Logeerhuis Texel Erfpachters niet blij met uitstel debat 'Boeren zijn het goed zat' Collegewel faciliteren, maar waarschijnlijk niet zelf doen' TEXELSE 5 COURANT Grasoogst uit de startblokken Extra oefening op Vliehors Sarah Boogaard genomineerd Saalmink wint bootvissen Verwarring over parkeerplan Weikoop: Plantjes gezocht voor actie park Bouw windmolens Oudeschild stap dichterbij Geslaagd 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 DONDERDAG 27 MEI 2010 De Vliehors is maandag 31 mei tot en met woensdag 2 juni extra opengesteld tot 00.00 uur in ver band met trainingsvluchten van Chinook transporthelikopters van het Defensie Helikopter Comman do. Er wordt geoefend voor Afgha nistan. De vluchten bestaan uit schietoefeningen met boordwa- pens en het vliegen met nacht- zichtapparatuur. De bemanningen vliegen 's avonds niet meer terug naar de vliegbasis in Gilze-Rijen, maar verblijven op De Kooy in Den Helder dat die dagen tot 00.30 uur is opengesteld. Meer informatie over de vliegbewegingen is ver krijgbaar via www.defensie.nl/actu- eel/vliegbewegingen. Klachten over geluidsoverlast kunnen ook op die website worden ingediend of via tel. 0800-0226033. Sarah Boogaard, werkzaam bij strandpaviljoen Paal 20, is geno mineerd voor de titel Strandpa- viljoenheld van de SVH. Naast Boogaard zijn ook Lindsey en Kim Ludovici en Serge de Voogd genomineerd voor de titel. Degene die de verkiezing wint, dingt mee naar de landelijke titel die in janu ari tijdens de Horecava wordt uit gereikt. In de nominatie wordt Boogaard een belangrijke steunpi laar voor het bedrijf genoemd, 'waar ook haar collega's een vang net aan hebben'. De titel Horeca- held in bedoeld om vakbekwame mensen te vinden en te behou den. De titel wordt op donderdag 3 juni uitgereikt in Schevingen, stemmen op de genomineerden kan tot 1 juni via www.horecahelden.nl. Vijf bootjes met aan boord in totaal elf vissers vertrokken zaterdag aan het eind van de middag uit de haven van Oude- schild voor de eerste bootvis wedstrijd van het seizoen. Er stond een kille noordenwind en de bootjes liepen bijna een half uur vertraging op door een controle van de Waterpolitie, die de boot van Ton Dorst paaide en binnen stebuiten keerde. Nadat alles in orde was bevonden, werd de reis voortgezet naar het gebied voor de asfaltmolen. Er werd op zeven meter diepte gevist, maar zeer wei nig gevangen. Alleen het bootje dat zich iets verder uit de kust waagde, had nog vangst van bete kenis. Daarmee werd Piet Saalmink winnaar. Hij ving acht vissen met een gezamenlijke lengte van 171 cm. Willem Jimimink werd tweede met een paling van 62 cm. De derde plaats werd gedeeld tussen Ed Lammers en Nico Tessel. In totaal werden 21 vissen gevan gen met een gezamenlijke lengte van 477 cm. De volgende bootviswedstrijd wordt gehouden op zaterdag 26 juni. Vertrek uit de haven om 16.30 uur. Voor meer informatie: Map van der Zwaag, tel. 056-23680101. BALK Op de Vrije School in Den Burg is afgelopen vrijdag het Pinkers- feest gevierd. Op de foto vormen de kleuters en hun juffen Eva van Schie en Helen Zandstra samen de Pinksterboom. (Foto Texel Images) Nostalgie troef bij een groepje Wieringers dat maandag tweede pink sterdag met Zündapps, Kreidlers en andere bromfietsen van meer dan dertig jaar oud naar Texel was gekomen. Peter Haker reed voorop als gids. (Foto Gerard Timmerman) 'Een mooi plan.' Aldus oordeelt het college van b en w over het plan om het braakliggende per ceel bij de Weikoop tijdelijk in gebruik te nemen als parkeerter rein. Maar de gemeente voelt er weinig voor het zelf uit te voeren en ook dit seizoen lijkt het er niet van te komen. Een bericht vorige week op de Kabelkrant (naar aanleiding van de gemeenteraad) dat de gemeente het parkeerterrein zelf gaat inrich ten, zaaide verwarring. Volgens de gemeente is dat vooralsnog niet het geval. Het inrichten van het al jaren braak liggende terrein dat eigendom is van Woontij voor parkeren levert wel een flinke bijdrage aan de oplossing voor de parkeer- en ver keersproblematiek in Den Burg. Daarover verschillen de meningen niet. De dorpscommissie van Den Burg lanceerde al in 2009 het idee om er een parkeervoorziening te maken. 'Naar onze mening kan het terrein met relatief eenvoudige middelen worden aangepast. Daar om dringen wij er op aan dit nog vóór het komende vakantieseizoen te realiseren', schreef de dorps commissie, die de suggestie deed om Bolder het onderhoud te laten doen en medewerkers tijdens piek- dagen in te zetten als parkeer wachters. Vorig jaar kwam het er niet van, dit jaar pakte Frits Langeveld het plan op. Maar b en w stelden als voor waarde dat hij een ontheffing zou aanvragen op het bestemmings plan. Dat staat ter plekke alleen bedrijven toe. Ook parkeerplaat sen, mits die horen bij de bedrij ven. De gemeente wil daar aan meewerken, maar de wettelijke ter mijnen daarvoor duren Langeveld te lang. 'Eer ik kan beginnen is de zomer al bijna voorbij.' Voor een verantwoorde exploitatie (hij zou er naar eigen zeggen €45.000,- in investeren) had hij vóór pinksteren open willen zijn. Maar volgens Lan geveld is zo'n procedure niet nodig. Citerend uit het bestemmingsplan komt hij tot de conclusie dat ook een autoparkeerterrein als bedrijfs matige activiteit wordt aangemarkt. 'Door het faciliteren van parkeer plaatsen oefen ik immers een bedrijf uit.' Langeveld vertelt dat hij van de gemeente te horen heeft gekregen dat zijn verzoek niet in behandeling is genomen. 'Omdat het niet als een verzoek wordt beschouwd. Daarom heb ik nu een nieuw ver zoek ingediend.' Wethouder Eric Hercules omschreef het plan tijdens de raadsvergade ring van vorige week als sympa thiek. 'Een goed initiatief. De gemeente wil binnen de bestaande mogelijkheden wel faciliteren, maar gaat het waarschijnlijk niet zelf uit voeren', aldus een woordvoerder van het college. Dirk-Jan Saai, voorzitter van de Agrarische Jongeren, greep het bezoek van minister Verburg aan om op te roepen de ganzenpro- blematiek aan te pakken. 'Boeren zijn het goed zat. De scha de die wordt uitgekeerd, staat niet in verhouding tot de werkelijke schade.' Hij vertelde hoe jagers steeds vaker percelen niet opdur- ven, uit angst dat ze door controle rende instanties worden betrapt op procedurefouten en ze het risico lopen hun jachtakte kwijt te raken. De overheid werkt volgens Saai minimaal mee om de doelstelling van 200 broedparen grauwe gan zen te realiseren. 'Het zijn er nu eerder 2000.' Hij pleitte ervoor de ganzen van de lijst van bescherm de vogels te halen en jagers de ruimte te geven. 'Geef ze de kans om te jagen.' Verburg reageerde instemmend: 'Je moet beschermen als iets dreigt kleiner te worden en snoeien daar waar teveel is. Dat geldt ook voor ganzen. We moeten zorgen dat jagers binnen bepaalde randvoor waarden hun werk kunnen doen en het is niet de bedoeling dat jagers zich bedreigd gaan voelen.' Maar ze wees er ook op dat het beheren van de ganzenpopulatie een ver antwoordelijkheid is van de provin cie. Ook vroeg Saai medewerking om tot een structurele oplossing van de stuifproblematiek op Texel te komen. BALK Mevrouw Van der Stoep uit Barendrecht kiekte deze foto aan de Californiëweg nabij De Koog. Is het een paddenstoel van blad goud? Een grote Goudslak? Aan wie het weet, het verzoek contact op te nemen met de redactie. Grote drukte op de Campina Open Boerderijendag tweede Pinkster dag op het bedrijf van Erik Bakker aan de Pontweg. Op de foto knip pen en plakken kinderen met zuivelverpakkingen. (Foto Gerard Timmerman) Dat Lego aantrekkingskracht uitoefent op groot en klein, bleek maan dag tweede pinksterdag tijdens het Legofestijn op het bedrijf van Erik Bakker aan de Pontweg. De show die hij met bevriende hobbyisten en hun kinderen hield, trok veel bekijks. (Foto Gerard Timmerman) Erfpachters op Texel zijn er niet gelukkig mee dat de Tweede Kamer een debat over de erf pacht van Staatsbosbeheer heeft uitgesteld. De Vaste Kamercommissie van LNV en minister Gerda Verburg (LNV) zouden aanvankelijk afgelo pen woensdag opnieuw over de kwestie praten, maar de erfpacht is over de verkiezingen van 9 juni heen getild. Volgens Harry Wuis, voorzitter van de Texelse Vereniging van Erfpach ters, moet er snel duidelijkheid komen. Erfpachters die eigendom men willen verkopen, blijven door het uitstel langer in onzekerheid zitten en ook bij toeristische bedrij ven op erfpachtgrond blijven zor gen bestaan. Burgemeester Fran- cine Giskes heeft eveneens aangedrongen op duidelijkheid. Volgens haar duurt het ook alle maal te lang. Directeur Harry Mathijsen van Texelcampings, met Kogerstrand en Loodsmansduin één van de grootste erfpachters op het eiland, zegt er niet vrolijk van te worden. 'Het is ook maar de vraag of Kamerleden die met de kwestie begaan zijn straks terugkeren in de commissie die de erfpacht behan delt.' Een meerderheid van de Kamer neigde ernaar de erfpach ters tegemoet te komen, maar dat blijft nu ook in de lucht hangen. Mathijsen wijst erop veel telefoon tjes te krijgen van gasten die zich afvragen hoe het met de tarieven zit. 'Die moet ik telkens een half jaar van tevoren vaststellen. Als de verhoging van de erfpacht door gaat, kan dat met terugwerkende kracht tot juli 2008 gaan. Maar die kosten kan ik niet doorberekenen aan gasten die nog komen en ik kan ze ook niet verhalen op gasten die geweest zijn. Het is heel lastig waar ik rekening mee moet hou den.' Mede dankzij het droge weer is de grasoogst in volle gang. Bij hoeve De Leste aan de Middellandseweg ligt de eerste snede hoog opge tast. (Foto Theo Zijm) Voor hun actie om het park in Den Burg op te knappen, de zogeheten 'opzomeractie', zijn Marga Lakwijk en Pieternel Geurtz op zoek naar mensen die plantjes of andere parkinrich ting willen doneren. Het park tussen de Burgwal, de Parkstraat en de Groeneplaats (de Wezentuin) moet volgens de initia tiefnemers een 'mooi natuurpark' worden met een 'open karakter'. De woekerende bosjes worden uit gedund, waardoor er ruimte komt voor nieuwe planten en struiken. In overleg met tuindeskundigen wordt gezocht naar bijzondere (typisch Texelse) planten en mossen om het geheel nog interessanter te maken. Ook wordt aandacht besteed aan de historie van het park, onder meer door het vrijmaken van de muur van het kerkhof. De actie bereikt zijn hoogtepunt op zater dag 12 juni, als daadwerkelijk de schop in de grond gaat. Er hebben zich inmiddels de nodige vrijwilli gers gemeld om met de werk zaamheden te helpen. Mensen die plantjes willen done ren, kunnen deze voor of op 12 juni afleveren bij Geurtz (Warmoes straat 55). Ook sponsoring in de vorm van een financiële bijdrage, voor bijvoorbeeld picknicktafels, wordt op prijs gesteld. Meer informatie over de actie is te krijgen via tel. 312180, 06-06- 53275788 of e-mailadres etalagelakwijk@texel.com. De realisatie van drie windmo lens op het bedrijventerrein van Oudeschild is een stuk dichterbij gekomen nu de provincie de ver gunning voor de Natuurbescher- mings (NB) Wet heeft afgege ven. Het plan omvat de bouw van drie molens van 44 meter hoog van hetzelfde type die in één lijn op het bedrijventerrein aan de Vang wor den geplaatst. Initiatiefnemers Dirk Schagen, Dick Graaf en Willem van Tatenhove worden begeleid door adviesbureau De Wolff Nederland Windenergie. 'Voor de NB-wet geldt een zware toets. Het is een langdurig traject geweest. We zijn blij dat deze eerste en belangrijke hobbel is genomen', vertelt Hans de Haan van De Wolff. De volgende stap betreft de aanvraag van een bouwvergunning bij de gemeente. 'Op Texel kan uit windenergie een hoog rendement worden gehaald. We willen geen megaturbines van 80 tot 100 meter hoog, maar heb ben gekozen voor turbines van 44 meter, die geen verstoring van het landschap geven.' Die van Scha gen komt op dezelfde plek als de huidige, Graaf had al toestemming voor de bouw van twee windmo lens in dezelfde omgeving. De 19-jarige Pieter Sijbrand Vlaming slaag den in de Van Ghentkazerne in Rotterdam voor de opleiding marinier eerste klas. Hij is momenteel gestationeerd op de

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5