(jroen ^wartsj'exeh in het harL, Weerstand tegen groei detailhandel Coalitie keert zich tegen zonne-akker <S> p Gemini LANGEVELD DE R00Y Reddinghelikopter tijdelijk op Texel Sé Ziekenhuis Brand na spelen met vuurwerk Politie neemt wapen in beslag -lÉÉK r 1 Tientallen zelfgebouwde vlotten en vlotjes kozen zaterdag ochtend het ruime sop van De Roggesloot bij De Cocks- dorp om mee te doen aan het vlotjesspektakel. Ter gele genheid van het 175-jarig bestaan van de polder Eierland mocht voor één dag weer in het natuurgebied worden gevaren en veel mensen grepen die kans met beide handen aan. Peddelend, bomend of zeilend legden ze een parcours af langs drie brievenbussen in het water. Onderweg pas seerden ze een vikingschip met aan boord bestuursleden van de Stichting Polderfeest 2010, burgemeester Francine Giskes en wethouder Eric Hercules. Langs de kant stond veel publiek te kijken. Mede door het mooie weer werd het vlotjesspektakel een geslaagd evenement. Ook de overige festiviteiten van het jubileumfeest waren een succes. Meer over de viering van 175 jaar Eierland elders in deze krant. GARAGE NAGY} www.texelseautopagina.nl Super deBoer T1 X F. I SIX )lRW I vakantiekrant Verschijnt van 2 juli t/m 27 augustus wekelijks U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week voor de verschijningsdatum opgeven. Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12484 DINSDAG 29 JUNI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Shantykoren van de vijf Wad deneilanden en Wieringen tra den zaterdag middag op in Den Burg. Rijkswaterstaat schonk Texel een picknickta fel bij de ople vering van de versterkte dijk langs de Mok- baai. Bewoners van de polder Eier- land verzorgden vrijdag voorstel lingen tijdens de viering van het 175-jarig bestaan. - i -'••• IA Bezoekers van de Midzomer schans zagen afgelopen zon dag toneel- en theatervoor stellingen van hoog niveau. <4 - -- .- (Foto Jeroen van Hattum) is een bedrijf dat tegen het maxi mum te hoop loopt. Als het aan voorman Gerbrand Poster ligt, wordt ook de bepaling losgelaten dat alleen waddenge- relateerde agrarische producten bij detailhandel in het buitenge bied mogen worden verkocht. Het onderwerp wordt woensdag avond besproken tijdens een extra raadscommissie Grondgebied. Daarin komen ook de andere wij zigingen aan bod die de coalitie partijen hebben voorgesteld. De nota van uitgangspunten is al vaker door de politieke partijen besproken, maar tot nu toe is er geen raadsbesluit over genomen. .speedheat.nl www Omdat op Den Helder Airport de komende weken een taxibaan wordt aangelegd, wordt de red dingshelikopter (de SAR) enige weken op Texel gestationeerd. De taxibaan van het Helderse vlieg veld wordt tijdens de werkzaamhe den ingezet als start- en landings baan voor helikopters. De kans bestaat dat tijdens de werkzaam heden explosieven uit de oorlog boven komen, in welk geval het vliegverkeer moet worden stilge legd. Om te voorkomen dat de reddingshelikopter in dat geval niet kan uitrukken, wordt het Texelse vliegveld gebruikt. De helikopter komt elke dag omstreeks 8.00 uur aan en blijft tot 18.00 uur op het eiland. Tussen door wordt alleen vertrokken om bemanning te wisselen. Deze situ atie zal mogelijk enige weken duren. (Advertentie) Cjrocn 'ZworL-Jéxels in hel harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een duingebied van circa een halve hectare groot aan de Rui- gedijk is vrijdagmiddag in vlam men opgegaan, nadat twee 14- jarige jongetjes stiekem met vuurwerk hadden gespeeld. Het helmgras vloog in brand en dat kregen de jongetjes, afkomstig uit Den Burg en De Koog, zelf niet uit, waarna ze de brandweer belden. Die rukte met groot materieel uit om de brand, ter hoogte van meta- lenhandel Spigt, te blussen. Er werden meerdere wagens ingezet en ook de tankwagen met 21.000 liter ging mee. In verband met de rookontwikkeling werd de Ruige- dijk tussen de rotonde Nieuwlan- derweg en De Koog afgesloten. Vrijdagavond en zaterdag moest de brandweer drie keer opnieuw op pad om na te blussen. Kraan machinist Marcel Kooiman plagde vrijdagavond een deel van het gebied om te voorkomen dat de brand zich via de humuslaag in de bodem verder zou verspreiden. Volgens Staatsbosbeheer is daar door de structuur van het duinge bied aangepast, maar er moest iets gebeuren om verspreiding een halt toe te roepen. 'Anders bestond het risico dat door de rook de rotonde afgesloten had moeten worden of dat camping De Driehoek er last van zou krijgen', aldus woordvoerder Erik van der Spek van Staatsbosbeheer. Het verbrande gebied bevatte duinhei- de. Er broedden weinig vogels. De twee jongetjes meldden zich uit eigen beweging bij de politie. De brandweer bestrijdt het vuur in het duingebied aan de Ruigedijk. (Foto Mark Randsdorp) Burgemeester en wethouders reageren terughoudend op een voorstel van de coalitie om de kleinschalige detailhandel in het buitengebied te vergroten van 50 naar 100 vierkante meter. Dat blijkt uit een reactie van het college op een aantal wijzigingen die PvdA, Texel 2010, VVD en D66 in de Nota van Uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied wil opnemen. Vol gens het college is het voorstel in strijd met de Toekomstvisie Voor zieningenstructuur die de vorige gemeenteraad op 2 maart heeft vastgesteld. Daarin is bekrachtigd dat detail handel in het buitengebied niet groter dan vijftig vierkante meter mag zijn. Meer verkoopruimte wordt ontraden omdat anders 'de bestaande, kwetsbare verzor gingsstructuur van de kleine dor pen kan worden aangetast.' Volgens het college is dat bepaald op basis van een integrale afwe ging waarbij bekeken is wat er allemaal al is. 'Die integraliteit wordt doorbroken als nu op één onderdeel een ander besluit wordt genomen, zonder te kijken naar de mogelijke gevolgen voor de overi ge onderdelen van het beleid', aldus het college. Het plan om de detailhandel in het buitengebied te vergroten komt uit de koker van Texel 2010 en wordt De coalitiepartijen willen de aan leg van zonne-akkers op Texel schrappen uit de Nota van Uit gangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. Volgens de nota zou in de toe komst in de jonge polders tot tien hectare aan zonne-akker ontwik keld mogen worden. Dan gaat het om gebied waar zonnepanelen in het land worden geplaatst om energie op te wekken. Als het aan PvdA, Texel 2010, WD en D66 ligt, wordt die mogelijkheid alleen op de dijken geschapen. De plaatsing van zonnecollectoren op bebou wing, dat al is toegestaan, wordt ongemoeid gelaten. Burgemeester en wethouders lij ken wat minder enthousiast over het schrappen van zonne-akkers. In een reactie wijzen zij erop dat de realisatie daarvan in de nota van uitgangspunten is gezet om te kun nen voldoen aan de ambitie om Texel vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn in de eigen energie opwekking. Het onderwerp staat woensdagavond op de agenda van een extra vergadering van de raadscommissie Grondgebied. Coalitie en college moeten ook nog op één lijn zien te komen over voorwaarden op basis waarvan bepaald kan worden of bij een bio- centrale mest als meststof of als afvalstof moet worden gezien. Dat is van belang voor de vraag of een biovergistingcentrale als een agra rische of een industriële activiteit moet worden betiteld. Het eerste maakt realisatie makkelijker dan wanneer er sprake is van een indu striële activiteit. Als het aan de coalitie ligt, mag er alleen gesproken worden van meststoffen als de gebruikte mest op het bedrijf zelf is geproduceerd. Wordt voor biovergisting mest aan gevoerd van elders, dan wil de coalitie dat als afvalstof beschou wen, ook als een bedrijf er eigen materialen aan toevoegt. Het col lege vindt dat er in dergelijke situa ties toch ook gesproken kan wor den van een agrarische in plaats van een industriële activiteit. gesteund door de overige coalitie partijen. Volgens Texel 2010 past een maximum van vijftig vierkante meter niet binnen de ruimte voor ontwikkeling die vanuit de gemeente wordt nagestreefd. De Razende Bol aan de Pelikaanweg De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een gas drukpistool in beslag genomen bij een 22-jarige inwoner van De Cocksdorp. De politie ontdekte het wapen nadat ze twee auto's vanaf de Krimweg het Krimbos in hadden zien rijden. De man, die in één van de twee wagens reed, bleek het wapen direct voorhanden te heb ben. De politie nam het in beslag en maakte proces-verbaal op tegen de Cocksdorper. media bureau

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1