Cjrocn 7wartsJ'exeh in het harL. Hooiwagen in brand Kernwaarden Texel' hoger op agenda' _Paal/£ Events enxüsra enxkz» I* Garage Westend texelsëPcourant Verkeerde verf voor paaltjes Muzikanten wisten niet dat ze Duitse volkslied speelden mdmm Kunstwerk bij OSG Sanitair tel.319357 Gecombineerde krant i.v.m. Hemelvaart woensdag 12 mei www.texelseautopagina.nl TEXELSE^COURANT Wijziging au huisvuilroutes 1 digd aan burgemeester Francine Giskes die vervolgens het bevrijdingsvuur ontstak bij het gemeentehuis. Op een kleine valpartij en enige hindering door wilde zwijnen na verliep de tocht volgens de renner zonder hindernissen. De wind was matig, maar wakkerde later aan en het was koud. De ren ners waren Jan Nico van der Ploeg, Sjaak Randsdorp, Ruud Timmer, Leen den Braven, Dirk Haker, Niels Kossen, Niels Jeroen Bos, Henri van Maldegem, Peter van Rees, Roel Bak ker, Menno Goënga, Otto Goënga, John Betsema, John Daal der en Cees Vermuë. Ze werden begeleid door Maarten Dij ker en Marijke Stark. Met brandende fakkels in de handen arriveerden vijftien wiel renners van toerclub Taxi 321000, Wielervereniging Texel en de Vrije Rijders woensdagochtend op de Groeneplaats in Den Burg na een lange nachtelijke tocht. De renners waren dinsdag met de trein naar Wageningen gereisd, waar om twaalf uur 's nachts aan zo'n 140 groepen wielrenners en hardlopers uit het hele land een ter plekke ontstoken bevrij dingsvuur werd uitgedeeld. Daarna stapten de Texelaars op de fiets om door de Flevopolder en over de Houtribdijk terug te keren naar het eiland. In Den Helder werd de boot van half negen gehaald, zodat de vlam op tijd kon worden overhan- OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12471 VRIJDAG 7 MEI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De windmolen van Dirk en Fenny Schagen wekt ruim vol doende op om De Waal van elektriciteit te voorzien. m KJ Vier jonge, ras echte Cocks- dorpers. Ze gaan of staan op het punt om elk hun eigen weg te gaan. De door Pieternel Geurtz beschil derde paaltjes in de Warmoes straat in Den Burg moeten opnieuw in de verf. De gemeente had per ongeluk de verkeerde kleur meegegeven. Geurtz startte vorige week uit eigen beweging met het schilderen van de vervallen Amsterdammertjes om het straatbeeld te verbeteren. Gemeentewerken gaf haar een pot donkerblauwe verf, maar dat had donkergroen moeten zijn. Geurtz werd daar gisteren op gewezen en toen had ze al zestien paaltjes geschilderd. Ze wilde de blauwe kleur niet zomaar opgeven, omdat veel men sen in de straat die ook mooi von den en omdat ze er al de nodige tijd in had gestoken. Na enige discussie zegde gemeente toe een handje mee te helpen om de blauwe paal tjes weer groen te maken. Volgens Geurtz is het nu de bedoeling alle Amsterdammertjes in de straat van een nieuw laagje groen te voorzien. Geurtz is samen met Marga Lakwijk een actie gestart om het centrum van Den Burg een opknapbeurt te geven. Ze zijn daarvoor op eigen initiatief allerlei vervallen zaken in het centrum in kaart aan het bren gen. Een daad van verzoening of een inbreuk op de gevoelens van men sen die de oorlog hebben meege maakt? De meningen zijn verdeeld, maar veel muzikanten van KTF, Excelsior en DEK die als opwar mertje tijdens het bevrijdingsfeest woensdag het Duitse volkslied ten gehore brachten, realiseerden zich niet wat er op het repertoire stond. Op het parkeerterrein bij Wester slag heeft woensdagnacht een oplegger met hooi in brand gestaan. De brandweer was een paar uur bezig met het blussen. Door het zogeheten vliegvuur dat van het hooi afkwam, bestond het risico dat de brand zou overslaan naar het duingebied, maar dat werd voorkomen. Strandexploitant Jur Schuiringa van Westerslag verplaatste een stel strandhuisjes op het parkeerterrein om te voorkomen dat die in brand zouden raken. De brandweer gebruikte twee tankautospuiten om te blussen. De tankwagen was erbij voor de watervoorziening en de tankautospuit van De Cocks- dorp werd ingezet om water te halen. Donderdagmiddag moest de brandweer op pad om na te blussen. De oorzaak is vooralsnog onbekend. (Foto Jeroen van Hattum) 'Bij zo'n concert beginnen we altijd met een inspeel koraal. Deze is geko zen uit een boekje met zo'n 140 koralen. Het stond daarin genoteerd als Oostenrijkse hymne. Wij hadden niet door dat dit ook het Duitse volkslied is', vertelt Geri Lap van DEK. Sinds 1922 is Das Lied der Deutchen het Duitse volkslied. 'We hebben het tijdens het spelen niet zo herkend. Later ja, toen we ervan hoorden. Wij snappen wel dat het wat vreemd overkomt om het 65 jaar na dato te spelen. Aan iedereen die er aanstoot aan heeft genomen, bie den we daarom excuses aan.' Het Comité 4 en 5 mei heeft zich er in ieder geval niet over opgewonden. Het comité was tevoren niet op de hoogte van de muziekkeus, maar zei zich bij monde van An Roeper aan genaam verrast te voelen en vond het met name naar de Duitse toeris ten een mooie daad van verzoening. De nieuwe coalitie moet de Texelse kernwaarden een promi nentere plek geven in hun plan nen voor de komende vier jaar. Dat vinden Texels Belang en GroenLinks. De twee oppositiepartijen vinden dat PvdA, Texel 2010, VVD en D66 in het concept-raadsprogramma Aansterken en Samenwerken te weinig aandacht hebben voor de kernwaarden. De twee partijen maakten zich daar zelf de afgelo pen jaren hard voor en gaven er tijdens de verkiezingen veel aan dacht aan. In Aansterken en Samenwerken wordt het begrip twee keer genoemd. Een keer bij plannen om Texel een proeftuin te laten zijn voor duurzame energie en een keer in een hoofdstuk over landschap, natuur en recreatie. In dat hoofd stuk wordt gememoreerd aan de kernwaarden 'natuur, rust en ruim te' in samenhang met een duurza me omgang met het landschap waarin een balans zal moeten zijn tussen natuur en ondernemen. Volgens Joop Groeskamp (TB) Bij de nieuwbouw van de OSG komt een 'overdekt amfitheater', ontworpen door een Texelse kun stenaar. Dit in het kader van de eenprocentsregeling, waarbij een gedeelte van de bouwsom van (openbare) gebouwen wordt besteed aan aankleding en kunst. Het idee voor een functioneel kunst werk, zoals het amfitheater wordt genoemd, is afkomstig van de leer- lingenraad. Het gebouw, dat klaar moet zijn als de school wordt geopend, komt aan de zuidkant van de school. Voor de realisatie ervan is een bedrag van €37.000,- beschik baar. Inmiddels hebben de bij de gemeente ingeschreven kunstenaars een uitnodiging gekregen om een ontwerp in te leveren. Half mei wordt besloten welk van de ingezonden ontwerpen wordt uitgevoerd. Naast dit functionele kunstwerk, komt op het gebouw het logo van de school, uitgevoerd volgens een ontwerp van docent Henry Arendsen. In de school komt een kunstwerk van oud-docent Peter Riteco. Voor het totaal aan kunst is een bedrag van €60.000,- beschikbaar. moeten de kernwaarden explicie ter worden genoemd. Rikus Kieft (GL) stelde dat de kernwaarden 'heel serieus' moeten worden. Het CDA, de derde oppositiepartij, ziet minder in toetsing van plannen aan de kernwaarden en liet dat ook weten tijdens de bespreking van Aansterken en Samenwerken. Oud-raadslid Dick Drijver pleitte op persoonlijke titel eveneens voor de kernwaarden. 'Zet die hoger op de agenda om het eiland mooi te behouden.' Hij wees erop dat een goede omgang met de kernwaar den economisch van belang is, omdat ze bedoeld zijn om de authenticiteit van Texel intact te houden. In de visie van Texels Belang en GroenLinks zouden de kernwaar den opgenomen moeten worden in wetgeving, zodat getoetst kan wir- den of nieuwe ontwikkelingen wel of niet schadelijk zijn voor het eiland, voordat toestemming wordt verleend. Naast de bekende begrippen 'rust, ruimte en natuur' worden sinds een paar jaar ook termen als nachtelijke duisternis, het specifieke eilandkarakter, de grote afwisseling in landschappen, gevarieerde kleinschalige bedrij vigheid en maritieme monumenten als kernwaarden genoemd. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 DE WIT I N S TAl ATI E TE C H N IE K (Advertentie) Cfroen ^warL-Jéxets in het harL. In verband met het als werkdag uitvallen van donderdag 13 mei. Hemelvaartsdag zal er op een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot maandag 10 mei 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) groeit TwarL-Jexels in het hart. (Advertentie) Gemeente Texel In verband met Hemelvaarts dag (donderdag 13 april) wordt het huisvuil op andere dagen opgehaald: Particulieren: woensdag 12 mei Bedrijfsafval: vrijdag 14 mei Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ders worden in het zonnetje gezet op een speciale Moe derdagpagina vandaag in deze krant. Op de Algeme ne Begraaf plaats staat een digitale infor matiezuilmet gegevens over geallieerde slachtoffers. fcevrijd/igs^ (Foto Jeroen van Hattum) OESTROGEEN HORMOON ROND 'EVERSTEKOOG' SCHARRELKIPPEN VAN BOER ERIK, AAN DE SCHARREL.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1