Professoren promoten Body Brein Festival mn\ 'O M ii I «gi f r Amazone Esmee Zoer domineert L-klasse r Sport TEXELSE 7 COURANT Zaalvoetballers ZDH kampioen j! W 1 Familie Boogaard ongenaakbaar mm mk Gyvo vergadert Programma zaalvoetbal Voetbaluitslagen Randstad Eilandcompetitie Keepers naar Heerhugowaard c-i Tweespan Veeger wint in Ugchelen fSMÊÊ I -7' DINSDAG 18 MEI 2010 Neuropsycholoog professor Margriet Sitskoorn hield de zaal aan haar lippen gekluisterd. (Foto Joop Rommets) Twee professoren waren don derdagavond in theater De Kie kendief present om het Body Brein Festival te promoten. Het waren sterrenkundige en Texels ereburger Kees de Jager en neu ropsycholoog Margriet Sits koorn, die elk op hun eigen manier de onlosmakelijke band tussen lichaam en geest bena drukten. Het door Menno Sie- binga georganiseerde evene ment wordt van 6 tot en met 8 augustus gehouden op De Krim en bij paal 17. Siebinga had een hoop werk gemaakt van de aankondiging van zijn festival, waarop wederom uit eenlopende activiteiten als vecht- trainingen, dans- en muziekwork shops en lezingen van sporters en wetenschappers worden gecombi neerd. Wethouder Eric Hercules was verhinderd, maar liet in een door de organisator voorgelezen bericht weten het Body Brein Festival zeer te waarderen en te zien als een stimulans voor het toerisme. Een andere gast was Marcel Vergeer van de Hersen- stichting, die uitlegde waarom zijn werkgever ervoor had gekozen 'partner' van het festival te worden. Hij benadrukte daarbij het belang van zowel intellectuele arbeid als van lichamelijke oefening voor gezonde hersenen en zei het festi val als een uitstekende manier te beschouwen om dat bij een groter publiek bekend te maken. Professor Margriet Sitskoorn van de Universiteit van Tilburg is werk zaam in een tak van de weten schap waarvan leken maar heel weinig begrijpen. Ze slaagde er in haar zeer onderhoudende lezing echter knap in een tipje van de sluier van de betekenis van de neurochirurgie op te lichten. Ze vertelde het verhaal van een jonge tje op het platteland van Indonesië dat na de dood van zijn vader en moeder op anderhalfjarige leeftijd door zijn kennelijk ook niet beter wetende grootvader in het kippen hok werd gestopt en daar tot zijn zevende jaar tussen de kippen leefde. Ook zijn 'bevrijders' wisten daarna geen raad met hem, zodat hij nog 23 jaar in een totale afzon dering in een donkere kamer en vastgelegd aan een ketting werd opgesloten. Hoewel hij op zijn der tigste at als een kip, zijn poep en plas liet lopen en volledig contact gestoord was, slaagden weten schappers er dankzij een intensie ve begeleiding in hem in de jaren erop toch nog opvallend goed aan de samenleving te laten meedoen. Leren spreken lijkt niet meer moge lijk, maar de man is zindelijk, kan op een stoel zitten, eten met mes en vork en zelfs voetballen en trampoline springen. Sitskoorn vertelde haar verhaal om aan te tonen dat hersenen over een bij zondere elasticiteit beschikken en zich aan de informatie uit hun omgeving kunnen aanpassen. Van groot belang voor gezonde herse nen zijn verder beweging, ontspan ning, slaap, intellectuele uitdagin gen en het vermijden van langdurige stress. Sterrenkundige én marathonloper Kees de Jager vertelde op amu sante wijze over het probleem hoe zijn drukke werkzaamheden te combineren met hardlopen. Een terugkerend probleem, waarmee hij zijn hele, inmiddels 89 jaar durende, leven heeft geworsteld. 'Als ik aan het werk was, wilde ik graag lopen. Maar als ik liep, voel de ik me schuldig, omdat ik niet aan het werk was.' Dat hij deson danks tijd vrij maakte om te lopen, had er vooral mee te maken dat hij het lopen ook zijn werk ten goede kwam. 'Als je problemen op je werk hebt, is de remedie te gaan lopen. Door te lopen wordt het probleem vanzelf kleiner', betoog de De Jager. Dat inzichten in de loop der jaren kunnen veranderen, ondervond De Jager aan den lijve. Na de oorlog hing hij zijn spikes aan de wilgen. Noodgedwongen. 'Eenmaal 24, 25 jaar, was je te oud om te sporten. Dat was toen de teneur.' In de jaren zestig maakte het trimmen een grote opgang en besloot De Jager samen met andere prominenten mee te doen aan een promotie loop, georganiseerd door Dick van Rijn van de AVRO. De Jager was met zijn 45 jaar de oudste deelne mer. 'Hé opa, moet je ook mee doen', riepen toeschouwers naar hem. Een paar jaar later liep hij zijn eerste marathon. Zijn laatste, de marathon van New York, voltooide hij op 75-jarige leeftijd. Meer informatie over het festival is te vinden op www.bodyenbrein- Tijdens de gecombineerde spring- en dressuurwedstrijd van Waddenruiters en Klepper- tjes werd zondag wisselend gepresteerd. Waar de pony's in de klasse L bij het springen alle maal prima resultaten neerzet ten, kon de jury bij de klasse Z dressuur paarden maar één winstpunt kwijt. De dag begon met het springen van de paarden. Er waren maar weinig deelnemers en de eerste prijs ging zowel in de klasse BB als in de klasse B naar Jorieke Meijer ging, die beide rondes foutloos wist af te leggen. Zij verdiende met haar B-parcours ook de hoogste stijlpunten van de dag, 52. De klasse L was een prooi voor Dennis Kuiper met Lars, in het tweede parcours BB was de eerste prijs voor Shirin Schahidi met Morena. Bij het springen van de pony's deden Manon List met Puck en Melissa van der Slikke met Shakira goede zaken. In de klasse BB ble ven beide amazones foutloos en verdienden een eerste prijs. In de klasse B was de eerste prijs voor Bo Krause, die niet helemaal fout loos bleef. Haar tweede parcours ging beter. Bij de L-pony's domi neerde Esmee Zoer, al werd ook door de overige deelnemers goed gesprongen. Zoer bleef met haar pony Ster beide parcoursen fout loos en was ook de snelste. Door het behalen vier winstpunten mag zij nu starten in de klasse M. Ook Laura Westerlaken bleef twee keer foutloos. Kim van der Werve en Mirjam Hin gingen gelijk op, met één foutloos parcours en vier straf- punten in het andere. In de klasse BB behaalde Melissa van de Slikke de eerste prijs en moest Manon List met vier strafpunten de eer laten aan Felien de Ridder, die foutloos bleef. De middag werd gebruikt om in drie rijbanen 85 dressuurproeven te verrijden in de klassen B tot en met Z. Het viertal van de Klepper- tjes, Laura Westerlaken, Bo Krau se, Lianne Wetenkamp, Esmee Zoer en Kim van der Werve zette onder leiding van instructeur Maartje Jongejan-Meijer, het beste beentje voor in de afdelingsdres- suur. Zonder tegenstanders was de eerste prijs een makkelijke prooi, maar de gereden proef werd beoordeeld met 157 punten, goed voor een winstpunt. Voor de paar den in de klasse Z1 en Z2 vielen er weinig winstpunten te verdelen. Priscilla Noorlander presteerde met Wiaronette zo fenomenaal in de klasse B-paarden (207 en 216) dat zij in twee proeven vijf winstpunten mag bijschrijven. In de klasse B- pony's behaalde zowel Marloes Veen als Milou Kooiman een eerste en een tweede prijs. Beiden ver dienden bovendien drie winstpun ten. Daarmee mag Veen promove ren naar de L1. Ook voor Bo Krause waren er in deze klasse twee winstpunten en ook zij mag promoveren. Deelnemers die buiten de prijzen ZDH D2 is door een ruime zege (5- 1) op concurrent Casino/Sportshop D2 kampioen geworden in de D/E- poule van de Texelse zaalvoetbal competitie. De jeugdige Zwaluwen hadden het voor de jaarwisseling erg zwaar in de D-poule, waarin ze op de voorlaatste plaats eindigden, maar waren na degradatie in de lichtere D/E-poule beter op hun plaats. Ze vochten daarin een zwa- re strijd uit met RAB D1 en Casino/ Sportshop D2, die ze ten slotte winnend afsloten. Op de foto, achterste rij (vlnr): coach Simon Lap, Willem Rom mets, Lucas Ipenburg, Kris ter Steege, Jurn Goënga, Jesper van Leeuwen, Mattijs Lap, coach Joop Rommets en Gijs Boon. Voorste rij: Teus Bakker en Adriaan Lap. (Foto Bernard Ipenburg) S 4 raMiLT I Door alle wedstrijden te winnen, heeft het voetbalteam van de fami lie Boogaard op Hemelvaartdag het Familietoernooi gewonnen. De Boogaards waren ongenaakbaar en wonnen de openingswedstrijd met 3-0 van de familie Van Heer waarden en vervolgens drie keer met 2-0 van Terpstra, Witte en Maas. Alleen de familie Maas kon enigszins mee in dit geweld en legde met drie overwinningen beslag op de tweede plaats. De Van Heerwaardens, die vorig jaar nog wonnen, moesten na een nederlaag in de slotwedstrijd tegen de Wittes nu genoegen nemen met Gymvereniging Gyvo uit De Koog houdt woensdag 26 mei een leden vergadering in dorpshuis De Hof. Deze begint om 20.00 uur. Belang rijkste agendapunt is het formeren van een bestuur. Woensdag 19 mei 17.00-18.45 Toernooi D/E-jeugd (Mantje D2, RAB D1, Klif/Steen E1, Klif/Steen E2, C/Sportshop E1) (Jongedijk, Hoogendijk) Donderdag 20 mei 18.15-19.45 Toernooi D-jeugd (Mantje D1, C/Sportshop D1, ZDH D1ZDH D2) (Jongedijk, Hoogendijk) Vrijdag 21 mei 1700-19.40 Toernooi C-jeugd (Mantje C1, C/Sportshop C1, Oos terend C1, Oosterend C2, RAB C1, RAB C2) (Douma, Hoogendijk) Donderdag 13 mei: Texei'94-DTS Zaterdag 15 mei: Flamingo's-Oosterend Texel'94 CTKoedijk C3 De Koog DTGeel Zwart'30 D1 Texel'94 D2-ZDH D1 Zondag 16 mei: Con Zelo-Texel'94 KSV 2-Texel'94 2 1-0 Programma dinsdag 18 mei Veld A 19.45 CVI-Autocentrale Super 20.30 De Boer-Kobeko Vlinderw 21.15 Randstad-Vlinderw Cooky's 22.00 Cocky's-NIOZ 1 Randstad Veld B 19.00 RAB-PFB Rabobank 19.45 Rabo-NIOZ 2 Rab 20.30 AH-Ecotiem NIOZ 2 21.15 Wessels-Gea's AH 22.00 Slik's-Mantje Gea's Veld C 19.45 Klif 23-Timmer's Jozefsch 20.30 Rog-Jozefschool Timmer's 21.15 SVC-Kooger De Rog 22.00 Kapper-Salique Kooger Wedstrijdleiding Albert Heijn en Gertha (tel. 322434) Uitslagen: Texelse Autocentrale-Kobeko 3-0; De Prinsen van Texel-CVI 2 -1Vlinderwinkel- NIOZ 1 3-0; Paal 28 de Krim-Randstad 2-1; PFB-Ecotiem 2-1; Falcon-Bouwcen- ter RAB 3-0; NIOZ 2-Tevoko Jeugd 1-2; NIOZ 2-Wessels Ontwerpt! 0-3; Rabo- bank-Slik's werk ijzersterk 1 -2; De Kapper- SVC 2-1; Piet Kooger-Kapsalon Salique 3-0; Texelcampings-Foto de Waal 1-2; De Krim-NBC Eelman Partners 2-1Gea's viswijven-Albert Heijn 0-3. stichting ROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com en de winstpunten vielen, kunnen zich herkansen op 11 juni in een avonddressuurwedstrijd en op 20 juni in een springwedstrijd. Uitslagen: Z1/Z2, eerste proef: 1.Priscilla Noorlander met Unique (207 punten); 2.Eva van der Linde (200); 3.Tessa van Daalen (197). tweede proef: LRianne Broekman met Mc Cloud (197); 2.Eva van der Linde (197); 3.Tessa van Daalen (196). M1: LHenriëtte Post met Wondergirl (194 en 195, 3 winst punten); 2.Evalien Weterings (183, wp). L1/L2: 1.Priscilla Noorlander met Wiaro nette (207 en 216, 5 winstpunten); 2.Sacha Drijver met Tolinde (172 en 184). B-paar- den: LCéline Uriot (186 en 183); 2.Jorieke Meijer en Carla van der Linde (181). L1/L2- pony's: 1. Esmee Zoer met Ster (188 en 183); 2Mirjam Hin met Danger Boy (178 en 182). Winstpunt voor Kim van der Werve. L1-pony's: 1. Maxime van der Linde. Niet-federatie: L1-paarden: Bea Dekker met Bodrie (177 en 186); (B-paarden): Shirin Schahidi met Morena (172 en 170); L1-pony's: Sterre Veltkamp met Elmo (186 en 188); kleine pony's: Anouk Zegers met Noortje (171 en 184); grote pony's: Mirjam Hin met Simply the Best (171 en 174). i ASft De Texelse keepers Jordy Westerlaken, Tom Reijnders, Ids Zegel, Berry Amsing, Arco Uitgeest, Bob Zegel en Mischa Hoogerheide ontmoetten woensdag in Heerhugowaard Rob van Dijk, keeper bij Feyenoord. Texelse keepers van 7 tot en met 10 jaar hebben woensdag in Heerhugowaard uitstekende prestaties geleverd in de Uhl- sport-challenge 2010. De groep, bestaande uit Tom Reijn ders, Jordy Westerlaken, Micha Hoogerheide, Bob Zegel, Ids Zegel, Arco Uitgeest en Berry Amsing, begon de dag met een uitgebreid trainingsprogramma onder leiding van Maarten Arts en Sierd van der Berg. Arts was jarenlang keepers trainer van Jong Oranje en FC Utrecht. Van der Berg is hoofd trai ningsopleidingen van FC Zwolle. Na de intensieve training volgde een demonstratie van Rob van Dijk, prof keeper bij Feyenoord. Tijdens de wedstrijden werden onder meer het balgevoel, het schotvermogen en natuurlijk de duikkwaliteiten van de keepertjes getest. De Texelse keepers konden prima meekomen met de landelijke talenten, waardoor het een span nende strijd werd. De familie Boogaard won het familietoernooi. Op de achterste rij (vlnr): Ron Boogaard, Ruben Boogaard, Gerard Boogaard, Mitchell Bay (zoon Ria Boogaard), Niek Hooijberg (zoon van Margriet Boogaard), Andre Boogaard en Stephan Boogaard. Voorste rij: Ryan Bay (zoon van Ria Boogaard), John Boogaard, Guido Boogaard, Gideon Boogaard, Remco Boogaard, Hidde Struick (vriend van Manon Boogaard) en Robin Boogaard. (Foto Margriet Boogaard). de vierde plaats. De Wittes werden derde, de Terpstra's vijfde. Bij de prijsuitreiking mocht aanvoerder Ruben Boogaard namens zijn fami lie de grootste beker in ontvangst nemen uit handen van organisator Gerard Veeger. Dat was een herha ling van twintig jaar geleden, toen Boogaard nog de benjamin van het team was. Het was de achttiende keer dat het evenement werd gehouden. Een vroege voorloper in 1946 vormde de inspiratiebron voor Veeger, die in 1990 een voet balmiddag organiseerde met de Boogaards, de Wittes en zijn eigen familie. Lex Veeger heeft afgelopen week end in Ugchelen beslag gelegd op de eerste plaats in de door men- verening de Kromme Zweppe georganiseerde nationale menwed strijd. Zaterdag al wist hij zowel bij de dressuur- als de vaardigheids- proef de beste prestatie van zijn klasse (tweespan pony's) neer te zetten. Bij de zondag verreden marathon wist hij zijn eerste plaats ruimschoots te behouden. De marathon voerde over een zestien kilometer lang wegparcours door een bosrijke omgeving, waarbij zes hindernissen moesten worden genomen. (Foto Heidi Veenbaas)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7