn ook zuiniger dan de oude motoren door de toepassing van elektronische brandstofinspuiting. Op het achter dek werd een sterkere hydrauli sche knikboomkraan geplaatst en het gehele drinkwater- en afvalwa tersysteem werd vernieuwd, waar bij er speciale aandacht was voor het voorkomen van besmetting met legionella. De hele romp, drink watertanks, ballasttanks en venti- latiekokers werden gestraald, waar nodig met staal vernieuwd en opnieuw gecoat. Het interieur van de messroom werd geheel ver nieuwd en alle hutten werden van een nieuwe vloerbedekking voor zien. Uiteraard werd het schip geheel geschilderd; onder de waterlijn met een tin-vrije aangroei werende verf. De operatie stond onder leiding van Theo Buisman, hoofd Scheepsmanagement Logistiek, met Rint de Vries en Voor kleinere civielrechtelijk zaken, zoals kleine geldvorderin gen, arbeids- en huurgeschillen en kleinere strafzaken houdt de rechtbank Alkmaar wekelijks zit tingen in Den Helder. Texelaars kunnen tot nu toe op geringe afstand hun recht halen. Maar of dat zo blijft, is onzeker. Het voort bestaan van Den Helder als zit tingslocatie van rechtbank Alk maar staat ter discussie. In Nederland wordt in zo'n zestig plaatsen recht gesproken. Onlangs werd in Den Haag besloten dat dit aantal wordt teruggebracht tot 32 zittingsplaatsen. Dit vanuit de gedachte dat door centralisering efficiënter en beter kan worden gewerkt. Het aanvankelijke plan van de minister van Justitie om de recht bank van Alkmaar te sluiten, stuitte op weerstand bij deze rechtbank en burgemeesters uit de regio die daar bij gesteund werden door de advo catuur, het notariaat en de Kamer van Koophandel. Gezien het belang van rechtspraak dicht bij de burgers, besloot het kabinet eind vorig jaar Alkmaar alsnog open te houden. De zittingslocatie in Den Helder wordt nog maar beperkt gebruikt. Aan de Kerkgracht wordt eenmaal per week zitting gehouden. Vanuit Alkmaar reizen op die dag een kan tonrechter of voor strafzaken een politierechter, griffier, een officier van justitie, de parketpolitie en de bodedienst af naar Den Helder. Dit heen en weer reizen komt de effi ciency niet ten goede, met als bijko mend nadeel dat als een zaak wordt uitgesteld of aangehouden, de betreffende rechter geen werkkamer heeft om aan andere zaken te wer ken. Om te peilen hoe men in de Kop van Noord-Holland aankijkt tegen even tuele sluiting van de rechtbank, heeft mr. Evert van der Molen, president van de rechtbank in Alkmaar, enige tijd geleden gesproken met de bur gemeesters van Den Helder en Hoorn, ook een nevenzittingsplaats van Alkmaar. 'Zij vinden sluiting een ernstige verarming, omdat het ten koste gaat van de zichtbaarheid en de bereikbaarheid van het recht. Hun mening hebben wij in onze reactie aan de minister van Justitie verwerkt.' Je kunt spreken van een dilemma. Blijven de rechtbanken van Den Helder en Hoorn in stand, dan is dat goed voor de zichtbaarheid en de bereikbaarheid. Anderzijds kost het openhouden extra geld, er moet immers een gebouw worden gehuurd en extra menskracht worden inge zet. Dat laatste argument legt gewicht in de schaal omdat de rechtbanken van de minister opdracht hebben gekregen om kri tisch om te gaan met de verdeling van geld. Het argument van bereik baarheid telt voor Van der Molen minder zwaar dan voorheen: 'Het vervoer is veel beter dan vroeger, bovendien gaan de meeste mensen maar een enkele keer naar de recht bank. De digitale ontwikkelingen maken rechtspraak via het internet in de toekomst misschien ook moge lijk waardoor de fysieke nabijheid van een rechtbank wat minder nood zakelijk wordt. Maar achteruitgang van de zichtbaarheid van de recht bank is vanuit principieel oogpunt beslist een aderlating.' Het is nog geen gelopen race. Volgens Van der Molen heeft de Tweede Kamer nog geen eenduidig antwoord gegeven op de vraag hoe fijnmazig het net werk aan voorzieningen waar bur gers hun recht kunnen halen moet zijn. Het besluit of Den Helder en Hoorn al dan niet open blijven, zal worden genomen door de Raad van de rechtspraak, een onafhankelijke instantie tussen het ministerie en de rechterlijke macht, in samenspraak met de rechtbanken. In deze afwe ging speelt de beschikbaarheid van voldoende middelen een belangrijke rol. Dus ook het besluit of het Rijk hiervoor extra geld beschikbaar stelt, of dat de rechtbanken het uit eigen middelen moeten financieren. een deur te hard dicht te gooien. Ondertussen verweet hij de bedeesde man 'toch zo vreselijk onhandig te zijn'. Slot liet als De Frater meteen indruk achter door in haar openingszin nen tegen de huisarts te zeggen dat haar 'koekoeksklok het niet meer deed' waarna meteen het beeld was gevestigd dat dit perso nage ze niet allemaal een op rijtje had. Slot had de rol van een typetje dat te pas en te onpas overal kon binnenvallen en die rol werd met beide handen aangegrepen. De tas van Boendijk, die als rode draad door het verhaal liep, bleek goud en juwelen te bevatten die volgens een verhaal in de krant bij een roofoverval zijn buitgemaakt. Een spelgegeven dat het goed zou doen in een slecht verhaal, maar het werd leuk Toneelgroep Zuid- Eierland had niet het makkelijkste stuk gekozen voor het kleine podi um van de Bethel. Het was een verhaal dat moest gedijen bij snelle wisselingen van de ene naar de andere scène, terwijl tussen de komst en het vertrek van de ene of de andere patiënt telkens wat tijd zat. Dat haalde soms een beetje de vaart uit het stuk, maar over het algemeen werd het vlot en vooral geanimeerd en met plezier gespeeld. De Jong, die naast de hoofdrol ook de regie had, had bewust al een paar stukken uit de tekst laten vervallen om te voorko men dat het zou gaan trekken en hij had ook de teksten meer naar een aantal spelers toegeschreven. Kap en grime, in handen van Ramona van der Vis, verdienden speciale aandacht want de spelers zagen er passend gekleed en opgemaakt uit. Zo had de huisarts een net iets te zware bril op zijn neus en was De Frater voorzien van grote, opvallende wimpers die het typetje benadrukten als bijzon dere verschijning. Janny de Ridder souffleerde en Mark Slot zorgde voor licht en geluid. Jeroen van Hattum Zes teams met elk zes spelers van de Texelse golfvereniging spelen mee in de landelijke competitie, die vorige week is begonnen. In de tweede ronde speelde het eerste seniorenteam in de Haar lemmermeer tegen Houtrak, een sterk team met lagere handicaps dan de Texelaars. Het team van captain Hans de Beer, dat twee keer achter elkaar kampioen werd en daarom in een hogere klasse uitkomt, behaalde in de de 4 bal- beter-bal (4BBB) niet genoeg pun ten. In de singlepartijen wist alleen Wil Homan de punten naar Texel te halen. Het damesteam van Marijke de Beer speelde zondag op de Waterlandse bij Amsterdam. Nadat het team vorige week nipt verloor van de Westfriese, was nu de Noordhollandse golfclub een maatje te groot. Maeike van der Schaaf en Marijke de Beer speel den 's morgens sterk en wonnen hun foursomewedstrijd. Alleen Gerdi Reijers wist haar sing lepartij te winnen. Volgende week spelen de Texelaars op de West- friese tegen de Waterlandse. Als de Texelse dames daar twee pun ten halen, kunnen ze nog met gemak derde in de poule worden. Ook op zondag speelde het heren team van captain Rob Maaswinkel op Oogduyne en werd het veel sterker geachte Heemskerk met 10-8 verslagen. Jeugdspelers Kevin van Zuilekom en Thomas Wassenaar wonnen zowel hun foursome- als hun singlepartijen. Jaap Waverijn boekte echter de overwinning van de dag door knap te winnen van zijn tegenstander, die met handicap 1,2 speelt. Harm Gort van jeu de boulesclub Den Burg heeft zaterdag de jaar lijkse uitwisseling met Entre nous uit Den Helder gewonnen. Onder ideale weersomstandigheden werkten de deelnemers vier partijen af op het fraaie terrein aan het Scha pendijkje. Tegen half vier was de eindstand bekend en moesten de vier best geplaatsten in een kruisfi nale uitmaken wie het toernooi win nend zou afsluiten. Tot die vier behoorden niet minder dan drie leden van de vereniging uit Den Burg. De spannende eindstrijd tus sen de doublettes GortA/an der Vis en Klaassen/ Bervoets ging lang gelijk op. Toch wonnen eerstge- noemden met 13 tegen 8. Dit resul taat, gekoppeld aan de punten uit de voorrondes, leverde de eindklasse ring. Achter Gort eindigden achter eenvolgens Piet van der Vis, Marion Klaassen en Dimphy Bervoets. De leden van Entre Nous komen donderdag 2 september naar het eiland. Hoewel het damesteam van vol leybalvereniging Tevoko zater dag met 4-0 won van Gemini won, is het team gedegradeerd naar de promotieklasse. Con current Keistad won de beno digde set en behield daardoor één punt voorsprong. Acht spelers sterk vertrok Tevoko naar Hilversum voor de wedstrijd tegen het al gedegradeerde Gemi ni. Céline de Graaf en Eline Feld- brugge namen de plaats in van Marianne Boekei. Tevoko begon sterk en nam al snel een ruime voorsprong. Er werd niet specta culair, maar doeltreffend gespeeld. De eerste set werd met 25-18 gewonnen. Ook in de tweede set speelde Tevoko gedegen, maar Gemini wist goed bij te blijven. Bij een stand van 18-16 deed Tevoko er een schepje bovenop, wat resul teerde in een setstand van 25-18. Ook de derde en vierde set werden eenvoudig gewonnen (25-11, 25- 16), de derde zelfs binnen vijftien minuten. Met deze overwinning neemt Tevoko waardig afscheid van de regiodivisie. In totaal wer den 40 punten gehaald, normaal gesproken genoeg om niet te degraderen. De twee seizoenen dat Tevoko in de regiodivisie speel de, werden niet meer dan 25 pun ten behaald. Maar omdat naaste concurrent Keistad een set meer gewonnen heeft, degradeert Tevo ko naar de promotieklasse. Maarten de Groot van het Bureau voor de Scheepsbouw (BvS) als externe consultants. Zij werden geassisteerd door gezagvoerder John Ellen en zijn bemanning. Er werd een installatie geplaatst voor het behandelen van ballastwater en de Pelagia werd voorzien van nieuwe navigatieapparatuur. Intern werd een nieuw computernetwerk met een glasvezel ringleiding aan gelegd door ICT-medewerkers Wim Pool, Hans Malschaert en Jan Derksen. De belangrijkste aan winst is de installatie van een navi gatiesysteem voor nauwkeurige plaatsbepaling van de onderzoeks apparatuur onder water. Op de diepte van de oceaan kunnen de posities van het schip en de bemonsteringsapparatuur vlakbij de zeebodem namelijk aanzienlijk van elkaar verschillen. De hele operatie kostte 4,5 miljoen euro. Tessie, het zeehondje van Texel is de naam van een nieuw kin derboekje, dat woensdag bij Ecomare werd gepresenteerd. Het is het derde in een serie van vijf, die allemaal op en rond de Waddeneilanden spelen. Het eerste boekje gaat over de geboorte en het opgroeien van het zeehondje Amilia, dat rond Ame land zwemt. In het tweede verliest een zeehondenmoeder in een storm bij Terschelling één van haar twee jonge zeehondjes. In het der de en nieuwste deeltje komt het bijzondere gevoel van zeehonden aan de orde. Schrijfster Joke Mos- terman-van Doorn vertelde bij de presentatie dat zeehonden kunnen aanvoelen wat de toekomst brengt en hoe het gaat met de wezens om hen heen. Het verhaal is gebaseerd op de ervaringen van Jook en Karin Nauta, die met hun zieke kooikershondje Bonnie voor het laatst gingen varen. Zeehonden kwamen tot dicht bij de boot, vol gens de Nauta's en de schrijfster om de zieke hond op te vrolijken. Mosterman had nog een ander sterk staaltje. 'Op de rondvaart boot waarop we 30 jaar voeren, bemerkten we op de dag van de vuurwerkramp dat de zeehonden met het schip mee zwommen. Aan boord bevonden zich mensen uit Enschede. Toen er per mobiel werd bericht wat zich in hun woonplaats had afgespeeld, keerden de zee honden terug naar de zandban ken.' Het boekje, waarvan de eer- steexemplaren werden overhandigd aan Jook Nauta en wethouder Frans Visman, is bedoeld voor kin deren van circa 6 tot 8 jaar en gaat vergezeld van een CD met een verhaaltje en een liedje, gecompo neerd door Sytse Broersma, bas sist van de band De Kast. Hij en musicalzangeres Maaike Schuur- mans verzorgden tijdens de pre sentatie een live-optreden. De bij eenkomst werd bijgewoond door leerlingen van groep 3 van de Texelse basisscholen. Zij werden getrakteerd op taart en limonade, het boekje en een kleurplaat en waren er uiteraard bij toen de zee honden werden gevoerd. De zeehondenboekjes kosten €11,95 en zijn verkrijgbaar bij Eco mare. Schrijfster Joke Munsterman (midden) vertelde bij de presentatie dat zeehonden kunnen aanvoelen wat de toekomst brengt. (Foto Ecomars/Sytske Dijksen)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9