Ontwerp nieuw Gemini Ziekenhuis bekend Duurzaamheid is een Texelse kernwaarde TEXELSE 5 COURANT Amirablauw? Aandacht voor overlast Burgwal Politie extra alert in Luilaknacht Diefstal Raad legt risico bij waterschap Vrouwen van Nu Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Tijdens een bewonersbijeen komst is woensdagavond het schetsontwerp voor het nieuwe Gemini Ziekenhuis bekend gemaakt. Het nieuwe gebouw komt op sportcomplex De Dog ger aan de Drs. F. Bijlweg, de eerste paal wordt naar verwach ting geslagen in het tweede kwartaal van 2011 Het nieuwe ziekenhuis wordt gebouwd volgens het spraakma kende living building concept. Daar bij wordt vooral rekening gehouden met de toekomst op een manier waarmee snel invulling kan worden gegeven aan groei, krimp en andere wijzigingen in de huisvestingbe hoeften. De huisvesting volgt daar bij de medische en maatschappe lijke ontwikkelingen. Ruimtegebrek of gedateerde voorzieningen beho ren met deze manier van bouwen tot het verleden. Het gebouw, een ontwerp van Hel der Oranje, komt in een natuurland schap waarop aan beide kanten van het ziekenhuis wordt uitgeke ken. Er komt een parkeerfaciliteit onder het gebouw die ruimte biedt aan 600 auto's. Deze week wordt de samenwerkingsovereenkomst getekend tussen het consortium Helder Oranje en het Gemini Zie kenhuis. Met betrekking tot de financiering van het gebouw heeft het Ministerie van VWS onlangs een uitspraak gedaan waarmee het Gemini Ziekenhuis de financierings mogelijkheden met de geselecteer de partijen verder kan uitwerken. Helder Oranje, het consortium dat het ziekenhuis gaat ontwikkelen en bouwen, bestaat uit SEED Archi tects Alkmaar, ASVB Matrix bouw ontwikkeling, Cofely Noordwest Zaandam, Valstar Simonis en Oran ge Cure en heeft een ruime ervaring op het gebied van realisatie, beheer en onderhoud van ziekenhuisge bouwen. Het nieuwe ziekenhuis komt een stuk verder van de veerhaven, maar wordt beter bereikbaar als de veer haven naar de nieuwe locatie wordt verplaatst en opnieuw ontsloten. Iemand die elke wisseldag nieuwe gasten ontvangt, zou kunnen den ken dat toerisme een kernwaarde van Texel is. Toch ziet de Texelse politiek dat anders. En de kiezer ook, gezien de verkiezingsuitslag. Texel is meer dan toeristen, er wonen ook nog Texelaars, en zo'n 90 procent van hen wil een duurza mer eiland. In het coalitieprogramma staat dat er een windpark kan komen met vijf windmolens. Niet genoeg voor wie energieneutraal serieus neemt (en dat doen politici), maar het is een begin. Ter vergelijking: in de Kop van Noord-Holland komen windparken voor in totaal 1000 MW. Dat is de mate van duurzaamheid waaraan de rest van Nederland werkt. Vervolgens duiken een paar tegenstanders op die vijf windmo lens. Ik heb tot nu toe zeven inge zonden brieven gezien die de poli tiek kiezersbedrog verwijten en als kernwaarde van Texel het lege land schap en de kale horizon aanprij zen. Ik heb de partijprogramma's er nog eens op nagekeken, maar van kie zersbedrog is geen sprake. Op Texels Belang na zien de partijen allemaal duurzaamheid als kern waarde. Laat het duidelijk zijn dat TB met zijn tegenstand maar een kleine groep vertegenwoordigt, de brieven in de krant zijn niet repre sentatief voor de wijze waarop Texel gestemd heeft. En het is ook logisch dat sommigen zeggen dat CDA en GL een soort oppocoalitie vormen, zo'n 90 procent van de Texelaars ziet duurzaam als een kernwaarde. Samengevat staan de politieke par tijen een rendabel energieplan voor, het serieus nemen van duurzaam heid, een frisse wind, innovatie, waarbij moet worden opgepast voor Natura 2000. Dan kom je inderdaad uit bij een Texels windpark. Ergens op het eiland. Dat kan bij 't Horntje en ook in de Dennen. Ook wind is een kernwaarde van Texel. Ik denk dan aan begrippen als uitwaaien, zeilen, vliegeren en de branding. Scheefgegroeide bomen rond boerderijen in de polders. Zie de voorpagina van het recente Texel Magazine. Zelf heb ik nog steeds vier jaar tegenwind in de benen tus sen De Cocksdorp en Den Burg. En ook toeristen zullen zo ervaren. Een windpark in de Dennen is inno vatief en geeft de Texelaars meer tijd om aan windmolens te wennen. Maar het belangrijkste is dat in de Dennen de natuur leidend is. Zo combineert Texel duurzaam met natuur en toerisme. De bouwer van een windpark in de Dennen moet de natuur onderzoeken en laten zien dat een windpark daar geen scha delijke gevolgen heeft. Ook niet tij dens de exploitatie van het wind park. 'Met de hand aan de kraan', heet dat. Door dat verplichte natuuronder zoek stelt een windpark in de Den nen de natuur op Texel weer cen traal, en maakt het tegelijk het eiland duurzaam. Bovendien maakt een windpark daar een ander stukje beleid mogelijk. Alle Texelaars heb ben er dan nut van. De grond in de Dennen is van de overheid, die kan de maatschappelijke organisatie Texel Energie, ongeveer een derde van alle Texelse gezinnen, een grondpositie geven voor een echt Texels windpark. Ik heb namelijk de indruk dat een windpark bij het Horntje wel eens niet van alle Texe laars zou kunnen worden, maar vooral van een overkants energiebe drijf. Als afsluiting een oproep aan de Texelse politiek. Jullie zijn net geko zen en aangesteld als verantwoor delijk bestuurder voor het eiland. Volgens de partijprogramma's en het coalitieprogramma is duurzaam een kernwaarde. En dat nemen jullie serieus. Pak het aan jullie toever trouwde bestuur van de gemeente dan ook serieus op en laat wat van je horen. Zeker als er zeven nega tieve brieven in de krant verschijnen. Als je een mandaat van 90 procent van de bevolking hebt en duurzaam serieus neemt, hou je niet je mond. Dan geef je leiding aan de verande ring voor een duurzaam Texel. Om de Haagse politiek een duwtje in de goede richting te geven, roep ik iedere Texelaar en toerist op het burgerinitiatief te ondertekenen op www.nederlandkrijgtnieuweenergie. nl Daarmee help je duurzame rand voorwaarden te scheppen die ook op Texel nuttig zijn. Als je dat doet, zet dan 'Texel' achter je naam. Zo laten we 'Den Haag' zien dat ze het op Texel goed begrepen hebben. Henk Daalder, Gerwen. Naar aanleiding van de cartoon van Josephine in de krant van dinsdag het volgende. De uitdruk king 'Amira-blauw past bij jou' lijkt gebaseerd op de reclameslogan Giro-blauw past bij jou, een zeer succesvolle kreet die bedacht is in de jaren zeventig van de vorige eeuw om het gebruik van de Rijks postspaarbank/Postcheque- en Girodienst door jongeren te stimu leren. Een simpele constatering zonder dwingende werving, zo werd de slogan omschreven door de makers ervan. Door dit succes ontstond er een nieuw woord in de Nederlandse taal, giroblauw. Na het ontstaan van de Postbank ver anderde de slogan in 'Postbank- blauw past bij jou'. En wat zouden we gevonden hebben van ING- blauw? Ik vond het trouwens ver schrikkelijk, geen Postbank meer, geen giroblauw meer. 'Het is een stukje van je leven en dat pakken ze af', las ik op internet als reactie van een trouwe klant. 'Misschien is het oubollig, maar ik heb het gevoel dat er een stukje Nederlandse identiteit verdwijnt.' Maar goed, nu staat er in de cartoon 'Amira blauw'. Aangezien ik docent kunst ben, zou ik moeten weten wat dit voor kleur is, maar ik weet het niet. Ik weet alleen dat Amira een Arabi sche naam is. En dat de naam vaak gebruikt wordt voor islamiti sche kleding. En dat er azuurblauw bestaat. De kleur die de gemeente me per ongeluk geleverd had voor het schilderen van de paaltjes in de Warmoesstraat heet 'oceaan- blauw'. Ik vond het wel een toe passelijke kleur, met de dreigende gevolgen van de opwarming van de aarde. In de bioscoop zagen we de film An Inconvenient Truth met indringende beelden van het onder water verdwijnen van de helft van Nederland. Door stijging van de zeespiegel van zeeën en oceanen verdween Texel als eerste. Groen zwart uit het hart, oceaan-blauw past bij jou? En voor de Texelaars die zich nu het hoofd breken over de stand van zaken wat betreft de paaltjes: de onderste randjes van de (nu inmiddels weer gemeentegroen geschilderde paaltjes) schilder ik zelf, want ik wil dat het er vlekke loos uitziet. Twee paaltjes zijn nog blauw, want de werkstraftijd van de jongen die me namens de gemeente kwamen helpen, zat erop. Verder moeten er nog zeker vijftien aftandse paaltjes groen geschilderd worden. De beste stuurlui staan aan wal, is ook een bekende uitspraak. Wie wil me hel pen? Pieternel Geurtz, Den Burg. In een open brief aan raad en college vraagt de dorpscom missie van Den Burg aandacht voor het toenemen van geluids overlast en vandalisme in het centrum. 'In het afgelopen jaar is de omvang van het uitgaande publiek toege nomen naarmate ook de populari teit van een tweetal cafés aan de Binnenburg en in de Parkstraat steeg', schrijft de dorpscommissie. 'Het uitgaande publiek trekt daar door van het ene café naar het andere (onder andere via de Burg wal), waarbij een spoor van vernie lingen wordt achtergelaten.' Bewoners van de Burgwal hebben al langere tijd last van de vernielin gen, die met name in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatsvinden. Bloembakken en auto's moeten het ontgelden en onlangs werden zelfs enkele ruiten ingegooid. Regelmatig wordt aangifte gedaan bij de politie, die om die reden ook vaker surveilleert. Vooralsnog zon der het gewenste resultaat. Ook in de gemeenteraad kwam dit betrek kelijk nieuwe fenomeen dinsdag even aan de orde. Desgevraagd verklaarde de burgemeester dat het probleem de aandacht heeft, maar dat het niet eenvoudig is op te lossen. Binnenkort vindt overleg plaats tussen bewoners, gemeente en politie. De politie meldt dat zij in de nacht van vrijdag op zaterdag streng zal toezien op het naleven van de regels. Daarnaast worden met name ouders aangespoord hun kinderen te wijzen op wat wel en wat niet kan tijdens Luilak. Luilak is een kwajongensfeest waar bij de jeugd vroeg uit bed gaat om langslapers wakker te maken, geen vrijbrief voor vernielingen. Ouders die hun kinderen toestemming geven aan de luilakviering mee te doen, zijn volgens de politie soms verbaasd als hun kind wordt opgepakt. Het sme ren met zeep lijkt onschuldig, maar is al een overtreding (baldadigheid). Het smeren met of gooien van boter of eieren is een misdrijf (vernieling), aangezien er voor het reinigen soms professionele apparatuur nodig is. Om naar niet te spreken over het gebruik van purschuim of seconden- lijm of het bekladden van deuren en auto's. De politie zet extra agenten in om te surveilleren in gebieden waar dat nodig lijkt en treedt op als het nodig is. '•«stram 1ÏÏÜM De Donkere IDGineB POLYBOUW POLYESTERBOUW Leerlingen van de OSG zijn deze week met het centraal schriftelijk eindexamen begonnen. In totaal doen 233 jongeren tot begin juni eindexamen in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. Het VWO telt 39 eindexamenleerlingen, de HAVO 55 en de MAVO 61. Het VMBO, waar de praktijkexamens al eerder zijn begonnen, heeft 53 eindexamenleerlingen kader beroeps en 23 basis beroeps. Er zijn twee eindexamenleerlingen van het leer-en-werk-traject. De uitslagen worden bekendgemaakt op 16 juni (VMBO) en 17 juni (HAVOA/WO). (Foto Jeroen van Hattum) Schipper Herman Blom toont een klokgaaf antiek scheepsblok, dat hij deze week aantrof in de netten van rondvaartschip TX35 De Zeester. Het blok is opgevist in de Texelstroom. (Foto Bert Koning) 'Ik heb altijd gezegd dat ik nooit een parachutesprong zou maken, maar ik ga het toch doen.' Aldus Ingrid Laan, winnaar van de puzzel tijdens de open Spinbaandag. Zij en Erica Pronk, winnaar van een dagretour per vliegtuig naar een Duits Waddeneiland, waren er als beste in geslaagd om spreekwoorden bij de tekeningen te raden en de letters bij de bedrijven te vinden. Op de foto Ingrid Laan, Annie Keijser van de Spinbaan en Jack Knol, met dochter Manon, die de prijs namens haar moeder Erica in ontvangst nam. De prijzen werden beschikbaar gesteld door Paracentrum Texel en René Boon. Plattegrond met daarop de lokatie van het nieuwe Gemini Ziekenhuis. Het ontwerp van het nieuwe ziekenhuis in Den Helder. VRIJDAG 21 MEI 2010 Via deze weg wil ik graag degenen bedanken die in de nacht van zaterdag 15 op zondag 16 mei in Question Plaza mijn zwarte porte monnee met alles erin en mijn zwarte Samsung Omnia i900 tele foon hebben gestolen. Als je dan al zonodig iemands spullen mee moet nemen (wat ik al niet snap), neem dan alsjeblieft alleen mee wat je nodig denkt te hebben. Er zaten voor mij heel elangrijke persoonlij ke spullen in mijn portemonnee. En staan jullie er wel bij stil dat ik nu een heleboel geld kwijt ben om aan nieuwe papieren te komen, die jul lie waarschijnlijk gewoon hebben weggegooid? Al zou ik er waar schijnlijk zelfs geld voor over heb ben om mijn spullen terug te krij gen. Dus via deze weg zou ik willen vragen of iemand die nacht rond half twee iets gezien heeft. Meld dat dan alsjeblieft bij de politie. Verder wil ik ook graag de gemeen te bedanken voor de boete die ik moest betalen omdat ik mijn ID- papieren kwijt ben. Ik ben ze name lijk niet kwijt, ze zijn gestolen. Maar behalve dat ik voor de nieuwe papieren moet betalen, krijg ik ook nog een boete. Maar ik geloof dat wel duidelijk is wat ik zeggen wou. Rowena Mosk, Den Burg. Het hoogheemraadschap heeft een maatschappelijke verant woordelijkheid en mag geen risi co's afwentelen op de buren, ook al zou ontbrekende wetge ving dit nog mogelijk maken. Een door GroenLinks ingediende motie van die strekking en met de naam De vervuiler moet de lasten dragen werd dinsdag una niem door de gemeenteraad ondersteund. De motie was ingediend naar aan leiding van klachten van veehouder Erik Bakker, wiens land grenst aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie Everstekoog. In de commissiever gadering van 26 april uitte hij zijn zorgen over hormoon- en medicijn- resten in het effluent. Volgens hem lijdt de gezondheid van zijn vee daar onder. Bakker vertelde dat hij bij het hoogheemraadschap geen antwoord krijgt op de vraag hoe groot de risico's zijn, alleen dat er risico's zijn. De raad had forse kritiek op de gang van zaken. 'Het kan niet zo zijn dat een individuele onderne mer de bewijslast krijgt opgedron gen van schade ten gevolge van onvoldoende gezuiverd afvalwater, enkel omdat er nog geen normen zijn gesteld met betrekking tot een inmiddels bekende en door ieder ongewenste vervuiling.' Met het aannemen van de motie verzochten de raadsleden het col lege bestuurlijke druk uit te oefe nen op het hoogheemraadschap om z'n verantwoordelijkheid na te komen. In afwachting van de uit komst van dat gesprek besloot de raad nog geen toestemming te geven voor de wijziging van het bestemmingsplan die de uitbrei ding van het helofytenfilter van 3,7 naar 11 hectare mogelijk moet maken. Wethouder Edo Kooiman zat dui delijk met de kwestie in zijn maag. Hij moet de motie uiteraard uitvoe ren, maar waarschuwde wel voor zichtig te zijn en niet 'op de plek van het hoogheemraadschap te gaan zitten'. Volgens hem heeft de gemeente niet de bevoegdheid een collega-overheidsorganisatie onder druk te zetten. De afdeling De Cocksdorp-Eier- land van de NBvP Vrouwen van Nu sluit het seizoen dinsdag 25 mei af met de gebruikelijke fietstocht over het eiland. Gestart wordt om 10.00 uur aan het begin van de Boeren- route op de hoek van de Polder- weg/Laagwaalderweg bij De Waal. Deelname kost €10,-, opgeven kan bij Elja van der Star of Rosalien Hin. Route en locaties zijn nog een verrassing, voor de lunch wordt gezorgd. Als het dinsdag regent, wordt de fietstocht verzet naar donderdag.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5