Ruime keuze uit schouwburgreizen Windkracht 7 Midzomerschans: veel afwisseling Luilak rustig verlopen TEXELSE 15 COURANT Zangdienst in De Poort The Madd op Sommeltjespop Storing bij zuivering DONDERDAG 27 MEI 2010 Culturele organisatie Wind kracht 7 organiseert ook het komend theaterseizoen thea- terreizen naar schouwburg De Kampanje in Den Helder. Hier onder de voorstellingen waaruit gekozen kan worden. Bij vol doende belangstelling laat TESO na afloop een extra boot varen. Boeken kan via tel. 312696 of via e-mailadres swot@texel.com. Vrijdag 1 oktober, 20.15 uur, €28,- The Beatles - Here, There Everywhere (try-out) Aan de hand van het verhaal van een oude rocker en zijn tiener dochter gaan acht jonge acteurs, begeleid door een vierkoppige rock 'n rollband, op zoek naar de kern van The Beatles. Met eigen tijdse interpretaties en nieuwe arrangementen komen de num mers verrassend dicht bij de vita liteit en dynamiek van de originele songs. Donderdag 7 oktober 2010, 20.15 uur, €28,-: Trijntje Oosterhuis Trijntje Oosterhuis brengt met een volledige band zowel oude hits als nieuwe nummers ten gehore. Donderdag 4 november, 20.15 uur, €21,50: Sanne Wallis de Vries - Kaka Passa Wallis de Vries bewandelt met veel succes vele nieuwe wegen. Else vier noemde het programma 'één van de beste theaterprogramma's van het seizoen' en Sanne Wallis de Vries 'zonder twijfel de sterkste vrouwelijke solocabaretier van dit moment'. Vrijdag 26 november, 20.15 uur, €25,50: The Soul of Motown III Motown, oorspronkelijk Tamla Records, is de naam van een pla tenmaatschappij die begin 1959 in Detroit werd opgericht door Berry Gordy. Motown is een afkorting van Motor Town, een bijnaam voor de stad Detroit met haar bloeiende auto-industrie. Motown gaf een heel eigen sound aan R&B, pop en soulmuziek en werd wereldwijd een begrip. Alle artiesten en muzi kanten die in dit programma op het podium staan, hebben de 'soul of Motown'. Donderdag 10 februari, 20.15 uur, €42,-: Legally Blonde (de 'Bling Bling'- musical) Met onder andere Kim-Lian van der Meij, Roy van lersel en Made- Ion van der Poel. Gebaseerd op de succesvolle film met Reese Witherspoon. Deze nieuwe musi cal trok in New York volle zalen en is nu dé hitmusical in Londen. Legally Blonde is jong, hip, blond en barst van de glamour en de 'bling bling'. Donderdag 17 februari, 20.15 uur, €38,50 tot €45,-: Hans Klok - Hurricane De snelste illusionist aller tijden even terug in de Nederlandse the aters. Hans Klok werkt niet alleen, maar samen met zijn 'Wild Women'. Tevens wordt de show uitgebreid met internationaal bekroonde variété- en circus-acts van wereldniveau én nieuwe illu sies. Iets geheel nieuws in de wereld van de magie. Vrijdag 25 februari, 20.15 uur, €33,-: Rob de Nijs - Een halve eeuw zanger Rob de Nijs heeft samen met Daniël Lohues en een aantal top- muzikanten zijn repertoire uitge breid met prachtige liedjes. Nieu we jonge talentvolle tekstschrijvers en 'ouwe rotten' uit het vak voor zien de 'nestor' graag van nieuw materiaal. Liedjes die ergens over gaan en er toe doen. De zanger viert dit jaar dat hij 50 jaar op de planken staat. Zondag 6 maart, 20.15 uur, €25,-: Marc-Marie Huijbregts - Marc- Marie Punt Het vierde soloprogramma van Huijbregts, met een liedje en een versje en een praatje Woensdag 9 maart, 20.15 uur, €25,-: Bert Visscher - Afijn Spanning rond de plaatselijke ijs baan. Binnenkort zal de beroemde Russische kunstschaatsster Lud- mila Properova een gastoptreden verzorgen. Geregeld door ijsmees ter Sybe die in het verleden nog met haar heeft mogen dansen op de Spelen van 1982 in Sarajevo. Vreemd, waren die Spelen niet in 1984? Afijn, belangrijk om nu de zaken op orde te krijgen. Handen uit de mouwen en zorgen dat dit evenement het dorp defini tief op de kaart zet. Oh ja, en het ijs, hoe staat het met het ijs? Heer, sta ons bij en laat het vriezen. Donderdag 24 maart, 20.15 uur, €40,-: Carmen Misschien wel de meest populaire opera uit de hele geschiedenis. Over Carmen, de femme fatale bij uitstek. De fascinatie voor Carmen is blijvend, en doet daarmee de betekenis van haar naam (tover- gezang) eer aan. Deze legendari sche opera behoort tot één van de meest vertolkte. De Staatsopera van Tatarstan staat garant voor een avondje opera zoals opera hoort te zijn. Zondag 8 mei, 20.15 uur, €29,50: The African Mama's - A tribute to Miriam Makeba The African Mama's brengen een ode aan de onlangs overleden Afrikaanse superster Miriam Makeba, oftewel 'Mama Africa'. Bekende hits als Pata Pata en de Clicksong, maar ook het ondeu gende Where did that naughty lit tle flee go komen aan bod. In de voorstelling zullen ook momenten uit haar enerverende leven voor bijkomen. Er zal muziek gespeeld worden uit alle landen waar ze tij dens haar ballingschap verbleef. Vele bijzondere anekdotes zullen de revue passeren, maar ook pijn lijke en emotionele gebeurtenis sen. Woensdag 11 mei, 20.15 uur, €22,50: Guido Weijers - Axestos Guido Weijers is één van de meest populaire cabaretiers van Neder land. De afgelopen jaren speelde hij drie succesvolle programma's in uitverkochte theaters en vanaf 2006 keken miljoenen mensen op televisie naar zijn Oudejaarsconfe rences. In Axestos laat hij zich van zijn meest pure kant zien. Hard als beton, maar ook zacht als dons. Snel, actueel, scherp, genadeloos en megagrappig. Donderdag 26 mei, 20.15 uur, €32,-: Lente Met Anne-Wil Blankers, Edwin de Vries en Oda Spelbos In deze tragikomedie leren Marja en Martin elkaar kennen op het kerkhof. Staand aan het graf van hun geliefden bezweren ze elkaar: nooit meer een relatie. Want liefde is mooi, maar kan ook verschrik kelijk pijn doen. Vriendschap mag natuurlijk wel. En meer is het ook niet, toch? In Lente, een stuk van Haye van der Heide, brengt Mette Bouhuijs twee theatergrootheden samen en voegt daar nog een derde aan toe: Oda Spelbos, die het afgelopen seizoen te zien was in het succesvolle toneelstuk Heren van de thee. Zaterdag 28 mei, 20.15 uur, €22,50: Jörgen Raymann - Frede Als kind werd hij 'fredeman' (ban gerik) genoemd, omdat hij bang was voor het donker, voor spo ken, voor honden en voor de tuinman. In zijn puberteit vond hij het eng om met meisjes te praten, bang dat ze hem zouden uitlachen vanwege zijn puistenkop en zijn scheve tanden. Naast hoogte vrees, smetvrees en faalangst heeft Raymann een keur aan angsten die zijn leven beheersen. Hij neemt samen met zijn favoriete alter ego's plaats op de bank en het publiek is zijn psychiater. Hopelijk is hij aan het eind van de avond over zijn podiumvrees heen. De Midzomerschans, het cultu reel festival dat zondag 27 juni wordt gehouden op voormalig fort de Schans, belooft een dag vol afwisseling te worden. Tussen 10.30 en 18.00 uur kan het publiek genieten van zo'n dertig uiteenlo pende voorstellingen en presen taties, waarvan enkele van het eiland zelf. De Schans, in 1572 aangelegd op last van Willem de Zwijger en thans eigendom van Natuurmonumenten, biedt één dag in het jaar onderdak aan kunstenaars, artiesten en musici uit de meest uiteenlopende discipli nes. Urenlang kan het publiek dwa len over de wallen en bastions en daarbij van de ene verbazing in de andere vallen. Zo brengt de Iraans- Nederlandse groep Shandiz oude Iraanse volksliederen in een modern jasje. Shandiz is geen onbekende op het festival. Twee jaar geleden ver zorgde deze groep, die onder leiding staat van de Iraanse componist Hamid Tabatabaei, het openings concert op zaterdagavond. Geheel nieuw is de voorstelling Poseidons Ragnarok. Deze voorstelling bevindt zich op het snijvlak van dans en beeldende kunst en speelt zich af in een desolate omgeving die over spoeld geweest is door water. Stu denten van de theateracademie uit Arnhem brengen de voorstelling Paard en de Troubadours van het Slechte Nieuws zingen oud-Holland se moordballaden. Bezoekers die het allemaal even te veel wordt en die even tot rust willen komen, kun nen terecht in de één-op-éénvoor- stelling Beuke-nootje van Ericka Voortman en voor degenen die meer willen weten over de omgeving wor den cultuurhistorische rondleidingen gegeven. De Saluutbatterij Rijdende Artillerie uit Abcoude laat zien hoe het soldatenleven er in de tijd van Napoleon uitzag en handboogver eniging Eilandschutters verdedigt de bolwerken tijdens het Midzomer schans Handboogtoernooi voor tra ditionele schutters. Een volledig overzicht van deelnemende kunste naars en artiesten is te vinden op www.midzomerschans.nl. Op de avond voorafgaand aan het eigenlij ke festival, op zaterdag 26 juni, vindt op het middenterrein van het fort een optreden plaats van Kalio Gayo uit Utrecht, die opgewekte wereld- folk brengt. Elk optreden van deze groep wordt een feest, zo niet van herkenning, dan toch van vrolijkheid. De muziek van Kalio Gayo neemt de luisteraar mee op een bustocht naar een verlaten uithoek van de Balkan, naar een marktplaats vol kibbelende huisvrouwen en kleine romances. De groep vertelt kleine verhaaltjes in een taal die niemand kent, maar die iedereen kan verstaan. De Midzo merschans is mogelijk dankzij de belangeloze medewerking van de deelnemende kunstenaars en groe pen. Mensen die het festival financi eel willen ondersteunen, kunnen een aandeel nemen in de vorm van een vierkante meter van het terrein. Infor matie hierover en over mogelijke sponsoring door bedrijven is te ver krijgen via info@midzomerschans.nl. Het festival duurt zondag van 10.30 tot 18.00 uur, de toegang bedraagt €7,50, inclusief een bijdrage aan Natuurmonumenten, de eigenaar van het terrein. Op verschillende plaatsen op het festivalterrein zijn programmaboekjes en consumptie- munten verkrijgbaar. Het optreden van Kalio Gayo op zaterdag 26 juni begint om 20.30 uur. De toegang bedraagt €7,50, inclusief een bijdra ge aan Natuurmonumenten en een consumptie in de pauze. In verband met de beperkte parkeergelegen heid ter plaatse, wordt bezoekers aangeraden per fiets te komen. Meer informatie over het festival en de deelnemende artiesten is te vin den op www.midzomerschans.nl. Onder het motto 'kun je nog zingen, zing dan mee' wordt zondag 30 mei een Uur voor iedereen gehouden in kerkgebouw De Poort aan de Ele- mert in Den Burg. De kerkgangers worden tijdens deze zangdienst instrumentaal bijgestaan door een groep blazers van muziekvereniging Excelsior en organist Jan Kruithof. Voorganger is ds. P. den Braanker. De dienst begint om 19.00 uur. De organisatie van Sommeltjespop is er in geslaagd The Madd te boe ken. Deze band, vorig jaar nog te zien op Lowlands, maakt een bij zondere combinatie van pop en beat, laat zich inspireren door de ska en zingt even gemakkelijk in het Frans als in het Nederlands en Engels. Vorig jaar hadden de vier Rotterdammers samen met rapper Dio een grote hit: Baby. Eveneens op Sommeltjespop treedt The Excitors uit Den Haag op. Dit Haagse kwartet is 'een popbelofte' genoemd en wordt door sommige critici al vergeleken met grote bands als The Arctic Monkeys en The Kaiser Chiefs. Grote waardering bestaat ook voor het stemgeluid van zanger Mauro Molenaar. Meer informatie over beide bands staat vanaf morgen op de website www.sommeltjespop.nl. Het festi val vindt zaterdag 3 juli plaats in De Waal. In rioolwaterzuiveringsinstallatie Everstekoog heeft zich maandag tweede pinksterdag een storing voorgedaan. Hierdoor kwam ijzersulfaat in het oppervlakte water terecht en kleurde het oppervlaktewater oranje. IJzersulfaat zorgt ervoor dat fosfa ten uit het afvalwater worden ver wijderd. Het kwam in het opper vlaktewater terecht doordat een aantal veiligheidskleppen niet goed werkte. Hierdoor stroomde water met sterk verdund ijzersulfaat in een deel van het helofytenfilter, Daarin zorgt riet voor natuurlijke nazuivering van het water. De sto ring is inmiddels verholpen en ver spreiding van het verkleurde water stopgezet. Het overgrote deel van het verkleurde water opgezogen. De lekkage heeft volgens hoog heemraadschap voor Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorderkwar tier geen schadelijke gevolgen voor mens, dier of plant. \*xtSr' Lisa Poede, Rodney Betsema, Jet Wesselman en Senna Poede lopen mee in de Luilakoptocht van Oosterend om met vuvuzeia's (WK-toeters) slaapkoppen wakker te blazen. (Foto Jeroen van Hattum) Deelnemers aan de Luilakoptocht in Den Burg blazen een nietsvermoedende Fransman, die in zijn auto aan de Binsbergenstraat overnachtte, uit zijn slaap. (Foto Justin Segerink) De deelnemers aan het Pinkstertoernooi bij Texel'94 in Den Burg kregen een aubade van de Luilakvierders. (Foto Justin segerink) Inde Soete Suyckerbol in de Weverstraat in Den Burg was één van de winkels die het tijdens Luilak moesten ontgelden. (Foto Jeroen van Hattum) Luilak is zaterdagochtend rustig verlopen. Op een paar beklad dingen in Den Burg na waren er geen problemen. In Oosterend en Den Burg gingen tientallen kinderen in alle vroegte de straat op om gezamenlijk met vuvuzeia's en fietsen met blikjes erachter lawaai te maken. Bekladdingen bleven, voor zover bekend, grotendeels beperkt tot de Weverstraat en de Parkstraat in Den Burg. Daar werden meerdere winkelruiten met boter, pindakaas, stroop en poedersuiker besmeurd. De politie bekeurde twee bestuur ders van auto's die zonder knalpot in Den Burg achter elkaar raceten. Bij een woning aan het Vroonlant in de Mars werden een vrij nieuwe auto en een oprit met chocoladevla beklad. Volgens de bewoner ging het om drie jongens van circa twaalf jaar. Hij vraagt zich af of hun ouders zich schamen. In de overige dorpen deden zich amper incidenten voor. Het was opmerkelijk rustig met kinderen die op eigen initiatief met blikjes achter de fiets op pad gingen. In Den Burg werden slechts een paar groepjes gezien en ook uit andere dorpen kwamen verhalen dat het tam was. Er hing eveneens weinig wc-papier in de bomen. Alleen bij het skatepark aan de Elemert was wat te zien.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 15