'Later goede sportverslaggever' 4 TEXELSE 12 COURANT w 71 Weblog De week van... Björn Witkamp Wat ik zeggen wou Windmolens (1) Windmolens (2) s. Molenlaan doet naam weer eer aan Wat ik zeggen wou Windmolens (3) VRIJDAG 30 APRIL 2010 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield de 16-jarige Adriaan van Liere een week lang een weblog bij over zijn stage bij de redactie. Over de oefening van de KNRM, werken bij Albert Heijn, Texel'94 B2, aspergeboer Bert Keijser, twee jongens uit Afghanistan, Barcelona en Inter. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Vrijdag 23 april mocht ik met Jeroen mee naar een oefening van de KNRM (Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij) met leerlin gen van een vaarschool in Den Hel der. Zo gingen we met het schip de Phoca de zee op. Na een half uurtje stopte de boot en zag ik in de verte de TX 20 aankomen varen. Het sce nario was dat het schip in brand stond en dat de KNRM de passa giers (de leerlingen van de zeevaart school) moest evacueren. De taak van het reddingsschip (Joke Dijkstra) was om de brandweer te halen en die moest het vuur dan blussen. De reddingsboten nemen de passagiers mee naar de vaste wal. Zelf vond ik het heel interessant om dit mee te mogen maken. Ook troffen we het dat de oefening met heel mooi weer werd uitgevoerd. (Zondag) Het weekend begon voor mij vroeg, zo moest ik zaterdag om half zeven 's ochtends uit de veren, omdat ik om kwart over zeven moest werken bij Albert Heijn. Voor mij was het ook interessant, want voor het eerst sinds ik werk, maakte ik de opening van de winkel mee. Zo mocht ik van Kees van Es bij het vers (groente en fruit) beginnen. Toen het acht uur was, werd er via de intercom ver meld dat de deuren open konden. Onder het werk maakte ik met Nel een afspraak dat ik volgende week zaterdag ga beginnen met het oefe nen voor de kassa. Om half 10 was ik klaar met werken Zo ging ik even naar huis om te drinken en daarna weer op de fiets naar het grote par keerterrein bij de OSG om met Texel'94 B2 naar Heerhugowaard te gaan voor een duel tegen koploper KSV B2. (Maandag) Maandag begon ik om half 9 en ging gelijk aan de slag met mijn weblog, met wat ik in het weekend heb gedaan. Daarna heb ik versla gen van de bekerfinale en mijn voetbalwedstrijd geschreven voor mijn eigen krant, die ik op school uitdeel. Nadat ik mijn verslag af had, ging ik verder om mijn prak tijkopdrachten te maken. M (Dinsdag) Om half 10 vertelde Imme Bak ker dat ze om 10 uur had afgespro ken met twee jongens die terug zijn uit Afghanistan en of ik er bij wou wezen. Zo heb ik drie vragen bedacht die ik aan hen zou stellen. Ik vond het allemaal heel interes sant wat ze vertelden. Na mijn middagpauze moest ik wat vragen verzinnen voor een asper geboer, want om 3 uur 's middags ging de burgemeester de eerste asperge uit de grond steken. Zo gingen ik en Imme naar de boerde rij van Bert Keijser en gingen we wachten op de burgemeester die een half uur later aankwam dan de afgesproken tijd. Na haar aankomst zij we met Bert naar de plek gelo pen waar de asperges groeien. Daarna heeft de burgemeester een paar asperges uit de grond gesto ken en zijn we weer terug gegaan naar de boerderij. Zo hebben we nog wat vragen aan Bert gesteld en daarna ging Imme weer terug naar de Texelse Courant en ben ik naar huis gegaan. (Woensdag) Om 10 uur ging ik met Gerard Tim merman naar de Jozefschool, want daar was de Jozefdag. Waar de kin deren gemixt worden (bijvoorbeeld groep 7 met groep 4). En die doen dan allerlei historische dingen. Daar na gingen we naar het Maartenhuis (De Koog) voor een interview met Doortje Dijkgraaf, die een boekje (Thuiskomen in het Maartenhuis) had gemaakt met allerlei gedichten. Zelf vond ik dat er leuke gedichtjes in stonden. Om kwart over elf heb ik een interview gehouden met Gerard Timmerman. Na mijn middagpauze heb ik niet zo veel te doen gehad. Zo heb ik wat dingen gedaan voor mijn laatste dag voor morgen, wat voor de redactie en alle andere werkne mers van de Texelse Courant nog een verrassing is, want morgen is mijn laatste stagedag. (Donderdag) Op donderdag was mijn laatste stagedag. Voor mijn gevoel had de periode wel wat langer mogen wezen, want ik heb het hartstikke naar mijn zin gehad. Vandaag was het een wat rustige dag. Zo heb ik een verslag gemaakt van de wed strijd Barcelona vs. Inter. Daarna had ik niet zoveel te doen, maar dat vind ik niet zo heel erg, want zo kan ik terug denken aan deze geweldige stageperiode, waarin ik van alles heb mee mogen maken. Zo komt er helaas aan alles een einde en moet ik over een week al weer met m'n zware schooltas zeulen, maar aan de andere kant kan ik heel trots zijn op mezelf. Zo heb ik geen spijt van deze beslissing en hoop ik dat ik later een goede sportverslaggever kan worden. Ik wil de Texelse Cou rant bedanken dat ik hier mocht stage lopen. Bergbeklimmer Björn Witkamp is de volgende blogger in de serie De week van... Hij bereidt zich voor op een expeditie over Groenland. Ik ben het helemaal eens met wat de heer Van Lingen in zijn inge zonden brief in de Texelse Cou rant van 23 april schrijft: waar zijn de tegenstanders van windmolens in het Texelse landschap? Na de discussie van enige jaren geleden, waarbij de voorlopige conclusie was dat we hier op Texel geen extra windmolens wil den, was het stil geworden. Maar langzaam maar zeker, zonder eni ge discussie, wordt de weg voor het plaatsen van windmolens op Texel vrij gemaakt. Ik maak me daar grote zorgen over. Eerst hoor je dat TexelEnergie tij dens een ledenvergadering heeft besloten dat windmolens wel gewenst zijn. Dat de leden van TexelEnergie, die deze vergade ring hebben bezocht en vóór heb ben gestemd, maar een heel kleine groep is en zeker geen afspiege ling van de Texelse bevolking doet er niet toe. Met ronkende teksten probeert TexelEnergie ons als klant te werven om achteraf als nog haar gelijk te halen. Daarna lees ik in Texel op Koers (structuurvisie 2020, ruimte voor ontwikkeling) dat het de ambitie is dat in 2020 de op het eiland beno digde energie wordt opgewekt met duurzame technieken, waar onder windmolens. Zoekgebieden voor windmolens zijn Eierland en de Prins Hendrikpolder. Citaat uit Texel op Koers: 'De bestemmings plannen worden zodanig aange past dat dergelijke installaties zonder belemmerende procedures kunnen worden geplaatst, mits ze landschappelijk goed worden ingepast.' Om eventuele tegen standers voorlopig de wind uit de zeilen te nemen staat er nog wel: 'Vooralsnog is er, vanuit land schappelijke overwegingen, geen behoefte aan hoge windmolens.' Dan volgen de verkiezingen. Toch wat ongerust geworden breng ik mijn stem uit op een partij die zich in de enquête Politiek bekent kleur (Texelse Courant, 19 februari) heeft uitgesproken tegen het plaatsen van grote windmolens (hoger dan 17,5 meter). Maar het nieuwe college is nog niet gevormd (met daarin de partij waarop ik mijn stem heb uitgebracht) of men besluit dat windenergie op dit moment de enige haalbare optie is die ons kan helpen de energie doelstelling voor Texel te halen. Er wordt daarom voorgesteld vijf 80 meter hoge windmolens te plaat sen, liefst in de directe omgeving van het NIOZ, voor ten hoogste vijftien jaar. De levensduur van windmolens is 30 jaar. Dus zullen ze, naar mijn idee, ook wel 30 jaar blijven staan. Dat noem ik kiezersbedrog. Om de energiedoelstelling te halen kan je ook participeren in een grootschalig duurzaam energie project elders, zoals de Stichting Natuur en Milieu propageert in Zeekracht: participatie van bur gers in grootschalige windparken op zee. Waarom maak ik me hier zo druk over? Omdat ik vind dat het Texelse landschap uniek is. Onder het unieke Texelse land schap versta ik nadrukkelijk niet alleen het oude land van Texel, maar juist ook de nieuwe polders. Deze Texelse polders onderschei den zich van de overkantse pol ders door het ontbreken van hoogbouw en allerlei grote infra structurele werken en zijn nog echt ruim en leeg, zonder horizon vervuiling. Een plek waar je nog echt het gevoel van rust en ruimte kan ervaren, twee van de belang rijkste kernwaarden van Texel. Zoals de heer Van Lingen in zijn ingezonden brief schrijft: juist voor die rust en ruimte komen de toe risten naar ons eiland, omdat dat anders is dan aan de overkant, waar het landschap steeds voller, drukker en onrustiger is gewor den. Ik vind het onbegrijpelijk dat veel Texelaars niet zien in wat voor unieke omgeving ze wonen en dat die het waard is om beschermd te worden. De rijksoverheid wil de komende jaren nog veel meer windturbines geplaatst zien, de crisis- en her- stelwet zal dit versneld mogelijk maken. De nieuwe generatie wind molens (masthoogte 80-120 meter, net zo hoog als de Euromast) met een veel hogere opbrengst dan de oude, kleine molens hebben een grote impact op het landschap. In het rapport Windmolens hebben landschappelijk verhaal nodig van de rijksoverheid wordt gepropa geerd windmolens te concentre ren in bepaalde gebieden en andere gebieden leeg te houden, juist vanwege de grote impact van deze molens op het landschap. Waar windmolens geplaatst zullen worden, zullen er veel meer geplaatst worden. Als we nu wind molens op Texel toestaan, staat de weg open voor (veel) meer. Het is big business geworden, waar van vooral projectontwikkelaars en grote energiebedrijven beter worden. Het valt nog maar te bezien of de Texelaars er zoveel beter van zullen worden. Dus, raadsleden, college, Texe laars: bezint eer u begint. Eens verpest, blijft verpest. Vernauw uw blik niet tot Texel Energieneutraal 2020 en kom op voor de behoud van het open Texelse landschap! Nora Willebrands, De Cocksdorp. In reactie op de vraag van Taeke van Lingen (Texelse Courant van 23 april) laat ik mijn stem horen als overkantse tegenstander van wind turbines in het Texelse landschap. Rij eens van de N9 via de Stolpen en Schagen naar Kolhorn en de Wieringermeer. Neem pauze bij Kolhorn, een prachtig dijkdorp met een beschermd dorpsgezicht. Zie daar hoe de turbines in de Wie ringermeer elke rust, verstilling en harmonie uit het landschap maai en, maaien, maaien, maaien, dag in dag uit, dag en nacht. Als je durft, rij dan door, de Wieringer meer in. Kijk. Meer hoef ik niet te zeggen. Ik woon vlakbij Kolhorn. Om de rust, verstilling en harmonie van vóór de turbines te hervinden kom ik geregeld naar Texel, jullie Gou den Boltje. Dat Gouden, bewaar dat in hemelsnaam! Margot Doorgeest, Barsingerhorn. Medewerkers van Bart Boon monteren de wiek in de uitkijkpost aan de Molenlaan in De Cocksdorp. (Foto Ge^rd Timmerman) Kraanmachinist René Boon kijkt toe hoe wethouder Eric Hercules de wiek op zijn plek hijst en daarmee zijn eerste symbolische handeling als wethouder verricht. Toeschouwers volgen de werkzaamheden aan de uitkijkpost aan de Molenlaan. Misschien wel de meest kleurige en fleurige rotonde ligt op Texel. De tulpen, narcissen en andere bollen die leden van de 150-jarige Koninklijke Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur van de herfst hebben geplant op de rotonde Akenbuurt, bloeien momenteel volop. Een kleurig contrast met de omgeving, dat het best tot zijn recht komt vanuit de lucht. (Foto Ton Zegers) Een groep skaters en beheerder Justin Segerink hebben het skate- park aan de Elemert in Den Burg geverfd. Dat is gebeurd met behulp van de drieduizend euro die het Skatepark vorig jaar kreeg van het provinciale project GaanWeDoen.tv. Er staat meer op het programma: er komt nog een workshop graffiti, er wordt een naambord voor het skatepark gemaakt en er komt een openingsfeest om de ingebruik name van een paar nieuwe toestellen te vieren. (Foto Justin Segerink) Meijert Boon had in 2007 weinig tijd nodig toen de dorpscommissie om ideeën vroeg voor het hout van de gekapte iepen aan de Molen laan. De volgende dag leverde hij een schets af voor de molen annex uitkijkpost. Het idee werd omarmd en een werkgroep ging ermee aan de slag. 'Veel neers en gelukkig ook een paar ups', keek Jaap Boon van de werkgroep terug op procedures die moesten worden gevolgd en vergunningen die moesten aange vraagd. Onderwijl paste Staats bosbeheer op het hout, werkte Nico Bakker de schets verder uit, maakte Jan Beerling een bouwte kening, hield Gert Deelstra zich bezig met het benodigde techni sche keurmerk, transporteerde Nico Roeper de stammen en behartigden Frits- en Loes Essel- man en Piet Jan Stolk andere zaken. Voor de bekostiging van het pro ject kwam er geld van particulie ren, de gemeente, het Prins Bern- hardfonds, TESO en de ondernemersvereniging. Kees Hin van het Texelfonds overhandigde een cheque van €8.500,- aan Jaap Boon en Gerrit Koorn van de werk groep en de dorpscommissie. Het tweetal incasseerde van Harry de Graaf een bijdrage van €16.354,- van de Stichting Toeristisch Inves- terings Fonds Texel (STIFTexel). Wethouder Eric Hercules zei onder de indruk te zijn van de samenwer king in De Cocksdorp, die tot dit en andere nuttige projecten had geleid. De bouw wordt uitgevoerd door Bart Boon. De 'molen' herinnert aan korenmo len De Hoop die in 1837 is gebouwd ter hoogte van waar nu hotel Molenbos staat. Deze ging verlo ren in 1887, waarna een nieuwe werd gebouwd. Deze molen, afkomstig uit Sassenheim, brand de in 1920 af. Zo'n tien jaar geleden verhuisde ik naar de gemeente Niedorp, in de Kop van Noord-Holland. Dicht bij Texel, waar ik vanwege mijn werk niet kan wonen. Waar wij, zoals tienduizenden anderen, wél graag komen. Bezoekers komen vaak uit dichtbevolkte, stedelijke en indu striële gebieden. De boot naar Texel opent voor hen onbetaalbare perspectieven. Het Texelse landschap kent weinig of geen horizonvervuiling, hoog spanningsmasten ontbreken. Het is nog redelijk ongeschonden, nau welijks verrommeld. Alleen een paar oude windturbines bij Oude- schild vormen een dissonant. Zijn Texelse bestuurders blind voor de intrinsieke duurzame waarde van hun woon- en leefomgeving? Kün- nen of willen zij zich niet verplaat sen in de gedachtegang van veel 'Texel-consumenten'? Dit idee dringt zich op als je ziet in welke richting besluitvorming over plaat sing van windturbines zich ontwik kelt... Plaatsing van windturbines op Texel staat gelijk aan het slopen van de toeristenindustrie, een belangrijke motor van de eiland economie. Zodra Texel het moge lijk maakt dat investeerders wind turbines op het eiland plaatsen, zal dat ook zeker gebeuren. Wind- en winstbejag gaan hand in hand. In een industriële omgeving is dat niet erg. Voor een gemeente die zich profileert met het eilandgevoel en duurzame ontwikkeling van landschappelijke waarden is het killing. Je ziet dat als je door de verrommelde Kop van Noord-Hol land rijdt. Je kunt als Texelaar ook dichter bij huis blijven. Pak je verrekijker, ga aan de Waddenkust staan, richt je blik naar het zuiden. Hopelijk deelt u mijn mening: het verlenen van een bouwvergunning voor windtur bines staat gelijk aan het verlenen van een sloopvergunning voor eco nomische en landschappelijke waarden van Texel. Die uitspraak klinkt misschien dramatisch, toe staan van windturbines op Texel is dramatisch. Anjo Brombacher, Barsingerhorn.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12