Grootschalige viering 65 jaar vrijheid Hoofdredacteur VN bij herdenking 4 mei Programma lustrumherdenking 1Mijn zussen en broer baden de rozenkrans Défiléparachutisten, eten, drinken en muziek TEXELSE 8 COURANT r Lancaster vliegt over op 4 mei Dichter Doortje Dijkgraaf slaat vleugels uit Getting yt Den Hoorn houdt eigen herdenking Vliegen VRIJDAG 30 APRIL 2010 Oude legertrucks tijdens het défilé van 5 mei 2005. In 2010 is het 65 jaar geleden dat er een einde kwam aan de Twee de Wereldoorlog. Dit lustrum wordt op uitbundige wijze gevierd met een bevrijdingsfeest, georganiseerd door het 4/5 mei Comité Texel en de Stichting Horeca Muziek- en Evenemen ten Den Burg. Het feest begint om 11.00 uur met een défilé van oude legervoertui gen, afkomstig uit Alkmaar. De TESO sponsort hun overtocht. Op het eiland sluiten enkele Texelse eigenaren van oude legervoertui gen zich bij de stoet aan. Op de Emmalaan in Den Burg komen daar de leden van Tourclub Taxi 312000 bij die het bevrijdingsvuur uit Wageningen hebben gehaald. Op de Groeneplaats neemt burge meester Francine Giskes de fakkel (Foto archief Texelse Courant) uur het bevrijdingsfeest officieel. Als de weersomstandigheden het toelaten, komen rond 13.00 uur op een stuk land tussen Texla en de Pontweg enkele Pathfinders naar beneden. Deze parachutisten in ontvangst. Met het aansteken springen met historische ronde van het vuur in de bevrijdings- bollen. Leden van Paracentrum schaal op het bordes van het Texel springen met nieuw materi- gemeentehuis opent zij rond 12.00 aal. Alle circa dertig parachutisten springen uit de 'Texelse Anousjka', een Antonov AN-2 die in 1972 in Polen is gebouwd. Oorspronkelijk was dit een spionagevliegtuig voor de Russische luchtmacht. Later is het gebruikt voor de Hongaarse Luchtmacht. Dit vliegtuig, de enige in Nederland vliegende Antonov van dit type, wordt nu beheerd door de Stichting Antonov Texel. De andere festiviteiten spelen zich af op de Groeneplaats. In een grote tent wordt van 15.00 tot 21.00 uur een proeverij met onder meer Texelse producten gehouden, ver zorgd door De Smulpot, De Linde boom, Bruintje Beer, De Twaalf Balcken, De Slock, De Steenen plaats, Nikos en Oesters Meer. Verder zijn er stands van de VW, het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um 40-45 en Vereniging van Texel se Producten Promotie. Op het plein staan ook de Roadshow van de Koninklijke Marine met twee klimwanden en een simulator en de Texeltruck. Voor de kinderen zijn diverse activiteiten. Zij kunnen zich laten schminken, er zijn spring kussens en clowns met ballonnen zorgen voor komisch vermaak. Ten slotte zijn er doorlopend muzi kale optredens. Het muziekpro gramma begint met een gezamen lijk concert van KTF, Excelsior en DEK. Verder wordt medewerking verleend door het Ouderschilder Visserskoor, Artex Kunstenschool en The Rainbow Valentines. De festiviteiten worden afgesloten door The Boston Tea Party, een showband met drie blazers, vier drummers en drie zangeressen, die zich bedient van een spectaculaire lichtshow. Het programma duurt tot circa 1.00 uur. Dinsdag 4 mei: 15.20-15.30 uur: Fly by door een Lancaster van The Royal Air Force (van vliegveld Vlijt naar de Alge mene begraafplaats in Den Burg). 18.30-20.30 uur: Herdenkingsbij eenkomst in De Burght en een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aan de Kogerstraat. Vanaf 20.00 uur twee minuten stilte en het leggen van bloemen en kransen bij de oorlogsmonumen ten. Woensdag 5 mei: 11.00-12.00 uur: Défilé met oude legervoertuigen van de boot naar Den Burg, ontvangst Bevrijdings vuur, opening van de festiviteiten door de burgemeester op de Groeneplaats. 13.00 uur: Parachutespringen bij Texla. Met historische en moderne valschermen, vanuit een Antonov AN 2. Bevrijdingsfeest Groeneplaats: 15.00-20.00 uur: Roadshow Koninklijke Marine (klimwanden, simulator, etc.). 15.00-19.00 uur: Kinderactiviteiten (springkussens, schminken, clowns met ballonnen). 15.00-21.00 uur: Bevrijdingsproe- verij, verzorgd door diverse restau rants. 15.00-16.00 uur: Gezamenlijk optreden van de muziekkorpsen van KTF, Excelsior en DEK. 16.00-17.00 uur: Oudeschilder Vis serskoor. Een huilende kapitein van TESO, het verzamelen van onderdelen van vliegtuigen en het neerstor ten van de Amerikaanse vlieger Harold Kious in de Waddenzee. Het waren verschillende verhalen uit de Tweede Wereldoorlog die Jaap Bakker uit Oudeschild woensdag op het gemeentehuis vertelde aan leerlingen van De Fontein en de Thijsseschool. Zij waren naar de raadhuis in Den Burg gekomen voor de jaarlijkse bijeenkomst van Adopteer een Monument. Bakker, 10 jaar oud toen de oorlog uitbrak, vertelde onder meer over de beschieting van Oude schild op 6 april 1945 nadat de Georgische Opstand was uitgebro ken. 'Mijn zussen en mijn broer zaten in de woonkamer de rozen krans te bidden.' Personeel van de TESO, waar Bak ker bijna dertig jaar werkte, moest de beschieting lijdzaam toezien van uit Den Helder. Met de Voorwaarts terugvaren naar Oudeschild was geen optie, wel moest er gevaren worden naar de Mok. 'Ze hebben 24 uur lang geen bed gezien', vertelde Bakker. 'Kapitein Vlas keerde daar na terug in Oudeschild en barste in een snikken en schreien uit toen hij zag dat zijn vrouw en dochter van 15 nog in leven waren. Ze dachten dat hij een emotieloze man was, maar dat was de dag dat ze hem zagen huilen.' Die dagen leerden hem dat zich onder de Duitse solda ten ook goede mensen bevonden. 'Er was bijvoorbeeld een Duitse jon gen aan boord die zich keurig gedroeg en nerveus was dat hij naar het eiland moest. Een paar uur later was hij weer aan boord. Zwaarge wond, liggend in een plas bloed, lag hij om zijn moeder te roepen.' Wat eveneens diepe indruk maakte was het neerstorten van de B17 van Harold Kious op 4 maart 1943. Bak ker zat op school waar de meester verbood over de dijk te gaan kijken, maar dat deden de kinderen tijdens de pauze alsnog. Vorig jaar juli werd de as van de in 2008 overleden Amerikaan over de Waddenzee uit gestrooid en Bakker was als één van de laatste ooggetuigen daarbij aanwezig. Er werd in stijl afscheid genomen met de formatie Missing Man (vier vliegtuigen die voorbij vlie gen, waarna één zich losmaakt) en Bakker kreeg daarna telefoon van één van de piloten. 'Die vertelde me dat hij vanuit de lucht had kunnen zien hoe de as van Kious over de Waddenzee werd uitgestrooid.' Bak ker had verschillende voorwerpen uit de oorlog bij zich zoals een Jodenster, een medaille die herin nerde aan de Slag om Stalingrad (alom gezien als het keerpunt van de oorlog, omdat het Duitse leger de slag verloor) en een vlag die vroeger op de wagen van de Duitse Ortskommandant had gestaan. Hij had ook diverse onderdelen van neergestorte vliegtuigen bij zich. Als kind was hij daar destijds mee aan het knutselen om andere dingen te maken. Met veel passie droeg hij het gedicht 'Ben Ali Libi' van Willem Wilmink over een goochelaar die alles wist te verstoppen, behalve zichzelf toen er een overvalteam voor hem klaarstond. Leerlingen Lise Drijver, Wesley van den Berg en Michelle van Bennekom van de Thijsseschool lazen gedichten voor over de oorlog en de kinderen van De Fontein zongen het lied Het Land van Licht. Gezamenlijk werden het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Jan Joustra, leraar van De Fontein en lid van het 4/5 Mei Comité, maakte de kinderen duidelijk dat oorlog niet alleen iets van vroeger is, maar dat vandaag de dag ook mensen sneuvelen als ze zijn uitgezonden voor vredesmissies of militaire operaties en dat die men sen ook worden herdacht. Journalist Frits van Exter is één van de sprekers bij de herden kingbijeenkomst die dinsdag 4 mei in De Burght wordt gehou den. Op uitnodiging van het Comité 4/5 mei Texel gaat hij in op de betekenis van de vrije pers in vredes- en oorlogstijd. De bijna 55-jarige Van Exter is een vooraanstaand journalist. Na de School voor Journalistiek werkte hij van 1978 tot april 2007 in diver se functies bij het dagblad Trouw. In 1996 werd hij er adjunct-hoofd redacteur en twee jaar later hoofd redacteur. In 1992 won hij de Prijs voorde Dagbladjournalistiek. Sinds 1 september 2008 is hij hoofdre dacteur van Vrij Nederland. Beide kranten waarvoor hij werkte, wer den in de oorlog opgericht als ver- zetskrant. De lezing van Van Exter past in de thema die zijn vastgesteld door het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Om richting te geven aan herdenken en vieren, stelt dit gezelschap elke vijf jaar een hoofdthema vast. Van 2006 tot en met 2010 is dit 'Vrijheid maak je met elkaar'. Daarmee wil het Nationaal Comité benadrukken dat vrijheid geen gegeven is, maar het resultaat van inspanningen van mensen. Elk jaar is er daarnaast een jaarthema. Voor 2010 is dit 'Vrijheid wereldwijd, wat is daar voor nodig?' Organisatoren en sprekers in heel Nederland passen dit thema toe bij verschillende her denkingen en vieringen. De jaarlijks herdenking in De Burght begint dinsdag om 18.45 uur (de kerk is open vanaf 18.30 uur). Naast Van Exter voeren burge meester Francine Giskes, OSG- leerlinge Nelleke Arnout en leerlin gen van de Jozefschool het woord en zorgt Rachel Vroom-Barnard voor een muzikale bijdrage. Om 19.30 uur gaat een stille tocht op weg naar de Algemene Begraaf plaats aan de Kogerstraat, waar een rondgang wordt gehouden en kransen worden gelegd bij de monumenten De Levensboom en het Cross of Sacrifice. Vanaf 20.00 uur wordt twee minuten stilte in acht gehouden, waarna een krans wordt gelegd bij het monument De Goede Herder. Een toespraak van burgemeester Giskes en twee gezamenlijk gezongen coupletten van het Wilhelmus sluiten de her denking af. De herdenking is toegankelijk voor iedereen. 17.00-18.00 uur: Artex Kunsten- school Texel, Kinderen voor Kinde- renkoor en streetdance. 18.00-19.00 uur: Artex Kunsten- school Texel, Wereldmuziekensem- ble en Popband. 19.00-21.00 uur: The Rainbow Jazz Valentines. 21.00-01.00 uur: Boston Tea Par ty- Op de Groeneplaats staan stands van het Luchtvaart - en Oorlogs museum 40-45, VW Texel, Texel truck en de Vereniging van Texelse Producten Promotie. De Lancaster vliegt van Vlijt naar de Algemene Begraafplaats. Inwoners van Den Hoorn en andere belangstellenden herden ken vrijdag 4 mei dat het 65 jaar geleden is dat er een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam. Zij doen dat met een samenkomst in het Hoornder kerkje. Joke Gel dorp en Dick Drijver staan stil bij de begrippen vrede en vrijheid. Tus sendoor speelt Piet Plug op het orgel. Op de begraafplaats worden bloemen gelegd op het graf van enkele dorpsgenoten die tijdens de oorlog omkwamen. Vanaf 20.00 uur worden twee minuten stilte in In het kader van 65 jaar bevrij ding vliegt dinsdag 4 mei een Lancaster van The Royal Air For ce over het eiland. Dat gebeurt tussen 15.20 en 15.30 uur. De historische bommenwerper vliegt van het vliegveld naar de Algemene Begraafplaats in Den Burg, waar op geringe hoogte drie rondes worden gemaakt, en vervolgens door naar Hoek van Holland. Texel speelde door z'n geografi sche ligging een belangrijke rol bij de oorlog in de lucht. Op weg naar Duitsland, waar de grote steden werden gebombardeerd, vlogen geallieerde vliegtuigen over het acht genomen, waarna leden van DEK het Wilhelmus spelen, leder een is welkom. eiland. Een flink aantal werd beschoten door het afweergeschut en stortte neer. Op het oorlogs kerkhof in Den Burg liggen 167 militairen, merendeels beman ningsleden van bommenwerpers van Engeland, Canada, Australië en Nieuw Zeeland die op of bij Texel werden neergeschoten, leder jaar op 4 mei herdenkt de Texelse gemeenschap deze slachtoffers. De vlucht met de historische Lan caster is een eerbetoon aan hen. De vlucht is tot stand gekomen door bemiddeling van Ed de Bruijn van Vliegveld Texel. Het verzoek om de fly by op 5 mei te houden, kon door de grote belangstelling van andere gemeenten niet wor den gehonoreerd. De vlucht is afhankelijk van de weersomstandigheden. Actuele informatie over het wel of niet doorgaan van de vlucht is te vin den op www.texelairport.nl. Doortje Dijkgraaf in het zweefvliegtuig, kort voor het opstijgen vanaf het Texelse vliegveld. 'Voelen hoe het is om als een meeuw door de lucht te zweven en te kijken hoe de aarde er van boven uitziet.' Een hartenwens van Doortje Dijkgraaf, die donderdag dankzij de Texelse zweefvliegclub in vervulling ging. Er was een goe de aanleiding, het verschijnen van haar gedichtenbundel Thuisko men in het Maartenhuis. Schrijven doet Doortje Dijkgraaf (46) al lang en sinds ze in het Maartenhuis woont, maakt ze ook gedichten. Zeer verdienstelijk. Over haar leven, de hindernissen die ze ondervond, hoe ze opkrab belde en zich in het Maartenhuis helemaal op haar plek voelt. Het boekje met 58 gedichten is geïn spireerd op het verhaal van zee meeuw Jonathan Livingstone, die de beste vlieger ter wereld wilde worden. 'Dat lukte niet en uitein delijk kwam Jonathan tot het inzicht dat hij zijn eigen weg moest volgen. Eigenlijk is dat verhaal ook wel op mij van toepassing.' Haar gedichten zijn heel persoon lijk. 'Ik heb er geen moeite mee dat ook anderen ze lezen. Inte gendeel. Ik hoop dat ook anderen er iets aan hebben.' Bij de boekpresentatie vrijdag in het Maartenhuis werd het verhaal van Jonathan op beeldende wijze vertolkt door Niels Brandaan Cot- terink. Doortje: 'Hij is de beste verhalenverteller van Nederland, ledereen op het Maartenhuis heeft er van genoten. Letterlijk hoogte punt was haar vlucht in een zweef vliegtuig boven Texel, met piloot Jan Frederici aan de stuurknup- pel. 'Geweldig mooi, ik heb er geen woorden voor.' Thuiskomen in het Maartenhuis, met 58 gedichten en illustraties die Doortje zelf heeft getekend en uitgegeven door Free Musketeers, is voor €14,95 te koop bij de boekhandels of te bestellen via de website www.internetboekhandel. nl. Wat zou ik graag een vogel zijn Een vogel die kan vliegen Wat zou ik graag door de lucht zweven en de wereld onder mij aanschou wen Wat zou ik graag vrij willen zijn als een vogel in zijn vlucht En met mijn wijd uitgespreide vleugels balanceren op het ritme van de wind Wat zou ik graag een vogel willen zijn Een vogel die kan vliegen i rondvluchten

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8