Veel te doen tijdens Pinksterdagen 1910 Actie voor daklozen doet Texel aan Naar de groote Openluchtvergadering Kavelruil Don Bosco geeft ruimte voor 'Waalenburg' My rthe TEXELSE 3 COURANT op Maandag 16 Mei 1910,2e Pinksterdag, Studenten Wildlife bij Eureka Texels model Man aangehouden na maken stennis Molenkoog dicht Familieberichten Fieke sai Archiefstuk Nederlandsche Middernachtzendings-Vereeniging. te Oosterend op Texel op een stuk weiland van den Weled-Heer P. Dros, 's middags half 3 uur. Ds. VAN GRASSTEK, Openingswoord. W. H. VERHOEFF, van Utrecht, lid v.h. Hoofdbestuur, J. N, VAN MUNSTER, van Arnhem, voorz. v.h. Hoofdbestuur J. H. STAALMAN, voorz. v.d. afd. Helder, Slotwoord. In de pauze zal het Chr. Fanfarecorps, directeur de Weled. Heer J. POOL, zich doen hooren. Toegang tot dekking der kosten 10 ct. Ververschingen aanwezig. Woelmuis Maria van Lierop-van Heerwaarden F&r Willem J. Kikkert - '«ijk - ygMP DONDERDAG 27 MEI 2010 Uitgezonderd een zachte regen die op zondag nu en dan viel en een onweer dat de dag afsloot, hadden de organisatoren die voor Pinksteren 1910 alles uit kast hadden gehaald, weinig te klagen. De Texelsche Courant meldt dat van de gelegenheid tot het maken van uitstapjes veelvuldig gebruik werd gemaakt, 'niet slechts van hier naar elders, doch ook van elders naar hier'. Aantallen worden verder niet genoemd, maar het vreemdelin genverkeer was gedurende die Pinksterdagen, inmiddels honderd jaar geleden, 'buitengewoon groot'. De krant meldt dat De Dageraad al op zaterdag 'tal van passagiers' overzette, wat op zondag niet min der werd. Het hoogtepunt werd echter bereikt op maandag, twee de Pinksterdag, toen De Dageraad 's morgens om elf uur 'stampvol reizenden' de haven binnenvoer. Aan boord bevond zich het Leger des Heils, onderweg naar een con cert in Den Burg, maar dat al direct na aankomst enkele liederen ten gehore bracht op de haven. 'Hier was het voor eenige oogenblikken een bont gewemel van ouden en jongen', schrijft de correspondent van de krant. 'Honderden nieuws gierigen, zelfs van andere dorpen van ons eiland waren bij die aan komst aanwezig." Pinksteren 1910 viel op 15 en 16 mei en werd gekenmerkt door een groot aantal festiviteiten, die tegen woordig al snel evenement zouden worden genoemd. In 1910 echter wordt gesproken over 'tamelijk levendig' en een 'aangename bedrijvigheid'. Het waren 'dagen van velerlei afwisseling'. Het begon op zondag, eerste Pinksterdag, met een concert van het KTF op de Groeneplaats. De toehoorders maakten kennis met de vorderin gen die de leden hadden gemaakt met hun studie voor het concours in Wijk aan Zee, dat op 26 juni zou SPREKERS Onderwerp: Van liefde en strijd, Onderwerp: Uit een dnistere wereld. worden gehouden. Op het pro gramma stonden onder meer de concourswerken Souvenir de St. Rome en Gloria Victis. Op tweede Pinksterdag, maandag, barstten de feestelijkheden pas werkelijk los. Mensen met een uit eenlopende interesse zullen moeite hebben moeten doen om een keus te maken. Het grootste evenement was zonder twijfel het optreden van het Leger des Heils. Behalve direct na aankomst op de haven van Oudeschild, werd een open luchtbijeenkomst gehouden op 'een perceel aan het Koogereind'. Toespraken, muziek en zang wis selden elkaar af. Tezelfdertijd stond aan de andere kant van het dorp een ruiterstoet van maar liefst 38 paarden opgesteld. De stoet, onder leiding van R.J. Witte, zou der woensdag daarop dienen als ere wacht voor de ontvangst van de bisschop, die een bezoek aan het eiland bracht. De extra vrije tweede Pinksterdag werd gebruikt om de routine te oefenen. Oosterend kreeg zondag bezoek van een gezelschap van zeventien personen, dat met vier zeiljachten in de haven aangekomen was, en per rijtuig bij regen en onweer een kijkje nam in polder Het Noorden, die toen al bekend stond als uit zonderlijk vogelgebied. Ook op maandag, toen het weer beter was, brachten enige gezelschappen ('waaronder een drietal Engelsche Heeren') een bezoek aan de pol der. De Oosterender correspon dent kon het niet laten een sneer uit te delen aan het gemeentebe stuur door te stellen dat het vogel- gebied er een stuk beter zou uit zien 'wanneer er meer toezicht was'. Op tweede Pinksterdag werd in Oosterend een openluchtbijeen komst gehouden door de Neder- landsche Middernachtszendings Vereeniging, waar het woord werd gevoerd door een viertal sprekers en 'harmoniegezelschap' Excelsior voor de muzikale omlijsting zorgde. De Texelsche Courant durft het in 1910 niet met zoveel woorden te zeggen, maar de NMZV stelde zich ten doel mannen die zich met pros tituees inlieten hun dwalingen te doen inzien. De vereniging huldig de het (omstreden) standpunt dat prostitutie een onuitroeibaar kwaad was, dat zou blijven bestaan zolang er hoerenlopers waren. De vereni ging erkende dat er op het eiland geen bordelen waren, 'noch open lijke, noch clandistine', maar ging ervan uit dat 'de zonen en dochte- ren' van het eiland ook wel op andere plaatsen kwamen, 'waar wel verleiding is'. De opkomst bij de bijeenkomst viel de organisatie Een grote kavelruil bij hoeve Don Bosco en op Noordhaffel waarmee dertig hectare is gemoeid, leidt tot een verbete ring van de agrarische structuur waarmee bijna honderd hectare is gemoeid. Nu de kavelruil rond is, komen landerijen beschik baar die plaats kunnen bieden aan een bedrijf uit Waalenburg, dat wijkt voor de vorming van natuur. Aan de vrijwillige kavelruil 'Don Bosco' is deelgenomen door drie partijen. Gevolg van de kavelruil is dat er niet alleen ruimte ontstaat voor verplaatsing van een bedrijf (waarvan de naam nog niet bekend is gemaakt), maar ook dat twee agrariërs hun huis- en/of veldka- vels kunnen vergroten. Stivas Noord-Holland, die de kavelruil begeleidt, heeft namens de betrok ken partijen een subsidieverzoek ingediend bij de provincie Noord- Holland. Hiermee hoopt Stivas met de par tijen op een bijdrage vanuit het Investeringsbudget Landelijk Gebied (ILG) voor de notaris- en kadasterkosten en de benodigde aanpassingswerken. Om de samengevoegde percelen functioneel te kunnen gebruiken, zijn enkele aanpassingen nodig, zoals het verleggen van een sloot, het uitvoeren van drainagewerk zaamheden en het plaatsen van hekwerken. Hiermee verbetert de bereikbaarheid en bewerkbaar heid van de percelen wat tot kos- Heeft Gerda Verburg dat spandoek dan niet gezien, waarop haar eigen ministerie voor sloper van de Wad denzee wordt uitgemaakt, omdat ze het vervuilen van de zee met een kostbare meststof om mis schien wat meer garnaaltjes te kunnen vangen niet ziet zitten? En heeft ze niet gesproken met boe ren die hun land voor goed geld aan Natuurmonumenten of Staats bosbeheer hebben verkocht, maar wel door blijven zeuren hoe erg ze dat vinden? Heeft ze dan niet gesproken met Tien voor Texel en Werkgroep Landschapszorg, die zelden blijk geven van begrip voor andere belangen dan waar zij voor staan? Heeft ze niet gesproken met voor- of tegenstanders van windmolens of grauwe ganzen, die pertinent weigeren naar elkaar te luisteren? Was ze eiqenlijk wel op Texel? Woelmuis Leerlingen van De Groene Welle in Zwolle hebben de Vogelbush van tuincentrum Eureka aan de Schor- renweg van nieuwe informatiebord jes voorzien. De leerlingen van de MBO-opleiding Wildlife (verzorging van wilde dieren) waren een paar dagen te gast bij Eureka. Als tegen- wat tegen. De tweede Pinksterdag werd afge sloten met het jaarfeest van de Chr. Zang-, Meisjes- en Jonge- lingsvereeniging in Eben Haëzer. Dit was echter een besloten bijeen komst waarover de krant verder geen informatie geeft. Pinksterdrie werd als gebruikelijk de eerste grote lammermarkt gehouden. Er werden tussen de 6000 en 7000 dieren aangevoerd, die voor goede prijzen van de hand gingen. Gemiddeld werd tussen de ƒ10,- en ƒ12.- besteed (omgere kend naar koopkracht tussen €98,68 en €118,42). De prijzen lagen daarmee hoger dan in 1909, al twijfelt de krant eraan of al het aangevoerde werd verkocht. Kleinere gebeurtenissen werden niet achteraf door de krant versla gen, maar de aankondiging die een week eerder werd geplaatst, geeft aan dat er nog veel meer te doen was. 'Bezoek aan het Boschje, aan de dennenbosschen of aan het strand achter de Koog, zal bij goed weder zeker wel op veler program ma staan. De bezoekers van laatst genoemde plaats willen wij er op attent maken (op verzoek) dat J. v.d. Wal op het erf van Kuip een groote tent heeft doen plaatsen waar een dolfijn en een Maanvisch ter bezichtiging zijn gesteld. Wie Jan een voordeeligen Pinkster wil bezorgen, ga dit wonder zien.' Samengevat bood Pinksteren ook in 1910 een welkome gelegenheid zich eens te ontspannen, een paar extra vrije dagen. 'Vooral zij, die zich dagelijks hebben te schikken in het gareel van vermoeienden arbeid, begroeten zoo'n paar dagen met genoegen.' Omdat de boot naar Vlieland anders dan verwacht niet elke dag vertrok, moest het verblijf op Texel noodgedwongen beperkt worden tot één dag. Gelukkig bleek dit voor Erna Bijl de Vroe genoeg om de wens van één van de bezoekers van opvanghuis Makom in Amster dam in vervulling te doen gaan. Erna Bijl de Vroe, in het dagelijks leven werkzaam bij het ministerie van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties, zwerft op dit moment dakloos door Nederland, op zoek naar mensen die willen helpen bij het in vervulling laten gaan van wensen van dak- en thuislozen. Daarnaast probeert ze geld in te zamelen voor de renovatie van opvanghuis Makom, waar zaken als vloertegels en elektriciteit dringend aan vervanging toe zijn. Eén van de bezoekers van het opvanghuis koesterde de wens eens met een groepje een bezoek aan Texel te brengen, wat voor Bijl de Vroe reden was ook het eiland in de route van haar pelgrimage op te nemen. Een oproepje in deze krant leverde haar geen gratis slaapplaats op, maar omdat een vriendelijke sponsor had toegezegd indien nodig overnachtingen te betalen, kon zij de nacht doorbrengen in hotel Kogerend in Den Burg. Naar later bleek gaf die ene overnachting haar voldoende gelegenheid het hotel te bewegen in het naseizoen een paar dagen de deuren open te zetten voor een groep van vier dak lozen met twee begeleiders. Het zijn deze en dergelijke reacties en ontmoetingen die 'Dakloos op reis' voor Bijl de Vroe de moeite waard maken. Via haar website www.dakloosopreis.nl doet zij uit gebreid verslag van haar weder waardigheden. Haar actie is inmid dels opgepikt door de landelijke media en het katern Vrouw van De Telegraaf publiceert regelmatig frag menten uit haar weblog. Ook de weergoden blijken de actie goed gezind. In de veertien dagen dat Bijl de Vroe nu onderweg is, heeft ze nog geen echte kou gele den of zware regenval meegemaakt. 'Dat zou voor het gevoel wel goed zijn', bekent ze. 'Met dit weer en al deze ontmoetingen vergeet je soms dat je het eigenlijk voor een ander doet.' Een 23-jarige man is in de nacht van dinsdag op woensdag aan gehouden, nadat hij stennis had gemaakt bij een appartementen complex aan de Pontweg. Hij had flink gedronken en verkeer de mogelijk ook onder invloed van drugs. Agenten, gewaarschuwd door een andere bewoner van het complex, hadden de man eerst nog gemaand rustig te zijn. Hij liep te schreeuwen en bedreigde zijn buren. De politie vertelde hij zijn huis niet in te kun nen, omdat hij zijn sleutels binnen had laten liggen. Even later was het opnieuw mis. De agenten brachten de buurman thuis, die hulp op het politiebureau had gezocht om een conflict met de boosdoener te vermijden. Net toen zij het erf op liepen, klonk er glas gerinkel en bleek de dronkaard een ruit van een voordeur te hebben vernield. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. tenbesparingen leidt voor de deel nemende partijen. Nadat op 18 februari 2010 de intentie tot ruiling werd getekend, is op 20 mei de akte voor kavelruil ondertekend op het notariskan toor van Dogger en Hoogerheide. Stivas heeft tot doel de agrarische structuur in Noord-Holland te ver beteren met gelijktijdige aandacht voor natuur, landschap en milieu om op deze manier een bijdrage te leveren aan een vitaal platte land. In verband met onderhoudswerk zaamheden is Molenkoog van vrij dag 4 juni (13.00 uur) tot en met zondag 6 juni gesloten. Vanaf maandag 7 juni is het zwem bad weer volgens het reguliere schema geopend. prestatie maakten zij bordjes over de tientallen soorten vogels in de Vogelbush. Op school hadden ze alle gegevens bij elkaar gezocht. Het tuincentrum was er blij mee, want de oude bordjes waren al een tijdje aan vervanging toe. (Foto Jeroen van Hattum) - - Het is tijdik moet nu gaan Ik zal geen afscheid nemen Kijk naar me uit in de regenboog Hoog in de lucht Als de zon weer op komt En de hele wereld nieuw is Kijk dan naar me uit en hou van me Zo als ik van jullie gehouden hebt. Verdrietig, maar vol bewondering voor haar optimisme en wilskracht tijdens een kansloze en oneerlijke ziekte, hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze mama, schoonmoeder en geweldige oma 14 december 1930 t 21 mei 2010 Evert van Lierop Kinderen kleinkinderen en achterkleinkinderen "Verpleeghuis Texel" Hollewal 2 - Den Burg De crematieplechtigheid heeft in besloten kring plaatsgevonden op woensdag 26 mei in crematorium "Schagerkogge". Correspondentieadres: Dhr. E.H. van Lierop, Jan Dirksoord 1, 1791 GP Den Burg. Verdrietig dat ik mijn goede vriend moet missen. Maar dankbaar dat ik hem 2 april nog persoonlijk heb kunnen feliciteren met zijn koninklijke onderscheiding en voor ons uitstapje naar Paal 9, waar wij nog fijn hebben gepraat. Ik wens Maatje, kinderen, kleinkinderen en familie heel veel sterkte bij de verwerking van het grote verlies. Andries Bloem, Terschelling Geboren op 20-05-2010: Dochter van Sander en Pauline. Trotse grootouders: Alie en Hessel Siemonsma en Gerda en Peter van der Puyl Geboren 20 mei 2010 55 cm, 4340 gram Mijn papa en mama zijn Martijn Schrama en Petra Burema En mijn broer heet lan Graag even bellen voor bezoek 06-30474672. 'v JMËb Mflp 3

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3