Visrokerij, gemeente en Maritiem praten weer Rechter stuurt partijen naar de gang Tijdelijk bemaling voor Everstekoog Roeper krijgt rijplaten en bedrijfswagen terug i Nieuw raam voor kerk TEXELSE 12 COURANT Nieuw licht op smelten ijskap Micro-organismen ontdekt in diepzee Spandoeken Toekomst Slagerij verkoopt exclusieve Wagyu Texel krijgt vijf blauwe vlaggen Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou VRIJDAG 21 MEI 2010 Een interventie van bestuurs rechter M. Berkers heeft er don derdag toe geleid dat Vispaleis en Rokerij Van der Star B.V, de directie van het toekomstige Maritiem en Juttersmuseum en de gemeente Texel opnieuw gaan praten over technische maatregelen die de rokerij moet treffen als de nieuwe publieks trekker in Oudeschild een feit is. Met frisse tegenzin zaten de drie partijen donderdag naast elkaar in de rechtszaal. Gaandeweg de zaak bleek steeds nadrukkelijker dat het liefste niemand de gang naar de rechter had gemaakt. Maar een samenspel van moeizame commu nicatie, gemeentelijke besluitvor ming en een bouwproces dat inmiddels is gestart, bracht de par tijen toch samen in het gerechtsge bouw in Alkmaar. 'Mijn cliënt moest wel', stelde advocaat Xandra Wentink namens de visrokerij. 'Hij is helemaal niet tegen de komst van het museum. Integendeel: door het museum ver wacht hij straks extra aanloop. Maar hij wil een oplossing voor het probleem rond de afvoerpijpen op zijn dak dat straks ontstaat door de bouwhoogte van het nieuwe muse um. En de gemeente geeft op geen enkele manier thuis.' Wat bij het bedrijf knelt, is de bepa ling in de milieuvergunning dat de uitmonding van de afvoerpijpen op het dak van het bedrijf tenminste twee meter boven de daklijn moet uitsteken van binnen een straal van 25 meter gelegen gebouwen. Momenteel reiken de pijpen tot 8,5 meter boven de grond. Maar als het nieuwe museum straks klaar is, dan wordt dit bijna vijftien meter. Dat is onhaalbaar en onrealistisch, zo betoogde Wentink donderdag voor de rechter. Zij vertelde hoe haar cliënt het afgelopen jaar er bij zowel de gemeente als het nieuwe museum op heeft aangedrongen vóór de bouw van start ging een oplossing te verzinnen. Maar over al kreeg hij nul op het rekest. Uit- ondernemer in deze situatie reali teitsbesef zou tonen. Maar van dat alles hebben we niets gezien.' Wentink zei 'een beetje flauw' te worden van de toon van Witte. Let terlijk tussen de partijen in zat de directie van het Maritiem en Jut tersmuseum. Advocaat Maartje van den Berg betoogde bij voort during dat haar cliënt zich meer dere malen bereid heeft verklaard de kosten te betalen voor maatre gelen die het nabij gelegen bedrijf moet treffen. Maar ze moest toege ven dat dit tot dusverre niet tot een eindelijk, aldus Wentink, restte hem niets anders dan de gang naar de rechter om schorsing van de ver leende bouwvergunning te vorde ren. In de rechtszaal wisselden het bedrijf en de gemeente onderling het meeste gif uit. Jurist Cees Witte van de gemeente Texel stel de dat een bedrijf als Van der Star feitelijk niet thuishoort in een dorps kom en dat de was buiten hangen of buiten recreëren in de omgeving van het bedrijf onmogelijk is tijdens de periodes dat er vis wordt gerookt. 'Je zou verwachten dat de rokerij deze gelegenheid zou aan grijpen tot verplaatsing en dat een oplossing heeft geleid. Zo wees de gemeente de mogelijkheid af de afvoerpijpen te vervangen door moderne UV-filters, omdat nog geen sprake is van bewezen tech nologie. De financiën zijn geen obstakel, benadrukte zij. De totale bouwsom voor het nieuwe muse um bedraagt 6,4 miljoen euro. Daarbij vallen de kosten voor een nieuwe afvoervoorziening in het niet. Volgens Wentink kleeft er echter niet alleen een technisch probleem, maar ook een welstandsprobleem aan afvoerpijpen van vijftien meter hoog. Zij noemde het plaatsen van zulke hoge pijpen tegen de regels. Maar volgens Witte is daarvan geen sprake. Weliswaar gelden aan de Heemskerckstraat in Oude schild specifieke criteria, de wel- standslijn loopt exact over het pand van de visrokerij. 'En het gedeelte van de rokerij zelf zit pre cies in de welstandsvrije zone. De hoogte van de pijpen is in dat opzicht dus geen bezwaar.' Voorzieningenrechter Berkers hoorde de partijen geduldig aan, maar concludeerde uiteindelijk dat het 'jammer en eigenlijk onnodig' was dat de kwestie was uitge groeid tot een rechtszaak. 'Eigen lijk wil ik dat u samen een oplos sing zoekt. Een uitspraak van mij dient deze zaak niet. Het verzwakt de onderhandelingspositie van een van u en doet de onderlinge ver houdingen geen goed.' Haar voorstel om een schorsing van tien minuten in te gelasten waarin de partijen elkaar konden proberen te vinden - eventueel door te beslissen mediation te starten - viel in goede aarde. Het uiteindelijke overleg duurde wat langer dan de geplande tien minu ten, maar leidde er wel toe dat partijen elkaar vonden. De komen de zes weken gaan ze met elkaar in gesprek over een goede en aan vaardbare technische oplossing voor de afvoer van de rokerij. Ze hebben daarvoor de tijd tot 29 juni. Zijn ze er dan nog niet uit, dan volgt die dag een nieuwe zitting en spreekt de rechter daarna haar oordeel uit over de noodzaak de bouwvergunning te schorsen. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier gaat voor de bouw van nieuwe bezinkbassins bij de nieuwe rioolwaterzuivering Everstekoog aan de Pontweg tij delijk grondwater aan de bodem onttrekken. Het grondwater, dat bij Everstek oog een gemiddelde diepte van 50 centimeter onder NAP heeft, wordt tot een paar meter diep onttrok ken. Dat is nodig om de bassins (met een oppervlakte van 1800 en 2100 vierkante meter) in droge grond te kunnen bouwen. Het diepst wordt een nabezinktank met een kegel van 5,5 meter diep. Bedoeling is dat de bemaling in het najaar start. Onttrekken van grond water is op Texel in de landbouw verboden, maar bij bouwwerk zaamheden wordt het wel toege staan. Naar verwachting duurt het een jaar. Hollands Noorderkwartier belegde vorige week een bijeen komst om grondeigenaren in de directe omgeving te informeren. Van de twintig genodigden kwa men er drie opdagen. Volgens een bemalingsrapport van het hoogheemraadschap kan de directe omgeving gevolgen van de bemaling ondervinden. Volgens berekeningen daalt (in de directe nabijheid) in een gebied van 1,1 hectare het grondwaterpeil met 1 tot 2 meter. In een omliggend gebied van 4,7 hectare gaat het peil 0,5 tot 1 meter omlaag en in een gebied van 17,8 hectare daalt het met 0,25 tot 0,5 meter. Hol lands Noorderkwartier verwacht in totaal circa 240.000 kuub water te bemalen. Het water wordt daarna grotendeels naar het eigen helofy- tenfilter geleid en op het opper vlaktewater geloosd. Een klein deel gaat via de zuivering. Er worden peilbuizen in het land geplaatst om de te verwachten grondwaterstanddalingen te vol gen. De boeren kregen het advies in de gaten te houden of 'het gras bij de buren groener wordt'. Boe ren die schade van de bemaling ondervinden, kunnen een beroep doen op de zogeheten nadeelcom pensatieregeling. Hollands Noor derkwartier hanteert voor de taxa tie van de schade landelijke tarieven van de LTO. Dat leidde tot bezwaren van buur man en veehouder Erik Bakker. Volgens hem komen die niet over een met de uitzonderingspositie van Texel. Een woordvoerder van Hollands Noorderkwartier zei dat het hoogheemraadschap LTO zou raadplegen over eventuele uitzon deringstarieven die voor Texel kun nen gelden. Bakker verzocht bij de werkzaamheden, waarvoor geheid moet worden, rekening te houden met het seizoen in verband met de gasten op zijn camping De grond wateronttrekking leidde verder tot weinig opmerkingen. Dirk Roeper moet binnen veer tien dagen zijn Toyota-bedrijfs- wagen en 216 rijplaten terugkrij gen. Dit besloot de rechtbank in Alkmaar donderdag in het kort geding dat Roeper had aange spannen tegen Willem Bakker en zijn medestanders. Als Bakker de platen en de auto niet op tijd aflevert, moet hij 500 euro beta len voor elke dag dat hij te laat is. Dit bedrag kan oplopen tot maximaal 15.000 euro. De voorzieningenrechter meende dat Bakker de rijplaten en bedrijfs wagen in oktober 2009 zonder toe stemming heeft weggehaald bij Handelsonderneming Roeper in Den Hoorn. Dirk Roeper is hiervan de eigenaar en had de platen naar eigen zeggen meerdere malen teruggevraagd, maar hieraan werd geen gehoor gegeven. Daarop stapte Roeper naar de rechter. Handelsonderneming Roeper houdt zich bezig met het verhuren van stalen rijplaten. Bakker was in het verleden bevriend met Roeper en samen hadden zij jaren geleden een bedrijf opgezet. Bakker had hiervoor geld overgemaakt naar Roeper. Het bedrijf van Bakker en Roeper, ABR Texel BV, bestaat al sinds 2005 niet meer, maar de eindafrekening moet nog altijd plaatsvinden. Bakker meent dat Roeper de na 2005 gekochte sta- De diepzee is vooral bekend als een gebied waar veel spectacu lair gevormde dieren huizen. Behalve deze bijzondere orga nismen zijn er echter ook talloze typen van micro-organismen, die uiteindelijk vele malen meer biomassa vertegenwoordigen dan de hogere dieren. Onderzoekers van de Old Domi nion University in Virginia (VS), het NIOZ en de Universiteit Wenen vonden tijdens een vaartocht met onderzoekschip Pelagia in de tro pische gordel van de Noord-Atlan tische Oceaan een hoge correlatie tussen de concentraties van rela tief grote, met een videocamera zichtbare deeltjes en de zuurstof opname in de diepzee tussen twee kilometer diepte en de oceaanbo dem. Deze 'biologisch actieve zwevende deeltjes' zijn tot nu toe aan de aandacht van oceanogra fen ontsnapt omdat ze nauwelijks gevangen worden, waarschijnlijk omdat ze niet zinken. De micro-organismen in de koude en donkere diepzee zijn voor hun voedsel deels afhankelijk van de 150 meter dunne bovenlaag van de oceaan, waarin algen met behulp van zonlicht kunnen groei en en weer doodgaan. Na hun dood regenen de resten van deze algen naar beneden, maar een groot deel ervan wordt door micro organismen afgebroken en bereikt dus de veel dikkere donkere laag daaronder niet. De vraag is nu waaraan de nieuw ontdekte deel tjes hun bestaan danken. Komen ze uit de diepzee zelf of van het plantaardige plankton boven? Daaraan werken de onderzoekers verder in Wenen, waar professor Gerhard Herndl net een nieuw type massaspectrometer (NanoSIMS) in gebruik heeft genomen. De resul taten van het onderzoek tot dusver zijn gepubliceerd in het prestigieu ze wetenschappelijke tijdschrift Proceedings of the National Aca demy of Sciences (USA) (PNAS). Voor oktober staat een nieuwe vaartocht met de Pelagia gepland om de ontbrekende stukken van de koolstofpuzzel in de oceaan te vinden. Het opwarmen en afkoelen van oceaan en atmosfeer verliep in de laatste ijstijd niet netjes syn chroon. Dat toont Lukas Jonker van het NIOZ aan in zijn proef schrift, waarop hij deze week promoveerde aan de VU in Amsterdam. De grote zeestromingen in de Noord-Atlantische Oceaan spelen een belangrijke rol in de ontwikke ling van het klimaat, doordat in de poolstreek koud en zout water vanaf het zeeoppervlak naar de diepzee stroomt. Vertraging in de vorming van dit Noord-Atlantisch Diep Water leidt tot afkoeling in Noordwest Europa. Tijdens de laatste ijstijd braken enorme ijsber gen van de continentale ijskappen af, die vervolgens al smeltend met de zeestroom meedreven. Hier door werd het zeeoppervlak kou der maar ook zoeter, waardoor het water veel minder snel naar de zeebodem zonk. Het promotieon derzoek dat Jonkers verrichtte, toont aan dat vlak onder deze zoete en koude 'deksel' op de oce aan de watertemperatuur al veel eerder steeg. Na het smelten van Bij de Waddenkerk in De Cocks- dorp is gisteren ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de polder Eierland een nieuw glas-in- loodraam onthuld. Het raam bevat een afbeelding van een duif en is ontworpen door Ans Steenvoorden die tegenover de kerk woont. Het raam, niet echt glas-in-lood, maar glasverf op raamfolie, werd onthuld door Erwin van der Linde en Arnold Langeveld. Sinds oktober zijn Ans Steenvoorden, Joke Molenaar, Anja Jutte, Nel Vermeulen, Jantine Brouwer en dominee Fred van Hel den bezig geweest het te maken. (Foto Henk Leyen) len rijplaten van hun gezamenlijke geld heeft bekostigd en claimt daarom mede-eigenaar van de rij platen te zijn. Doordat Bakker in financiële problemen raakte, besloot hij de rijplaten en bedrijfs wagen op te halen als onderpand. De voorzieningenrechter noemde het echter niet aannemelijk dat Bakker deels eigenaar is van de rijplaten en de bedrijfswagen. Omdat beide op naam van Roeper staan en omdat Roeper ze destijds heeft betaald, ziet de rechter hem ook als eigenaar. Bovendien had Bakker van de rechter nooit het recht in eigen hand mogen nemen door de rijplaten, die Roeper op dat moment al vier jaar in gebruik had, en de auto mee te nemen. Hij had beter een gerechtelijke proce dure kunnen starten om zijn gelijk te halen, aldus de rechter. Roeper eiste ook een voorschot van 10.000 euro voor de 100.000 euro schade die hij in zijn ogen heeft geleden sinds hij de rijplaten niet meer kan verhuren. De voor zieningenrechter achtte dit echter onvoldoende aannemelijk gemaakt en vond een schadevergoeding niet op zijn plaats. De rechter vond verder dat er te weinig bewijs was om de heren Slikker en Veeger en mevrouw Bakker te bestraffen. Zij zouden Willem Bakker hebben geholpen met het ophalen en opslaan van de rijplaten. Fosfaat is nadrukkelijk niet alleen de reden waarom er nu spandoeken hangen. Er wordt bijvoorbeeld dit weekend ook geprotesteerd/gede monstreerd in Zoutkamp (visserij-/ pinksterfeesten). Deze protesten zijn omdat LNV en de daarmee samen hangende ministeries onder druk van onder andere het NIOZ en Ima- res continu bezig zijn om ons Wad denvissers en kustvissers maar ook Noordzeevissers het leven dusdanig zuur te maken dat mensen zoals ondernemer Albert Blom, maar ook wij, het meer dan zat zijn. Allerlei regelgeving, gesloten gebieden, maar ook zoals nu actueel een inter netaansluiting aan boord voor een elektronisch logboek (€5300, - Natura 2000, MSC, werelderfgoed MZI's, het afsluiten van de voordelta, blackbox, het niet kunnen TAC-vis- sen, verplicht het jaar rond met de zeeflapvissen, Natuurbeschermings wet, het zonder reden intrekken van diverse vergunningen, enz. Let wel, ook wij als 'demonstratievissers' worden geconfronteerd met dit soort bedreigingen en verplichtingen. Waarom speciaal NIOZ en Imares? Juist omdat deze bezig zijn om van de hele Waddenzee een proeftuin te maken voor hun onderzoekers. Juist omdat deze de veroorzaker zijn van heel wat slapeloze nachten bij de vissers. En juist omdat zij een kelder vol rapporten hebben met positieve informatie die de visserij in een veel beter daglicht kunnen zetten, maar dit bewust onder de pet houden. Maar ook omdat veel 'onderzoekers' die werken bij die instellingen niet helemaal onafhankelijk tegenover de visserij staan. In mijn optiek hoort een onderzoeker die klaarblijkelijk een Salomonsoordeel velt over de inkomsten en toekomst van een Waddenvisser geen lid te zijn van een radicale club, zoals de Wilde kokkels (inmiddels stichting Wad). Hij hoort dit in het ieder geval niet uit te dragen als politieke en persoon lijke mening en niet mee te nemen in zijn onderzoeksuitkomsten. En zo kan ik nog wel even doorgaan. RF Boom, Oudeschild. Om in de toekomst leugenachtig heden, zoals nu weer rond wind molens, te voorkomen, zouden we onszelf eens de juiste vraag moe ten stellen. Wat willen we met Texel? Agro-industrieel of natuur- agrotoerisme? Die twee gaan dui delijk niet samen en een beslissing in het voordeel van de één is bijna automatisch in het nadeel van de ander. Ganzen bijvoorbeeld. Je creëert een vogelparadijs, maar ze mogen niet overal komen, niet alles eten en zeker niet teveel. Leg dat die ganzen maar eens uit. En als we dan kijken naar wat Texel de afgelopen jaren de meeste wel vaart heeft gebracht, is een beslis sing snel gemaakt. En vanaf die dag worden alle besluiten alleen nog in het voordeel van het geko zen belang genomen. Zo werkt heel de gemeenschap aan dezelfde doelstelling, waar door zeuren en dubbele agenda's bij voorbaat zinloos zijn en er een heleboel tijd en energie bespaard wordt op overbodige discussies. De wegens hun verkiezingspro gramma gekozen volksvertegen woordigers kunnen zich dan hele maal wijden aan het algemeen belang in plaats van aan het belang van enkelen. E. Muiholland, De Cocksdorp. de ijsbergen steeg de temperatuur aan het zeeoppervlak en de atmos feer daardoor ineens ongekend snel. Dat kleine afwijkingen in het systeem van temperatuur en stro mingen grote gevolgen kunnen hebben, was al bekend, maar een verrassende uitkomst van het onderzoek was dat de vertraging in de zeestroming tien tot honderd jaar achterliep bij het zoeter wor den van het zee-oppervlak. Dit vertragingsmechanisme kan rele vant zijn voor de respons van de oceaan op het afsmelten van de Groenlandse ijskap. Jonkers vergeleek voor zijn onder zoek gegevens uit sedimentkernen uit de Groenlandse ijskap met gegevens van in het water levende ééncellige schelpdiertjes waarvan de schelpjes lange tijd in de zeebo dem bewaard blijven Het onderzoek werd gefinancierd door de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) vanuit het Nederlands- Engels-Noorse project VAMOC. Bij slagerij Moorman en De Boer in De Koog is sinds deze week het zeer exclusieve Wagyuvlees te koop, afkomstig van op spe ciale boerderijen gefokte wagyurunderen. Wagyu, oorspronkelijk afkomstig uit Japan en naar de plaats van herkomst ook wel Kobe genoemd, staat bekend als het meest exclu sieve vlees ter wereld. Het is door aderd met enkelvoudig onverza digd vet dat smelt bij kamertemperatuur, waardoor het uiterst mals wordt. Het bijzondere vlees is niet goedkoop, de beste stukken kosten rond de €150,- per kilo. Moorman verwacht echter op Texel een markt te vinden. 'Het culinaire klimaat op Texel is de laatste jaren behoorlijk vooruit.' Daarnaast is de slager enkele maanden geleden een samenwer kingsverband aangegaan met Wer ner Dros, die vleesrunderen levert die het eiland niet zijn afgeweest, ook niet voor slacht en verwerking. Doordat de dieren geen grote afstanden hoeven af te leggen, treedt nagenoeg geen stress op, wat de smaak ten goede komt. Door het grazen op Texelse weilan den heeft het vlees daarnaast dezelfde zilte smaak die het lams vlees zo beroemd maakt. Paal 9, 17, 20 en 28 hebben gis teren opnieuw een blauwe vlag gekregen. Ook de Waddenhaven in Oudeschild kreeg de onder scheiding. De blauwe vlag geeft aan dat de stranden goede sanitaire voorzie ningen hebben, dat het zwemwater schoon is en dat er een hoge mate van veiligheid is. Voor de Wadden haven is het een teken dat de jachthaven schoon, veilig en duur zaam is. De vlaggen, die een jaar geldig zijn, werden in Maurik uitgereikt door Bernard Wientjes, voorzitter van werkgeversorganisatie VNO/NCW. In totaal kregen 47 stranden en 75 jachthavens de vlag. De Wadden eilanden kregen zeven vlaggen, andere drie gingen naar Ameland.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12