Berusting op dag dat Ronde niet werd gezeild Rondecoördinator Edwin Lodder: Zeilen is een spel met de wind, en die heb je niet in de hand' 'Volgend jaar komen we gewoon weer' TEXELSE 4 COURANT Een man met een uitbundige, oranje hoed kijkt peinzend naar buiten. Het gerinkel van kopjes vermengt zich met het geroezemoes. De catering doet goede zaken. Veel verfomfaaide, teleurgestelde mensen zoeken warmte en koffie in de witte feesttent. Buiten wordt het strand geteisterd door een enorme bak zeewater. Schuim ligt op het zand, meeuwen drijven op de sterke luchtstro men. Bij paal 17 wisselen heftige buien af met periodes van zonneschijn. Het woeste weer kreeg de Ronde eron der. Voor de derde keer in drieëndertig jaar bleef de zee rondom Texel leeg. DINSDAG 22 JUNI 2010 Burgemeester Francine Giskes tijdens de briefing. Links van haar Rondevoorzitter Sidny van Zon. (Foto Olivier Schilling/Texel Images) De hoge branding zorgde voor spectaculaire taferelen. Zeilers, vrijwilligers en andere belangstellenden tijdens de briefing. (Foto Olivier Schilling/Texel Images) 'Allereerst wil ik jullie allemaal van harte welkom heten op Texel!', zei burgermeester Francine Giskes in het Nederlands en vervolgens in het Engels. Ze droeg een witte sjaal, maar haar jas had ze nog luchtig openhangen. Toch trok ze die wat dichter om zich heen naar mate haar speech vorderde. De wind wakkerde aan en trok aan de vlaggen die waarschuwend rinkel den. De zon scheen, maar had nog niet erg veel kracht. De menigte die zich rond het verplaatsbare podium had verzameld, bestond voorna melijk uit zeilers en hun aanhang. Het was nog wat vroeg voor toe schouwers. 'Vanmiddag hebben we ook nog een goede voetbalmatch, er kan niets meer fout gaan!', aldus Gis kes op enthousiaste toon. De aan wezigen klapten energiek, maar toen kwam de koude douche. Ongeveer anderhalve minuut nadat voorzitter Sidny van Zon het podi um van de burgemeester heeft overgenomen, kondigde hij met monotone stem aan dat de Ronde om Texel niet doorging. Ook het surfen werd per direct afgelast. Bovendien werd alle zeilers nadruk kelijk verboden het water op te gaan. Het gonsde van de teleur stelling onder de aanwezigen, toch werd er sportief geklapt na de negatieve mededeling. Slechts een enkeling verloor zijn goede humeur. Een wat oudere man keerde het podium boos de rug toe. 'Dan gaan we nu naar huis', beet hij nie mand in het bijzonder toe, terwijl Van Zon nog vertelde wat er nog wél allemaal ging gebeuren. De voorzitter besloot zijn praatje met wat huishoudelijke mededelingen en zei zonder veel overtuiging dat hij hoopte dat het alsnog een mooie dag zou worden. Misschien was ook hij een beetje ontdaan. Na de toespraken hadden de zei lers nauwelijks tijd om echt te treu ren, want opeens barstte er korte storm los. Het water begon verras send snel te stijgen en besloop tassen en kleine kinderen, die op het droge geholpen moesten wor den. Een groot beeldscherm dat dreigde weg te spoelen, werd in veiligheid gebracht. Het begon nog harder te waaien en ineens kwam het water met bakken uit de hemel. Muriëlle Blauw vind het zeker niet gek dat de wedstrijd is afgelast. 'Ik was zelf ook niet gaan varen als het wel had gemogen', zegt de jonge zeilster, terwijl ze een houten picknicktafel op het droge helpt. 'De mensen die nu willen zeilen, weten niet wat voor weer het normaal hoort te zijn.' Ook was haar boot niet uitermate geschikt. Een catamaran van het type Dart is eigenlijk te klein voor dit soort weeromstandigheden. Zeilster Katie Steenman zou zelf ook op een Dart varen, maar zij had nog een Nacra-boot tot haar beschik king. Steenman zou wel zijn gaan varen. 'We zouden wat veranderen in onze opstelling, maar we had den het in ieder geval geprobeerd. Maar ja, nu gaan we misschien even voetbal kijken in de tent', zei de zeilster gelaten. Ondanks het wisselende weer is het strand één en al bedrijvigheid. Machines rijden af en aan. De gele shovels vormen een dijkje om het podium, zodat het water er niet bij kan komen en de tractoren bren gen de eerste boten terug naar hoger gelegen terrein. Het zand is vergeven van krioelende mensen die bezig zijn alles in te pakken, wat ze even daarvoor hadden uit gepakt hadden. Een gezellige zit hoek met allerlei oude banken en stoelen wordt inderhaast afgebro ken. Iemand waarschuwt dat de mensen uit moeten kijken, er komt een mast naar beneden. Zeilen worden opgerold, het zand wordt er voorzichtig afgeklopt. 'Tja het is natuurlijk jammer van de Ronde, maar gelukkig hebben we de hele week kunnen zeilen', zegt Segev Eyal, terwijl hij een touw oprolt. 'Wij komen uit Israël en hadden nog nooit de Ronde om Texel te varen, maar volgend jaar komen we gewoon weer', zegt hij rustig glim lachend. Hoewel op het water geen wed strijden zijn, begint het toch druk ker te worden op het strand. Een aantal mensen heeft de briefing van vanochtend gemist en komt nietsvermoedend aangelopen. 'Alles is volledig afgelast, ook het sur fen?', vraagt Barbara van Slooten verrast. 'Hé, wat jammer zeg, maar hoe kan het ook anders, met die enorm golven.' Van Slooten werkt voor Yamaha die sponsor is van de Zeilweek. 'Wij voorzien het evene ment van quads en die overdekte golfkarretjes die je ziet rijden.' Op Yamaha zal de mislukte Ronde weinig effect hebben. 'Wij zijn al de hele week als sponsor aanwezig. Het is natuurlijk jammer dat het hoogtepunt van de week afgelast wordt, maar voor ons is het geen ramp.' Ook voor Cody Limbeck heeft het afgelaste evenement geen ver strekkende gevolgen, maar hij vind het wel spijtig. 'Ik kom uit Chicago en had graag de Ronde om Texel gezien, maar ook afgezien daarvan vind ik het hier echt leuk. Als het zou kunnen, zou ik in Nederland willen wonen! Des te meer reden om nog eens terug te komen', zegt de Amerikaanse jongen. Jammer, maar wat doe je er aan, is vandaag een veelgehoorde uit spraak. De meeste gasten laten zich niet uit het veld slaan door de afgelaste wedstrijd. Dat hoort nu eenmaal bij zeilen, je bent en blijft afhankelijk van het weer en dat is misschien ook wel het mooie eraan. Renee Kooger Catamarans worden naar hogere delen gesleept. Dit dweilorkest zorgde voor de vrolijke noot. De vloed kwam snel opzetten. Deze shovel reed af en aan om spullen naar drogere delen te verplaatsen. 'Je kunt alles nóg zo goed rege len, maar het weer heb je niet in de hand.' Berusting bij Edwin Lodder, de coördinator van de Zwitserleven Ronde om Texel. Een taak waarmee hij zo'n hon derd dagen per jaar bezig is. 'Het is natuurlijk teleurstellend als je moet besluiten om niet van start te gaan, voor deelnemers en orga nisatie, maar het is overduidelijk dat er niet kan worden gezeild. Dat verzacht de pijn en is dan wel weer het positieve van zo'n dag.' Toen Edwin Lodder zaterdagmor gen om kwart over zeven op paal 17 arriveerde, de krachtige noord westenwind voelde en de hoge branding zag, was de situatie wel duidelijk. 'Dit wordt niks.' Op het strand kwam hij Charles Douma, hoofd beveiliging, tegen, die hem in zijn mening bevestigde. Als een verrassing kwam het niet. De weersverwachting van de laatste dagen voorspelde al weinig goeds. Lodder: 'Vrijdag trok de wind al behoorlijk aan en zag je al dat zich een flink golfpatroon aan het opbouwen was. Flip Duinker was vrijdag rond een uur of vijf door het Molengat gevaren en vond het daar met golven van drie tot drieëneen halve meter hoog al vrij heftig. Zaterdag stond er een hoge bran ding en ook de meetpaal bij De Cocksdorp wees aan dat daar flin ke golven stonden.' Toen Lodder om 9.00 uur met bestuurders, mensen van Veilig heid en burgemeester Giskes aan schoof voor overleg, was de situa tie overduidelijk: noordwestelijk wind, kracht zes, met de verwach ting dat deze in de loop van de dag zou aantrekken naar zeven, meters hoge golven, met name in het Molengat en een watertemperatuur van 12 graden Celsius maakten dat de organisatie de veiligheid van de zeilers niet kon garanderen. 'In het Molengat spookt het enorm. Als daar een man overboord zou slaan, moeten meerdere veilig- heidsboten gaan zoeken, die dan niet met de rest van het deelne mersveld mee kunnen. Daardoor kan de veiligheid van andere zei lers in problemen komen. De deel nemers doen weliswaar mee voor eigen risico, als ze de kans krijgen, dan gaan ze toch het water op, ook al is het niet voor iedereen verant woord. Wij als organisatie zijn ervoor om te zorgen dat de omstan digheden zó zijn, dat een veilige Ronde kan worden gehouden en dat we alles doen om ongelukken te voorkomen. Daarom zetten we bijvoorbeeld tachtig volgboten in.' Doordat de omstandigheden zater dag ook te heftig waren voor de wedstrijdboot voor het sluitstuk van het surfkampioenschap, werd ook dat onderdeel geschrapt. Het is de derde keer dat de organi satie moest besluiten om de Ronde niet van start te laten gaan. 'In 1991, ik was toen wedstrijdleider, kwam er vanuit Zeeland zwaar onweer opzetten en konden we het risico niet nemen. Er zouden dat jaar 750 catamarans het water op. Wat we 's morgens niet wisten, was dat het onweer bij Den Helder zou afbuigen. Op Texel bleef het de hele dag prachtig weer, en dat zorgde bij veel mensen onbegrip. Maar deelnemers die naar de over kant gingen, kwamen daar in zwaar onweer terecht en toonden meer begrip.' Negen jaar later, in 2000, moest het rondje wederom worden afgelast, toen ook omdat wegens stormachtige wind niet voor de veiligheid van de deelnemers kon worden ingestaan. Lodder: 'Zo'n besluit is altijd een teleurstelling. Maar iedereen weet dat zeilen een spel met de wind is. En die heb je niet in de hand. Zei lers vinden het natuurlijk niet leuk, maar hebben wel begrip. Als je om je heen kijkt, dan zie je dat de sfeer goed is en zeilers en surfers heb ben en fantastische week achter de rug. Dat maakt het tot een goede basis voor de Ronde van volgend jaar.' Beeld van het mediacentrum. Segev Eyal uit Israël, voor het eerst bij de Ronde, tuigt zijn boot af. Volgend jaar komt hij weer. ia T~Z

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 4