'Trek extra geld uit voor Buitengebied' Texel start overleg jeugd en alcohol Metamorfose voor park achter raadhuis Schaap verwenteld Pastor Moltzer verlaat eiland TEXELSE 5 COURANT Achter de schermen Computerzwager bij Voordeelland Dierenbescherming zoekt kattenvangers Nieuw raadhuis later in gebruik jeugd. Doei is om Toename gebruik alcohol en drugs Elke zondagmorgen prijs ik me gelukkig als ik een rondje over het eiland maak met mijn fietsvrien den. Het voordeel van zo'n groepje is dat ook als het op de vrije och tend nog erg lekker ligt of de zin niet al te groot is, de vaste afspraak prikkelt om toch maar op de fiets te klimmen, 's Winters een rondje op de mountainbike door het bos, 's zomers racen over het eiland. Tijdens zulke ritten helpt het wan neer je een doel voor ogen hebt. Mijn fietsende overbuurman had er zondag eentje bedacht: meedoen aan de tijdrit begin september. Een rit over 28,5 kilometer, solitair tegen de elementen, en dan wel binnen het uur weer binnen. Om het traject te verkennen reden we warm naar Oudeschild, om na de start voor de voormalige watercentrale als een pijl uit een boog weg te schieten en het parcours in ons op te nemen. Zo reden daar twee renners beur telings met de blik vooruit of op de teller gericht en was er gelukkig eentje die ook om zich heen keek. 'Kijk, een verwenteld schaap!', klonk het ineens. In een flits was er dat dilemma: doorfietsen, want elke minuut is er één. Tijd was er inderdaad niet te verliezen, want als een schaap te lang op de rug ligt, is het einde verhaal. Direct sprongen we van de fiets en sprint ten we het weiland over. Gelukkig niet te laat, één duwtje en het schaap kwam overeind en wan kelde weg. Met een voldaan gevoel stapten we op de fiets, om de rit te vervolgen. Een soortgelijk dilemma overkwam me in november vorig jaar tijdens de begrafenis van mijn vader. Na de mis in Oudeschild reden we mee in de stoet naar de begraaf plaats op de Hogeberg. Rijdend over de Schansweg wees Anne Marie in een weiland: 'Een verwen teld schaap.' Even was er die twij fel. Wat nu? Toch maar even de auto aan de kant. Verbaasde gezichten in de auto's achter ons, toen ze mij het land op zagen ren nen. Moet ie nodig of zo? Ook hier een duwtje en het schaap schoot overeind. Texelaars begrepen het wel en een kennis wist zelfs te melden dat de betreffende boer mij een borrel schuldig was. De uitleg over de reddingsactie die ik aan overkantse familieleden gaf, bleek niet tegen dovemansoren. Tijdens de koffie in Hotel Den Burg, stapte een neef op mij af. Hij had na de begrafenis onderweg naar Den Burg goed om zich heen gekeken en had ook een schaap zien liggen. 'Ik ben er met een op af gestapt. Maar al toen hij me zag schoot hij meteen over eind.' Toch maar even benadrukt dat hij alleen in actie hoeft te komen als de poten omhoog steken. Gerard Timmerman DINSDAG 15 JUNI 2010 EP Voordeelland in Oudeschild heeft de Computerzwager van Wolbert Poelmann uit Den Burg overgenomen. De twee bedrijven zijn volgens Raoul Helleman van Voordeelland samengegaan, omdat Poelmann teveel klanten had gekregen. Het werk was daardoor alleen niet meer te doen. Poelmann werkt voortaan vanuit de werkplaats van het bedrijf aan de Heemskerckstraat en heeft een servicewagen gekregen om bij mensen thuis computers te onder houden. De Dierenbescherming is op zoek naar 'kattenvangers'. Deze men sen gaan na een melding met spe ciale vangkooien op pad om ver wilderde zwerfkatten te vangen. De werkzaamheden bestaan verder uit het vervoeren van de katten met de eigen auto naar de opvang en het eventueel weer terugplaatsen van gezonde, 'geneutraliseerde', ver wilderde katten. De 'kattenvangers' zijn vrijwilligers, die tenminste één dag per week beschikbaar zijn en een eigen auto hebben. Affiniteit met dieren, goed kunnen communiceren en veel tact en geduld hebben zijn onmisbaar voor deze functie. Meer informatie staat op de website www.kopvan- noordholland.dierenbescherming, nl. Aanmelden kan via e-mail s.geu rtjens@dierenbeschermingkvnh.nl of tel. 0224-551354. De ingebruikname van het nieu we gemeentehuis is verschoven naar eind augustus. Dat komt doordat de levering van de vloer is vertraagd. De gemeente verwachtte in eerste instantie dat de vertraging geen probleem hoefde te zijn om het raadhuis half juli al te betrekken, maar het duurt nog even voor de vloer er is. Het levert de gemeente qua tijd geen problemen op. Aanvankelijk was gepland eind augustus te verhuizen, maar door dat de bouw voorspoedig liep, leek het erop dat de bouwkundige ople vering kon worden vervroegd naar half juli. Nu wordt de oorspronke lijke planning weer aangehouden. Volgens de gemeente is het nieuwe gemeentehuis vanaf dinsdag 31 augustus geopend voor publiek. Vrijdag 27 en maandag 30 augus tus is het raadhuis gesloten in ver band met de verhuizing. Het is nog niet zeker wanneer zijn vertrek zijn beslag krijgt, maar dat zal rond 1 oktober zijn. Moltzer, die op 1 augustus 1214 jaar op het eiland werkzaam is, vertrekt naar Schagen. Wel blijft hij deken van Alkmaar. Zijn vertrek volgt op een verzoek van bisschop Punt. 'Ik heb er lang over na moeten denken en met mijn familie overlegd, maar uiteindelijk toch de knoop doorge hakt', zegt Moltzer. Hoe de vacature moet worden ingevuld die door zijn vertrek ont staat, is nog niet bekend. Mon seigneur Punt is druk bezig, maar de kandidaten liggen niet voor het oprapen. 'Als ik met collega's spreek, vinden ze Texel allemaal leuk als vakantiebestemming, maar om er te wonen en te wer ken, is nog wel iets anders', zegt Moltzer. Het park achter het raadhuis in Den Burg vóórdat de opzomerdag van start ging. (Foto Jeroen van Hattum) Het park na het opzomeren. Op het gedeelte bij de Burgwal is een kruidenperk aangelegd, een bankje geplaatst en er zijn paadjes aan gelegd. (Foto Jeroen van Hattum) Bezoekers van de Novalishoeve bij Den Hoorn maken gretig foto's van het schapenscheren bij de Novalishoeve. De zorgboerderij hield zaterdag en zondag open dagen die goed werden bezocht. (Foto Jeroen van Hattum) Uitstel van het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied is onaanvaardbaar. Het college moet extra geld beschikbaar stellen om de personele proble men, waar het uitstel uit voort komt, op te lossen. Dat stellen oppositiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks in een gezamenlijke brief aan de gemeen teraad. De drie partijen wijzen erop dat veel ondernemers met de uit voering van plannen wachten tot dat het plan Buitengebied klaar is. Dat advies kregen ze van het vori ge college. Volgens TB, CDA en GL is het niet goed dat er nu voor mil joenen aan plannen op de planken blijft liggen, terwijl 'alles op alles moet worden gezet om economi sche activiteiten te stimuleren en faciliteren.' De drie partijen vinden dat het col lege een overgebleven budget van €66.000,- moet inzetten om de personele problemen op te lossen. De gemeente heeft twee mensen nodig om gegevens voor het nieu we plan te digitaliseren en de pro jectleider, die nog andere reguliere werkzaamheden heeft, heeft meer tijd nodig. Volgens de oppositie is er ook een overschot op het bud get voor het nieuwe raadhuis waar een beroep op kan worden gedaan. TB, CDA en GL vragen steun aan de overige partijen voor de voor stellen, zodat het bestemmings plan Buitengebied in oktober of uiterlijk november ter goedkeuring aan de raad kan worden voorge legd. gebruik onder jongeren is voor de gemeente een belangrijke zorg. De jeugd drinkt en gebruikt de laatste jaren te jong, te vaak en teveel. De leeftijd waarop het eerste glas alcohol gedronken wordt ligt laag, ver onder de 16 jaar. De gemeente, Pharos politie NHN team Texel, OSG, Brijder verslavingszorg en Horeca Nederland, afdeling Texel zijn van start gegaan met het overleg Jeugd Alcohol. Betrokkenen maken zich zorgen over toene mend gebruik van alcohol en drugs onder steeds jongere via gezamenlijke inspanning een gedragswijzing van de jeugd en bewustwording van ouders te bewerkstelligen. Alcohol- en drugsgebruik onder jongeren zorgt onder meer voor overlast op het skatepark. Daar wordt streng op overlast gecontro leerd wordt door Pharos, politie en OSG. Overmatig alcohol- en drugs- Door onderzoek wordt steeds meer bekend over de schadelijke gevol gen van jeugdig alcoholgebruik, zoals verminderde schoolpresta ties, concentratieproblemen, angs ten, depressies, en een verhoogd risico op probleemgebruik en ver slaving. Daarnaast zijn er proble men met uitgaansgeweld, veilig heid op straat en vernielingen die onder invloed van alcohol en drugs gepleegd worden. Het terugdrin gen van alcoholgebruik onder jon geren is erg moeilijk, het is een hardnekkig probleem. Alcohol is overal verkrijgbaar, heeft een 'stoer' imago en ook de naleving van regelgeving blijft een aandachts punt. De gemeen te Texel werkt samen met Pha ros, politie, OSG, Brijder, Horeca Texel en negen regioge meenten in de kop van Noord Hol land aan het terugdringen van alcoholgebruik door jongeren. Daarbij wordt het toezicht aange scherpt. Ook wordt gezocht naar alternatieven voor alcoholvrij ver maak voor jongeren onder de 16 jaar. (Foto Jeroen van Hattum) Filmmaker Michiel Beishuizen signeert het boek De Skéépe van Texel dat hij zaterdag bij Nauta Boek in Den Burg presenteerde. Beishuizen begon drie jaar geleden met het maken van een film over de schapen houderij van de familie Keijser aan de Hallerweg, wat tot een DVD van een half uur en een boek leidde. Beishuizen, die op het eiland woont, maakte een paar jaar geleden ook al een film over strandpaviljoen Paal 12. (Foto Jeroen van Hattum) 'Dit is wat ik voor ogen had', zegt Pieternel Geurtz tevreden na een dag snoeien en planten. In een dag tijd werden het in het park achter het raadhuis in Den Burg perken aangelegd, paadjes gemaakt, banken geplaatst en ladingen groen weggehaald. Zo'n veertig vrijwilligers hielpen mee bij de opzomerdag van Geurtz en Marga Lakwijk. 'Het oogt veel lichter en groter', zegt Maurice Landser als hij even pauze neemt en zittend op een muurtje in het midden van het park om zich heen kijkt. Van 's morgens vroeg tot het eind van de middag is hij als één van de veertig vrijwilli gers in de weer om het park op te schonen. Landser, tegenwoordig actief hovenier en voorheen ook één van de jongeren die in het park rondhingen, is meer dan tevreden over het resultaat. 'Ik vond het hier eerst donker en bedrukkend, maar het is nu weer een mooi park.' De vrijwilligers spannen zich in om er wat van te maken. Met name langs de rand met de Burgwal wordt veel gesnoeid, zodat een muur van groen tussen de huizen en het park verdwijnt Op diverse plekken worden perken aangelegd en gras gezaaid. Mark Fonds zaait Texelse zaden en Hans Witte (van de Vogelwerkgroep) zorgt ervoor dat nieuwe planten op geschikte plekken de grond in gaan. 'Bij één van de bankjes hebben we kaardebollen geplant', vertelt hij, 'dan kunnen mensen die daar straks zitten, zien hoe de vogels erop af komen. We hebben er ook jasmijn geplant omdat dat zo lek ker ruikt.' Het snoeien levert nog aardige ontdekkingen op. Witte: 'Bij de kerkmuur kwamen we zomerbollen tegen die de gemeen te ooit heeft geplant. Die zag je allang niet meer door het andere groen, maar ze waren er nog.' Geurtz en Lakwijk vertellen blij te zijn met alle medewerking. Vooruit lopend op het opzomeren, nam Gemeentewerken het park al onder handen, Woontij liet de eeuwen oude kerkmuur weer zichtbaar maken, de dorpscommissie van Den Burg schonk een picknicktafel en het Texelfonds zorgde voor een leugenbank. Het college stelde, met instemming van de raad, €1500,- beschikbaar voor de aan schaf van planten. Geurtz en Lak wijk hadden daarvoor een burgeri nitiatief ingediend. Burgemeester Francine Giskes en wethouder Hennie Huisman (wel zijn) steken zaterdag de handen uit de mouwen en ook andere politici laten het gezicht zien. Geurtz: 'Raadslid Astrid van de Wetering, haar partner en dochter hebben veel werk verzet, maar ook voorzit ter Rob van Damme van de dorps commissie van Den Burg was zeer actief.' Carla Schrama, bezig met snoeiwerk, vindt dat het opscho nen een gevoel van gemeen schapszin geeft. 'Dat mis je soms in Den Burg in tegenstelling tot de buitendorpen.' Jongeren die normaliter in het park zitten, helpen mee door een elek triciteitshuisje te schilderen. Dorien Boer, ook de hele dag bezig, zegt het goed te vinden dat de jongeren betrokken worden. 'Dan is het ook van hen en dat scheelt allicht als ze zien dat iemand iets stuk wil maken.' Zelf helpt ze mee, omdat ze gebruik van het park wil maken. Het is van ons allemaal en ik vind het prettig hier met mijn dochter te kunnen zitten.' De verhalen over dealen en drugs gebruik in het park komen meer malen voorbij. Volgens Geurtz is dat echter niet af te lezen aan de rotzooi die tussen de struiken wordt gevonden. Een paar con dooms en een kennelijk vergeten beker van een liedjesquiz zijn de enige opzienbare zaken die wor den aangetroffen. Lakwijk en Geurtz willen het opzomeren twee keer per jaar gaan herhalen. Geurtz: 'En als de gemeente het wil, zijn we in voor meer klussen.' Zo'n veertig vrijwilligers staken zaterdag de handen uit de mouwen om het park op te knappen. Aan het eind van de dag werd onder lei ding van Heino Huizing gezamenlijk een barbecue gehouden. Pastor Edu- ard Moltzer gaat het eiland verla ten. Dat heeft hij zon dag aan de parochianen meege deeld. 'Het was een heel moeilijke mededeling', verklaart Moltzer. 'Ik voel me emotioneel aan het eiland gebonden.'

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5