Dag en nacht kan op u beroep worden Reünisten in volle kerk TEXELSE 3 COURANT i Bouw Maritiem van start Familieberichten 50 jaar Van Leersum Van der Meer Antje Bieuwke Bruining-Sander Henk Wisman Marjan van der Vis Milena Ingelina Rieky VRIJDAG 30 APRIL 2010 Bij Lia van Leersum-Koorn merkte Giskes droogjes op dat het bijzon der was dat ze al enige tijd op een stoel zat. Ze sprak, de lijst met activiteiten van haar beziend, het vermoeden uit dat Van Leersum weinig zitvlees moet hebben. 'U beschouwt het waarschijnlijk alle maal als heel normaal wat u doet, Lia van Leersum krijgt een dikke knuffel van Matthy van den Berg. (Foto's Jeroen van Hattum) maar dat is het niet en het is goed als anderen daar oog voor heb ben.' Van Leersum is sinds 1986 mantel- zorger voor diverse personen, regelt vanalles voor ze en gaat mee naar dokters- en ziekenhuisbezoe ken. 'Er kan dag en nacht een beroep op haar en haar man wor den gedaan', aldus Giskes. Daar naast doet Van Leersum (ook samen met haar man Willem) veel voor mensen met een verstandelij ke handicap. Ze kookt vrijwillig met en voor bewoners van de Texelse Rede en De Zes en gaat sinds 2000 elk jaar een week met ze op vakantie. Van 1990 tot 2004 was ze actief bij De Lichtboei (ziekenom roep) en Radio Texel, waarvoor ze nog de donateurskaarten verzorgt. Sinds vorig jaar regelt ze samen met haar man in de winter het kla verjassen bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Afke Roest liet namen de vrijwilli gers van de Texelse Rede weten dat Van Leersum het lintje dubbel en dwars verdient. Ze vertelde hoe zij en haar man ongeveer een jaar geleden ogenblikkelijk in de auto sprongen en naar de overkant gin gen, nadat een aantal medewer kers een auto-ongeluk hadden gehad. 'Toen zeiden we tegen elkaar dat zulke mensen eigenlijk een lintje verdienen.' Voor Willem van Leersum hoefden ze er geen meer aan te vragen: hij werd in 2004 al koninklijk onderscheiden voor al zijn inspanningen. Dineke Dankers, sprekend namens het personeel, merkte op dat voor Lia alles vanzelfsprekend is. Tot ver rassing van een hoop mensen toog zwager Fred van Leersum, bewo ner van de Texelse Rede, ook spontaan naar het spreekgestoelte om haar te bedanken voor maaltij den die ze al negen jaar voor hem klaarmaakt. Bep van der Meer-Langeveld werd nietsvermoedend 'overvallen' op de wekelijkse zangochtend in het Verpleeghuis. Familie en vrienden hadden zich verzameld bij De Gol- lards, waarna ze gezamenlijk onder leiding van Giskes naar het Ver pleeghuis liepen. Het was voor Van der Meer, die achter de piano zat, een complete verrassing toen iedereen binnenstapte. De burgemeester noemde haar een 'gouden vrijwilliger' met een groot hart voor haar medemens. Van der Meer is sinds 1985 actief als pia niste. Op een enkele ochtend na is zij elke donderdag aanwezig om muziek te maken met de bewo ners. Ook bij kerstvieringen en andere activiteiten is ze er. Vroeger haalde en bracht ze bewoners ook van en naar de kamers, maar door veranderde regelgeving kan dat niet meer. Er werd op gewezen dat de muziek van groot belang is voor met name de bewoners die dementerend zijn, omdat de muziek vaak herkenning oproept waardoor ze meezingen. Bijkomend voordeel is dat Van der Meer een groot muzikaal repertoire in de aanbieding heeft. Agnes Glas, medewerker van de Omring waar het Verpleeghuis onder valt, prees de inzet en het enthousiasme van Van der Meer. Jacolien van Kooten, medewerker van het Verpleeghuis, zong een lied dat speciaal voor Van der Meer was geschreven. Zij was ook diep onder de indruk van alle aandacht die ze kreeg. Velen kwamen van het eiland, anderen van verre, zelfs vanuit Australië om aanwezig te zijn bij de reünie van de Jozefschool. 1608 oud-leerlingen kwamen zaterdag naar de school waar volgens velen de grootste reünie ooit op Texel werd gehouden. Tineke Bakker en haar ploeg, die de reünie organiseerde, hadden eer van hun werk. In het gebouw en op het schoolplein heerste ongekende gezelligheid, werden vele herinne ringen opgehaald en voltrokken zich hernieuwde kennismakingen. Velen hadden elkaar lang niet gezien, anderen lopen elkaar nog regelma tig tegen het lijf. Groot was ook de drukte in de katholieke kerk, die met 700 oud-leerlingen 'ouderwets' vol zat. Zaterdagmorgen kwamen de oudere jaargangen bijeen, 's middags en 's avonds de 'jongere garde'. Menig klas zette het feest voort in een strandpaviljoen, ande ren gingen naar het feest in de Jel- leboog. Ze waren van heinde en verre geko men. Zo maakte schooldirecteur André de Ruijter melding van een 81-jarige die op de scooter vanuit Limburg naar Texel kwam. Enkele oud-leerlingen hadden door de aswolk problemen om tijdig naar Nederland te vliegen. Zoals Anna Spitzer-Rijk uit Ottawa uit Canada (zesde klas 1969). Chris Ruiter uit Moe in Australië was er wel. Hij zat in de zesde klas van 1981 en emi greerde in 1984 met zijn ouders en broertje. Zijn vlucht van Melbourne naar Amsterdam werd aanvankelijk afgelast. Op de tussenstop in Sin- De katholieke kerk zat tijdens de reünie van de Jozefschool zaterdag ouderwets vol. (Foto Harry de Graaf) gapore zaten alle hotels vol, zodat hij maar thuis bleef. Woensdag kon hij toch nog op het laatste moment een vliegtuig nemen. De huidige generatie leerlingen vier de woensdag Jozefdag. Zij en de leerkrachten hadden zich in histori sche kledij gestoken en speelden oud-Hollandse spelletjes. Het jubi leum werd afgesloten met een maaltijd voor ouders en kinderen en een open podium. Statenlid en oud-wethouder Nel Eelman heeft donderdag in Oude- schild het startsein gegeven voor de uitbreiding van het Maritiem en Juttersmuseum. In haar toespraak ging Eelman in op de voorgeschiedenis van de nieuw bouw. Daarin was 2002, het VOC- jaar, een beslissende periode. Niet alleen door de komst de replica van de Duyfken, het VOC-schip dat in 1602 van de Rede vertrok, en het bezoek van kroonprins Alexander en Maxima, maar vooral door de bouw van het schaalmodel van de Texelse Rede, de 'Rembrandt onder de maquettes', die door vele musea werd begeerd, maar uiteindelijk in Oudeschild belandde. Eelman com plimenteerde de verschillende gemeenteraden die €1,2 miljoen voor het musea opzij zetten en daarmee het goede voorbeeld gaven voor andere subsidiever strekkers. Ze ging ook in op de bij eenkomsten in het dorp over de plaats en uitvoering van het gebouw, die soms een turbulent verloop ken den. De soms pittige gesprekken leidden wel tot resultaat. 'Uiteinde lijk is het allemaal goed gekomen.' Leven is: vast willen houden en toch los moeten laten Op 29 april 2010 hebben wij, verdrietig maar dankbaar dat ze rustig is ingeslapen, afscheid genomen van mamme, oma en overgrootmoeder Weduwe van Hans Bruining Garnwerd, 12 april 1920 Hielke en Carla Lammert en Nel Janny en Siep Klaas en Marlies Yvonne en Nico Nick Klein- en achterkleinkinderen Grensweg 3 1791 NJ Den Burg De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op dinsdag 4 mei in aanwezigheid van haar familie. We zijn geraakt door het bericht dat op zaterdag 24 april jl. te Brielle onze voormalige predikant op de leeftijd van 63 jaar is overleden. Ds. Wisman was van juni 1978 tot september 1984 verbonden aan onze gemeente. Onze gedachten en gebeden zijn bij zijn familie en in het bijzonder bij zijn kinderen Wemke, Sanne, Lot en Tijmen. Hervormde Gemeente Den Burg Plotseling is overleden onze zwager Rein Eelman Henk en Ineke Nic en Diny neven en nichten IN MEMORIAM 30 april 2003 30 april 2010 Lieve mam, Nog elke dag in onze gedachten. Het blijft een groot gemis, maar we moeten wel verder hoe moeilijk het soms ook is!! En wat had je graag bij ons gebleven kanjer... Ooit weer samen... Liefs, je jongens Ewoud Matt ijs Wij zijn zeer gelukkig met de geboorte van Ik ben geboren op 25 April 2010 om 02.16 uur, weeg 3720 gram en ben 53 cm lang Mijn papa en mama zijn: Jon en Melanie van Dorsten Haffelderweg 9 1791 AS Den Burg Deze ambitieuze kanjer wordt vandaag Van harte gefeliciteerd! Een gesprek over subsidie voor Flora en een uitnodiging om de uitreiking van een lintje aan een ander uit te reiken. Het zijn leuke smoezen waarmee decorandi Jan Uitgeest en Lia van Leersum gisteren naar het gemeentehuis werden gelokt. Voor Bep van der Meer hoeft geen smoes te wor den bedacht: zij wordt gewoon 'overvallen' terwijl ze achter de piano zit in het Verpleeghuis. De normaliter niet om woorden verlegen zittende Uitgeest is spra keloos als hij de raadzaal wordt binnengeloodst. Omgaan met ver rassingen is hij inmiddels wel gewend, maar de uitreiking van een koninklijke onderscheiding had hij niet zien aankomen. Lichtelijk beduusd neemt hij plaats op een stoel, nadat hij en Van Leersum onder applaus van de aanwezigen en onder begeleiding van burge meester Francine Giskes de raad zaal zijn binnengekomen. Ook Van Leersum is zichtbaar onder de indruk van de aandacht. Giskes prijst Uitgeest voor zijn inspanningen om op gebied van de strandvonderij, het reddingswezen en oude trekkers en motoren het Texels cultureel erfgoed te bewa ren. Uitgeest begon daarmee in 1975 toen hij initiatiefnemer en bestuurslid van het eerste jut tersmuseum op het eiland was waar in 1980 het Maritiem en Jut ters Museum uit voortkwam. Na het conflict tussen de jutters richtte hij in 2000 schipbreuk- en jut tersmuseum Flora op, waarvan hij sindsdien de uitbater is. Volgens Giskes maakt Uitgeest als jutter uitgebreid promotie voor Texel doordat hij graag en vaak meewerkt aan interviews voor radio en televisie. Hij zorgt eveneens voor promotie door Klif 12 de ruim te te bieden voor activiteiten. Uit geest werd eveneens geprezen voor zijn inzet voor de Oude Trek ker en Motoren Vereniging waarvan hij in 1982 mede-oprichter was. Hij is er nog steeds actief als vrijwilli ger. Daarnaast was Uitgeest van 1982 tot 1988 hoofdingeland (bestuurder) van Waterschap Texel. Bep van der Meer wordt gefeliciteerd door haar zoons Werner en Koen. Jan Uitgeest wordt gefeliciteerd door zijn kleinkinderen Arco, Sanne en Marleen en zijn zoon Bert. Uitbreiding Maritiem Jutters Museum jchtBV uwbedrijf

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3