TEXELSE 5 COURANT 'Een lange tocht, dus één autoband is voldoende' Stichting Kerken en Minima Texel Coaoppolisitie 'Bescherm je Huid'-dag Gemini Flyby afgelast Winnaars prijsvraag Weblog Achter de schermen UL Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 VRIJDAG 7 MEI 2010 Op verzoek van de redactie hield Björn Witkamp een week lang een weblog bij. Over nieu we kleding en schapenbont, kilocalorieën en trainen met een autoband. Hieronder een bloem lezing, het complete blog is te lezen via www.texelsecourant. nl. Zaterdag - Twee jaar geleden voor het laatst op expeditie geweest, op de Elbruz in Rusland (Kaukasus). Tijdens deze expeditie is het idee ontstaan om niet meer iets in de bergen te gaan doen, maar wel iets met sneeuw of ijs (als het maar wit is). Iemand vatte toen het lumi neuze idee op om een skitrekking over de Groenlandse ijskap te doen. Zo gezegd zo gedaan. Uit een eerdere expeditie heb ik Philip de Roo leren kennen, een jonge poolreiziger die zich op meerdere gebieden op de ijskap reeds heeft bewezen. Helaas is het door omstandigheden vorig jaar niet gelukt om te vertrekken. Vorig jaar december 2008 hebben we bij bekende oud teamleden (inmiddels goede vrienden) eens geïnformeerd of ze interesse hadden om mee te gaan. Begin april 2009 was het dan zover, de kick-off. Het team is compleet, programma (in grote lij nen) bekend en bovenal een grote motivatie bij teamgenoten. Vandaag lekker even rustig aan gedaan, nog wat dingetjes over dacht en lekker met mijn vriendin vertrokken naar de Achterhoek om daar nog extra te ontspannen en trainen in alle rust. Bij aankomst meteen maar op de racefiets gesprongen, want ze gaven echt wisselvallig weer op. Na een kleine 85 km houden we het voorgezien en gaan een lekker restaurantje opzoeken in Lochem. Zondag - Hoe bereid je je goed voor op Groenland? Daar is slechts één manier de juiste voor en dat is met een autoband. Nee, niet zo als de reclame van Euromaster, maar het serieuze werk. Tuigje om of een rugzak en daaraan vast geknoopt minimaal 1 autoband. Tuigje heb ik kunnen maken van een oud red- vest van de KNRM. Gelukkig is dit een prettige oplossing in plaats van een complete rugzak. Bij de kortere trainingen (één tot ander half uur) gebruik ik wel eens twee autobanden, maar vandaag een lange tocht, dus één autoband moet voldoende zijn. Bij eerdere trainingen met het team op het strand van Scheveningen trokken we behoorlijk de aandacht. Helaas moet ik zeggen dat het in de Ach terhoek niet veel anders is. De rest van de dag ontspannen we even lekker en gaan nog winkelen in Zutphen. Maar iedere keer, bij wat je nu ook doet, denk je wel even vooruit aan Groenland. Wat als... en over een week vertrek ik... en o ja, niks vergeten tot nu toe... Maar ook heel simpele dingen moet ik nog regelen, zoals zonne brandcrème, maar dan niet op waterbasis, want dit bevriest. Niet te lang bij stil blijven staan, morgenochtend vroeg wacht namelijk de tandarts. Een algehele check up kan geen kwaad als je straks meer dan twaalf dagen ver stoten bent van medische hulp. Een ontsteking of iets dergelijks kan dan heel nare gevolgen heb ben. Om dit te voorkomen toch maar even preventief naar de tand arts. Dinsdag - Niet alleen kleding, ook eten en materialen zijn van belang. Half maart hebben we reeds een grote expeditietas (duffel) bij de leiding moeten inleveren, deze is met een cargovlucht vooruit gestuurd. Als het goed is, staat de duffel dus al op Groenland. Snacks en toevoegingen op maaltijden, hierbij is het van belang rekening te houden met het aantal kilocalorie- en dat je dagelijks nodig hebt. Een lange voorbereiding heb je hiervoor wel nodig, bij het uitzoeken moetje rekening houden dat het lang houdbaar is (je stuurt het toch vooruit) en het mag natuurlijk niet bevriezen. Maar opgaaf bovenal is om ervoor te zorgen dat je aan de 6000 kilocalorieën komt. Uiteindelijk is het helemaal gelukt, alles netjes per dag verpakt opge stuurd. Kleding zit natuurlijk ook in mijn tas vooruit, een deel had ik al en kon dus reeds op transport. Voor de overige kleding heb ik gelukkig Sandor Mantje weer bereid gevonden mij te helpen bij het zoeken naar de beste materia len. Ben erg benieuwd hoe het allemaal eruit zal zien, vorige week donderdag heb ik nog de nodige badges besteld om op de kleding te laten maken en ja als de kleding binnen is, kan het erop gestikt wor den. Moeders is gelukkig al inge licht over wat haar te wachten staat. Tja, de hele familie zal weten dat ik zo nodig weer wat geks wil ondernemen. Dinsdag - Vandaag de kleding bij Sandor Mantje opgehaald. Ver volgens met de kleding op naar Coby Dogger voor een stukje bont. Ik zal mijn moeder vragen dit op de capuchons te bevestigen. Waarom echt bont? Tja, de wer king hiervan is nog steeds beter dan namaak materiaal. Het is de bedoeling bij het dragen van een capuchon tijdens een storm en hierdoor ontstaat er een bescherm- laagje (isolerend) voor je gezicht. Vandaag is ook de website aangepast en doorgelinkt naar de poletrack website waar straks de hele expeditie op te volgen is. Met behulp van een apparaatje wordt ieder kwartier een update gestuurd van onze locatie en zo zijn we dus live te volgen op de website. Daar naast zullen we ingesproken voic- email berichten achter laten op de website, hierdoor kan iedereen luisteren naar wat we beleefd heb ben op een dag. Na alle voorbereidingen hoop ik niet dat de vulkaan ons op ver traging zet, dit betekent dat we onze gecharterde vlucht niet gaan halen. Uiteindelijk zal dan alles voor niets geweest zijn. Woensdag - Ze gaan ervoor zorgen dat de transfer van lijn- vlucht naar de gecharterde vlucht voorspoedig gaat verlopen, we hebben slecht twee uur overstap tijd. Uiteraard zou dit voldoende moeten zijn, maar wij moeten ons nog wel omkleden om een uur later met de juiste kleding op de ijskap te staan. Ook in de tassen zal misschien nog wat omgepakt moeten worden, zoals algemene materialen die ook mee moeten. In het mailtje heb ik aangegeven welke materialen ik denk nodig te hebben uit de tas die reeds op Groenland is. Vervolgens was het op naar Haarlem. Gelukkig werd het weer steeds beter, lekker op tijd heen (we hadden de hele dag vrij), leuke acts/optredens gaan kijken. Al lopende door Haarlem bleek het wel erg druk te zijn, maar aan gekomen bij het terrein was het echt megadruk. Binnen hebben we gezellig naar diverse optre dens kunnen kijken en lekker een beetje kunnen ontspannen. Omdat het zo ontzettend druk was, heb ik wel enkele momenten gedacht aan Groenland, immers over vijf dagen zou ik midden op de ijskap staan en niet zo een mensenmassa treffen. Juist het grote contrast is voor mij straks echt te bizar voor woorden, zo sta je met 150 tot 160 duizend mensen te feesten en zo sta je met negen man midden op de ijskap, echt gaaf. Vandaag weer over op de orde van de dag, werken en laatste dingen voor vertrek regelen. Je hoort tijdens raads- en commis sievergadering partijen soms ver kondigen dat ze niet meer van een coalitie of een oppositie willen spreken. De hoop tot eenheid klinkt er steevast uit, maar van eenheid was vorige week bij de bespreking van het concept-raadsprogramma Aansterken en Samenwerken van PvdA, Texel 2010, WD en D66 toch weinig sprake. In de ene hoek van de raadzaal zat de coalitie, in de andere de oppo sitie (Texels Belang, CDA en Groen- Links). Er stond, bij wijze van spre ken, nog net geen schutting tussen beide eenheden, maar het scheel de niet veel. De oppositie mocht van de coalitie haar zegje doen over het raadspro- gramma en die kans werd met beide handen aangegrepen. De coalitiepartijen zullen ongetwijfeld allerlei nuttige zaken hebben gehoord, maar schrijvend langs de zijlijn kon ik me niet aan de indruk onttrekken dat er veel gaten in het stuk werden geschoten. 'Geen visie en fundament', 'dit is een wensenlijstje', geen financiële kaders' en 'hopen dat het financi ële plaatje klopt', lees ik terug in mijn kladblok. Toch niet bepaald kwalificaties om de champagne voor te ontkurken. TB-fractievoorzitter Joop Groes- kamp had de topper. Op nette toon zette hij uiteen dat niet over een raadsprogramma kon worden gesproken, maar dat Aansterken en Samenwerken vooral als coali tieprogramma moet worden gezien, omdat de rest van de raad (de oppositie) er pas op het laatst bij is betrokken. Dat zijn methodes om een kloof te slaan. Die werd nog breder, toen de coa litie amper op de oppositie rea geerde. PvdA, Texel 2010, WD en D66 hadden zich met de beste bedoelingen voorgenomen te luis teren, maar dat legde de oppositie anders uit. CDA-fractievoorzitter Marian Merkelbach zei 'in een toneelstukje' te zijn beland en deed daar vervolgens graag aan mee door de coalitie plagerig uit te dagen tot discussie, terwijl duide lijk was dat die er niet zou komen. Groen Links-fractievoorzitter Rikus Kieft stelde zich van de drie het gematigst op, maar de coalitie heeft waarschijnlijk van hem op lange termijn het meest te duch ten. Nu horen oppositiepartijen over het algemeen enige afstand te nemen van plannen van de coalitie, maar TB, CDA en GL namen naar mijn idee voor Texelse begrippen veel afstand. Groeskamp sloot gelukkig af met de woorden zich construc tief te willen opstellen, maar het beeld dat Texel met de nieuwe coalitie onherroepelijk op de ver keerde weg is beland, was geves tigd. Evenals het beeld dat er Op de haven van Oudeschild werd deze week 800 ton rokende hout snippers vervoerd naar België. De snippers waren afkomstig van kapwerkaamheden in de Dennen en waren in eerste instantie bedoeld om op Texel als energiehout gebruikt te worden. Om die reden lagen ze opgeslagen. Eerder al werd massaal hout afgevoerd naar Genk. De sterk naar hars geurende snippers werden aan de los- en laadkade aan boord gebracht van de 80 meter lange Pergo uit Maasbracht. Het hout zal in België worden gebruikt voor het opwekken van elektrici teit. (Foto Bert Koning) Slager Peter Haker zet het mes in een geitenbout. Hij promoot het jonge geitenvlees als een nieuw Texels product. komende jaren onmiskenbaar sprake is van een coalitie en een oppositie. Desondanks hoorde ik tot mijn ver bazing tegen het eind van de avond toch weer iemand zeggen liever niet meer van coalitie en oppositie te willen spreken. Hoezo hardnek kig volhouden? In de raadsperiode 2002 - 2006 liepen de begrippen coalitie en oppositie daadwerkelijk door elkaar, omdat TB en de WD (toen beide coalitie) vaak tegen plannen van hun eigen college stemden, waarna het CDA (de der de coalitiepartij) en de oppositie partijen de boel uit de brand moes ten helpen. Bij volgers van de gemeenteraad rees toen meerma len de vraag welke partijen eigen lijk de coalitie vormden. Als verslaggever wil ik echter gerust soepel met beide begrippen omgaan, want een beetje eenheid in de raad kan geen kwaad. Mijn eerste idee was de coalitie en de oppositie taalkundig tot één geheel te vervormen, maar dan krijg je een coaoppolisitie en dat klinkt voor geen meter. Mijn voorstel is dan maar te spre ken over twee coalities in de gemeenteraad: één met en één zonder wethouders. Beide coalities hopelijk tevreden, zij het de één met de verkiezingsuitslag nog in gedachten waarschijnlijk wat meer dan de ander. Jeroen van Hattum Vogelaars uit het hele land komen dezer dagen naar het eiland om hier de brilzeeëend te zien, een dwaalgast uit Noord-Amerika. De vogel werd zaterdag 17 april voor het eerst waargenomen door Edzard van Abs, in het oostelijke Horsmeertje. Een week na die eerste melding werd het dier door Arend Wassink waargenomen in het wes telijke meertje, waar hij vaak wordt gezien in gezelschap van een mannetjes- of vrouwtjes-eidereend. Een filmpje van de eend is te zien op www.natuurdigitaal.nl. Vorig jaar werd een brilzeeëend waargenomen in het Diepe Gat aan het einde van de Oorsprongweg (Foto René Pop) Meer bewustwording voor de gevaren van de zon en het belang van zelfcontrole, om zo huidkan ker in een vroeg stadium te her kennen. Dat is het doel van de campagne Bescherm je huid. Op zaterdag 29 mei staan medewer kers van de poli Dermatologie van het Gemini ziekenhuis in Den Helderklaar om te informeren en te adviseren over het bescher men en controleren van de huid. Jaarlijks worden er wereldwijd meer dan twee miljoen gevallen van huidkanker vastgesteld. Naar schatting heeft er in Nederland tus sen 2000 en 2009 een toename van het aantal gevallen huidkanker plaatsgevonden van zo'n 75 pro cent. Dit heeft verschillende oorzaken. Niet alleen hebben veel Nederlan ders een licht huidtype, maar daar naast gaan velen regelmatig op vakantie naar zonnige landen. Men ligt vaak de hele dag in de zon en smeert de huid in met een crème met een lage beschermingsfactor. Daarnaast is het in Nederland nog niet vanzelfsprekend om de huid regelmatig door een huisarts of dermatoloog te laten controleren. 'Een goed initiatief', noemt derma- tologieverpleegkundige Petra Maijen de 'Bescherm Je Huid-dag' in het Gemini. 'Verstandig zonnen en de huid controleren is zo belang rijk. Mijn collega's en ik werken er graag aan mee om mensen hier bewuster van te maken. De poli Dermatologie is open van 10.30 uur tot 15.00 uur voor per soonlijk advies over de huid, ver standig zonnen en het zelf contro leren van de huid. Men kan een afspraak maken door op werkda gen, tussen 14.00 en 19.00 uur, te bellen naar de organisatie van de 'Bescherm-Je-Huid' Dag, telefoon nummer 0800 - 4002040.' Op de foto zien winnaars mevrouw P. van der Vis-Eelman, Marlies Bruining-de Porto, T. Tiemersma, Petra Brans en schrijfster Threes Anna haar boek signeren. De vijfde winnares, Mariëtte Smit uit Ooste rend, was verhinderd. Foto Gerard Timmerman) De flyby van een Lancaster van The Royal Air Force boven Den Burg en het vliegveld is zowel op 4 als op 5 mei niet doorgegaan. Het toestel, dat vanuit Engeland zou vertrekken, kampte met tech nische problemen waardoor de vlucht werd afgelast. Het was aan vankelijk de bedoeling dat het toe stel over de Algemene Gegraaf plaats zou vliegen, kort na de onthulling van een digitale zuil met daarin de door Bram van Dijk ver zamelde informatie over de begra ven geallieerde oorlogsvliegers. Na de eerste afgelasting was er sprake van dat de vlucht op 5 mei zou plaatsvinden, maar daar werd in Engeland toch van af gezien. Vijf jaar geleden vloog de Lancaster wel over het eiland, kort nadat Van Dijk koninklijk was onderscheiden voor zijn inspanningen om gege vens over de op Texel gesneuvelde vliegers te achterhalen. Waar is de foto op de omslag van het boek Wachten op de moesson van de Texelse schrijfster Threes Anna genomen?, luidde de vraag bij het artikel over het boek. Het antwoord was: Bargerhof van Dirk Plaatsman en Helga Pranger. Onder de goede inzendingen wer den vijf boeken verloot, beschik baar gesteld door Uitgeverij Signa tuur. Donderdag kwamen de winnaars naar de redactie van de Texelse Courant en zagen hoe de schrijfster het boek dat ze hadden gewonnen signeerde.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5