Simon Stark verlaat trekkertrek Twitterende minister promoot 'Texels Model' TEXELSE 11 COURANT Woef 'Laat Grachtengordel niet beeld bepalen' DONDERDAG 27 MEI 2010 Simon Stark heeft zondag tij dens het Pinksterevenement afscheid genomen van de trek kertrek. Hij deed voor het laatst mee op The Magie, een 1800 PK zware trekker waarmee hij zeven jaar lang landelijk aan wedstrij den heeft deelgenomen. De Texelaar, die een paar jaar gele den De Cocksdorp voor Frankrijk verruilde, nam afscheid in stijl. Hij reed drie keer achter elkaar een 25 ton zware sleepwagen moeiteloos naar het eind van de 100 meter lange baan, waarmee hij in de spe- cialklasse eerste werd. Ook zijn zoon Bert haalde een 'tuil pull'. Daarna reed Peter Adams uit het Brabantse Erp The Magie twee keer volledig tot het eind van de baan. Hij is de nieuwe eigenaar van de trekker. Stark heeft The Magic, die nog altijd op Texel stond, verkocht omdat het vanuit Frankrijk te lastig werd voor wedstrijden op en neer te reizen. 'Ik moest daar bijna tien uur voor rijden. Dan moet je je afvragen of zo'n hobby nog wel verstandig is.' In de omgeving waar de familie Stark nu woont, wordt geen trekkertrek gehouden. Bij de nieuwe eigenaar wordt The Magie herenigd met The Chaotic, een andere trekker waarmee Stark jarenlang aan wedstrijden heeft meegedaan. Stark sluit niet uit dat hij in de toe komst nog eens op zijn oude trek ker plaatsneemt. 'We hebben regelmatig contact met de nieuwe eigenaar.' The Magic was voor de familie Stark een belangrijke wagen, onder meer omdat ze er heel veel zelf aan versleutelden om hem helemaal naar de zin te maken. Stark was de enige Texelaar in de specialklasse. In de standaardklas se deden diverse Texelaars mee. Zij reden elk twee keer over de 100 meter lange baan. In de klasse tot acht ton pakte Edwin Barendregt uit De Cocksdorp de derde plaats door met zijn FIATAgri 160-190 twee keer bijna 95 meter ver te komen. Fulps Duinker, die normali ter meedoet in de sportklasse, reed deze keer ook in de standaardlasse (de zwaartste klasse tot 15 ton) waarin hij derde werd. Uitslagen: Klasse tot acht ton: Edwin Barendregt (188,68 meter), Niels Huisman (178,17 m), Kees Lap (174,13 m). Klasse tot 4,5 ton: Dirk-Jan Boon (150,8 m), Fred Oosterhof (139,21 m), Alex Bakker (120,8 m), Klaas Uitgeest (118,28 m), Ronald Witte (91,14). Klasse tot 3,5 ton: Cor Hin (191,68 m), Robin Wijtten (178,74 m). Klasse tot 2,5 ton: M. de Jong (154,85 m), Bram Boon (81,34 m). O Simon Stark deed zondag voor het laatst met The Magie mee aan de trekkertrek. (Foto Jeroen van Hattum) Ook demissionair minister Gerda Verburg nam een kijkje op het Pinksterevene ment en klom spontaan op een oude trekker. 'Ik ga naar Texel, waar samen werking tussen boeren, natuur beheerders en recreatieonder nemers tot goede resultaten leidt, een model dat kan worden uitgerold over heel Nederland.' Aldus twitterde demissionair minister Gerda Verburg vooraf gaand aan haar bezoek aan het eiland over het succesvolle Texes Model. Op de Eagles Ranch van Henk en Danielle Zoetelief werd Verburg bijgepraat over de ontwikkelingen op dit bedrijf, één van de vier in dit gebied die moeten verhuizen. Om plaats te maken voor natuur heb ben landbouw, natuurbeheerders en provincie besloten tot een uit ruil van grond. LTO-voorzitter Jaap Hin: 'We zijn tot de conclusie gekomen dat, wil de agrarische sector een goede toekomst heb ben, we dan moeten werken aan robuuste gebieden, zowel voor landbouw als voor natuur, want alleen dan kunnen de gewenste ontwikkelingen worden doorge voerd.' De uitvoering van herschikking van gronden, waarbij versnipperde natuurgebieden weer een land- bouwfunctie krijgen, vordert gestaag. 'Het duurt wat lang, maar het vereist zorgvuldigheid. In Waalenburg moeten vier bedrijven worden verplaatst en moet met akkerbouwbedrijven grond wor den geruild. Om de herverkaveling mogelijk te maken, moet hier een grondbank worden geïntrodu ceerd. 'Wil iedere boer er beter van worden, dan moet er ook wat uit te delen zijn.' Hin deed een oproep om het beheer van de grondbank in handen te geven van Stivas Noord-Holland. Voor boeren op de Hogeberg brak Hin een lans om 'de doelstellingen voor dit gebied helder te formule ren'. 'Maar de verantwoordelijk heid kunnen we niet enkel op de schouders van de boeren leg gen.' Verburg repte over het succesvolle Texelse Model, dat landelijk navol ging verdient. Ze doelde op de samenwerking tussen boeren en natuurbeheerders in het project Waalenburg. 'Dan heeft Texel 6000 hectare natuurgrond en 8.500 hectare landbouwgrond. Maar zo is het wel genoeg, er moet ook voor jonge boeren genoeg over blijven om een toekomst op te bouwen.' 'Laat de beeldvorming niet over aan mensen uit de grachtengordel, neem zelf het initiatief jullie secto ren te promoten. Jullie hebben veel om trots op te zijn.' Dat advies gaf minister Gerda Verburg aan verte genwoordigers uit landbouw, tij dens haar bezoek dat zij zaterdag aan het eiland bracht. Als voor beelden voor promotie noemde ze innovatieve ontwikkelingen en de manier waarop de boeren met natuurorganisaties samenwerken. Demissionair-minister Verburg met de familie Zoetelief in de paardenstal van de Eagles Ranch. (Foto's Gerard Timmerman) Tijdens een rondwandeling door Waalenburg onder leiding van Erik Menkveld en Loran Tinga van Natuurmonumenten, zag minister Verburg hoe in dit natuurgebied de oorspronkelijke vegetatie, zoals de Harlekijn orchis en addertong, weer aan de winnende hand is. Maar ook dat de populatie weidevogels achteruit gaat en dat grauwe ganzen ook hier voor schade en overlast zorgen. Op de foto krijgt ze tekst en uitleg van Loran Tinga. Dikke rookpluimen gingen soms aan de trekkertrek vooraf op het land van de familie Witte aan de Pontweg. De deelnemers aan het Pinksterevenement hadden alle tijd om ontspannen met elkaar een praatje over de grote hobby's te maken. Silvan Hoep, Mathé Hoep, vader Jan Hoep en Bas Hoep bekijken een FIAT 1300 DT uit 1976. In totaal hadden ze veertien trekkers meegenomen naar het Pinkstereve nement. 'Allemaal van FIAT', aldus Jan Hoep. 'Als je dat virus eenmaal te pakken hebt, ben je ermee besmet.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11