Speldje voor Daalder Familiebedrijf Goenga vervult grote sociale functie 'We hebben er geen moment spijt van gehad' Spelen op Groeneplaats TEXELSE 3 COURANT Jacob Keijzer &L Marleen van der Vis www.texelsecourant.nl 24 uur dag» 7 dagen, Hét Familiebedrijf Kampioenschap atletiekvereniging Witte en Klaarwater kampioen Neeltje Schouten- Roeper Familieberichten Neeltje Wij zijn va.nda.2Lggetrouwd1. Heemskerckstra.a.t 76 - 1792 AC Oudeschild. Erik Nauta en Ravinder Bassi HOERA Dit meisje is vandaag 50 jaar! Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via Twitter @texelsecourant f en facebook Texelse Courant 1935: Minne Goënga met zijn eerste koe - van de weduwe Beumkes - op de markt. 2010: Minne en Winanda Goënga en hun kinderen Jurn, Len en Noa. DINSDAG 29 JUNI 2010 Naam: Firma M. Goenga en Zonen Bedrijvigheid: Supermarkt en slagerij Bestaat sinds: 17 april 1935 Opgericht door: Minne Goënga, de vader van Willem en Otto Goënga Huidige eigenaren: Minne en Winanda Goënga Net als ZDH, de fanfare en de school is de familie Goënga niet weg te denken uit Den Hoorn. Al drie generaties runt de familie de dorpswinkel, nu 75 jaar lang. Als in 2002 de tweede generatie stopt, besluiten Minne (45) en Winanda (37) hun leven om te gooien en het bedrijf over te nemen, want 'ik heb het altijd een akelig idee gevonden als de winkel niet meer van de familie zou zijn', zegt Winanda. Het is een schot in de roos. Minne, die dan twaalf jaar met veel plezier bij NBC Eelman en partners werkt, gaat de scepter zwaaien in de supermarkt. Niet voor iedereen een logische stap. 'Er wordt soms neer gekeken op het werk in een winkel, geheel onterecht. Het is ontzettend afwisselend, op kantoor is het werk 260 dagen per jaar hetzelfde, hier zijn alle dagen anders. En het is leuk om met mensen om te gaan.' Het idee de winkel over te nemen wordt in eerste instantie afgeraden door de oude firmanten, Otto en Neeltje Goënga en Willem en Ben- na Goënga. Ze sloegen geen dag over en maakten, mede door de snelle opkomst van het toerisme, zomers dagen van 6.00 tot 23.00 uur. Minne en Winanda hebben dat van meet af aan niet gedaan, de grootste verandering tussen de werkwijze van de verschillende generaties. Voordeel is nu ook de computer, die het mogelijk maakt bestellingen veel sneller te verwer ken, Minne en Winanda werken hard en veel mee, maar hebben de mogelijkheid op vakantie te gaan of een dag vrij te nemen. Minne: 'We hebben het zo georganiseerd dat wij er niet altijd hoeven te zijn.' De eerste jaren woont het jonge gezin boven de winkel, volgens Winanda een ideale situatie met kleine kinderen. Ze is altijd thuis en toch bereikbaar voor vragen vanaf de werkvloer of om mee te helpen bij plotselinge drukte. Als Len (16), Jurn (13) en Noa (9) ouder worden groeit het verlangen naar meer afstand tot de winkel. 'Je was altijd bereikbaar voor vragen, dat heeft voor- en nadelen. Ik had nooit echt het gevoel dat ik vrij was als ik thuis was. En als we naar buiten wilden, liepen we altijd door de winkel', zegt Winanda. Het is voor de familie ideaal als Diek 3 te koop komt. 'We wonen nu iets verder van de winkel af. Dat is bewust gedaan, ook voor de kinderen. Dit is de ideale situatie', zegt Minne. Minne is het van jongs af aan gewend bij de winkel te wonen. Hij groeide op in de slagerij, de winkel en hun naastgelegen huis. Zijn ouders werkten hard, maar Minne wist ze altijd te vinden. 'Ik zat vroe ger naast mijn moeder op het kruk je als ze kassa deed. Niet omdat het moest, maar omdat het gezellig was.' Doordat ook zijn oom en tante in het bedrijf zaten, was Min ne vaak samen met neefjes Otto en Remco en nichtje Anja. Een samen gesteld gezin, waarin het prima reilde en zeilde. 'We groeiden op met nichtjes en neefjes. Dat is heel harmonieus gegaan. We waren altijd bij elkaar met de hele familie. We hebben allemaal verschillende karakters, dus dat voegde prima.' Van jongs af aan helpt Minne mee in de winkel. 'Het is hetzelfde als kinderen hun ouders helpen in de tuin of iets doen in het huishou den.' Op dezelfde speelse manier helpen ook Len, Jurn en Noa van kleins af aan mee in het familiebe drijf. Len: 'Bij opa en oma was ik al bezig met vakken vullen en ik bracht met opa bestellingen weg. Je groeit erin op, het gaat gewoon zo.' Nu werkt Len, net als Jurn, bij zijn ouders in de winkel. Noa helpt op speelse wijze mee, net als haar grote broers en vader op jonge leeftijd deden. De winkel vervult een centrale rol in het dorp en heeft zodanig een belangrijke sociale functie. De familie Goënga hecht er veel waar de aan dat mensen zich welkom voelen in de winkel en dat er tijd is voor een praatje. 'Een dorp blijft leefbaar door een school en een winkel,' meent Minne. De sociale functie is ook groot voor Hoornder jeugd, die in de supermarkt bijver dient. Veel jongeren uit het dorp werken er, en houden zo de onder linge band goed. Winanda geeft aan dat het voor Hoornder jonge ren moeilijk is een baantje te vin den, de keuze rond het dorp is beperkt. Zeker nu bollenboeren Atletiekvereniging Texel sluit zaterdag 3 juli het seizoen af met de strijd om de kampioens titels. Vanaf 13.30 uur strijden zowel de jeugd als de senioren om het baan- kampioenschap. Op het program ma staan een sprint, speerwerpen, verspringen en (voor de pupillen) minder jongeren nodig hebben en werk voor het hele jaar is er slechts op een paar locaties. De super markt laat jongeren het hele jaar rond werken. 'Hele families Huis mannen, Lappen, Zijmen en Bak kers hebben bij ons gewerkt. We hebben nu kinderen van voormail- ge vakantiekrachten aan het werk, dus de tweede generatie vakantie krachten is ook aan het werk. Ze beginnen met vakken vullen als ze dertien jaar zijn en meestal blijven ze tot ze uitgestudeerd zijn en een vaste baan hebben', zegt Winanda. Dat iedereen lang blijft, is te mede danken aan de inzet van Minne en Winanda. Ze doen hun best een sfeer te creëren waarin het voor iedereen gezellig werken is. Ook Len werkt met veel plezier in de winkel en de kans dat hij het bedrijf op termijn voortzet is aan wezig. Minne verwijst naar de bedrijfsnaam: M. Goënga en Zonen, en zegt, afwachtend maar trots, dat de kans erin zit dat deze voor de toekomst de lading blijft dekken. Ver vooruit kijken is lastig voor de zestienjarige Len, maar: 'ik wil sowieso op Texel blijven. Als er toekomst in het bedrijf zit, wil ik het overnemen. Het werk is leuk en altijd gezellig.' Als hij naar het posi tieve verhaal van zijn ouders luis tert, is het moeilijk niet enthousiast te raken. Minne: 'We hebben er geen moment spijt van gehad. De winkel geeft verplichtingen, maar ook veel vrijheid.' balwerpen. Tot slot wordt een mid dellange (tussen 600 en 1000 meter) afstand gelopen. Wie in zijn categorie het meeste punten ver gaart, wordt clubkampioen. Om 16.00 gaat tot slot een wedren over 5 km van start. De prijsuitreiking volgt om 17.00 uur. Leden dienen zich aan te melden voor deelname. Dat kan via de website van de vereniging. Publiek heeft gratis toegang. Piet Daalder is zaterdag gehul digd door de KNRM omdat hij vijftig jaar donateur is. Jaap Groen, oud-schipper en bestuurslid van de plaatselijke commissie van de reddingmaat schappij, reikte hem een zilveren speldje en een oorkonde uit. Daalder, die vroeger met zijn broers Jaap en Piet bouwbedrijf Daalder (nu Bruin en Weijers) in De Cocks- dorp had, heeft altijd een band met de KNRM gehad. Het boothuis aan de Volharding werd door Daalder gebouwd en hij zorgde ook voor Rick Kager, Peter Visch, Gertha Wessels en Connie Joling hebben het Indorp Beach Volleybaltoernooi gewonnen dat zondagmiddag op de Groeneplaats in Den Burg werd gehouden. In totaal zestien teams speelden tegen elkaar op de twee velden die op de bult waren aange- een verbouwing, nadat de Beurs plein 5 naar De Cocksdorp was gekomen. Groen werkte vroeger nog een tijdje bij Daalder, nadat hij op Texel was komen wonen. De jubilaris was duidelijk onder de indruk van de onderscheiding. Normaliter maken mensen die een halve eeuw donateur een tocht met de reddingboot, maar dat liet de gezondheid van Daalder niet meer toe. Jaap Daalder, die op de Velu- we woont, werd een paar maanden geleden bij de KNRM in Elburg in het zonnetje gezet omdat hij even eens vijftig jaar donateur was. legd. De tweede plaats was voor Gea van Gijssel, Arnold Leijstra, Monique Leijstra en Leendert Eel man. Erik Venneker, Jolanda Ven- neker, Chris Schlepers en Margo Noom pakten de derde plaats. Het was de derde keer dat het toernooi werd gehouden. (Foto Jeroen van Hattum) Jaap Groen huldigt Piet Daalder voor een halve eeuw donateurschap van de KNRM. (Foto Jeroen van Hattum) Lennart Witte en Anne Klaarwa ter hebben de eerste plaats weten te behalen in het club kampioenschap van tennisver eniging Deuce. Zij speelden gemengd dubbel in de speel- sterkte 4/5. De strijd om de tweede en derde plaats duurde lang en was tot het eind toe spannend. Uiteindelijk trokken Hans Witte en Ingrid Saai aan het langste eind. Antoine Ker sten en Erna Agterberg eindigden als derde. De halve finale in de poule 8/9 werd in een driesetter beslist in het voordeel van Andrea Schraag en Esther Klippel. Zij wonnen van Paul Schipper en Ria Jonker. De finale zou gespeeld worden tegen Henk Kikkert en Alice Reinders, maar laatstgenoemde blesseerde zich al aan het begin van de wedstrijd, waardoor de partij niet uitgespeeld kon worden. Ook de finale in groep 6 eindigde spectaculair. Bij matchpoint speel de Cintha Eelman een onmogelijke bal waar Andre de Ruyter en Vivi- annen Neeteson Lemkes al geen rekening meer mee hielden. Mede daardoor ging de eerste prijs naar het koppel Cintha Eelman en Gerd Jan Roos. In groep 7 eindigden Jacques Dep- pe en Rianne Malschaert als eer ste. De tweede plaats ging hier naar Ronald Biesboer en Nel Kant. "Het is goed zo" Na een ziekte van enkele weken is rustig ingeslapen onze moeder, schoonmoeder en oma Weduwe van Lieve Schouten ☆18 maart 1926 127 juni 2010 Wim en Gretha Lisa Vera Arie Louise en Cor Walter Raymond "Gollards" De Zes 12 - Den Burg Moeder is overgebracht naar de landschapkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdag 2 juli om 13.30 uur in de Hervormde kerk van De Waal. Voorafgaand aan de uitvaartdienst is er gelegenheid tot condoleren van 12.45 tot 13.25 uur in bovengenoemde kerk. Aansluitend zullen wij moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats bij vader op de begraafplaats bij de kerk. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in dorpshuis "De Wiele waal", Langwaal 9 te De Waal, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: fam. W. Schouten, De Ruyterstraat 35, 1792 AH Oudeschild, tel. 0222-314364 Indien u geen kaart heeft ontvangen, dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Toch nog onverwachts is onze oudste zus uit ons midden weggehaald. We blijven aan haar denken! P. v.d. Vis-Eelman T. Saalmink-Eelman J. Saalmink Aat Kooger en Wies Schoo Texel, juni 2010 Wij gaan trouwen op vrijdag 9 juli 2010 om 12.00 uur in het Doopsgezinde Kerkje te Oosterend. Courbetstraat 48 hs, 1077 ZW Amsterdam

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3