Bijzonder transport: van schuil- tot kippen- en Boonbunker m 'Nu blijft hij in ieder geval bewaard' 'Waren de Texelaars nog niet uit de winterslaap?' Van paviljoen Paal 33 naar Kaap Noord TEXELSE 9 COURANT TWO overgenomen door TexelWool De week van... Angelina Stiehl Weblog VRIJDAG 21 MEI 2010 Is De Cocksdorp een betonnen brok historie kwijt? Ja, want een bunkertje uit de oorlogstijd is weg van de Molenlaan. Nee, want het staat nu een paar kilo meter verder aan de Vuurtoren- weg. Van schuilbunker tot kip- penbunker tot Boonbunker. Historie is een lopend proces. Cocksdorper Jan Heemskerk brengt verslag uit. Het is een bunkertje van zeven meter lang en twee meter breed, met een rond dak. Als je er door heen loopt, is er ruim stahoogte, tenzij je een volleyballer van twee meter dertig bent. In het plafond bij een van de uiteinden is een luchtgat boven het sobere poep- hok. Aan de andere kant is er een vierkant raam uit de muur gehakt. De ingang is opzij, met een mooi afgeronde bovenkant, opgebouwd uit dikke bakstenen, die ze hier vroeger 'moffenklinkers' noemden (aldus Gelein Jansen), of 'moffen- broodjes' (aldus Bart Boon). Om de aarde van de wal om de bunker tegen te houden waren er twee schuin aflopende muren aan weerszijden van de ingang gemet seld. Die zijn er niet meer, omdat de nieuwe eigenaar ze er een paar weken geleden af heeft gesloopt, om het vervoer naar de toekom stige locatie te vergemakkelijken. De nieuwe eigenaar is Sil Boon, de schipper van De Vriendschap, in zijn vrije tijd onder meer ver woed verzamelaar van zaken die naar zijn vaste overtuiging niet mogen verdwijnen. Het bunkertje is er één van. In verband met de ontmanteling van de karakteristieke groene barak aan de Molenlaan, om plaats te maken voor zes woningen, moet het betonnen ding weg. De Texelse Courant citeerde onlangs directeur Paul Buijsman van Duin's Kraanmachinist René Boon takelt de bunker van zijn plek. (Foto René Pop) Bouwbedrijf: 'Slopen is natuurlijk het gemakkelijkst. Maar misschien is het wel een goed idee het als oorlogsmonument te bewaren. Het is een lelijk gebouwtje, maar ook een deel van onze geschiede nis... Met een paar stalen balken eronder kan kraanmachinist René Boon het wel wegtillen. Een muse um dat het wil hebben, kan con tact opnemen.' Dat las Sil Boon. Hij dacht met een: Hoezo, lelijk gebouwtje? Na een paar weken belde hij op. Een museum had zich niet gemeld. Hij mocht het weghalen. Sil aarzelde geen seconde, pakte de duim stok. maakte op zijn terrein een plekkie vrij en belde hulptroepen. Gerrit Gerrits, de bunkerspecialist uit Den Burg: 'Ik heb nog met het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum gebeld, of ze het wilden hebben, maar er was geen ruimte voor, zeiden ze. Er zijn er niet veel meer van, dus het is wel mooi dat Sil deze heeft meegenomen. Nu blijft hij in ieder geval bewaard.' De betekenis van het bunkertje als 'oorlogsbuit' moet misschien ook niet worden overschat. Gerrits: 'Het is niet opgenomen in de inventarisatie van het Bureau Registratie Verdedigingswerken uit 1947. Het was volgens mij een schuilbunkertje, zoals er bij de Bernhardlaan in Den Burg ook twee stonden. Ter bescherming van Duitse soldaten tegen lucht- gevaar. De Engel sen voerden regel matig bombardementen uit. Dit bunkertje heeft toch een ron de bovenkant, niet? Ja, dat deden ze meestal. Dan was er altijd nog de kans dat een bom afschampte. Het waren maar beperkte bunker- tjes, die niet echt bestand waren tegen bommen.' Gerrits, die als baby al op het puin van bunkers werd gefotografeerd, is altijd sterk geïnteresseerd geweest in de betonnen gevaarten en besteedde veel tijd aan het opmeten van de bouwsels en het verzamelen van gegevens en foto's. Hij stond zijn collectie onlangs af aan de scho lier Paul Dijkstra uit Drachten, die er in zijn schoolscriptie Van Fort tot Stützpunktgruppe graag gebruik van maakte. Dijkstra bereidt een publicatie over bun kers voor, maar weet nog niet of het Cocksdorper exemplaar daar in gaat voorkomen. Er is niet veel te zeggen over de functie ervan, meent hij. Bij vestigingen van de Duitse grenspolitie kwamen ze vaker voor. Belangrijk of niet, voor de Cocks- dorpers was 'de dag, waarop de bunker werd weggehaald' er wel degelijk één, waarop een stukje geschiedenis werd afgesloten. Het groene houten gebouw, dat in 1942 voor de Grenzschutz van de Duitse Wehrmacht werd neerge zet, wordt binnenkort helemaal gesloopt en dan is de zichtbare herinnering aan De Barak voor goed verdwenen. Sommige Dur- pers kwamen kijken en hoefden niet diep in hun geheugen te gra ven om oude tijden te laten herle ven. De tijd van 'ome' Hannes Zoetelief met zijn timmerwinkel, bij wie Arie Knol triplex kocht, zei hij, ter waarde van één sigaar. De tijd van Gerben ter Brug, de Fries, die de in de Russenoorlog is omgekomen Nardus Barhorst als dorpsschoenmaker opvolgde. Meyert Boon zei: 'Gerben had zangkanaries in zijn schoenmake rij en maakte van de bunker een kippenhok.'De spanning liep op tijdens het gekeuvel. Zouden de kabels van René Boon's hijskraan de bunker houden? Waren de ket tingen sterk genoeg? Zou de bun ker niet im- of exploderen? Zou den er knekels onder liggen of een begraven goudschat? Kon de dieplader van Werner Dros door chauffeur Ronald Zijm dichtbij genoeg worden gebracht? Sil hip te kwiek en toch relaxt heen en weer, zijn verre verwant René hield tijdens de hele operatie zijn siga- renpeukje trillingvrij in de mond hoek. René heeft kerktorens getild, een reddingshelikopter, een uit- kijkmolen, die schrikt niet van een Duitse bunker. Er was niks aan het handje. Fluitje van een cent. 'Drie entwintig ton', zei René noncha lant. Voor hem en zijn kraan had het nog wel een tonnetje of tien meer mogen zijn. De bunker rees langzaam omhoog, als een ontwakende reus. Er sta ken geen knoken uit de donkere aarde, er blonk geen goud in het zand. Een Germaanse automobi list, die een unieke kans voorbij liet gaan om ook een fragment van zijn historie mee te pikken, schoot nog net langs de dieplader, voor die in een uitgekiende bocht onder het zacht schommelende bunker tje reed, dat met behulp van stuur- touwtjes door Frans Duyver- man en Bas Tromp naar zijn plaats werd gema noeuvreerd. En nu staat het dus bij Sil Boon op het erf. Hij had eerst vele honderden zorgvul dig schoongebikte en opgetaste stenen van de vroegere schoor steen van de melkfabriek uit De Waal verplaatst (die elf meter schoorsteen komt later wel omhoog) en enkele bomen omge haald (nood breekt wetten). Hij moest een stukje van een giganti sche meerpaal zagen (er blijft nog genoeg over), twee zeventiende eeuwse scheepsbalken een meter- tje inkorten moet je dat hout eens ruiken) en onder het geweld van de door meesterhanden bestuur de dieplader en hijskraan sneu velde hier en daar nog wat groen, maar het bunkertje staat, naast het oude torenspitsje van de Wad- denkerk. Wat gaat Sil Boon ermee doen? 'Daar heb ik nog niet over nage dacht', zei hij. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Pieter-Jan Kampstra, als voorzitter betrokken bij het Pink sterevenement van de Oude Trek ker en Motoren Vereniging, een week lang een weblog bij. Over kofferbakmarkt, een Deutz van 1954, Texelaars in winterslaap, de drankvergunning, Dick Advocaat en de kapper. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Donderdag) Hemelvaartsdag. Extra vrije dag om keihard te klussen 's Morgens maar rustig beginnen. Eerst even naar de kofferbakmarkt. Mag graag 'effies struune' tussen spullen die een ander kwijt wil. Zoek van alles en nog wat dat met de hobby te maken heeft. Dit varieert van speelgoedtrekkertjes tot aan gereedschap. Niets gevonden op de markt, dan maar direct door naar de schuur. Mijn eigen trekker moet nog klaar voor de Pinkster. Dit heb ik met een paar gelijkgestemden afgesproken. De oude Deutz van 1954 ligt al meer dan tweeëneenhalf jaar uit elkaar. Wat begon als het voornemen om een nieuw laagje lak aan te brengen, is uitgelopen op een algehele restau ratie. 's Middags niet al te laat naar huis, de rest van de familie zal mij de eerste twee weken maar spo radisch zien, dus vandaag maar even wat meer tijd thuis doorbrengen. (Vrijdag) Nog één dagje werken deze week. 's Ochtends de gebruikelijke dingen. Reparatie hier, levering daar. Geen nieuws onder de zon. 's Middags verloopt geheel anders. Wat zich liet aanzien als een routineklus, wordt een strijd met de materialen. Dak- doorvoer voor kabels van de schotel werkt niet mee. Zit vol met oude teerrotzooi. Uiteindelijk wordt de strijd toch in het voordeel van onder getekende gewonnen. Heeft wel de nodige tijd gekost. Hoe gaat het met de aanmeldingen voor de trekkertrek? Er blijken zich ongeveer honderd trekkers opgege ven te hebben. Circa vijfendertig Texelaars zullen het strijdperk betre den. Ziet er wat beter uit dan een week of twee geleden. Bij de door ons gestelde ingestelde datum waren er wel geteld twee die zich opgege ven hadden. Wat is dat toch met die Texelaars, waren ze nog niet uit de winterslaap of zo? (Zaterdag) Ondertussen telefoontje van Jan van der Meer van de politie in ver band met de vergunning. Deze wordt doorgemaild. Bij thuiskomst meteen mailbox in, zou alles deze keer in één keer goed zijn? Helaas, een lijst van op- en aanmerkingen waar je u tegen zegt. Vul je als goedwillende amateur alles zo goed mogelijk en naar waar heid in, kun je weer aan de gang met dat vervelende papierwerk. Je zou het toch verd... Volgens opgave geen drankvergunning aangevraagd. Op de lijst stond de vraag of er drank werd verkocht en op wiens horeca- papieren. Vul je dat in, denk je dat dat genoeg is, moet je zelf maar uit zoeken waar je drankvergunning aanvraagt. Maak het dan compleet in de aanvraag, denk ik dan, en kom er niet na drie maanden en een week van te voren mee aan. Maar goed dit moet ook geen klaagzang worden, ambtenaren doen ook alleen maar wat ze opgedragen krijgen. (Zondag) Vandaag is het echt telefoondag. Geregeld gaat er gerinkel door huize Kampstra. Even vragen hoe dit gere geld is en wat er nog nodig is. 's Middags de GrandPrix van Monaco en voetballen kijken. Ook dit gaat Angelina Stiehl is de volgende blogger in de serie De week van... Zij en haar partner André van der Vliet treden als eerste Texelaars in het huwelijk in een strandpavil joen. niet zonder gestoord te worden. Radio Texel, of ik even een klein gesprekje wil voeren met de verslag gever. Uiteraard geven we hier gehoor aan, elk stukje publiciteit pak ken we mee. Zo gaat het zo'n beetje de hele dag. Zal blij zijn als we daad werkelijk aan de slag kunnen. De mensen die mij kennen, weten dat het niet mijn hobby is om de hele tijd met zo'n ding aan mijn oor te zitten. (Maandag) Op het gemeentehuis overleg over de vergunning. Dat krijg je ervan als je evenement zo groot wordt. We zijn ingedeeld bij de grotere evene menten in de provincie. De op een na hoogste categorie. Men is tevreden over de voorzorgsmaatregelen die wij hebben genomen om zo min mogelijk overlast voor het verkeer te veroorzaken. Diverse onderwer pen passeren de revue. Blijkt toch even dat we de drankvergunning niet goed hebben aangevraagd. Direct goedgemaakt, zou een ramp zijn als we in de feesttent geen bier zouden mogen tappen. Oude en nieuwe trekkerpiloten lusten graag een bier tje. (Dinsdag) Vandaag laatste werkdag voor de Pinkster. Een heel gewone werkdag. Een gezellig strandpaviljoen met uitzicht op Vlieland, waar je lek ker kunt eten, drinken, in de zon zitten of een boekje lezen, kort om: vakantie vieren. Dat is de opzet van Karin van Duinen en Jan van Straten, de nieuwe eige naars van strandpaviljoen paal 33. Ze herdopen het in Kaap Noord. Het eilandleven is de twee onderne mers niet vreemd. Zij heeft twaalf jaar in een strandpaviljoen op Ter schelling gewerkt, waar hij ook werkte. Nadien zochten ze hun heil in Frankrijk, waar ze jarenlang een café in het Franse wintersportdorp Tignes exploiteerden. Op zoek naar een nieuwe uitdaging, kwamen ze uit bij paal 33. Karin: 'Van Terschel ling weten we dat het werken en leven op een eiland fantastisch is. Maar we wilden wel een eiland dat wat meer mogelijkheden biedt, met een breder aanbod aan faciliteiten, Wat storingen, wat leveringen, een dag van dertien in een dozijn. Van daag is het ook krantenartikelendag. In de Texelaar, de Helderse Courant en op de Kabelkrant, je komt ons overal tegen. Gaat goed zo. Kwam vandaag op de Pontweg de eerste deelnemer al tegen. Een Mc Cormick op een oprijwagen met een caravan er achter. Die gaat vast naar een boerencamping bij De Koog. Dat doen er wel meer. Ze maken er een vakantie van, eerst op een camping, tussendoor naar het evenement en naderhand weer naar de boer. 's Avonds het geluid nog even doorge nomen met Jeroen Groot. Rob Vrie- zema kwam met truien en shirts. (Woensdag) Dagje extra vrij genomen. Eerst drie meiden naar de boot brengen, gaan met school naar Duinrell. Daarna maar even naar de kapper. Had mijn zinnen gezet op een pittige bos krul len maar dat gaat weer niet door. Kort dan maar weer. Misschien moet ik maar eens horen bij Dick Advocaat hoe ik de boel weer aan het groeien krijg. Na de kapper meteen de schuur in. Motorkap en dieseltank moeten nog gespoten worden. Ze hebben als moeilijkheid een aantal gele strepen. De perfectionist in mij wint het weer van de rest. Moet zo mooi mogelijk, onder meer op het gebied van sport. Dit is het helemaal, perfect.' Wat niet wegneemt dat ze hun eigen draai gaan geven aan het bedrijf dat ze hebben overgenomen De Texelse Wol Onderneming in Oudeschild is overgenomen door buurman TexelWool. Onder de naam TexelWool Slaap comfort BV worden nu de merken TexelWool, Texeler en Irisette op één locatie geproduceerd en ver- zoiets als dat je op tv ziet. Ik vergeet nog wel eens dat dat niet te realise ren is met mijn vaardigheden. Eerste resultaat van de motorkap zint me niet. Opnieuw maar weer. Tank is wel naar tevredenheid dus die kan in de loop van de dag gemonteerd. van Hendrik Doornekamp en Marco Kuperus. 'Ongecompliceerd, lekker eten (vanaf 1 juni met een nieuwe kaart), een drankje, borrelhapjes, loungen, snelle bediening en kocht. Door de overname zal meer dan 80 procent van de wollen dek beddenproductie in Nederland van de nieuwe onderneming komen. De directie van TexelWool wordt gevormd door Willem Oosterhaven en Martijn de Veij. Het bedrijf levert producten aan ruim duizend dea lers in Nederland en België. Daar naast zijn er plannen om de export naar Duitsland en Engeland verder uit te breiden. Het nieuw gevormde bedrijf biedt werk aan dertig men sen, hoofdzakelijk op Texel. De producten zijn voorzien van het Wolmarkt label, het streekkeurmerk Echt Texelse Product en het Wad- dengoud-label. (Foto Henk van Wijk) muziek, ook live. We willen niet alleen een paviljoen zijn waar het bij strandweer goed toeven is, maar waar het bij elk weer goed toeven is. We zijn immers het hele jaar open. We gaan het paviljoen daar om ook van binnen leuk aankleden en allerlei dingen organiseren. Op dat gebied van sport en activiteiten heeft Texel veel te bieden. We heb ben contact gehad met onderne mers die willen samenwerken. En we hebben eens in de week de Jut- tershap, waarbij Maarten Boon jut- tersverhalen vertelt.' Een paviljoen als dit, waar de drukte zich moeilijk laat voorspellen, vergt een flexibele instelling. Jan: 'Het ene moment is het rustig, maar als een bus stopt, kan de tent zomaar volstromen. Het is de kunst om ook dan kwaliteit te bieden. In de rustige tijd kunnen we het paviljoen met z'n tweeën run nen.' Kaap Noord heeft volgende week een primeur: de eerste trou werij in een strandpaviljoen. Karin van Duinen en Jan van Straten, de nieuwe exploitanten van strandpaviljoen Kaap Noord bij paal 33. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9