Vrijheid vanzelfsprekend als water uit de kraan' 'Informatie waardevol voor nabestaanden' de oorlog De betekenis van vrije pers tijdens 'Het verhaal moet wel eerlijk verteld worden' TEXELSE 9 COURANT Georgiërs drinken met de doden van de muiterij van 1945 VRIJDAG 7 MEI 2010 Burgemeester Giskes en Huug Snoek bij de herdenking op de Algemene Dick Bousma speelt De Last Post bij de algemene begraafplaats. Begraafplaats. (Foto Jeroen van Hattum) Lise Drijver, Wesley van den Berg en Michelle van Bennekom van de Thijsseschool lazen gedichten voor. (Foto Gerard Timmerman) 'Vrijheid is voor ons zo vanzelf sprekend als water uit de kraan', zei burgemeester Gis kes in haar toespraak dinsdag avond tijdens de herdenkings bijeenkomst in De Burght. Maar ze stelde ook vast dat sinds de Tweede Wereldoorlog 39 gewa pende conflicten zijn geweest en dat het nog niet is gelukt om totale wereldvrede te realise ren. Ze hield haar toespraak ten over staan van een goed gevulde kerk. Onder de toehoorders ook men sen uit het verzet, oud-strijders, nabestaanden van een gesneu velde geallieerde, hoogwaardig heidsbekleders, scholieren en anderen. Refererend aan de toe spraak van Vrij Nederland-hoofd redacteur Frits van Exter (waar over elders meer) over persvrijheid tijdens de oorlog, ging ze in op de lokale pers tijdens de bezetting. 'Ook de Texelse Courant kon niet voorkomen dat er Duitse propa ganda in de krant werd opgeno men. Maar de gebroeders Duin- ker (toen eigenaars van de krant en omgekomen tijdens de Rus senoorlog) waren slim genoeg om te onderscheiden wat door ande ren moest worden gemeld en wat ze zelf hadden te melden. Ze zei hoe vrijheid en wereldvrede heel veel vergt. 'Dat kunnen we niet allemaal zelf, maar het begint wel bij ons zelf.' De herdenking, geor ganiseerd door het Comité 4 en 5 mei, werd muzikaal omlijst door Rachel Vroom-Barnard op de vleugel. Er werden gedichten voorgelezen door Lise Drijver, Wesley van den Berg en Michelle van Bennekom van de Thijsse school. Andere voordracht was van OSG-scholiere Nelleke Arnout. Na de dienst werd een stille optocht gehouden naar de Algemene Begraafplaats. Na een rondgang over de begraafplaats blies Dick Bousma van KTF Last Post en werden twee minuten stilte in acht genomen. Bij monu ment De Goede Herder werden onder meer kransen gelegd door burgemeester Giskes en oud-ver zetsman Huug Snoek. Burgemeester Giskes onthult de informatiezuil in het prieel op de Algemene Begraafplaats in Den Burg. Bram van Dijk geeft tekst en uitleg aan ereburger prof Kees de Jager en mevrouw Marjorie Vivien Gadsby. (Foto's Jeroen van Hattum) Burgemeester Francine Giskes heeft dinsdag op de Algemene Begraafplaats in Den Burg een digitale informatiezuil onthuld met gegevens over de daar begraven geallieerde slachtof fers uit de Tweede Wereldoor log. De zuil, bestaande uit een touchs creen, vervangt het boek van Bram van Dijk uit Oosterend dat sinds een aantal jaar in het prieel bij de oorlogsgraven ligt. Dat boek was door de invloeden van weer en wind toe aan vervanging. Op voor stel van het 4/5 Mei Comité Texel is de zuil ervoor in de plaats geko men. Bezoekers kunnen op het scherm de namen van de slachtoffers aan klikken en zo meer over hen lezen en eventueel foto's bekijken. De zuil is gemaakt door Lucas Tijssen en Mare Roeper van het Texelse bedrijf Expotise. Zij begonnen twee maanden geleden met de klus, waarbij alle informatie uit het boek van Van Dijk moest worden gedigi taliseerd. Volgens Tijssen werd er ook op gelet dat het scherm een gepaste plek in het prieel kreeg. Burgemeester Giskes noemde de informatie van grote waarde voor nabestaanden en anderen die de graven bezoeken. Ze prees de mensen die hadden gewerkt aan de zuil, omdat alles in korte tijd moest gebeuren. De onthulling werd bijgewoond door Marjorie Vivien Gadsby, een jongere zus van flight sergeant Wil liam Charles Gadsby. Hij is één van de oorlogsslachtoffers op de begraafplaats. Zij was vergezeld van Jo Walton, een vrouw die pas sinds anderhalf jaar weet dat zij een dochter van William Gadsby is. De twee legden bloemen bij het graf van hun vader en broer. Bram van Dijk was trots op de zuil. 'Het is prachtig', liet hij weten. Na de onthulling liet hij anderen met een zien hoe het scherm werkt. De zuil is er gekomen met hulp van de directie van de Rabobank en TESO die elk tweeduizend euro voor de realisatie verstrekten. De teksten zijn vooralsnog in het Nederlands, maar zijn ook nog Engelse en Duit se vertalingen in aantocht. oorlog weer op.' Een getuigenis over deportaties was opgetekend door Philip Mechanicus, die in 1942 was ontslagen bij het Alge meen Handelsblad en was opge pakt. Hij zat vast in kamp Wester- bork en schreef alles op dat hij zag en hoorde. Op 15 maart 1944 was het zijn beurt. 'Hij wordt vermoord in Auschwitz. Zijn notities zijn naar buiten gesmokkeld, maar pas in 1964 uitgegeven.' Het gehalte aan vrijheid van meningsuiting wordt volgens Van Exter vooral bepaald door de beschikbaarheid van feiten. 'De vrijheid ze te vergaren, de wil ze nader te laten onderzoeken en de bereidheid de eigen overtuiging even open en kritisch te toetsen aan tegenargumenten, gebaseerd op mogelijk andere feiten. Feiten zijn kostbaar, meningen kunnen goedkoop zijn. Alleen met feiten kun je een eerlijk verhaal vertel len.' Dat de journalistieke vrijheid in de wereld nog niet overal ter wereld vanzelfsprekend is, getuigde Van Exters relaas over zijn reis naar Noord-lrak, waar hij Asos Hardi had ontmoet van het weekblad Awena. Het blad schrijft over cor ruptie en machtsmisbruik en neemt het op tegen de gevestigde partijen die hun eigen media hebben. 'Irak mag bevrijd zijn, maar heeft nog geen vrije pers. Machthebbers gebruiken media om hun macht te beschermen.' Hans van Mierlo citerend: 'In moeilijke omstandig heden blijkt pas de waarde van onze principes of de betekenis van wat wij normen en waarden noe men.' Het verhaal moet wel eerlijk ver teld worden. Aldus luidde de titel van de toespraak die Frits van Exter, hoofdredacteur van Vrij Nederland, hield tijdens de her denkingsbijeenkomst dinsdag avond in De Burght. Hij sprak over de betekenis van de vrije pers in oorlogssituaties. Van Exter koestert een band met Texel. Zijn schoonmoeder, Nel Mets, woonde als kind in Hoorn, maar logeerde tijdens de oorlog regelmatig in het huis van haar groothouders aan het Koogerend, een van de huizen die werd ver woest toen een legerwagen met munitie de lucht in ging. 'Ik sprak laatst Harry de Graaf. Hij woonde als kleuter in een van die andere huizen die de lucht ingingen. Hij ontsnapte, net als de familie van mijn schoonmoeder, door een toe val aan de dood.' Van Exter vertel de hoe zijn schoonmoeder ook regelmatig bij 'Tante Neel en Oom Kees op Mennohoeve' logeerde. 'De oorlog leek op het eiland ver der weg dan in Hoorn.' Hoe het strand verboden terrein was, hoe haar oom en buren naar een ver borgen radio luisterden en hoe ze zich vergaapten aan mannen met tulbanden, baarden en bruine huid, de Brits Indische soldaten. Op Texel zag ze ook een vriend van haar broer die hier door de Duit sers te werk was gesteld. 'Na de oorlog zou ze met hem trouwen.' De (familie)band met het eiland bleef en Van Exter heeft hier inmid dels een tweede huisje. De titel Het verhaal moet wel eerlijk verteld worden, was Van Exter ingegeven door Theo Witte, die hij had gesproken tijdens een bezoek Frits van Exter, hoofdredacteur van Vrij Nederland, tijdens zijn toespraak. (Foto Gerard Timmerman) aan het Luchtvaart en Oorlogmu seum '40-'45, waar onder meer een tentoonstellig is te zien over de Russenoorlog. 'Journalisten zijn verhalenvertellers. Zij moeten u oud-verzetsblad te werken (Van Exter was eerder hoofdredacteur van de voormalige verzetskrant Trouw en is dat nu van Vrij Neder land). Hij omschreef hoe de illegale pers niet het werk was van (beroeps)journalisten, waarvan maar een klein deel betrokken raakte bij verzetskranten. 'Verzets- kranten waren meer het werk van onderwijzers, arbeiders, huisvrou wen, dominees, advocaten en boe ren. De vrijheid van meningsui ting werd in de eerste plaats bevochten door gewone burgers, die onder ongewone omstandighe den moed vatten, de pen ter hand namen, papier of inkt 'organiseer den', etc. De journalistiek kan zich moeilijk erfgenaam van de illegale pers noemen.' Van Exter omschreef hoe het belangrijkste verhaal, dat van de Holocaust, lange tijd niet naar bui ten kwam. Op basis van een gede tailleerde getuigenis van een over gelopen SS'er, had Trouw-verspreider Cor van Hooft vertellen wat er werkelijk is gebeurd - eerlijk... Dat is in tijden van vrede en vrijheid soms al lastig - zoveel van wat waar lijkt, blijkt bij nader inzien toch anders te zijn. Maar het is onmogelijk je voor te stellen wat het is in tijden van oorlog en onder drukking.' Hij noemde het geen bijzondere verdienste om voor een het verhaal in 1943 opgetekend. 'Maar het verhaal haalde niet de krant. Volgens een van de betrok kenen hadden ze besloten het niet door te sturen, omdat ze zich niet konden voorstellen dat het waar was. Het document werd verstopt onder een dakpan van een kippen hok en dook pas vele jaren na de Vakhtang Chkheidze, raadsman van de Georgische ambassade uit Den Haag, sprenkelt het restje van de wijn die hij ter her denking van de doden heeft gedronken op het graf van Sjal- wa Loladze, leider van de Geor gische muiterij van 1945. Met de nieuwe consul, Giorgi Mike- ladze, en vijf andere mensen van de ambassade vormde Chkheidze de delegatie die dinsdag deelnam aan de 65ste herdenking, 's mid dags op de begraafplaats van de Georgiërs en 's avonds op de alge mene begraafplaats in Den Burg. Er was geen ambassadeur omdat die onlangs is opgestapt en de opvolger nog moet aantreden. De informele plechtigheid op de Hoge- berg trok 76 belangstellenden, onder wie betrokken Texelaars en leden van de Georgische Diaspora, een vereniging van rond vijfhon derd in Nederland wonende Geor giërs en hun sympathisanten. Bur gemeester Francine Giskes was er ook. Door oud-verzetsman Huug Snoek werd zij in de arm genomen om voor het monument enkele ogenblikken in stilte te herdenken. Voor Giskes was het allemaal nieuw, maar ze weet van de gevoe ligheden rond de herdenking van de Russenoorlog en het afbreken van de gemeentelijke deelname. Ook weet ze welke ramp de opstand voor de burgers van Texel heeft betekend. Evengoed was ze er, met ambtsketen. 'Ook de men sen die hier begraven liggen, waren slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog, wat hun motieven ook waren.' fev\l|llKrLMONUML\ll\ IwiONVEIlMELDINC

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9