Jongens uit de polder vieren (bijna) feest Wachten op toezeggingen Rijk over elektrische auto ZATERDAG 26 JUNI TEXELSE 3 COURANT Kookbus van Jef Schuur bestolen Familieberichten Rosalie Isabel Stan ROC Na de vakantie een cursus of training volgen? www.rockopnh.nl Alles om jou te laten slagen! Derde plaats voor dammer Savané Zussen presteren op NK triatlon Installatie leden monumentencommissie In De Cocksdorp en Eierland wor den volop voorbereidingen getrof fen voor het polderfeest ter gele genheid van het 175-jarig jubileum komende donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. Onderdeel daarvan is de aanvoer van allerlei spullen, onder meer de verhuizing De bus waarmee chef-kok Jef Schuur uit Den Hoorn door Zuid- Afrika toert, is bestolen. Inbrekers haalden voor €30.000,- weg uit de zogeheten Culibus die voor het WK Voetbal in Zuid-Afrika is. Bekende Nederlandse koks rij den daarmee langs weeshuizen om voor kinderen te koken. Ook wordt gekookt op Oranjecampings in Durban en Paarl. Er zijn drie plasmaschermen, pot- Mooie wagentjes met oneindig veel voordelen. Volgens stich ting Urgenda zet Texel met de komst van de elektrische auto een nieuwe stap naar een duur zame toekomst. De stekker is de benzinepomp van morgen, maar het project heeft nogal wat voeten in de aarde. Eind 2009 gaven twintig Texelse bedrijven zich op voor de Proeftuin Elektrisch Vervoer en nu moeten er resultaten komen. De aanvraag is inmiddels goedgekeurd. Dit bete kent dat de overheid in ieder geval akkoord gaat met het subsidiëren van zesentwintig elektrische auto's en negentien publieke oplaadpun- ten. Ook komt er een groot aantal particuliere opla- ders. 'Maar eigen lijk hopen we op meer', zegt pro jecttrekker Marjan Minnesma van Proeftuin Texel. 'Waarschijnlijk gaat de prijs voor auto's de komende tijd dalen en daarom hopen we dat we met ons huidige budget meer auto's kun nen aankopen.' Minnesma wacht nog op een contractuele bevesti ging van de plannen, maar die laat al een tijdje op zich wachten. De elektrische auto is een veelbe sproken product, waarover veel vooroordelen bestaan. Zo zouden ze helemaal niet zo milieuvriende lijk zijn als men graag zou willen. Minnesma wil graag wat duidelijk heid scheppen. 'Zelf heb ik al een tijdje een Think, een wagen die vergelijkbaar is met een wat kleine personenauto. De snelheid komt overeen met die van een normale auto. Met een volle accu kun je als je gemiddeld honderdtien rijdt ongeveer honderdtachtig kilometer rijden. Nou, je bent knap als je dat haalt op Texel. Daarom is dit juist zo gunstig voor het Waddeneiland. Zeker met voldoende oplaadpun- ten in de buurt is een elektrische auto hartstikke handig. We zijn ook bezig met het ontwikkelen van supersnelle opladers, voor mensen die toch veel reizen. Die kunnen straks binnen een halfuurtje weer op weg. De brandstof waar mijn Think op rijdt, is niet alleen duur zaam, maar ook heel goedkoop. Een volle accu kost je niet meer dan drie of vier euro.' De brandstof, de stroom, daar gaat het natuurlijk allemaal om. Als de energie wordt opgewekt door het gebruik van fossiele brandstoffen, heeft het allemaal niet zoveel zin. 'En toch is het nog een stuk duur zamer en zuiniger om benzine, kolen of gas eerst in elektriciteit om te zetten dan om ze gelijk in de auto te stoppen. De verbrandings motoren van nu verliezen namelijk nog steeds een groot deel van de opgewekte energie in warmte en wrijving. Ook al zijn ze de afgelo pen jaren flink verbeterd, toch zul len ze nooit de negentig procent van de elektrische accu halen, dat is technisch onmogelijk', verzekert Minnesma. 'Maar het zou natuurlijk mooier zijn als de deelnemende bedrijven die nog geen duurzame energieleverancier hebben deze kans aangrijpen om dat toch te doen. We gaan schone energiebe drijven ook zeker aanprijzen.' Texelenergie is één van die duur zame stroomaanbieders. 'Op dit moment produceert dat bedrijf een van de feesttent van paal 17 naar het noorden van het eiland. Met als resultaat een lang konvooi van trekkers en aanhangers, onder meer over de Pontweg en de Post weg. (Foto's René Pop) Wethouder Frans Visman instal leert woensdag de nieuwe monu mentencommissie. De taken van de commissie bestaan onder andere uit het advi seren van het college b en w over bouwplannen waarvoor een monu mentenvergunning vereist is, het gevraagd en ongevraagd advise ren van het college over het monu mentenbeleid, het actualiseren van de gemeentelijke monumentenlijst en de communicatie over de gemeentelijke en Rijksmonumen ten op en rond Texel. De monu mentencommissie vergadert in 2010 één keer per maand. Deze vergaderingen zijn openbaar. stichting BROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-maii stichtingbroodnodig@texel.com ten, pannen en andere goederen gestolen. De organisatie vermoedt dat het tijdens de overtocht met een boot vanuit Antwerpen is gebeurd of in de haven van Dur ban. Een zwaar bewapende bewa ker moet ervoor zorgen dat er niet nog een keer wordt ingebroken. klein deel van de energie zelf, maar de afnemers van Texelenergie gebruiken eigenlijk indirect pro ducten van energiebedrijf Green- choice, dat haar gas en stroom voor honderd procent uit duurzame bronnen haalt.' Het jonge energie bedrijf is in ieder geval goed op weg, ze bedienen al één derde van het hele eiland. Ambitieuze toekomstplannen, maar voorlopig zijn de auto's er nog niet. Maar ze komen, dat is zeker. Mar jan Minnesma ziet de toekomst van de groene wagen in ieder geval zonnig in. 'Mensen moeten natuur lijk de tijd hebben om aan het idee van een elektrische auto te wen nen. Dat hij net zo werkt als een nor male auto, dat hij niet ontploft als je de stekker in het stopcontact steekt, enzovoort. Maar de elektrische auto heeft echt veel voordelen. Hij heeft weinig onderhoudskosten, je betaalt geen wegenbelasting tot 2018 en stroom is gewoon een stuk goedkoper dan bijvoorbeeld benzine. Daarom heb ben we op 23 juni een bijeenkomst waarin we de deelnemende bedrij ven goed op de hoogte gaan stel len wat er nou allemaal bij zo'n elektrische auto komt kijken. Ook gaan we de publiciteit opzoeken, mensen proberen te overtuigen van het voordeel van een elektri sche wagen. Het enige nadeel aan de auto is dat de productiekosten nu nog relatief hoog zijn, omdat er gewoon nog weinig vraag naar is. Om dat probleem te overbruggen, zijn we dit project van start gegaan, waarbij de overheid tachtig pro cent van de meerkosten ten opzichte van een normale auto betaalt.' Renee Kooger Intens blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van ons dochtertje en zusje Zij is geboren op 16 juni 2010 Peter, Astrid en Lukas Boorsma Kroosbrug 55 1834 TA Sint Pancras 072 5725930 Trotse opa en oma zijn Giel en Thea Witte. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Kein Bild? Kein Ton? Wir kommen schon! Stiehl 311 777 Aarde en Hemel uitvaart verzorging, Ton van der Slikke, tel. 06-83164910. Dag en nacht bereikbaar. www.aardeenhemel.nl Bomen vellen en snoeien. Bel Dennis Witvliet boom- en groenonderhoud. Tel. 319721, na 16.00 uur. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Schuurverkoop Inboe del, winkelrestanten, sou venirs, kleine machines.... teveel om op te noemen! Vliegwiel 5A, Oudeschild. Di., woe., do. en za. 13.30- 16.30 uur. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Ogen als sterretjes een mensje heel klein je gedachten nog verretjes wat zijn wij gelukkig jouw papa en mama te zijn... Supergelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje I8 juni 20I0 3630 gram 51 cm Supertrotse GROTE zus en broer zijn Eileen en Thomas. Ricardo de Graaf Marleen Keijser Paelwerck 53 I7QI WC Den Burg tel. 06H3I7735I Wij rusten van I2.00-I6.00 uur. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Voor koelen, vriezen, was sen en drogen - Stiehl De Waal 311 777 Meer dan 1000 inkt cartridges op voorraad, TCA Maricoweg 37a De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Strandpaviljoen Kaap Noord Paal 33 zoekt toppers voor keuken, bediening en afwas. Ben jij op zoek naar een nieuwe uitdaging? 316340 of 06-17459403 janvanstraten@gmail.com Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. texelsecourant.nl Als u snel wilt weten wat er van daag is gebeurd. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Voor alle maten LCD, LED of Plasma TV - Stiehl De Waal 311 777 www.nira-chandra.nl Praktijk voor coaching, therapie begeleiding. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Zaterdag 26 juni a.s. ga rageverkoop van 10.00 - 16.00 uur, leuke oude spul letjes, Schilderweg 222. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Een goede start voor de beginnende onderne mer! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. T.K. aangeboden: 2- zits bank leatherlook en fietsendrager, z.g.a.n.. Tel. 314735/ b.g.g. 06- 51879605. Kop van Noord-Holland Onze nieuwe cursusgids is uit met meer dan 200 opleidingen voor iedereen die zichzelf wil blijven ontwikkelen. Vroege inschrijvers maken kans op een gratis opleiding! VRAAG DE NIEUWE CURSUSGIDS AAN EN KOM LANGS OP ONZE INFORMATIEMARKT van 11.00- 13.00 uur, Kievitstraat 31, Den Helder T (0223) 611 200 DINSDAG 22 JUNI 2010 Losseni Savané van damclub Oosterend heeft zaterdag in Utrecht een derde plaats behaald bij het Nederlands kam pioenschap sneldammen. Savané werd onlangs sneldam- kampioen van Noord-Holland in de hoogste klasse, waarmee hij het recht verkreeg deel te nemen aan het Nederlands kampioenschap, dat afgelopen zaterdag in Utrecht werd gespeeld. In de hoogste klas se kwamen 24 spelers aan de start, twee per provincie. In de voorrondes werden de spelers ingedeeld in drie poules van acht spelers Savané behaalde tien pun ten uit zeven wedstrijden. Ook de barrage wist hij overtuigend te win nen. In de finale liet hij sterk spel zien en won hij van prominent Anton van Berkel. Tegen de uiteindelijke kam pioen, Bennie Provoost, speelde Savané remise. Met één nederlaag in drie partijen moest een barrage worden gespeeld. Dat resulteerde in drie remisepartijen, maar Savané had duidelijk het beste van het spel. Uiteindelijk was hij als eerste door de beschikbare tijd heen, waardoor hem een derde plaats te beurt viel. Hiermee heeft hij zich wel geplaatst voor het kampioen schap van volgend jaar. Savané speelt in de provinciale competitie voor damclub Ooste rend/Texel in de ereklasse en voor HDC uit Den Helder in de hoofd klasse. Voor de landelijke competi tie speelt hij samen met Piet Bake- laar voor damclub Zaanstreek. Jasmijn en Karlijn van der Burg uit De Koog zijn afgelopen week end tweede en derde geworden op de open Nederlandse kampi oenschappen triatlon in het Lim burgse Stein. De 15-jarige Jasmijn werd tweede in de categorie Sprint Youth and Juniors voor meisjes van 14 en 15 jaar. Zij deed 1 uur 13 minuten en 34 seconden over 750 meter zwemmen, 20,5 km fietsen en 5 km hardlopen. Haar 16-jarige zus Karlijn werd derde in de categorie Sprint Youth and Juniors voor meisjes van 16 en 17 jaar. Zij deed over dezelfde afstand 1 uur 19 minuten en 41 seconden. Er werden in Stein diverse kampioenschappen op de triatlon gehouden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3