0 1EXBJVG8CA.NL J Veel animo Heilig Vuur Contrasten in werk van schoonzussen Texels ongeluk op RTV Noord-Holland TEXELSE 2 COURANT LANGEVELD DE R00Y TESG Radio N-Holland vanaf de markt Inloopavonden Texel Tango Presentatie boek Rijk van Eierland Mentorschap Kleur belangrijker in werk Dogger Energie ,vr t**2- •"1 TEXELSE^COURANT Oud papier Opienie Ina Vader (rechts) en schoonzus Anneke Kieft exposeren tot en met dinsdag 25 mei in Tusse de Banke. (Foto Joop Rommets) Henk Noorlander opende, staand achter een katheder in de Herenstraat, afgelopen zondag de expositie van Door Dogger in Galerie Melk. (Foto Jeroen van Hattum) Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 18 mei: 18.00 uur. In de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 18.00 uur een diner voor senioren, verzorgd door de SWOT. Opgave via tel. 312696 of swot@texel.com. Cinema Texel vertoont De Gelukkige huisvrouw (14.00), de ondertitelde versie van Alice in Wonderland (20.15), De Vliegenierster van Kaz bek (14.15) en The Bounty Hunter (20.00). Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 18 mei 11.4 u. Woe.19 mei 00.20 en 12.45 u. Don. 20 mei 01.00 en 13.30 u. Vrij. 21 mei 01.54 en 14.24 u. Zat. 22 mei 02.57 en 15.34 u. Zon. 23 mei 04.20 en 16.55 u. Ma. 24 mei 05.34 en 17.54 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 21 mei eerste kwartier, zondag 23 mei doodtij. Zondag 23 mei zon op 5.35 uur, onder 21.39 uur. Cfroen TwarL-Jixtls in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar €41,70 €39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 19 mei: 10.30 uur. Bij de ingang van het Doolhof gaat om 10.30 uur een wan deling over de Hogeberg van start. Informatie en aanmelden. SWOT, tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. 20.00 uur. In Het Olijfblad (Wever straat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Cinema Texel vertoont Hoe tem je een draak (14.00), The Prince of Per sia (16.30, 20.15), Nanny McPhee 2 (13.30), Wickie de Viking (16.00) en De gelukkige huisvrouw (20.00). Donderdag 20 mei: 10.15 uur. Als opwarmertje voor het nieuwe schooljaar voeren docenten van Artex in de Burgemeester de Koninghal een musical op voor leer lingen van groep 4 en 5 van de basis school. Aanvang 10.15 uur. 17.30 uur. RTV Noord-Holland besteedt in het programma 'Cruise Control' aandacht aan het ongeluk waarbij Afira Hof om het leven kwam. De uitzending begint om 17.30 uur. Cinema Texel vertoont De gelukkige huisvrouw (18.30), Streetdance (19.00), een 'mystery movie' (21.15) en The Prince of Persia (21.30). Vrijdag 21 mei: 19.30 uur. Den Hoorn beleeft de eer ste avond van het driedaagse huis kamerfestival Broadway. Een kaartje voor vier voorstellingen kost €22,- .Voor meer informatie: www.klif12.nl. Cinema Texel vertoont Nanny McPhee 2 (13.30), Hoe tem je een draak (14.00), Wickie de Viking (16.00), Streetdance (16.30 en 19.00), The Prince of Persia (18.30 en 21.30) en De gelukkige huisvrouw (21.15). TXj-77 TESO zet deze week geregeld een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vrijdag van 9.30 tot 20.00 uur, zaterdag van 8.30 tot 16.00 uur en maandag en dinsdag van 9.30 tot 16.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilisten moeten soms rekening houden met wachttijden. Die kunnen vrijdag in Den Helder ontstaan tussen 9.00 en 21.00 uur (half uur), zondag op Texel rond 20.00 uur (één uur) en zondag op Texel tussen 10.00 en 16.00 uur (half uur) en tussen 16.00 en 20.00 uur (één uur). Maandag (tweede pinksterdag) wordt een zondags dienst gevaren. De eerste afvaart van Texel is dan om 7.00 uur, de eerste vanuit Den Helder om 7.30 uur. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl. Wethouder Frans Visman ontsteekt onder toeziend oog van Caroline der Nederlanden, voorzitter van de Texelse Raad van Kerken, een vuur in de Maartenskerk om de expositie Heilig Vuur te openen. (Foto Jeroen van Hattum) DINSDAG 18 MEI 2010 Tot en met oktober verzorgt Radio Noord-Holland (93,9 FM) elke maand live uitzendingen vanaf diverse markten in de provincie. Op maandag 31 mei is de maan dagse markt in Den Burg aan de beurt. Vanuit een kraam presente ren Arjan Burggraaf en June Hoog- carspel tussen 9.00 en 14.00 uur hun programma. Ze maken praat jes met bezoekers, zoeken opmer kelijke marktkooplui op, geven informatie over Texel en spelen met de bezoekers het Grote Radio Noord-Holland Marktspel. Ook draaien ze verzoekplaten. Texel Tango verzorgt in mei, juni, juli en augustus elke donderdag avond een inlooples Argentijnse tango. De avonden zijn bedoeld voor zowel beginners als gevorder den en worden gegeven in de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Docent Klaas de Jong geeft instructie voor alle niveaus en brengt de passie voor de dans over op mensen die niet eerder de tan go dansten. De inloopavonden duren van 20.00 tot 22.00 uur. Deelname kost €5,-. Het is niet noodzakelijk een danspartner mee te brengen. Voor meer informatie: www.texeltango.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 8. Waalderstraat, Marelstraat, Bur gerhoutstraat, Jan Reystraat, Wil- helminalaan. Het boek Het Rijk van Eierland, uitgegeven ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de polder, wordt vrijdag 4 juni officieel gepre senteerd. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Eier- landsche Huis, die duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Het jubileumwerk, samengesteld door Jan Heemskerk en met vele foto's van René Pop, kost €29,50 en is zaterdag 5 juni tussen 10.00 en 17.00 uur verkrijgbaar in het Eierlandsche Huis en vanaf een week na de presentatie bij De Con current in De Cocksdorp en de boekhandels in Den Burg. Stichting Mentorschap Noordwest- Holland is per 17 mei gewijzigd. De coördinatoren Ingeborg van der Cingel en Bernadette Comman deur zijn bereikbaar op het adres Nieuwe Steen 36, 1625 HV Hoorn, tel. 0229-789500. De mobiele num mers, de e-mailadressen en het Schoonzussen in contrast is de titel van de tentoonstelling van Ina Vader van 't Horntje en Anne ke Kieft uit Zwolle, die vrijdag in Tusse de Banke werd geopend. De titel is gekozen om zowel het contrast in het werk van Kieft als de contrasten met het werk van haar schoonzus te benadrukken. Kieft, die op latere leeftijd aan de kunstacademie studeerde en sinds drie jaar fulltime kunstenaar is, maakt grote en zeer opvallende doeken, waarop ze niet zelden een gedetailleerd uitgewerkte schilde ring in zwart-wit afgezet tegen een felle, effen achtergrond. 'Het leven bestaat uit contrasten. Vanochtend was ik nog bij een begrafenis, van middag heb ik de feestelijke ope- De compositie van kleuren speelt een belangrijke rol bij de exposi tie Zout Schuim van Door Dog ger die sinds zondag in Galerie Melk in Den Hoorn is te bezichti gen. Dogger exposeert nieuw werk, waarmee ze laat zien welke nieuwe weg ze is ingeslagen. De werken bestaan onder meer uit doeken waar de felle kleuren vanaf spat ten, maar tegelijk met elkaar in balans zijn. 'Kleur wordt steeds belangrijker in mijn werk', vertelt Dogger. 'De werken worden meer en meer objecten op zichzelf.' Er hangen in Melk ook nieuwe etsen en één schilderij van een koe dat ze in 2004 maakte. 'Dat is als herinnering', zegt Dogger lachend, 'al schilder ik in opdracht nog steeds koeien.' De etsen zijn inge togener van aard en bevatten afbeeldingen van kokkels, achter kanten van koeien en koppen van adres van de website (www.stich- tingmentorschap.nl) zijn niet gewij zigd. ning van deze tentoonstelling. Die contrasten wil ik benadrukken in mijn werk', zegt ze er zelf over. Kieft, eerder werkzaam in de gezondheidszorg, laat zich graag inspireren door röntgenfoto's én de natuur. Dat is goed te zien aan een schilderij waarop de structuur van het blad van een plant herkenbaar is. Enigszins Texels doet de schil dering aan van een bos vlakbij zee, maar werk het is gemaakt na een bezoek aan een kustgebied in het noorden van Spanje. Kieft werk is abstract, maar steeds goed her kenbaar. Heel anders is dat van haar Texelse schoonzus Ina Vader, die naast enkele houten beelden vooral emailles exposeert, gesmolten glas koeien tegen elkaar. Bezoekers treffen, verspreid door de galerie, eveneens een stel nieuwe Som- meltjes aan die Dogger maakte naar aanleiding van een recente vernieuwing van het Sommeltjes- pad in de Dennen. Met het ontsteken van een vuur in de Maartenskerk in Oosterend heeft wethouder Frans Visman woensdag het evenement Heilig Vuur geopend. Heilig Vuur is een expositie van 32 kunstenaars en één kunstenaars groep in acht Texelse kerken, geor ganiseerd door de Texelse Raad van Kerken. De eerste dagen zijn goed bevallen. De kerken telden per dag soms tot honderden bezoekers en de reacties waren lovend. Met name op Hemelvaartdag was het druk. Er kan kunst worden bekeken in de rooms-katholieke kerk in De Cocks dorp, de protestantse kerk in De Koog, het kerkje van De Waal, het Om aandacht te vragen voor de ruim driehonderd aanrijdingen die jaarlijks in Noord-Holland plaats vinden als gevolg van alcoholge bruik, komt RTV Noord-Holland met het programma Cruise Con trol. In de uitzending van 20 mei wordt aandacht besteed aan het ongeluk op de Krimweg, waarbij Afira Hof om het leven kwam. op koper. Een moeilijke en door professionele kunstenaars nog maar weinig beoefende techniek, waarbij gebruik wordt gemaakt van een oven en waarbij veel kan mis gaan. 'Gaat het te hard, dan ver brandt je werk. Gaat het te zacht, dan krijg je er gaten in.' Terwijl amateurs vooral 'plaatjes' maken, heeft de in 1982 aan de kunstaca demie afgestudeerde Vader een voorliefde voor abstracte vormen. 'Ik heb veel geëxposeerd, ook in het buitenland, en geen werk dat ik daar heb gezien was zo abstract als het mijne.' De tentoonstelling in Tusse de Banke is nog tot en met dinsdag 25 mei dagelijks tussen 11.00 en 17.00 uur geopend. De expositie, die werd geopend door Henk Noorlander, duurt tot en met zondag 27 juni. Melk, geves tigd aan de Herenstraat, is weke lijks geopend van donderdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur of op afspraak. kerkje van Den Hoorn, de Maartens kerk in Oosterend en het Zeemans kerkje in Oudeschild. In Den Burg wordt geëxposeerd in hervormde kerk De Burght en de doopsgezinde Vermaning aan het Vermaningsglop achter Kogerstraat 20. Heilig Vuur is tijdens de Pinksterda gen wederom te bezoeken. De ker ken zijn van zaterdag 22 mei tot en met maandag 24 mei elke dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. De kerken zijn via een fietsroute met elkaar verbonden. De officiële ope ning in de Maartenskerk ging gepaard met een klein concert van Hans van Hinsbergh, Gerard Smeenk en Stefan Düring op zelfgemaakte instrumenten. De man die in 2008 dit ongeluk ver oorzaakte, had teveel alcohol gedronken en verloor in een bocht in de Krimweg de macht over het stuur. Daarbij raakte hij het meisje dat op het naast de weg gelegen fietspad reed. Zij werd het weiland in geslin gerd en overleed ter plekke. Landelijk overlijden jaarlijks 150 mensen als gevolg van ongelukken ontstaan door alcoholgebruik. Cruise Control wordt gemaakt in opdracht en met medewerking van de vijf Noordhollandse politiekorp sen. In twaalf afleveringen wordt (het werken aan) de verkeersveiligheid in de provincie belicht. Onderwerpen zijn onder andere onveilige verkeers situaties, remweg en de nasleep van alcoholgebruik in het verkeer. Dit laatste onderwerp komt wekelijks terug. Het programma beoogt de wegge bruikers meer kennis en inzicht te geven en wil de veiligheid op de Noordhollandse wegen bevorderen. Cruise Control wordt elke donder dag vanaf 17.30 uur uitgezonden op RTV NH en daarna elk uur herhaald. Gemiste uitzendingen zijn terug te zien via www.cruisecontrol-tv.nl We kunnen geen krant meer opslaan of we lezen wel iets over energie. Getijdenenergie, wel of geen windmolens, biovergisting, zonnepanelen, Sumwings en Jackwings en van alles wat er toe leidt dat wij met minder energie toch kunnen doorgaan met ons goede leven. TexelEnergie rent zich het vuur uit de sloffen en 2020 is nog maar tien jaren van ons verwijderd. Haast is geboden als wij dan helemaal zelfvoorzie nend moeten zijn. Ik weet niet hoe het moet, maar ben gaarne bereid me in deze te laten voor lichten. Lees van links en van rechts de commentaren en hoop dat de beste wint. Bij de ingezon den brieven van tegenstanders van windenergie kom ik steeds weer het blijkbaar sterke argu ment tegen dat DE toeristen ons de rug zullen toekeren wanneer hier een paar molens komen te staan. Best mogelijk, maar is hier gedegen onderzoek naar gedaan? Het zijn maar aannames die steeds weer nagepraat worden. Voor hetzelfde geld komen er juist toeristen die blij zijn met zoveel schoons, letterlijk en figuurlijk. Wenkende witte wieken als meeu wen langs de kust. Wie heeft gelijk, wie heeft er het meeste verstand van? En wat hebben we er voor over? Sommige mensen gaan heel ver of was het woens dag een schrijffout van de krant? Op pagina vijf las ik tot mijn stomme verbazing: Slager ver wekt Texels geitenvlees. Nu weet ik wel dat geiten en de consump tie daarvan door de Q-koorts en het stagnerende inentingsbeleid een flinke hobbel hebben te nemen, maar om dan maar zelf geitenvlees te verwekken leek mij toch een brug te ver. Verdere lezing van het artikel stelde me echter weer gerust. We blijven normaal. Toch heb ik nog ver schillende keren moeten lachen om deze kop. En dat was gratis energie. Pien Verberg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2