Schooltij op zoek naar samenwerking Voedselvoorraad wad neemt af TEXELSE 5 COURANT Strandhuisje Onderzoek naar gevoel van veiligheid Havencoalitie Rotary haalt ruim 11 ton kleding op 'Vaker plastic inzamelen' Tijdelijke plek kinderopvang Zondagsdienst in ziekenhuis Onvergetelijk Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Stichting Schooltij, die sinds 2009 het bestuur vormt van vijf openbare scholen en de Luberti- school in De Koog, is op zoek naar samenwerking. Momenteel zitten er op de zes scholen zo'n zevenhonderd leerlingen, maar dat gaat omlaag doordat het aantal geboorten op Texel sterk daalt. De stichting heeft onder meer De Akker benaderd over een mogelijke samenwerking tussen de scholen in Oosterend. Nel Kant, algemeen directeur van Schooltij, sneed maandagavond tijdens de Commissie Raadsbreed een delicaat onderwerp aan. Want praten over onderwijs in Oosterend ligt gevoelig. Plannen voor verhui zing van De Akker zaaiden ver deeldheid in het dorp en ook de oprichting van de gereformeerde Timotheusschool zit nog vers in het geheugen. Reden voor onder wijswethouder Frans Visman het onderwerp liever even te laten rus ten. Maar Kant toonde zich bereid het idee voor één goede school in Oosterend te bespreken en schreef hierover een brief naar protestants- christelijke school De Akker en de overkoepelende Stichting Kopwerk en 'Want ook in Oosterend loopt het aantal geboortes terug.' Andere wens betreft de Thijsse- school in Den Burg. Deze school is toe aan vernieuwing. Ook hier staat samenwerking hoog op het ver langlijstje. Schooltij denkt aan de ontwikkeling van een brede school, waarbij onder meer verbindingen worden gelegd met Artex, de bibli otheek, buitenschoolse opvang en andere instellingen. De ontvlechting van de Luberti- school in De Koog van de stichting Saponon heeft voor Schooltij een nare bijkomstigheid gekregen. Waar aanvankelijk werd gerekend op een 'bruidsschat', blijkt nu dat de toetreding van Lubertischool tot Schooltij €340.000,- gaat kosten. De vordering is inmiddels inzet geworden van juridisch getouw trek. De Koger school, die niet openbaar is, werd aan de stichting toegevoegd vanuit het idee dat dit voordeel zou hebben voor de stich ting en de school. Door de afnemende voedsel voorraad dreigt de Waddenzee een knelpunt te worden in de jaarlijkse migratiecyclus van de kanoet. Dat blijkt uit promotie onderzoek van Casper Kraan, die maandag promoveerde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Kraan onderzocht het bodemleven van de droogvallende wadplaten en kwam tot de conclusie dat de Waddenzee sinds de jaren vijftig enorm is verarmd. 'Het aantal schelpdieren en kreeftachtigen is gedaald, terwijl het aantal wormen gelijk is gebleven. Veel van de dier tjes die extra structuur gaven aan de wadplaten, zijn sterk in aantal afgenomen. Dat geldt bijvoorbeeld voor mossels en kokkels.' Deze vervlakking werkt negatief door op de kanoetenpopulatie. Tussen 1996 en 2005 verloren overwinte rende kanoeten 55 procent van hun geschikte foerageergebied. Vrijwel parallel daarmee daalde het aantal kanoeten met 47 procent. Het nonnetje, een schelpdier dat dient als belangrijkste kanoeten- voedsel, speelde een centrake rol in zijn onderzoek. 'Vroeger was dat een veel voorkomend schelpdier in het Waddengebied, maar tegen woordig is het een bijzonderheid als je een nonnetje aantreft in een bodemmonster. Een van de moge lijke oorzaken is de mechanische kokkelvisserij, die tot 2005 nog was toegestaan en waardoor de kwaliteit van schelpdieren afnam. Maar er zijn ook andere schadelijke invloeden, zoals de recente war mere winters.' Kraan bestudeerde twee onder soorten van de kanoet, de Calidris canutus islandica en de Calidris canutus canutus. De islandica broedt op de Canadese en Groen- landse toendra en vliegt daarna naar het Waddengebied om te overwinteren. De canutus broedt in Siberië en gebruikt de Waddenzee om aan te sterken voor de laatste etappe naar westelijk Afrika. Hoewel dat niet zijn doel was toen hij met het onderzoek begon, ont wikkelde Kraan een wiskundig model waarmee de relatie tussen diersoort (in dit geval het nonnetje) Eigenlijk is het te zielig voor woor den, maar ik moet dit even kwijt. Wij zijn al jaren in het bezit van een strandhuisje bij paal 17. Nu blijkt dat wij ons strandhuisje vier dagen te vroeg op het strand hebben geplaatst en hebben wij het er op verordening van de gemeente weer af moeten halen. De reden zou zijn dat de omheining nog niet overal op het strand klaar was. Wij werden hier bruut over gebeld. Het huisje moest voor woensdag 21 april van het strand af zijn en mocht dan twee dagen later, op vrijdag 23 april weer op het strand worden gezet. Zo niet, dan waren de kosten (hon derden euro's) van het wegslepen en opslaan in Den Burg voor onze rekening. Ook mochten wij vooral niet lastig zijn, anders zouden we volgend jaar wel eens problemen kunnen krijgen met de vergunning. Dit riekt toch behoorlijk naar machtsmisbruik. Onze eerste gedachte was dan ook maar wijse lijk te zwijgen. Maar, beste gemeenteambtenaren, niemand is hier te kwader trouw geweest. We hebben een fout gemaakt door ons strandhuisje vier dagen te vroeg op het strand te zet ten. Het is gewoon zo gelopen, doordat iedereen dat weekend tijd had om te helpen en er een trekker beschikbaar was. We zetten het huisje al zeker twintig jaar gelijk met de zeilclub op het strand. Als de zeilclub staat, zijn de plaatsen inge deeld en mogen de privéhuisjes op het strand. Dat is dus nu ook gebeurd. Hoort dat niet een beetje bij eigenwijs Texel, waardoor Texel zijn charme heeft? Maar nee, de heren ambtenaren waren onver murwbaar, de huisjes moesten van het stand af. Er waren strepen om op te staan, er moesten regels wor den nageleefd en voorbeelden wor den gesteld. Natuurlijk hebben wij het fout gedaan en kunnen de ambtenaren zich op de regels beroepen, maar een beetje menselijker had ook gekund. Een geldboete zou ook behoorlijk afschrikwekkend hebben gewerkt. Wij hebben ons huisje inmiddels weer van het strand gehaald, met alle ellende en hoge kosten die daar mee gepaard gaan. Wat heel schrijnend was, was dat tijdens het van het strand halen van het huisje, de mensen die een huis je hadden gehuurd ons, vijftien meter verderop, vanuit hun ligstoe len lachend zagen ploeteren. Wordt hier dan toch met twee maten gemeten? De gemeente zou juist blij moeten zijn met ons als particu liere huisjesbezitters. Wij houden namelijk wel de hele zomer een groot deel van het strand schoon, als de gemeente weer eens te laat de vuilnisbakken leegt en de rom mel overal ligt. Wij klagen ook niet over het feit dat er ieder jaar tijdens het Rondje nieuwe verf op de ach terkant van ons huisje moet omdat dit weer eens uitgebeten is van de urine of de stankoverlast daarvan. Je stapt dan in (mensen)poep omdat de gemeente vier dagen te laat openbare toiletten plaatst. Als oud-Texelse vind ik wat er is nu gebeurd is een schande en niet bij Texel passen. We zijn heel zwaar gestraft voor onze overtreding, de verhouding is helemaal zoek, een gesprek bleek niet mogelijk. We voelen ons behandeld, gechanteerd en gestraft als een crimineel. Misschien nog een gouden tip voor het rondje Texel, zet de openbare toiletten maar vier dagen te vroeg op het strand, zodat daar eens één keer geen overlast van wordt onder vonden. Marga Witte, Purmerend. Et-Voordeeh id itelliet - huishoudelijke app BOSCH VRIJDAG 30 APRIL 2010 Jaap Bakker uit Oudeschild vertelt tijdens Adopteer een Monument op het gemeenthuis gepassioneerd over een vliegtuigonderdeel dat hij vond tijdens de Tweede Wereldoorlog, nadat er een vliegtuig was neergestort. (Foto Jeroen van Hattum) Kinderen van basisschool De Fontein zingen een lied in de raadzaal, terwijl Jaap Bakker en loco-burgemeester Frans Visman (gezien op de rug) luisteren. (Foto Jeroen van Hattum) Kinderen van de Thijsseschool en De Fontein leggen bloemen bij de graven van de geallieerde oorlogsslachtoffers op de Algemene Begraafplaats in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) Burgemeester Francine Giskes heeft dinsdagmiddag onder toeziend oog van teler Bert Keijser de eerste Texelse asperges van het seizoen gestoken. Giskes toonde veel interesse in de aspergeteelt en -oogst, waarop Keijser uitleg gaf. Na afloop kreeg de burgemeester de zelf gestoken asperges mee naar huis. 'Ik weet er wel een bestemming voor', zei ze. De asperges konden dit jaar iets eerder geoogst worden dan verwacht. Het eerste kistje asperges is donderdag uitgereikt aan burgemeester Schneiders van Haarlem. Keijser hoopt begin mei aan alle restaurants te kunnen leveren. (Foto Imme Bakker) Veel automobilisten moeten nog wennen aan het eenrichtingverkeer dat donderdag op de Heemskerckstraat in Oudeschild is ingevoerd. Nadat Ron Eelman van Gemeentewerken het bord op zijn plek had gezet, negeerde menig onwetende automobilist het bord. Verkeer vanuit Den Burg mag voortaan doorrijden tot de Loodssingel en moet daarna rechtsaf. Doorgaand verkeer wordt geadviseerd de route via de Schilderweg buitenom te nemen. (Foto Bert Koning) Twee jongetjes, de één gehuld in een Ajax-shirt en de ander in Fey- enoord-shirt, lopen gezamenlijk langs de graven van de slachtofbe- graafplaats uit de Tweede Wereldoorlog. (Foto Jeroen van Hattum) en omgevingsvariabelen kan wor den verklaard. 'Ik begon met het idee lekker monsters te nemen op het wad en leuke dingen te doen. Op een gegeven moment had ik heel veel informatie, maar toen ontdekte ik dat de bestaande sta tistische technieken tekort scho ten. Zo kwam ik terecht in moeilijke wiskunde. Mijn wiskundelerares van de middelbare school lacht zich een ongeluk; ik was vroeger bepaald geen supertalent. Maar als je het eenmaal begrijpt, is wis kunde hartstikke leuk. Achteraf ben ik blij dat het zo gelopen is.' Zijn promotieonderzoek werd uit gevoerd bij en gefinancierd door het NIOZ, de titel van zijn proef schrift luidt: Spatial ecology of intertidal macrobenthic fauna in a changing Wadden Sea. Reactie gemeente: Het gaat hier om een handhavings- actie in het kader van de strand- nota en de uitvoering daarvan. 2009 was een proefjaar met meer gedoogsituaties, maar wel aan spreken op onjuist handelen, 2010 is het jaar waarin we strakker hand haven op ongewenste situaties. Er zijn op diverse strandslagen acties uitgevoerd omdat huisjes inder daad te vroeg waren geplaatst. De betreffende personen zijn eerst telefonisch benaderd met het vrien delijke verzoek hun huisje weg te halen omdat hier duidelijke afspra ken over zijn. Er waren inderdaad mensen die aangaven dat zij niet van plan waren hun huisje weg te halen, omdat zij vonden dat zij daar zelf over mochten beslissen. Deze mensen is duidelijk te kennen gegeven dat er dan handhaving zou plaatsvinden en dat wij dat liever niet wilden doen. De kosten van het weghalen zouden dan inderdaad op de eigenaren van de huisjes verhaald worden, wat een standaardprocedure is. Dat deze mevrouw liever een pro- ces-verbaal had gehad dan de mogelijkheid haar eigen 'fout' te herstellen, wekt verbazing. De vier dagen tussenliggende tijd lijkt kin derachtig, maar er moet ergens een grens worden getrokken. Er zijn ook mensen die veertien dagen eerder geprobeerd hebben hun huisjes te plaatsen en ook hen is in eerste instantie een waarschuwing gegeven. Als je 10 kilometer te hard rijdt, loopje kans op een bekeuring, dat is een ingeschat risico. De agent die dat constateert, heeft ook geen boodschap aan een overschrijding van 'maar' 10 kilometer. Handha ving is nooit leuk, maar als je wil lens en wetens regels overtreedt, loop je het risico hierop aange sproken te worden en moet je de consequenties incalculeren. Ruim een kwart van de inwo ners van Noord-Holland-Noord (26 procent) voelt zich wel eens onveilig. Dat blijkt uit een enquê te die door het Centraal Bureau voor de Statistiek werd gehou den. Dit percentage is ongeveer gelijk aan het landelijke cijfer. Wel wordt in Noord-Holland woonbuurt (de 'sociale cohe sie') hoger gewaardeerd. Het onderzoek werd in oktober 2009 gehouden in alle 26 gemeen te van de regio. Er werkten 8.693 inwoners aan mee. Hen werden via internet, schriftelijk of telefonisch vragen gesteld over veiligheid, leefbaarheid, slachtofferschap en het functioneren van de gemeente, de brandweer en de politie. Per gemeente werd tenminste driehon derd mensen naar hun mening gevraagd. De eerste uitkomsten van de enquête geven een globaal beeld. Eind mei worden de resulta ten per gemeente gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal gevallen waarin mensen te maken krijgen met criminaliteit in Noord-Holland Noord hoger ligt dan elders in het land (53,4 procent in NHN tegen 47,3 procent lande lijk). De bereidheid aangifte te doen is in de regio echter hoger dan elders (31,40 procent tegen 26,7). Ruim tien procent van de mensen geeft aan een alarminstallatie te hebben. Dit percentage liqt lande lijk op 11,7. Meer informatie is te vinden op www.veiligheidsmonitor.nl. Het college gaat op korte termijn in gesprek met alle betrokkenen bij de haven van Oudeschild. Dat liet bur gemeester Giskes maandagavond weten op de vraag welke actie de gemeente onderneemt naar aanlei ding van de onvrede over het beheer en de vorming van een coalitie van belanghebbenden. De actie Geef ons de zak! die Rota ry Texel vorige week hield heeft 11.270 aan gebruikte kleding en schoenen opgeleverd. 'Dat is ver gelijkbaar met de voorjaarsactie van vorig jaar. De recessie heeft blijk baar niet veel invloed gehad', laat coördinator Cor Kossen zich tevre den uit. Met een opbrengst van een kwartje per kilo bedraagt de bruto- opbrengst €2.800,-. Het geld komt ten goede aan het Tesselhuus, het fonds Stuur een Papoea naar School en het Reumafonds. De volksgezondheid en de motiva tie voor het scheiden van huishou delijk plastic zijn erbij gebaat dat Gemeentewerken de zakken niet eens per maand, maar eens per twee weken ophaalt. Aldus het plei dooi van Kees Hoogerheide (D66). 'Doordat er minder bouwafval wordt aangevoerd, is er meer ruimte. Wet houder Edo Kooiman had beden kingen. 'Vaker inzamelen leidt tot hogere personeelskosten. Dat moe ten we eerst uitzoeken.' B en w hebben een tijdelijke bouw vergunning afgegeven voor het plaatsen van een bouwunit voor de buitenschoolse opvang van de Stichting Kinderopvang Den Hel der. De unit komt op het terrein van De Buitelboet aan de Burdetstraat in Den Burg en mag daar maximaal vijfjaar blijven staan. In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt vandaag (Koningin nedag) en woensdag 5 mei gewerkt met een zondagsdienst. Patiënten kunnen op deze dagen niet terecht bij de poliklinieken, voor een rönt genfoto of voor bloedafname. Ook de bloedafnameposten in de regio zijn niet geopend en de laboratori ummedewerkers bezoeken geen patiënten thuis. Uiteraard krijgen patiënten die zijn opgenomen en spoedeisende patiënten alle zorg die zij nodig hebben. Open brief aan de reüniewerkgroep van de Jozefschool: Bertha Bar- horst, Boogaard, Ineke Kuipers- Bakker, Ineke Zijm, Madeion Dog ger-Schraag, Marga Wiering-van Heerwaarde, Hank Witte en Tineke Bakker. Lieve mensen, Wat hebben jullie ons afgelopen zaterdag een onvergetelijk dag bezorgd. Duizendmaal dank daar voor en hulde. Bijzonder goed geor ganiseerd, geen wanklank te horen. Alles verliep heel ontspannen, gezellig, feestelijk zelfs, niets dan blije en lachende gezichten. Wat zal dat jullie uren, wat zeg ik: maanden, werk hebben gekost. Weet dus bij dezen dat jullie eer van je werk hebben. Nogmaals (en ik denk namens heel velen te schrij ven): duizendmaal dank. Ik vind dat alle Texelaars en overkanters die moeten weten. Volledig geslaagd. En wat hadden we het weer mee. En dan nog zo'n mooi (foto)boek. Geweldig. Alleen jammer dat op pagina 108 mijn vader Henk wordt genoemd, terwijl dat Harry moet zijn. Maar verder niets dan lof. Jan Kievits, Woerden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5