(jroen ^wartsj'exeh in het harL, iïï Buurt boos over opheffing inrijverbod Gasthuisstraat Kampeerboeren mogen ondanks kritiek uitbreiden Dalende vervoerscijfers door aanhoudende winter emasroenxte© X Garage Dros ^uuooriHuvs y Windenergie uit collegeprogramma Burgerinitiatief Zonne-Boiler Gekneusde enkel door aanrijding n M Wijziging nm huisvuilroutes 1 tel.319357 TEXELSE^COURANT Gecombineerde krant i.v.m. Pinksteren donderdag 27 mei Elektrische Vloerverwarming www.texelseautopagina.ri FIETS GESTOLEN? TEXELSE^COURANT De Koog/De Cockdorp OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12474 VRIJDAG 21 MEI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Het boerenerf: best in de verf; 10 schilderijen en een gedicht, heet een van daag geopende expositie. jHiyj De Texelse Wol Onderneming is overgenomen door buurman TexelWool, drie merken worden gemaakt op één locatie. De wereld is prima te ont dekken vanuit De Cocksdorp, concludeerde Jaap Boon al op jonge leef tijd. Cj'-h: Basisscholen Durperhonk uit de Cocksdorp en de Daalderschool uit Oosterend hadden deze week de St. Antoniusschool uit Eeklo- België drie dagen te gast. Het betrof de zevende uitwisseling, waarbij iedere keer een ander thema centraal werd gesteld. De Belgische kinderen werden met spandoeken en een lied ontvan gen op het strand bij paal 28. Dat was het startsein van drie actie ve dagen. Zo gingen ze met de garnalenkotter de zee op, volgden ze een strandprogramma van Ecomare en gingen ze naar het Maritiem- en Juttersmuseum. De 120 kinderen en hun begeleiders nuttigden een gezamenlijke maaltijd en sloten af met een karaoke. Volgend jaar zien de scholen elkaar terug, dan in België. Op de foto het Texelse ontvangstcomité. Een levensgevaarlijke situatie of een verkeersmaatregel die omrij den voorkomt en die de veilig heid juist verbetert? Over het opheffen van het eenrichtingver keer over de Gasthuisstraat ver schillen de meningen. Sinds er in 1975 stoplichten kwa men op de kruising Akenbuurt- Pontweg, was het niet mogelijk om vanaf de Pontweg de Gasthuis straat in te rijden. De komst van het PHH-gebouw, waarvoor een nood weg is aangelegd voor de hulpver leners, noodzaakte het college de eenrichtingssituatie voor de eerste vijftig meter op te heffen. Woning bouw aan de westkant van Den Burg tussen de Gasthuisstraat en de Keesomlaan was voor het col lege reden het inrijverbod voor de rest van de Gasthuisstraat op te heffen. 'De komende jaren wordt deze wijk verder vol gebouwd en dient hij op normale manier te wor den ontsloten', aldus b en w. Met als gunstig neveneffect volgens de gemeente dat automobilisten die naar de Noordwester, het parkeer terrein aan de Vogelenzang of elders in Den Burg moeten, niet meer hoeven om te rijden via de Keesomlaan (waarvan het kruis punt als onveilig te boek staat), de Kogerstraat of Beatrixlaan. 'Der halve is opheffing van het eenrich tingverkeer noodzakelijk.' Het col lege verwacht dat het verkeer 'enigszins' zal toenemen, maar dat dit geen grote hoeveelheden zullen zijn. Gerbrand Poster (Texel 2010) denkt hier anders over. 'Ik woon zelf aan de Beatrixlaan en ook voor mij is het korter om via de Gast huisstraat te rijden. Veel andere automobilisten zullen dit ook doen.' Het zal er volgens hem een stuk drukker worden. 'Door deze wijzi ging heeft u een levensgevaarlijke verkeerssituatie gecreëerd', schrijft Poster aan het college. Hij wijst op de nabijheid van de Jozefschool, de Vrije School en Beatrixzaal. 'Door de nieuwe tweerichtingssta- tus van de Gasthuisstraat ontstaan voor onze jeugd onnodige ver keersgevaren. Dit geldt eveneens voor de bewoners van de circa vijftig seniorwoningen aan de Gast huisstraat.' Zijn fractie dringt aan om 'in het belang van de verkeers veiligheid de oude verkeerssituatie weer zo spoedig mogelijk in te voeren'. Tevens wijst hij er op dat omwonenden zich overvallen voe len door de verkeersmaatregel. 'In februari 2009 is door de gemeente beloofd dat zij bij eventuele aan passingen van de Gasthuisstraat betrokken zouden worden. Dit is niet gebeurd.' Dat is in tegen spraak met wat het college schrijft: 'De aanpassingen aan de Pontweg ten behoeve van het PHH-gebouw zijn in overleg met de hele omge ving tot stand gekomen.' B en w beloven de inrichting van de Gast huisstraat, nu een brede asfaltweg, verkeersveiliger te maken. De ver dere inrichting gebeurt volgens de gemeente in overleg met bewoners van de Gasthuisstraat. Een meerderheid van de gemeen teraad vindt dat kampeerboeren deze zomer al van tien naar vijf tien plaatsen mogen groeien. Een amendement van D66 dat dit bepleitte, kreeg dinsdag na een hoop discussie de steun van col legepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66. Het amendement leidde tot flinke ophef. Vooral de oppositiepartijen hadden kritiek. Zo vroeg Marian Merkelbach (CDA) zich af hoe je vaststelt of de boeren die willen uit breiden daar wel recht op hebben. Volgens haar zijn er kampeerboeren actief die niet meer aan de criteria voldoen. 'Daar ligt de ruimte. Door bij hen slaapplaatsen weg te halen, kun je de boeren die wel aan de regels voldoen er plaatsen bij geven.' Joop Groeskamp (Texels Belang) stelde eveneens vast dat het amen dement veel vragen overliet en dat er een deugdelijke regeling moest komen. Rikus Kieft (GroenLinks) riep in herinnering dat eerder al was vastgesteld dat een toetsing van de bestaande situatie twee jaar zou gaan duren. De oppositie waar schuwde voor rechtsongelijkheid. 'Waarom wél de kampeerboeren op deze manier helpen en niet anderen die niet verder kunnen omdat het bestemmingsplan nog niet is vast gesteld?' Maar ook coalitiepartij PvdA maakte zich zorgen. 'Volgens mij zijn er boe ren die helemaal geen recht meer hebben op kampeerplaatsen', zei Alfred Schaatsenberg, terwijl Jur Schuiringa benadrukte dat alleen actieve agrariërs in aanmerking mogen komen. Alleen Gerbrand Poster (Texel 2010) wilde er niet meer over discussiëren. 'Er is lang genoeg over gepraat. Laten we ein delijk eens beleid gaan maken.' D66 had het voorstel ingebracht omdat het bestemmingsplan Bui tengebied waarin de uitbreiding wordt geregeld nog op zich laat wachten en dit jaar nog niet van kracht wordt. Om de agrariërs die nu al kampeerplaatsen exploiteren en aan alle eisen voldoen niet in hun bedrijfsvoering te dwarsbomen, vond D66 dat zij nu al naar vijftien eenheden mogen uitbreiden. De WD zal tegen elk voorstel stemmen om plaatsing van wind molens toe te staan. Dat blijkt uit een opmerking die raadslid Jur Schuiringa dinsdag in de gemeen teraad maakte. Aan de orde was het voorstel van GroenLinks om aan het concept collegeprogramma toe te voegen dat de gemeente met voor- en tegenstanders een zogenoemd fact- findingstraject doorloopt, om op die manier eerst meer kennis op te doen en de feiten over windenergie te leren kennen. Nils Lely van coali tiepartij PvdA bevestigde dat het nuttig is de feiten te kennen, maar vond het niet nodig dat vast te leg gen. Sterker, in het aangepaste col legeprogramma staat nu niets meer Na een warrige discussie werd de vergadering geschorst. Een kwartier later kwam D66 terug met een aan passing op het amendement, waarin staat dat boeren die willen uitbrei den dit moeten melden op het raad huis. Over een toetsing werd niet gesproken. Dat was voor de colle gepartijen voldoende om het amen dement hun steun te geven. TESO heeft in het eerste kwartaal van 2010 ruim 30.000 personen minder overgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. Dat is een afname van 6,6 procent. Ook het aantal voertuigen was beduidend kleiner. De bootdienst vervoerde 143.704 personenauto's van Den Helder naar Texel. Vorig jaar waren dat er nog 150.106. Een woordvoerder wijt de terugloop vooral aan de koude winter. Januari kenmerkte zich door aan houdend winterweer. Mede daar door liep het personenvervoer met 11,3 procent terug en het vervoer van personenauto's met 11,14 pro cent. Nog sterker zichtbaar was de invloed van het weer bij de motoren en (brom)fietsen: respectievelijk 67,82 en 33,74 procent minder. Overigens ging het in absolute zin om betrekkelijk kleine aantallen. TESO zette in januari 28 motoren over, een jaar geleden waren dat er ook niet meer dan 87. Het aantal vrachtauto's, caravans en aanhan gers daalde met 14,75 procent. De daling zette zich door in februari. Waarschijnlijk speelde het winter weer hierin een rol. De vraag naar vervoer voor personen nam af met 6,59 procent, voor personenauto's met 5,4 procent, voor motoren en (brom)fietsers met respectievelijk 51,26 en 33,92 procent en voor vrachtauto's, caravans en aanhan gers met 13,08 procent. Maart geeft volgens TESO een beter beeld. In vergelijking met 2009 steeg het personenvervoer met 3,52 pro cent en het vervoer van personen auto's met 1,87 procent. De boot- dienst zette daarentegen minder motoren, fietsers en bromfietsers (Advertentie) Sinds het eenrichtingverkeer is opgeheven, is het aan de Gasthuisstraat een stuk drukker geworden. (Foto Gerard Timmerman) over windmolens. Idee is dat de partijen er in een discussie moeten zien uit te komen. Burgemeester Francine Giskes meende dat het handig was er toch 'iets' over te zeggen. Schuiringa herhaalde het standpunt zoals dat eerder in het collegeprogramma stond. 'Wij willen af van de herhaal de discussie over windmolens en trekken daar nog één vergadering voor uit. Wordt het voorstel afgewe zen, dan praten we er de komende vier jaar niet meer over.' Toen Giskes opperde dat het handig is eerst de feiten te kennen, toonde Schuiringa zich niet geïnteresseerd. Giskes: 'U weet al wat u gaat stemmen?' Schuiringa: 'Ik wel.' 'Om de Haagse politiek een duwtje in de goede richting te geven', roept oud-Texelaar Henk Daalder uit Gerwen Texelaars op het burge rinitiatief voor nieuwe - duurzame - energie te ondertekenen. 'Daar mee helpen we duurzame rand voorwaarden te scheppen die ook op Texel nuttig zijn', schrijft Daal der in een uitgebreide ingezonden brief elders in deze krant. Gemeente Texel In verband met 2e Pinkster dag (maandag 24 mei) worden huisvuil en bedrijfsafval op een andere dag opgehaald: Particulieren: woensdag 26 mei Bedrijfsafval: woensdag 26 mei DE WIT INSTALLATIETECHNIEK (Advertentie) (jrcen ^warL-Jéxels inhei hurt. In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 24 mei, Tweede Pinksterdag zal er op een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 25 mei 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy over. Ook hier worden de weersom standigheden schuldig bevonden. Het aantal vrachtauto's, caravans en aanhangers steeg met maar liefst 20,56 procent. De hervatte werk zaamheden in de bouw en het asfal- teringswerk van de Pontweg speel de daarbij een belangrijke rol. April vertoonde weer een daling in bijna alle opzichten. TESO tekent daarbij aan dat Pasen vorig jaar een week later viel en dat toen door het mooie weer alle records werden gebroken. Van belang is ook dat het aanbod voor de meivakantie dit jaar bijna volledig naar de maand mei verschoof. Het aantal vervoerde personen nam in april af met 10,83 procent, de personenauto's met 4,36 procent. Wél werden meer motoren overgezet: 796 in plaats van 753. 5PGGD LI c AT www.speedheat.nl H C A Is J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 Een 17-jarige bromfietsster uit Den Burg is woensdagochtend rond 8.00 uur licht gewond geraakt bij een aanrijding op de Pontweg nabij 't Horntje. Een 19-jarige dorpsge noot keerde haar auto en reed daarbij het meisje aan. Zij liep een gekneusde enkel op. RENAULT UI UO (Advertentie) V KOI Gemeente Texel Doe aangifte op: www.politie.nl www.verlorenengevonden.nl Op afspraak kunt u bij De Bolder kijken of uw fiets gevonden is. (Advertentie) Cjroen warL-Jïxels in het harL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): MOERBEEK Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Veertien Texelse voetbaltrainers en -coaches volgden afgelo pen weken theo retische en prak tische lessen in hun sport.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1