De Krim ondervindt overlast van jeugd Klas krijgt les vanaf Noordpool Hogere overlevingskans met burger AED-netwerk Scholierenfeest in Toekomst Betovering tijdens concert Vrouwenkoor TEXELSE 5 COURANT Zonnecollectoren Park Houseparty Dijk Mokbaai Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 22 JUNI 2010 Tijdens de laatste vergadering van de commissie Grondgebied kwam bijna terloops het onderwerp 'Plaatsing van zonnecollectoren op een stuk dijkhelling' ter sprake. Die mogelijkheid werd krachtig van de hand gewezen. 'Handen af van onze mooie groene dijken.' Een goed klinkende slogan, die er stevig in hakt. Het lijkt een goed idee om die radicale opstelling nog eens kritisch te toetsen. Het streven naar de opwekking van schone energie is nationaal en internationaal een breed gedragen uitgangspunt. De terechte opmer king dat veruit de meeste energie wordt verbruikt door verbran dingsmotoren, die fossiele, dus eindige, brandstof verbruiken, maakt duidelijk dat deze ener- gieslurpende motoren hun langste tijd hebben gehad. De zon, onze levensbron, zal haar onvoorstel baar grote energie blijven leveren zolang er mensen zijn. Als voor meer schone energie een stukje - vijf procent? - van de dijkhellingen beplant zou moeten worden met zonnecollectoren, dan is dat toch een serieuze overweging waard. Fridtjof Blanken, Den Burg. Heeft u het park al gezien? Het is enorm opgeruimd en opgeknapt. Van onder de klimop is de heel mooie kerkhofmuur weer zicht baar geworden. Onkruid is verwij derd, er is gesnoeid, er is een superleuk wandelpaadje vrijge maakt. Nieuwe planten, struiken en (fruit) bomen zijn aangeplant. Er zijn bollen geplant, er zijn leuke zitjes, er is een inheemse- en een kruidentuin. Onder de bezielende leiding van Marga Lakwijk en Pie ternel Geurtz heeft het park in Den Burg een ware metamorfose ondergaan. Een fantastisch initia tief en een heel mooi voorbeeld van de verantwoording en het heft in eigen handen nemen. Door de verzorgingsstaat zijn we vaak te afwachtend. We roepen te snel dingen als: 'Kan niet, mag niet, is geen geld voor, daar heb ik geen tijd voor, al die regels, de gemeen te doet niets.' Door de steeds meer terugtrekkende overheid komt de verantwoordelijkheid weer meer bij de inwoners van, in dit geval Texel, te liggen. Daar kunnen we wel over mopperen, maar het heeft veel goede kanten. We kunnen namelijk best zelf initi atieven ontplooien en samen zor gen voor een prettige samenle ving, woon- en leefomgeving. Pro-actief, niet afwachtend en naar anderen wijzend. Aan het parkproject zie je dat er heel veel kan én mag! Dat bleek ook uit de vele vrijwilligers die door de 'park koorts' werden aangestoken. Hul de! Christien Groen, Den Burg. In Discotheek de Jelleboog wordt vrijdag 25 juni een house party gehouden. Chilly Pom Pom Pro ductions presenteer die avond Under Construction. Met onder meer de Dj's Lennart en Florian. Entree is €5,-. De zaal is om 22.00 geopend. Komende vrijdag vindt de officiële oplevering plaats van de waterke ring in de Mokbaai. De dijk is ver beterd en op sterkte gebracht. Het project is één jaar eerder afgerond. Aan de andere waterkeringen Duin Magere Witte, Overslagdijk Magere Witte en Bolwerk Stuifdijk is onder houd gepleegd. Tijdens het werk heeft Rijkswaterstaat rekening gehouden met het ecologisch bij zondere karakter van de Mokbaai, met het getij, het broedseizoen, het trekvogelseizoen in het najaar en het stormseizoen. De overlevingskansen na een hartstilstand gaan een stuk omhoog als Texel de beschik king krijgt over een burger AED- netwerk. Dit is een netwerk van Texelse vrijwilligers die met een SMS-je worden gewaarschuwd, vaak sneller ter plekke zijn dan de ambulance en daardoor suc cesvoller kunnen reanimeren. Aldus pleitte Martin Smeekes van de ambulancedienst Noord-Hol land Noord ervoor dat Texel spoe dig de beschikking krijgt over zo'n burger AED-netwerk. Hiervoor zijn negentig vrijwilligers nodig. Tijd is bij reanimatie van levensbelang. Bij een gemiddelde aanrijdtijd van tien minuten is de gemiddelde overle vingskans tien tot twintig procent. Vrijwilligers die dichtbij de plek des onheils wonen of werken krijgen van de alarmcentrale een SMS'je en kunnen daardoor eerder ter plekke zijn dan de ambulance. Door deze tijdwinst stijgen de over levingskansen naar vijftig tot zeven tig procent. Volgens Smeekes is het geen probleem om op Texel aan de benodigde vrijwilligers te komen. Er hebben zich er via de website van de ambulancedienst al elf gemeld. Er zijn momenteel al negentig AED-apparaten op het eiland, maar de meeste hangen in gebouwen die 's nachts niet toe gankelijk zijn. Om ook 's nachts te kunnen reanimeren, moeten ze ook dan beschikbaar zijn. Volgens Smeekes zijn er op Texel nog acht tien AED's nodig. Wethouder Hen- nie Huisman gaf aan positief te staan tegenover het project Burger AED. Ze heeft haar ambtenaren opdracht had gegeven om met een voorstel te komen, zodat de raad er een besluit over kan nemen. De Krim bij De Cocksdorp heeft bewoners van Eierland verzocht mee te helpen overlast op het park in de hand te houden. Een aantal jongeren zorgt daar gere geld voor'onaangepast gedrag' waar gasten en medewerkers hinder van hebben. Het vakantiepark ondervindt op verschillende manieren overlast: er wordt soms ingebroken in cara vans, er is vandalisme, er wordt graffiti aangebracht en overlast veroorzaakt op de terrassen en de speelkotter. Bij de nieuwe buiten speeltuin is het al raak geweest en rondracende auto's en brommers verstoren ook het vakantiegenoe gen van gasten. Directeur Iwan Groothuis doet in een brief een oproep aan ouders om kinderen te laten weten dat overlast op het park niet wordt getolereerd, 'ledereen is hier van harte welkom, we hebben er ook geen moeite mee als er wordt rondgehangen, maar mensen moe ten zich dan wel normaal gedra gen.' Groothuis wijst erop dat zich jaarlijks problemen voordoen en dat het met de drukke zomer maanden voor de boeg geen kwaad kon weer eens een alge meen verzoek aan ouders de deur uit te doen. Volgens Groothuis waren er laatst nog problemen met een paar jon getjes die door de fontein op het centrale plein liepen. Blowen en drinken bij het speelschip wordt evenmin op prijs gesteld. Als De Krim jongeren betrapt, wordt vol gens Groothuis contact opgeno men met de ouders. Er wordt niet geschroomd aangifte bij de politie te doen. Drie jongeren hebben op het moment een parkverbod. In de brief sluit Groothuis niet uit bij herhaling de open voorzieningen op het park te sluiten voor bezoe kers van buiten het park. 'ledereen is welkom, maar onaangepast gedrag kan niet op een park waar veel families met jonge kinderen komen.' Alles is toegankelijk, met uitzondering van de zwembaden in de zomermaanden, omdat de capaciteit daarvan anders te klein wordt voor de gasten. Disco de Toekomst organiseert in september elke woensdag een scholierenfeest. Dit mede op initi atief van WV Texel. De feest avond richt zich op uitjes voor basis- en middelbare scholen op Texel. Wouter de Waal: 'We hebben ont dekt dat veel jongeren graag naar de disco willen als ze op het eiland zijn. Zo'n schooluitje duurt meestal van maandag tot vrijdag en de Toe komst is alleen in het weekend open', aldus de Waal. Het project FACE houdt in dat er elke woens dag in september een groot scho lierenfeest wordt gegeven in de Texelse discotheek. 'We sturen scholen waarvan we weten dat ze komen een uitnodiging. Op deze manier weten we zeker dat de disco lekker vol zit op zo'n avond. De jongeren zien dan ook andere men sen dan hun eigen klasgenootjes.' We zijn ons ervan bewust dat je dan een mix krijgt van jongeren varië rend van dertien tot en met acht tien, maar we verwachten daar geen problemen mee. Ook kiezen we bewust voor een feest tussen acht en twaalf uur, daarna worden de jongeren in een bus naar huis gereden.' Feesten tot diep in de nacht zit er dus niet in voor de scholieren. 'Dat is voor de begelei ders van de jongeren ook niet haal baar. Bovendien is het donker in de disco, dus je hebt geen idee hoe laat het is', zegt de projecttrekker. Jonge drinkers onder zestien heb ben volgens de Paul van Dijk geen kans. De stoere voorzitter van hore ca en evenementen De Koog ziet er uit als iemand waar je liever geen ruzie mee krijgt, toch is het over het algemeen moeilijk om drankgebruik onder jongeren terug te dringen. 'Alleen jongeren van zestien jaar en ouder krijgen een bandje en zij mogen alcohol kopen. Er wordt geen sterke drank verkocht en er wordt streng gecontroleerd of ze geen drankjes kopen voor hun min derjarige klasgenoten. Als ze wor den betrapt met een drankje dat ze niet mogen drinken, gooien we ze eruit. Nou, dat hebben ze gauw genoeg door', aldus van Dijk. Wethouder Edo Kooiman, die jaren geleden als journalist het kappen van de iepen op de foto zette en de molen omschreef als een typisch staaltje van Texelse saamhorigheid, bewondert na de opening het uitzicht vanaf de molen. (Foto René Pop) Twee jonge Texelse harpisten behoorden tot de smaakmakers tijdens het Zomerconcert dat het Texels Vrouwenkoor vrijdag in de Burght gaf. Hoewel ze nauwe lijks met hen samen hadden geoefend, voegden Sterre Veld huis en Lieuwe Olthof zich zon der problemen tussen het gitaar ensemble, dat ter afwisseling van het koor zes stukken ten gehore bracht. Dat was een teken van kwaliteit, want het waren bepaald niet de gemakkelijkste composities die op het programma stonden. Opval lend was dat het zo ingespeeld klinkende gitaarensemble een gelegenheidsgezelschap was, dat een paar maanden geleden op ver zoek van het koor werd gefor meerd, al was het wel zo dat een deel elkaar kende van een orkest uit Amsterdam. Onder hen ook March Heijnen uit Den Burg, die al een tijdje geen deel meer van hen uitmaakt, maar nu er een concert in haar woonplaats op het pro gramma stond was gevraagd een malig haar come-back te maken. Het bleek een goed besluit om het ensemble te vragen. De muzikan ten toonden zich ware virtuozen op de snaren en brachten sfeervolle stukken van uiteenlopende com ponisten als Couperin, Grieg en Fauré. Spannend was ook dat ze heel anders klonken dan het koor en die afwisseling kwam het con cert ten goede. Het Texels Vrouwenkoor, dat alweer 27 jaar bestaat, bewees opnieuw tot veel in staat te zijn. Schijnbaar moeiteloos schakelden ze van geestelijke en zeer klassieke stuk ken van componisten als Mendels sohn en Rossini over op populair der werk van Bacharach en The Carpenters. Een belangrijke factor in dit succes is dirigent Arie Groen, die een drukke avond had, omdat hij ook de leiding had over het gitaarensemble. Daarbij praatte hij het concert ook aan elkaar door telkens iets kararakteristieks over de compositie of componist te zeggen. Onmiskenbaar was ook de rol van pianiste Annemiek Jas per, die volgens voorzitter Ina Plat te 'met haar professionele begelei ding het koor altijd weer dat juiste toontje extra geeft'. Hoogtepunt van de avond was het slot, waarin het koor, pianiste, gita risten en harpisten samen optra den. Ze brachten twee stukken van Karl Jenkins ten gehore, een com ponist die ijle, new age-achtige klanken combineert met muziek uit Afrika. Het resultaat was betove rend. Tekst en foto Joop Rommets Veilingmeester Martin Trap in actie in 't Schoutenhuys tijdens de ver koop van een vaatje haring. Dat gebeurde tijdens een haringparty, een initiatief van Hotel De Lindeboom, Greenside en Zilte Zaken. De opbrengst van €1050,- komt ten goede aan de Stichting Folklore Texel. Koper was Joost Coutinho van Texel Vastgoed. De makelaars schenken het vaatje aan zorgcentrum De Gollards. (Foto Gerard Timmerman) Het ging soms een beetje hor tend en stotend, maar leerlingen van de OSG kregen dinsdagmid dag in de klas les vanaf het eiland Spitsbergen, vlakbij de Noordpool. Met behulp van skype en een lap top legde docent Lutz Lohse con tact met NlOZ-wetenschappers Corina Brussaard en Anja Noorde loos, die momenteel in een onder- zoeksstation in het dorp Ny- Alesund, op een breedtegraad van bijna 80 graden Noorderbreedte verblijven. Zij doen daar onderzoek naar verzuring van de zee. Met behulp van een beamer pro jecteerde Lohse de dames groot op een wit schoolbord, zodat ze rechtstreeks de klas in keken. Met een eigen webcam zorgde hij ervoor dat Noordeloos en Brus saard de leerlingen konden zien. Daarna vertelden Brussaard en Noordeloos over het Europees onderzoeksproject Epoca dat gegevens moet opleveren over verzuring van de oceaan door kool stofdioxide en de gevolgen daar van voor de omgeving. De twee gingen in op vragen van leerlingen en vertelden over het dagelijks leven op het onderzoeks- station. Bijvoorbeeld hoe ze in de beperkte ruimte met eikaars gewoonten rekening houden en dat ze nooit zonder wapens naar buiten mogen, omdat er ijsberen rondlopen. Brussaard schoot in de lach nadat één van de leerlingen haar had gevraagd of ze al een ijsbeer heeft neergeschoten. 'Ik heb er nog niet eens een gezien.' Leerlingen Eva Berger, Mirjam Bak ker en Melinda Kooger reageerden enthousiast op de bijzondere les uit het hoge noorden. 'Het was ook leuk dat we van tevoren met reageerbuisjes proefjes met verzu ring hadden gedaan.' Peter Mulder vond het bijzonder dat Noordeloos en Brussaard zo dichtbij leken, terwijl ze drieduizend kilometer verderop zaten. Lohse liet weten dat het gebruik van internet en een beamer veel mogelijkheden biedt om vaker mensen letterlijk de klas in te halen voor gastlessen vanaf locatie. 'De verbinding was nog wat haperend, maar dat is over vijf jaar geen pro bleem meer.' Beeld van het Zomerconcert van het Vrouwenkoor. Leerlingen van een tweede klas van de HAVOA/WO van de OSG kre gen dinsdag via internet en een projectie op het schoolbord les van twee Texelse wetenschappers die zich drieduizend kilometer verderop op Spitsbergen bevonden. (Foto Jeroen van Hattum) •Staan uit iep# ^iófènHia) 18*2(,,7 Meyert Boon, bedenker van de Durper uitkijkmolen, met bouwer Bart Boon en Jaap Boon van de werkgroep bij de onthulling van het bord ter herinnering aan de bouw. (Foto René poP>

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5