Sabrina Veldman thuis in De Cocksdorp Leuk om dingen voor anderen te organiseren9 'Op andere manier steunen' www.texelsecourant.nl TEXELSE 13 COURANT Geen garantstelling TexelEnergie Bomen gekapt wegens iepziekte DAGELIJKS TEXELS NIEUWS LANGEVELD DE R00Y Geslaagd Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 30 APRIL 2010 Sabrina Veldman: 'Als je hier mensen vraagt, dan helpen ze altijd mee. 'Ik vind het heerlijk hier, de rust, de mensen. Ze zijn hier anders dan in Den Burg, gemoedelijker. Het bevalt me prima.' Sabrina Veldman (26) uit De Cocksdorp is een bezig baasje. Altijd al geweest. Bij de jeugdclub organi seerde ze vroeger van alles en tegenwoordig geeft ze er samen met Esther Kuip leiding aan. De jeugdclub speelde een belang rijke rol in de jonge jaren van Sabri na. 'Ik was vaker in het Eierlandsche Huis dan dat ik thuis was. 's Mor gens, na school en 's avonds, we hingen er bijna altijd rond. We waren met een stuk of tien, vijftien jongeren. We hadden een aparte ruimte, draaiden muziek, hin gen aan de bar of deden wat anders. Een gezellige club. Ik deed er van alles, was penning meester, voorzitter en noem maar op. Ik was er altijd bij en als ze vroe gen of ik ergens mee wilde helpen, dan deed ik dat. Gewoon, omdat ik het leuk vond. Samen met jeugd werker Carla Schrama kreeg ik het voor elkaar dat we een eigen ingang in het Eierlandsche Huis kregen. Ik zat er tot mijn zestiende bij, want dat was toen de leeftijdsgrens. Nu niet meer trouwens. We waren met een heel stelletje van rond die leef tijd, die daarna niet meer gingen. Toen bloedde het wat dood. Een tijd lang was er hier niets te doen voor de jeugd. Esther en ik hadden zoiets van: we gaan af en toe iets leuks voor de jeugd organiseren.' Het initiatief slaagde en inmiddels telt de jeugdclub uit De Cocksdorp zo'n vijftig leden. 'We organiseren van alles. Elke vrijdagavond is er disco in het Eierlandsche Huis, we houden griezeltochten door het dorp, speurtochten, gaan bowlen en houden uitstapjes. Twee weken geleden zijn we bijvoorbeeld naar Walibi geweest. Met een touringcar met vijftig Cocksdorpers, berege- zellig. De jeugdclub wordt elk jaar Polder Eierland viert in juni het 175-jarig jubileum. In de aanloop naar het feest inter viewt de Texelse Courant polderbewoners. Dit keer: Sabrina Veldman. die zichzelf prima kunnen verma ken. Maar veel jeugd moet je bezig houden, dingen voor ze bedenken. Het organiseren van activiteiten is best veel werk. Routes uitzetten, mensen vragen of ze willen helpen en dat soort dingen. Want voor zo'n griezeltocht door het dorp heb je groter, komende zomer komt er weer een nieuwe groep bij. De sfeer is goed en de jeugd heeft het gezel lig samen. We moeten wel toezicht houden, maar echt rottigheid is er niet.' 'Toen wij jong waren, vermaakten we onszelf, maar zo werkt het nu niet meer. Wij bouwden hutten, maakten vlotten en waren altijd bui ten, nu heeft de jeugd tv's, laptops, sms, Hyves en noem maar op. Maar ze vervelen zich snel, niet alle maal overigens, want er zijn er ook gauw zo'n dertig vrijwilligers nodig. We doen ook veel zaken er omheen, zoals de financiën, een bingo en verlotingen organiseren en vorig jaar een veiling. Want ze betalen wel contributie, maar als je veel organi seert, gaat dat geld er snel door heen. Voor het organiseren hebben we werkgroepje opgericht. Daar zit ten ook ouders bij die met hun cre atieve inbreng voor een frisse inbreng zorgen. Het was mooi dat we dankzij de €2.910,- die we via het project Gaan we doen? van de provincie kregen, een feest konden houden voor alle vrijwilligers. Want als je hier mensen vraagt, helpen ze altijd mee en dan is het leuk om eens wat terug te doen.' 'Ik vind het leuk om dingen voor anderen te organiseren. Ik heb dat altijd al gehad. Zoals de Bonte Avond voor het 175-jarig jubileum van Eierland op vrijdag 25 juni. We doen dat met vijf mensen en het wordt echt leuk. Met optredens van allerlei verenigingen en clubs uit het dorp, van de toneelvereniging en het koor tot de tangoclub en street- dance. De vraag is of ze iets mist in De Cocksdorp. Na lang nadenken: 'Er is in deze tijd veel te doen. Maar in de winter weinig. Ouwe Sunder- klaas en de Playbackshow, maar dan heb je het wel gehad. Ik doe altijd mee, dit jaar puur voor de gein. Met pa deed ik Sugar Lee Hooper en André van Duin van de Wandelclub. Met Ouwe Sunder- klaas speul ik ook altijd.' 'Voor de jeugd is er elke week wat, maar voor wat ouderen zou er vaker een gezellige avond mogen zijn. Niet dat we het nu niet gezellig heb ben. Met mijn vriendinnen spreek ik regelmatig af. Vaak bij mij. Dat deden we vroeger al. Ik woonde op mijn zeventiende al op mezelf, dus ze zaten allemaal bij mij. Dan keken we film of zaten gezellig te ouwe hoeren. Of we gingen naar de auto cross in naar de Dennen voor een patatje. Ook gingen we wel eens uit in De Koog, maar niet vaak. We vonden het hier net zo gezellig.' Al op jonge leeftijd verruilde ze De Cocksdorp voor Den Burg. 'Ik volg de een opleiding tot bloemist en dat ging me best goed af. Mijn ouders (Roel en Hetty) hadden een eigen bedrijf en ik wilde ook wel wat voor mezelf beginnen. Toen de bloemen winkel van Jaap Kalisvaart in Den Burg te koop kwam, kon ik dat overnemen. Tessel Flower heb ik een tijdje gedaan, maar door de bloemen ik kreeg last van allergie aan mijn handen en - ook doordat ik zoveel weg moest gooien - vielen de verdiensten tegen. Ik wilde ook terug naar De Cock sdorp. Ik werk nu alweer heel wat jaar en tot volle tevre denheid in de winkel in de Molenlaan van mijn ouders. Mijn ouders betrekken me er echt bij. We verkopen van alles, van kleding en cadeaus tot tuinbeelden en schoe nen. We proberen onze naam De Concurrent eer aan te doen door in alles wat we verkopen de goed koopste te zijn. En mijn zus heeft in hetzelfde pand een kapsalon. We zijn dus een echt familiebedrijf. Ik wil de winkel later best overnemen, maar voel maar daar nu nog te jong voor. Ik moet nog een hoop leren.' Tekst Gerard Timmerman Foto René Pop TexelEnergie hoeft niet te reke nen op een garantstelling voor een lening van €439.000,-. Finan cieel wethouder Frans Visman beschouwt de coöperatie als een commerciële instelling. 'In de regel geven we daarvoor geen garantstellingen af. Want dan kunnen we ook tegen soortgelij ke verzoeken van andere bedrij ven geen nee zeggen. En dat legt een te grote claim op de gemeen te.' Er deed zich maandagavond tij dens de Commissie Raadsbreed een merkwaardige situatie voor. Op tafel lag een stuk dat nog was geschreven door het oude college met daarin het advies akkoord te gaan met de garantstelling. Maar inmiddels zit er een nieuw college, dat advi seerde niet akkoord te gaan. Onof ficieel overigens, want de eerste collegevergadering moest nog plaatsvinden. TexelEnergie had met de garantie het geld voor het project om op duurzame wijze elektriciteit op te wekken tegen één procent lagere rente kunnen lenen. Directeur Brendan de Graaf gaf aan dat de manier waarop de gemeente met de garantstelling (die maanden is blijven liggen), niet de schoon- heidsprijs verdient. Het ging vol gens hem niet om een verzoek. 'Het is ons aangeboden.' De Graaf ziet de coöperatie, waarvan het maken van winst geen doel is, ove rigens niet als commerciële instel ling en adviseerde de raad zich niet teveel te laten leiden door angst. Wethouder van Duurzaamheid Eric Hercules zei het te betreuren dat de garantstelling niet kon worden verleend. 'Want het plan past per fect in ons beleid. Daarom willen we TexelEnergie op een andere manier steunen.' Hij doelde op het beschikbaar komen van €5 miljoen aan provinciale subsidie en andere fondsen voor duur zame ener gie. Voor het binnenhalen van dat geld zag hij een prominente rol weggelegd voor de plaatselijke energiecoöperatie. Reden voor De Graaf een con structieve grondhouding in te nemen. 'Ik hoop in de toekomst op een mooie samenwerking.' Oud-Texelse Mathilde Jansen heeft aan de Vrije Universiteit in Amsterdam met succes haar proef schrift Language Change on the Dutch Frisian Island of Ameland verdedigd. Een publieksversie Een echte Amelander spreekt dialect) van dit werk verscheen in februari bij Amsterdam University Press. Een PDF-versie van het proefschrift is gratis te downloaden via www. lotpublications.nl. Momenteel werkt Jansen als redacteur bij de populair-wetenschappelijke websi te Kennislink en als webredacteur bij het Meertens Instituut. 'Zonde, vindt Alfred Schaatsen- berg (PvdA) de situatie langs het Skillepaadje, waar ter hoogte van Brakenstein ter weerszijden van het pad bomen zijn gesnoeid. 'Ik hoop dat er wel wordt her plant.' Volgens Bart Witte van Staatsbos- beheer zijn in het betreffende stuk je zieke iepen gekapt. 'Langs fiets paden zijn we dat verplicht wegens het risico. We doen dat elk jaar. In dit geval zaten er een paar grote bomen bij en de takken zijn ver snipperd. Het is daardoor opener geworden, maar het groeit vanzelf weer dicht.' Schaatsenberg had zich ook geër gerd aan de hoop met puin op het terrein waar Panorama heeft gestaan en aan de haveloze toe stand van de tuinwallen. 'Op zo'n bijzondere plek, dit kan gewoon niet.' Hij uitte namens buurtbewo ners zijn zorgen over de grote brandstapel. 'Als dat maar geen meierblis is.' Wethouder Edo Kooi man beloofde de laatste vraag voor te leggen aan de organisatie en indien nodig stappen te onderne men. Zondag 2 mei 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker, dienst in De Poort (Elemert). Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: 11.00 u. ds. K.F. Klaas sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. mw. K.M. Dijker man; 19.00 u. drs. H.J. Boon uit Zei hem. De Cocksdorp: 11.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M.D. Kui per. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 30 april 10.40 en 23.00 u. Zat. 1 mei 11.05 en 23.30 u. Zon. 2 mei 11.30 en 23.44 u. Ma. 3 mei 11.55 u. Din. 4 mei 00.00 en 12.34 u. Woe. 5 mei 00.20 en 13.20 u. Don. 6 mei 01.00 en 13.55 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 28 april volle maan, vrijdag 30 april springtij, don derdag 6 mei laatste kwartier. Zondag 2 mei zon op 6.09 uur, onder 21.06 uur. (jncn 'ZwarL-Jixels in het harU Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. 11.30 en 16.30 u. student G.W.S. Mulder. Woensdag 5 mei 19.00 u. G.W.S. Mulder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Klanderman. BAPTISTENGEMEENTE: in De Fontein, Burdertstraat: 10.00 u. ev. T. van Vliet uit Drachten, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Onder vervolging staande blijven; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Welkom op de beste levens weg! Jezelf overwinnen is koningin worden over een rijk begrensd door jezelf. (Koningin Beatrix) matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Gast huisstraat (van Beatrixlaan tot Hogerstraat), Gravenstraat (geen bedrijven), Warmoesstraat, Schil derend tot rotonde, Julianastraat, Keesomlaan. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek. Wijkie van den Berg leest voor uit De stam van de holenbeer. 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de doops gezinde kerk. 11.00 u. Vlaswiek. 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 18.45 u. Dodenherdenking (vanuit De Burght en vanaf de Alge mene Begraafplaats) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Nu Nelleke 21.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13