Landschap Texel scoort bovenmodaai Gemeente spaart zichzelf niet V Groslijst met opties besparingen op tafel k TEXELSE 12 COURANT vn'ü wm rsgm-\r Contouren Waddenstrand zichtbaar L»vj L< Weblog HollandSafe BHV introducteert het keurmerk 'Veilig ontruimd!' Keurmerk GGD Zelfbediening in bibliotheek Geslaagd Weblog Kin 'MET LOTUS SLACHTOFFERS CREËREN WE EEN REËLER BEELD VAN DE WERKELIJKHEID' VEILIG ONTRUIMD! VRIJDAG 25 JUNI 2010 Op de tekening is in donkergroen aangegeven hoe groot volgens de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap het oppervlak 'mooi' landschap in Noord-Holland en op Texel is. Met iets minder dan vijftig pro cent als 'mooi' gekwalificeerd landschap haalt Texel het gemid delde van de provincie Noord- Holland omhoog. Samen met Overijssel staat de provincie op de vierde plaats na onderzoek door de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap (VNC). Het eindresultaat van het project Nederland van de kaart van de VNC werd vorige week gepresen teerd in De Rode Hoed in Amster dam. Uiteindelijk bleek Friesland de provincie met het grootste oppervlak 'mooi' landschap, wat werd beloond met een 7,2. Flevo land eindigde met een magere 1,7 op de laatste plaats. Noord-Hol land en Overijssel scoorden net iets beter dan Zuid-Holland en ble ven iets onder Gelderland. De VNC wil met Nederland van de kaart inzichtelijk maken waar Nederland nog mooi is en waar het weer mooi kan worden. De actie is bedoeld om zowel publiek als beleidsmakers te doordringen van de noodzaak structureel in het landschap te investeren. 'Tiental len jaren van eenzijdig denken en handelen hebben afbreuk gedaan aan het landschappelijk erfgoed. Niet alleen in historische, maar ook in natuurlijke zin is het zwaar beschadigd, soms zelfs verdwe nen. Ondanks dat het kabinetspro gramma Nederland mooi verheven is tot speerpunt van regeringsbe leid, heeft dat in de praktijk niet geleid tot zelfs maar het begin van de gewenste landschappelijke ver fraaiing en financiering', stelt de vereniging. Omdat 'mooi' en 'lelijk' subjectieve begrippen zijn, werden vier meet bare criteria opgesteld. Belangrijk was hoeveel oorspronkelijk cul tuurlandschap er nog was terug te vinden. Daarbij kregen alle cultuur landschappen die nog vijftig pro cent van de traditionele perceels afbakening bezitten, het predicaat mooi. Ook landschappen met ten minste vijf procent groen-blauwe dooradering (groen van houtwal len, heggen of akkerranden en blauw van sloten en ander open water) werden als mooi bestem peld. Daarnaast werden alle natuur gebieden en bossen als mooi mee geteld. Aan de hand van deze criteria is 31,99 procent van Noord-Holland 'mooi'. In het bijbehorende rapport meldt de vereniging dat veel land schap in de provincie is opgeofferd aan landbouw en verstedelijking. 'Bollenteelt op geestgronden was vroeger een kleinschalige bezig heid op perceeltjes met een huis- kamerschaal. Deze perceeltjes waren omheind met heggen. Niet de Maasheggen in Brabant en Lim burg, maar de Bollenstreek in Noord-Holland herbergde het dichtste labyrint aan heggen in de lage landen. Texel en Wieringen waren eilanden boordevol streekei gen tuunwallen. Deze vind je alleen nog op Texel in een behoorlijke omvang en lengte.' Ook als Neder land van de kaart wordt vergeleken met gebieden die tot nationaal park of nationaal landschap zijn benoemd, met de Ecologische Hoofdstructuur of door Belvedère en Unesco aangewezen gebieden, blijkt dat nog terdege geïnvesteerd moet worden om te behouden wat rest. Nico Peet (24) is afgestudeerd aan de Haagse Hogeschool, met als studie richting Indu strieel Product Ontwerper (IPO Bachelor). Lonneke Legierse, die betrokken is bij de organisatie van Sommeltjes- pop dat volgend weekend wordt gehouden, houdt vanaf zaterdag het weblog bij op www.texelsecou- rant.nl. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 advertorial HollandSafe BHV introduceert als eerste in Nederland een keur merk waarbij een bedrijf of instel ling zichtbaar naar gasten, klan ten, bezoekers én medewerkers aantoont dat het is voorbereid op eventuele calamiteiten door aan alle wettelijke eisen omtrent de BHV- organisatie te voldoen en dat het de jaarlijkse ontruimingsoefening met goed resultaat heeft uitgevoerd. Om dit ook zichtbaar te maken, heeft HollandSafe BHV een keur merksticker ontwikkeld. Inmiddels hebben diverse gemeenten belangstelling getoond voor het keur merk 'Veilig Ontruimd!'. Martijn Eel- man: 'Deze week hebben we voor het eerst het keurmerk kunnen uitreiken, en wel aan B&B, wat ook uniek is in Nederland.' B&B voldoet aan alle voorwaarden om in aanmerking te kunnen komen voor een keurmerk 'Veilig Ontruimd!'. Het bedrijf bezit een gebruikslogboek, met hierin een gecertificeerd ontruimingsplan con form de NEN 8112 inclusief teke ningen, het logboek voor de Brand- Meldlnstallatie, de onderhouds contracten voor de noodzakelijke (brand)veiligheidsvoorzieningen die volgens richtlijn worden gecontro leerd, de Bedrijfshulpverleners heb ben een geldig diploma en tot slot hebben ze een ontruimingsoefening gehouden. Martijn Eelman is trots op het keurmerk dat zij hebben ontwik keld. 'Naast dat het organiseren van een ontruimingsoefening een wette lijke verplichting is voor ieder bedrijf, vind ik het ook een taak die iedere organisatie om morele redenen goed moet kunnen uitvoeren. In geval van een calamiteit wil geen enkele ver antwoordelijke van een organisatie dat een van de aanwezigen, personeel of bezoeker, iets overkomt.' In een jaar tijd kan veel veranderen. Daar bij kunnen calamiteiten niet worden geregisseerd, maar de reactie van medewerkers wel. Tijdens deze oefe ning leren BHV-ers en medewerkers het ontruimingsplan in praktijk te brengen. Alle instructies en procedu res worden stapsgewijs geoefend en aangepast waar nodig. Ontruimingsoefening Eelman legt uit wat het doel is van de ontruimingsoefening. 'De ontrui mingsoefening is een generale repe titie van een ongeval of calamiteit. Na afloop evalueert onze deskundige en oefenleider de oefening met alle BHV-ers en eventueel direct betrok kenen. Hij bespreekt hierbij de leer momenten en geeft eventuele ver- beterpunten aan. Onze deskundige maakt altijd een schriftelijke rappor tage in de vorm van een evaluatie verslag.' Een ontruimingsoefening is een toets voor de onderneming om te beoordelen of de BHV organi satie en het ontruimingsplan vol doende functioneren. De oefening zal worden gehouden in overleg met de leiding en een afvaardiging van de BHV organisatie. Het geheel behelst het organiseren, begeleiden en eva lueren op locatie. Als leidraad bij de oefening geldt het ontruimingsplan van uw onderneming. Indien nodig, wordt het plan verfijnd als bij een ontruimingsoefening blijkt dat zich knelpunten voordoen. Eelman: 'Voor de oefening maken we tevens gebruik van verschillende ensceneringmiddelen, zoals rookge- nerators, vlamverschijnselen, gelui den of andere effecten. Uiteraard is het mogelijk om de oefening uit te breiden met behulp van zogenaamde 'Lotus' slachtoffers. Dit geeft een nog reëler beeld van de werkelijkheid en maakt dat deelnemers zich de situatie beter kunnen verbeelden. Indien een onderneming voldoet aan alle eerder genoemde voorwaarden ontvangt de onderneming van ons voor dat jaar het keurmerk 'Veilig Ontruimd!', inclusief deursticker.' Afdelingshoofden bij de gemeen te moeten binnenkort dubbeltjes gaan omdraaien als ze uitgaven willen doen. Het college wil, om te bezuinigen, delen van hun budgetten apart zetten. Het college wil strategisch budget teren invoeren. Van een aantal budgetten moet vanaf 2011 tien procent als stelpost apart worden gezet. Afdelingshoofden en bud gethouders mogen daar in principe niet aankomen, tenzij in gezamen lijk overleg tussen afdelingshoof den en de gemeentesecretaris toe stemming wordt gegeven. De overige 90 procent van de bud getten wordt, wat het college betreft, als werkbudget bestemd. Bedoeling is dat afdelingshoofden en budgethouders dat budget niet overschrijden. De gemeente spaart zichzelf daarmee niet bij de bezui nigingen. De afgelopen jaren wer den budgetten van de gemeente lijke afdelingen al meermalen bevroren, waardoor er telkens min der geld beschikbaar kwam. Het omzetten van delen in stelposten gaat nog een stap verder. Volgens het college zijn er voorwaarden aan verbonden: de organisatie moet fit blijven en de dienstverle ning aan de bevolking mag er niet bij inschieten. Het college wil voor 2014 in totaal €1,5 miljoen op de eigen bedrijfs voering besparen. Verlaging van de loonsom (alle salarissen van de medewerkers bij elkaar) moet daar aan bijdragen. Dat moet gebeuren door pensionering (de komende vijf jaar gaan 13 medewerkers met pensioen) en door vertrekkende medewerkers niet automatisch te vervangen. Dat beleid wordt al gevoerd, maar naar verwachting worden de teugels strakker aange haald Het college houdt wel voor ogen dat bepaalde expertise niet verloren mag gaan. Er wordt ook geopperd het aantal leidinggeven den te verminderen. Een andere optie om te bezuinigen is het afstoten van gemeentelijke taken. Genoemd worden de terrei nen milieu, belastingen, handha ving, sociale zaken, groenbeheer, inzameling van bedrijfsafval, het archief, schoonmaak van het gemeentehuis, onderhoud van sportaccommodaties, inkoop en de inzameling van huishoudelijk afval. De afvoer van huisvuil blijft buiten schot. Het afschaffen van vergunningen en vervangen door meldingsplicht of het verstrekken van vergunningen die meerdere jaren geldig zijn kan volgens het college eveneens bijdragen aan de bezuinigingen. Besparingen op onderwijs, sub sidies, sportvelden of onderhoud aan wegen. Het is een willekeu rige greep uit een groslijst met mogelijke bezuinigingen die het college aan de politieke partijen heeft gestuurd. Die zullen naar verwachting een beroep op de lijst moeten doen om voor 2014 €3,6 miljoen euro struc tureel te bezuinigen. De lijst is onderdeel van een plan van aan pak dat dinsdagavond in een extra commissievergadering wordt besproken. Bedoeling is dat €2,1 miljoen op uitgaven wordt bespaard en €1,5 miljoen op de gemeentelij ke bedrijfsvoering. Volgens een woordvoerder zijn de ideeën op de groslijst 'rijp en groen' door elkaar. Een deel kwam al aan de orde bij eerdere bezuinigings ronden, maar ontsprong toen de dans. De vraag aan de politieke partijen is te bekijken op welke fronten in de kosten kan worden geschrapt, versoberd of waar alles moet blijven zoals het is. Bedoeling is dat de politieke partijen dit jaar aangeven in welke richting ze den ken en dat in de loop van 2011 een plan van maatregelen op tafel wordt gelegd. De groslijst bevat een aantal nieu we ideeën. Zo wordt bijvoorbeeld geopperd te bekijken of dorpen gezamenlijk met gebouwen en sportaccommodaties kunnen doen, zodat er panden gesloten kunnen worden zonder dat een dorp zonder komt te zitten. Het college wil daarvoor bekijken hoe de bezetting van gebouwen (het woord dorpshuis wordt in de stuk ken niet genoemd) en sportaccom modaties is. 'In ieder dorp zou een verschillende accommodatie kun nen blijven, die ook door het buur dorp wordt gebruikt.' De circa vier ton die sinds 2009 jaarlijks naar STIFTexel (het toeris tisch investeringsfonds) gaat wordt genoemd, al vindt het college dat inkomsten uit de toeristenbelasting voorbehouden moeten blijven voor toeristische investeringen. Overdracht van het beheer van sportvelden aan verenigingen staat als idee in de groslijst, evenals de vraag hoeveel sportvelden de gemeente zou moeten hebben. Vermindering van de kosten van Sportservice Texel en het afschaf fen van de Sportraad worden ook genoemd. Op gebied van onderwijs wordt de vraag gesteld hoeveel basisscho len en peuterspeelzalen er op het eiland moeten zijn en in hoeverre zaken als zwemonderwijs of vor mend onderwijs gefinancierd moe ten worden. Sluiting van zwembad Molenkoog wordt genoemd, maar er wordt ook geopperd het bad twee weken later open en twee weken eerder dicht te laten gaan. Beperking van de budgetsubsidies voor instellingen en musea, sluiting van Tusse de Banke en het verval len van de eigen budgetten voor de dorpscommissies zijn andere zaken die als optie tot bezuinigen de revue passeren. Het college wil niet te hooi en te gras te werk gaan, vindt dat 'breed en inhoudelijk' bekeken moet wor den welke taken met elkaar samen hangen en wat voor de bevolking echt belangrijk is. Gesteld wordt wel dat iedereen de bezuinigingen gaat voelen. Een verhoging van de inkomsten komt wat het college betreft voor alsnog niet aan de orde. De OSG en de Bolder, die financieel onder deel uitmaken van de gemeentelij ke begroting, krijgen mogelijk ook de opdracht te bezuinigen. GGD Hollands Noorden heeft HKZ kwaliteitscertificaat behaald. Het HKZ-keurmerk (Harmonisatie Kwa liteitsbeoordeling Zorgsector) maakt zichtbaar dat de organisatie voldoet aan kwaliteitseisen die vanuit de sector zelf, door finan ciers, patiënten/consumenten en de overheid worden gesteld. De certificeerders van Lloyds conclu deerden dat het kwaliteitsmanage mentsysteem van de GGD Hol lands Noorden ruimschoots aan de gestelde eisen voldoet In de openbare bibliotheek staan sinds kort twee zelfbedienings apparaten, waarmee leden zelf hun materialen kunnen lenen. Het terugbrengen van de boeken gebeurt nog aan de balie. In sep tember wordt ook een zelfbedie ning inleverpunt geplaatst. Klanten kunnen langzamerhand wennen aan dit nieuwe systeem. Medewerkers van de bibliotheek bieden voorlopig de helpende hand en leggen uit hoe alles werkt. De eerste ervaringen zijn positief, ledereen, van jong tot oud, blijkt met het eenvoudige apparaat over weg te kunnen. In tegenstelling tot wat klanten vaak denken, zal niet minder personeel aanwezig zijn in de bibliotheek. Door de zelfbedie ning ontstaat meer tijd voor het helpen van klanten en inlichtingen werk. Ook zijn de informatieve boeken opnieuw ingedeeld. Er zijn ver schillende rubrieken, binnen de rubrieken staan de boeken alfabe tisch op trefwoord. De rubriek en het trefwoord staan op de zijkant van het boek op een etiket. Deze plaatsing staat ook in de catalo gus. De contouren van het Waddenstrand bij Oudeschild worden zichtbaar. Op de foto wordt een zinkstuk voor de strekdam met stenen verzwaard. (Foto Jook Nauta)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12