Boerderijen in expositieruimte Het Open Boek TEXELSE S COURANT Kalfjes, schapen en zuivel op boerderijdag Legofestijn aan de Pontweg Geen stemlokaal in wachtruimte TESO Irene Plaatsman Lezing notaris Vertraging voor bestemmingsplan commissielid Collecte epilepsie over successiewet Jeugdsportpas TVO vergadert Kappen Koger bosje wekt woede VRIJDAG 21 MEI 2010 Anne Vondel schilderde in 1946 hoeve Vondel. Vooruitlopend op het verschijnen van het boek Boerenbouwkunst op Texel van Wilma Eelman is vanaf vandaag een toepasselijke collectie schilderijen te bezichti gen in De Kleine Expositie, de tentoonstellingsruimte van Het Open Boek in Den Burg. Het boerenerf: best in de verf; 10 schilderijen en een gedicht, is de naam van de tentoonstelling, bestaand uit werken die allemaal zijn gemaakt tussen 1910 en 1950. Enkele makers zijn Texelaars. Char mant is een paneeltje van Anne Terpstra uit 1946: een gezicht op Bargen met op de voorgrond hoe ve Vondel, nog in volle glorie en gezien vanaf de landzijde. Daar naast is een schilderij opgehangen van De Baronie, dat dateert uit 1920 en is vervaardigd door de in Den Hoorn geboren domineeszoon Reinier Sybrand Bakels. Het derde werk dat van de hand van een Texelse schilder is, dateert uit 1945. Het is een jeugdwerk van de destijds nog maar 15-jarige Toon de Haas, die het landschap bij Har- kebuurt, met onder meer boerderij De Blauwe Tocht, heeft vastge legd. De andere kunstenaars zijn niet van Texel afkomstig, maar hebben korte of langere tijd op het eiland vertoefd. Een aantal van hen heeft later enige naam gemaakt, zoals de Larense schilder David Schul- man. Hij verbleef kort voor de oor log een zomer lang op het eiland en schilderde in het Hogebergge- bied onder meer een tuunwallen- landschap met een groentetuintje. Van de vermaarde etser Henk Roodenburg die hier in 1950 was, is een prachtige, grote aquarel van het Sandershuis te bewonderen. De landschappen ademen een ouderwets Texelse sfeer. Zoals het schilderij van Piet Brouwer, waarop een boerin met een hondje tussen de kippen bij een mientboerderijtje loopt. Of het werk van Theo Goed- vriend, waarop De Zwaluw nog te zien is, de boerderij van Arie Pieter Dalmeijer die achter de dijk bij de Oudeschilder haven stond. 'De locatie is niet bij elk schilderij goed te traceren, maar het is ver rassend om even in 1931 terug te zijn op het erf van Vredelust, in een sfeer die verwant is aan Jugend stil', vind Theo Timmer, die de tentoonstelling samenstelde. 'Of om een impressionistisch geschil derd paneel te zien met Immetjes- hoeve zoals het kort na de oorlog was, gezien vanaf een land met korenschoven. Het is allemaal werk dat men maar zelden onder ogen krijgt. Dat maakt een bezoek meer dan waard, al was het maar voor het landschap met twee boetjes erop, dicht naast elkaar afgebeeld, maar allebei gebouwd in een ver schillende richting. Dat zie je op Texel niet alle dagen', aldus Tim mer. Aan de tentoonstelling is een gedicht toegevoegd van Linder Kuiper. Het heet Verkaveld en begint met de strofen: De glooiingen der oude buurt schap, vriend, heeft men verlegd en gladgestre ken; ik was er nog niet op uitgekeken, maar zij hadden historisch uitge diend. De getoonde werken zijn niet te koop. De meeste zijn door particu lieren in bruikleen gegeven. Enkele andere zijn geleend van een kunst handel of afkomstig uit het kunst depot van de gemeente. Bij de Een door Frans Witte gemaakte maquette van Phoenix. Deze boerderij stond in het Burgernieuwland en ging in 1967 in vlammen op. tentoonstelling is een open maquette geplaatst die Frans Witte maakte van boerderij Phoenix in het Burgernieuwland, die in 1967 in vlammen opging. De tentoonstel ling is te zien tot 3 juli. Het boek Boerenbouwkunst op Texel van Wilma Eelman verschijnt in de tweede helft van juni. Het plan om het wachtlokaal van TESO op de veerhaven van 't Horntje aan te wijzen tot stem lokaal is verdaagd. Bij het uit brengen van hun stem bij de Tweede Kamerverkiezingen van 9 juni zullen de kiezers uit deze omgeving dus naar een van de andere Texelse stembureaus moeten. De reden voor deze beslissing is dat er geen tijd genoeg is om de wachtruimte volgens de regels in te richten als stemlokaal. Voor de verkiezing van Provinciale Staten in 2011 is de ruimte er wel klaar voor en kunnen de kiezers er terecht. Het betreft echter een proef. Alleen als blijkt dat er behoorlijk gebruik wordt gemaakt van deze mogelijkheid krijgt het stemlokaal op de veerhaven een blijvende status. Sinds het invoe ren van de stempas is het mogelijk een stem uit te brengen in ieder stembureau binnen de eigen gemeente. Alle stemlokalen zijn toegankelijk voor mindervaliden. Vooral om ouderen van dienst te zijn, zijn de regels met betrekking tot legitimatie versoepeld. Stem men kan ook met een legitimatie bewijs waarvan de geldigheid niet langer dan vijf jaar is verlopen. Wat betreft de leden van de stem bureaus is sprake van geleidelijke verandering. Mede onder invloed van advies van hogerhand dat raadsleden en andere politici beter geen lid van een stembureau kun nen zijn om mentale druk en dis cussie te vermijden, hebben zich ook op Texel diverse kandidaten aangediend die op 9 juni voor het eerst in functie zijn. De meeste politici onder de leden van de Texelse stembureaus zijn nog niet opgestapt en dat hoeft ook niet. Eén van hen: 'Het is een lange dag. Vooral dat tellen van de stemmen na afloop is een hele klus, maar ik doe het graag, want het is erg gezellig.' Het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied heeft opnieuw vertraging opgelopen en zal dit jaar niet meer worden vastge steld. Dat meldde wethouder Eric Hercules dinsdag in de vergadering van de gemeente raad. Wanneer de raad het plan krijgt voorgelegd, durfde Hercules niet te zeggen. Volgens hem is spra ke van een complexe materie en ontbreekt het ook aan voldoende mankracht onder de ambtenaren die het stuk moeten opstellen. Na kritiek uit de raad beloofde burgemeester Giskes binnenkort meer duidelijkheid te verschaffen over de termijn waarin het bestemmingsplan aan de orde Irene Plaatsman van Texel 2010 is dinsdag door de gemeenteraad benoemd tot lid van de raadscom missie Grondgebied. Als duoraads lid treedt ze op als vervanger voor Annie Hin wanneer die afwezig is. De commissie Grondgebied bestaat verder uit Alfred Schaat- senberg (PvdA), Albert Huisman (WD), Klaas Veenbaas (CDA), Joop Groeskamp (Texels Belang), Cees Hoogerheide (D66) en Rikus Kieft (GroenLinks). Plaatsvervangende leden zijn Nils Lely en Dirk Breed- veld (PvdA), Jur Schuiringa (WD), Marian Merkelbach (CDA), Aad van Gils (Texels Belang), Astrid van de Wetering (D66) en Bert Calatz (GroenLinks). Collectanten van het Epilepsie Fonds gaan van dinsdag 25 tot en met zaterdag 29 mei langs de deur om te collecteren. Het geld is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichting en bege leidde vakanties voor mensen met epilepsie. komt. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het al vóór de gemeenteraadsverkiezingen in maart zou worden vastgesteld. bedreigingen en het povere finan ciële resultaat dat zijn boerderij oplevert. Dit onder meer doordat de melk, die niet lang geleden twee kwartjes per liter opbracht, nu weggaat voor ruim 32,25 cent. 'Toen ik vorig jaar alle rekeningen had betaald, bleef er voor mezelf precies niets over. Gelukkig heeft mijn vrouw een baan en hebben we elke dag te eten, dus ik klaag niet.' Bezoekers die maandag van 10.00 tot 16.00 uur een kijkje komen nemen, kunnen dan ook een enthousiast onthaal verwachten en zich op allerlei manieren vermaken. Er is een springkussen, er lopen kalfjes, schapen en lammeren, ze kunnen erf en stallen bezichtigen en er is een speurtocht. En er is een bar waar zuivel wordt geschon ken. Campina verkoopt producten die van de melk van Bakker wordt gemaakt. Overigens niet de medi cijnen waarvoor andere fabrikanten melk als grondstof gebruiken. Bak ker: 'Het is leuk om de melkvee houderij te promoten. Zodat kinde ren uit de steden weten dat de melk niet uit de winkel komt, maar van de boerderij.' Dirk Bakker, de vader van Erik: 'Vorig jaar vloog er een zwaluw door de schuur. 'Dat lijkt wel een vogel', zei zo'n kind. (Foto Gerard Timmerman) Kalfjes aaien, een kijkje in de melkstal, een boerenspeurtocht, boter maken en zuivel proeven. Het kan op de Nationale Campi na Open Boerderijendag op maandag tweede pinksterdag op het melkveehouderbedrijf van Erik Bakker, Pontweg 144, tus sen Den Burg en De Koog. Bakker melkt 55 koeien. Rood bonte en niet van die scharminkels, zoals hij het zelf uitdrukt. Robuuste dieren die niet gefokt zijn om een record aan melk te geven, maar die wel tegen een stootje kunnen en niet bij de eerste de beste warme dag staan te puffen in de zon. 'Een koe kan hier gewoon nog een koe zijn.' Dat betekent dat de dieren naar buiten gaan zodra het land en de temperatuur het toelaten,. De koeien en ook de kalveren. 'Ik geniet ervan om de dieren 's mor gens vroeg, als de wereld ont waakt, naar de stal te zien lopen.' Hij waardeert ook de vrijheid, de mogelijkheid om buiten bezig te zijn, te bouwen, timmeren of ander werk te doen en een boerderijcam ping te runnen. 'Ik vind het gezellig om mensen om de deur te heb ben.' Al die voordelen compenseren vol gens Bakker ruimschoots de toe genomen regelgeving en andere Op uitnodiging van de Stichting Welzijn Ouderen Texel geeft notaris Marion Hoogerheide dinsdag 8 juni in De Buureton in Den Burg een lezing over de nieuwe Successie wet. Sinds 1 januari is een ingrij pend gewijzigde wet van kracht, waarin de termen 'successierecht' en 'schenkingsrecht' zijn vervan gen door de termen 'erfbelasting' en 'schenkbelasting'. Kern van deze wijziging is dat de belasting heffing op erven en schenken flink omlaag is gegaan, vrijstellingen omhoog gingen en het overdragen van een bedrijf - ook bij leven - goedkoper werd. Hoogerheide gaat in op de hoogte van de te betalen belasting, het tijdstip van betalen en de mogelijkheden van besparen, vooral in relatie tot de kinderen. Wie vragen heeft, kan deze ook stellen. De lezing begint om 14.30 uur. De entree is gratis. Wél moeten bezoe kers (maximaal 30) zich van te voren aanmelden via tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Jongeren uit de groepen 7 en 8 van de basisschool die deze zomer wil len kennismaken met verschillende sporten, kunnen vanaf zaterdag 29 mei gebruik maken van de Jeugdsportpas. Deze biedt de mogelijkheid vier kennismakings lessen te volgen bij vier sportaan- bieders. De Jeugdsportpas kost €5,- en is geldig tot en met 24 juni. Deelnemende sportaanbieders zijn Budokai Texel (kickboksen), Atle tiekvereniging Texel (atletiek), zwemclub TX'71 (waterpolo) en golfschool Ozlines (golfsurfen). Kinderen kunnen zich opgeven door middel van de briefjes die op school zijn uitgereikt of via Sport service Texel (tel. 322815, e-mail sportservicetexel@texel.com). Het Texels Verbond van Onderne mers (TVO) houdt donderdag 27 mei ledenvergadering in De Bonte Belevenis bij Den Hoorn. Naast de reguliere agendapunten staat een presentatie over de Stichting Toe ristisch Investeringsfonds Texel op het programma. Deze wordt ver zorgd door één van de bestuursle den van de stichting, waarschijnlijk Harry de Graaf of Hans Schippers. Ook vertelt Joscha Schoots van De Bonte Belevenis over het bedrijf dat hij en zijn partner Inge Yntema de afgelopen jaren aan de Rom melpot hebben opgebouwd. Na afloop is er een gezellige bijeen komst met een hapje en een drank je en wordt een rondleiding gege ven. De vergadering begint om 20.00 uur. Leden zijn vanaf 19.45 uur welkom aan de uitgebreide koffie tafel. Erik Bakker temidden van een deel van zijn verzameling Lego. (Foto Gerard Timmerman) Erik Bakker is niet alleen boer, hij is ook graag in de weer met Lego. Net als zijn zoontje van vijf en nog duizend leden van landelijke club De Bouwsteen. Een flink aantal daarvan doet tweede pinksterdag mee aan het Legofestijn in de stal van Pontweg 144, tussen Den Burg en De Koog. Initiatiefnemer Bakker combineert het Legofestijn met de Campina Open Boerderijdag. 'Vorig jaar heb ik wat spullen van mezelf tentoongesteld en daar kreeg ik leuke reacties op. Nu heb ik tien clubleden met wie ik regelmatig evenementen bezoek, uitgenodigd naar Texel te komen. We richten de schuur professioneel in en stellen allerlei voorwerpen, voertuigen en bouwsels tentoon. Van treinen tot robots. Er worden ook spullen verkocht. Het Legofestijn duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Commotie in De Koog, waar medewerkers van Gemeente werken donderdag het bosje aan de Nikadel kapten. 'De Koog heeft al bijna geen groen en nu gaat ook het laatste bosje er nog aan', probeerde Janny Wiegman vergeefs het kappen te verhinde ren. Ze woont er pal naast, maar was er niet over geïnformeerd. 'Er zitten allerlei vogels in dit bosje en vol gens mij zit er zelfs een nachtegaal te broeden. De dieren zijn helemaal van streek. Ik snap hier helemaal niets van. Verschrikkelijk.' Dat laat ste wordt tegengesproken door een medewerker van Gemeente werken, die aangeeft dat het bosje voorafgaand aan het werk is gecontroleerd op nesten. Ze voel den zich wel ongemakkelijk bij het protest en lasten ter plekke een pauze in om opheldering te krijgen over de opdracht. Navraag bij de gemeente leerde het volgende: 'Het bosje is al tijden een soort openbare afvalplek, een puinhoop dus. Tevens is er sprake van ach terstallig onderhoud. Daarover hebben omwonenden geklaagd. Bovendien komt er een nieuwe passage. De exploitanten gaan het terreintje huren en onderhouden. In ruil daarvoor haalt de gemeente het groen weg, zodat het weer een nette ruimte wordt. Het college heeft het beoordeeld en het kan en mag.' (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8