Lions schenken ruim twaalf mille Eerste boek polder voor Meyert Boon Onfortuinlijke nacht na vastlopen boot TEXELSE 5 COURANT Werkgroep festiviteiten Den Burg Dirigeren koor Maandbeker Mevius Raadhuis Skuumkoppe HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 8 JUNI 2010 Meyert Boon uit De Cocksdorp heeft vrijdagavond het eerste exemplaar van Het Rijk van Eier- land gekregen. Jan Heemskerk en René Pop, makers van het jubileumboek over de 175-jarige polder Eierland, over handigden hem het boek tijdens een feestelijke avond in het Eier- landsche Huis. Boon kreeg het eerste exemplaar als waardering voor de bijdragen die hij aan de ontwikkeling van Eierland en De Cocksdorp heeft geleverd. Hij was één van de oprichters van De Krim, een drijvende kracht ach ter het Eierlandsche Huis en zat achter de uitkijkmolen aan de Molenlaan. De keuze voor Boon werd in de zaal, waar circa twee honderd mensen waren, met luid applaus ontvangen. Heemskerk omschreef hem als iemand die het gebied door zijn betrokkenheid kleurrijk heeft gemaakt. 'Het is een geweldige vent.' Het jubileumboek werd ook op kleurrijke wijze gepresenteerd. Diverse medewerkers lazen voor uit stukken die zij voor het boek geschreven hebben. Alicia Saai las voor over een tocht over De Schor ren en het kerkelijk leven in de polder, Femmy Saai vertelde over een tocht door De Slufter, Corrie Timmer over haar belevenissen als poldermeid, Gerard Smeenk droeg gedichten voor en Jeroen van Hat- tum verhaalde over toerisme in Eierland. Tussendoor waren optre dens van de Achter de Rugediek- zangers en andere zangers. Jan Heemskerk trok een parallel tussen de eerste maanlanding en de bijeenkomst van 28 mannen in de huiskamer van dokter Siebinga die tot de oprichting van De Krim leidde. Daar zat in 1969 slechts twee dagen tussen. Hij vertelde ook over de natuur in Eierland (waaraan Klaas de Jong in het boek aandacht besteedt) en ande re zaken.cherend tot 'grijze kiek- jesdief' bestempeld, verwijzend naar zijn grijze kuif en honderden vogelfoto's. Karen Hoedjes, die de opmaak van het boek verzorgde, werd eveneens in het zonnetje gezet. Ed Eelman, Hetty Veldman, Mari anne van der Lugt en Frank Klaas- sen kwamen naar voren als win naars van een fotowedstrijd die aan het boek was verbonden. Jury voorzitter Henk van Wijk had kort voor de sluiting van de inzendter mijn nog maar een paar foto's bin nen, maar op het laatste moment kreeg hij er toch nog tientallen. De avond werd aan elkaar gepraat door poldermiss Lyanne Hooy- schuur. Gerold in een zeil aan boord van zijn rubberboot wist Dennis Laarman uit Kornwerderzand zich warm te houden en een beetje te slapen. De visser beleefde een onfortuinlijke nacht op de Vlakte van Kerken, nadat hij daar met zijn boot was vast gelopen. De KNRM ondernam zaterdagoch tend een grootscheepse zoekactie naar Laarman, nadat zijn familie en buren alarm hadden geslagen. De man was na een dagje vissen op de Noordzee niet thuis gekomen. Vijf reddingboten van Texel, Den Helder en Harlingen gingen op pad, evenals een helikopter van de marine en een vliegtuig van de Kustwacht. Laarman bleek met zijn 7,5 meter lange RIB te zijn vastgelopen ten oosten van Texel toen hij op de terugweg naar Friesland was. Hij had met zijn mobiele telefoon con tact met het thuisfront gehad, maar dat was van korte duur omdat zijn batterij leeg was. Wegvaren was er niet bij, omdat zijn boot met hoog water was vastgelopen. 'Het was koud 's nachts, maar de luifel, die normaal als zonwering dient, heeft een beetje geholpen tegen de kou. Ik heb zo'n twee uurtjes geslapen.' De man werd gevonden door de Beursplein 5 uit De Cocksdorp, nadat deze de VC- route was ingevaren. Laarman was toen al bezig lopend het gebied te verkennen om te zien hoe hij weg zou kunnen komen. 'We hebben hem naar het boothuis in De Cocksdorp gebracht, zodat hij daar kon douchen, opwarmen en contact met zijn familie kon opnemen', vertelt schipper Charles Douma van de Beursplein. 'We hebben hem ook een warme maal tijd gegeven.' Opstappers Erwin Daalder, Niels Kalis en Arjan Kiltz van de Beurs plein bleven achter bij de vastgelo pen boot om die in veiligheid te brengen. De Zalm uit De Koog werd gealarmeerd om te assiste ren, maar hoefde uiteindelijk niet in actie te komen, omdat de opstap pers de RIB zelf los kregen. Laar man werd daarna met zijn boot van De Cocksdorp naar Oudeschild gevaren waar hij met zijn vader werd herenigd. Die was door Klaas van der Duim, penningmeester van de plaatselijke commissie van de KNRM, opge haald uit Kornwerderzand Van der Duim was daar toevallig in verband met een zeilwedstrijd van zijn kin deren. Vader en zoon voeren samen terug naar de Friese plaats. Laar man werd meteen donateur van de KNRM. Volgens Douma had de vis ser de pech dat hij bij het terugva ren net over een verkeerd plekje voer. Heen was hij dezelfde route gevaren en daarbij was alles goed gegaan. Laarman was blij dat zijn omgeving alarm had geslagen. 'Voor hetzelf de geld was ik 's nachts wel losge komen, maar had ik daarna in het donker tegen een boei kunnen varen.' Hij was overigens niet voor niks op pad geweest: bij het vissen had hij een hoop gevangen. Lions Club Texel heeft aan boord van de Dokter Wagemaker €12.250,- uitgekeerd aan acht goede doelen. Het overgrote deel van het geld was afkomstig uit de netto-opbrengst van de kunst- en antiekveiling die de serviceclub in maart in de Burgemeester De Koninghal hield. Het Texelse Rode Kruis kreeg een tweede AED (hartdefibrillator) voor evenementen. De organisatie had daar behoefte aan, omdat er op het eiland vaak meerdere evenementen tegelijk worden gehouden waarbij vrijwilligers van het Rode Kruis aan wezig moeten zijn. De AED werd aangevuld met een zogeheten oefentrainer om te kunnen oefenen. Met de aanschaf was een donatie van €2250,- gemoeid. Willeke Eelman, bestuurslid van het Rode Kruis, zei dat de AED in de rustige wintermaanden beschikbaar te willen stellen voor de zogeheten 'witte vlekken' in de spreiding van AED's op het eiland. Dat zijn de plekken waar niet snel een AED voor het pakken ligt. Martijn Eel man, lid van de Lions en eigenaar van Holland Safe BHV, vertelde dat Texel inmiddels 95 AED's telt en dat de afgelopen anderhalf jaar vier keer met succes mensen met een AED zijn gereanimeerd. De laatste keer was aan boord van de Dokter Wagemaker. Het Tesselhuus kreeg €4000,- voor de vakantieweken die worden aan geboden aan mensen met ernstige lichamelijke handicaps, er was €1000,- voor budovereniging Shima en €1000,- voor het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel. De laatste is bezig een website over de Georgi sche Opstand te bouwen waarop filmmateriaal is te zien dat oud- Texelaar Arnold van Bruggen draai de voor zijn film over de Russenoor log. Hij kon lang niet al het materiaal in de film gebruiken, maar via de website is het straks toch te zien. Shima gebruikt het geld voor het G-judo. De G-judoka's kunnen door de gift meedoen aan overkantse toernooien. Er ging in totaal €4000,- naar (Texel se) projecten in de Derde Wereld: Sieb Eldering uit Oosterend kreeg €1000,- voor een eigen hulpproject op Bali, Harry de Graaf uit De Koog €1000,- voor de Stichting Papua Nieuw-Guinea, Ria van der Vis uit Den Burg kreeg €1000,- voor de Hulpgroep Oost-Europa en er ging €1000,- naar Fight for Sight, een internationaal project van de Lions om blindheid in Derde Wereldlan den te bestrijden. Eldering en De Graaf gebruiken het geld om jongeren naar school te laten gaan. De Hulpgroep Oost- Europa richt zich momenteel op Moldavië waar een derde van de bevolking werkloos is en gezinnen het sinds kort zonder kinderbijslag moeten stellen. De Lions haalden met de kunst- en antiekveiling, die een vervolg was op de oude boe- del- en materialenveilingen, €9000,- op. Daarnaast leverde de inzame ling van lege cartridges en oude mobiele telefoons €3000,- op en de serviceclub kreeg een half jaar gele den een gift van €250,- van Rob Werkman van Zandbank Texel om aan het goede doel te besteden. Cintha Eelman, Erika Waaijer, Onnoline Zegeren en Peter van der Voort, die zich de afgelopen jaren bezig hielden met de orga nisatie van de kinderspelen op Koninginnedag, hebben een offi ciële status gekregen als werk groep Festiviteiten van de dorps commissie van Den Burg. Festiviteiten voor kinderen worden in Den Burg door verschillende organisaties op poten gezet. Palm pasen en Ouwe Sunderklaas wor den bijvoorbeeld georganiseerd door de Stichting Folklore Texel, Bossiesdag door de gezamenlijke kerken en Koninginnedag door de enthousiaste ouders die nu de nieu we werkgroep vormen. De organi satoren en de dorpscommissie vonden elkaar in een gezamenlijk streven naar samenwerking en ondersteuning. De nu officiële werk groep Festiviteiten Den Burg res sorteert onder de dorpscommissie, maar blijft wel zelfstandig. Mayke Veeger onderhoudt de contacten tussen beide organisaties. Aange zien de werkgroep zijn activiteiten wil uitbreiden, is het noodzakelijk dat hij verder wordt versterkt. Geïn teresseerden kunnen contact opne men met één van de leden, of zich melden via e-mailadres info@dcdenburg.nl. Met 68 slagen netto heeft golfer Jan Mevius zondag de TESO maandbeker gewonnen. Mevius won in de eerste categorie. Tweede werden Jos van der Werf (69 slagen) en Piet Schuijl uit De Koog (70). In de tweede categorie eindigde Ingrid Schippers als eerste met maar liefst 43 stablefordpunten. Zij werd op de voet gevolgd door nieuwko mer Casper Schiphorst, die ook 43 Bij Muziekpraktijk 6a in Schagen wordt een voorbereidingscursus koordirigent gegeven. Deze is bedoeld voor iedereen die kennis wil maken met het dirigeren van een koor. Koren en ensembles zijn vaak op zoek naar een goede, geschool de amateurdirigent. De cursus bestaat uit twee bijeenkomsten, die op twee woensdagavonden in juni worden gegeven. Eventueel kan een ander dagdeel worden afge sproken. Voor informatie en opgave: tel. 0224-296861. punten scoorde. Daarbij speelde hij maar liefst vier birdies. Petra Har man was een goede derde met 42 punten. Jammer was het voor Harry Schepers, die ook met 43 punten binnenkwam, maar wiens handicap nog niet was geactiveerd. De lon gest drives werden geslagen door Casper Schiphorst en Lot van Schelt. De neary door Bart Medema. Meyert Boon kreeg vrijdag uit handen van Jan Heemskerk en zijn kleindochter Lize Koorn het eerste exemplaar van Het Rijk van Eier land. Lize reed samen met Ilse van Onzen en Eline Tromp de boeken in kruiwagens de zaal van het Eierlandsche Huis binnen. De dames waren daarbij gekleed als de polderjongens die in 1835 met schoppen en kruiwagens de polder Eierland stichtten. (Foto Jeroen van Hattum) De Achter de Rugediek-zangers zongen, onder leiding van Karen Keijser, tijdens de presentatie van Het Rijk van Eierland een aantal nummers van een CD die achterin het jubileumboek zit. Op de CD staan diverse nummers over de jubilerende polder. Frank Haasdijk, Lia Ona en Monique van Tongelen zongen eveneens liederen over Eier land. Haasdijk deed dat samen met kinderen van Durperhonk. (Foto Jeroen van Hattum) Jan Heemskerk en René Pop signeerden zaterdag in het Eierlandsche Huis honderden exemplaren van Het Rijk van Eierland. Naar schatting zijn inmiddels ongeveer 1000 van de 1500 gedrukte exemplaren ver kocht. Zo'n 400 worden voor de reünie van de polder achter de hand gehouden. Boek en CD zijn verkrijgbaar bij De Concurrent in De Cock sdorp. De reacties op Het Rijk van Eierland zijn lovend. (Foto Frank Klaassen) Vertegenwoordigers van acht organisaties ontvingen aan boord van de Dokter Wagemaker een gift van de Lions Club. Van links naar rechts: Harry de Graaf (Stichting Papua Nieuw-Guinea), Ria van der Vis (Hulpgroep Oost-Europa), Sieb Eldering (hulpproject op Bali), Joop Groen (namens Fight for Sight), Mark Westerlaken (Shima), Alex Cofino (voorzitter van de Fondsverdelingscommissie van de Lions), Mark van der Vliet (Shima), Rinie de Kruif (Tesselhuus) en Jan Boon (Luchtvaart- en Oorlogsmuseum). Op de voorgrond Wil Bonne en Wil leke Ellen van het Rode Kruis met de nieuwe AED en bijbehorend oefenmateriaal. (Foto Jeroen van Hattum) Willeke Ellen van het Rode Kruis krijgt uit handen van Martijn Eelman van de Lions een AED (Automatische Externe Defibrillator) om tijdens evenementen hulp te kunnen verlenen. (Foto Jeroen van Hattum) Naar aanleiding van de berichten dat het oude gemeentehuis in zijn geheel, met alle fundaties, gesloopt gaat worden en dat de nog te ont wikkelen plannen worden doorge schoven naar het nieuwe college na 2014, moet mij het volgende van het hart. Het huidige gebouw heeft zonder ondergrond nog een waarde van 1 miljoen euro. Het slopen, inclusief funderingen met zijn dubbeldikke BB-kelders, kost minimaal €350.000,-. Met het tijdelijk inrich ten van het nieuwe plein is ook nog eens €150.000,- gemoeid. Dat betekent een actuele en directe kapitaalsvernietiging van €1.500.000,-. En ik dacht dat we de komende jaren moesten bezui nigen. Wat overblijft, is geen gezellig plein met hoge aantrekkelijke wanden, maar een onnoemelijk grote win derige vlakte, ledereen wil het rondje graag sluiten, opdat het winkelende publiek op een natuur lijke wijze blijft winkelen, maar dat gebeurt op deze manier dus juist niet. Waarom is niet met onderbou wing onderzocht (dus niet met de natte vinger) wat herbestemming zou kunnen betekenen? Zou dat maar op enigerlei wijze een posi tieve en interessante invulling ople veren, dan zijn er miljoenen bespaard en verdiend. Vanzelfsprekend wordt een besluit als dit ingegeven doordat iedereen het huidige gebouw spuugzat is. De geluiden over mijn suggestie om alle gevels te ontmantelen en er zes meter voor een geheel nieu we gevel met retro-uitstraling te creëren, zijn verstomd. De moge lijkheid van (winter)terrassen, gescheiden door een overdekte wandelpromenade, gekoppeld aan eventueel tijdelijke extra zomerter- rasssen voor die nieuwe gevel, is nimmer onderzocht. Ook om het gevelaanzicht vanuit de Binnen- burg te wijzigen door de gevel van het vroegere raadhuis terug te plaatsen, is nimmer onderzocht. Juist ook dat gedeelte van het oude gebouw is functioneel en zeer commercieel te maken. Het schijnt dat dit allemaal in het vergeetboek is beland, maar geluk kig staat het nog steeds op mijn homepage (http://fritslangeveld. texel.com). Ik hoop echter dat de bevolking, de dorpscommissie en de politiek nu eens goed naar voren komen om deze waanzinnige actie te blokkeren. Frits Langeveld, 'Beeresteyn'. Even een compliment voor de brouwmeester van de Skuumkop pe. Daar we onlangs onze trouw dag vierden, zaten we rustig te eten in onze lievelingsstrandtent bij paal 12, onder het genot van een wijntje en een Skuumkoppe. We zagen vijf mensen binnenko men die een Skuumkoppe bestel den. Maar al na één slok gingen de biertjes terug naar het buffet. 'Ook lullig', dacht ik, 'om die biertjes te laten opschuimen.' Maar wat ik niet wist, was dat onder de bezoe kers de brouwmeester van de Texelse Bierbrouwerij was. Hij haalde ook bij mij de Skuumkoppe van tafel en zette een nieuwe neer. Hij verklaarde daarbij dat de smaak van het bier niet voldeed aan de smaak die Skuumkoppe moet heb ben. Er werd dus een nieuw vat aangeslagen en inderdaad was het nieuwe biertje nog lekkerder dan het vorige. Zo zie je maar weer, je moet als brouwmeester niet alleen goed kunnen brouwen, maar ook een goede smaak hebben. Jaap Tromp, IJmuiden. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5