Picknicktafel voor versterkte dijk Karateka's slagen bij examens Shima 1ÊÊmlm3SÈ TEXELSE 5 COURANT Voorstellingen van niveau op Midzomerschans Loopclinic Van parkeerterrein naar minikermis Zomercompetitie atetiekvereniging Arnhemmers bij auto-ongeluk Nieuwe gezichten bij Texelfonds Rotonde Wat ik zeggen wou DINSDAG 29 JUNI 2010 Siebe Riedstra, secretaris-gene raal van Verkeer en Waterstaat, heeft vrijdagmiddag officieel de versterkte dijk aan de Mokbaai opgeleverd. De hoogste ambte naar van het ministerie deed dat samen met Kees Stam, hoog heemraad van Hollands Noor derkwartier. De heren onthulden een picknick tafel die Rijkswaterstaat aan het eiland heeft geschonken. In de tafel, die ergens langs de Mokbaai komt te staan, is een gedicht gegraveerd dat dichter Erik Jan Harmens uit Landsmeer speciaal voor de werkzaamheden maakte. Rijkswaterstaat gaf de oplevering een feestelijk tintje, omdat het geen doorsnee afronding van werkzaam heden was. De organisatie is sinds 2006 geen beheerder meer van de primaire waterkeringen op Texel (dat is hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier geworden), maar bij de overdracht had Rijks waterstaat toegezegd de verster king van de dijk langs de Mokbaai nog voor haar rekening te nemen. De dijk, die niet meer aan de veilig heidsnormen uit 2006 voldeed, is over een lengte van een kilometer versterkt met nieuw stortsteen en er is een nieuw grasmengsel aan gebracht. Daarnaast werd onder houd gepleegd aan de waterkering bij de Magere Witte en een stukje dijk aan de overkant van het water nabij de Mok. De werkzaamheden waren met zorg omkleed. Er werd behoed zaam omgegaan met een paar uiterst zeldzame korstmossen die op de vorige stenen zaten en eco loog Kees Verschoor plaatste kilo meters aan raster langs het werk gebied om te voorkomen dat de beschermde Noordse woelmuis en de rugstreeppad zouden worden verstoord. Ook moest rekening worden gehouden met het getij, het broed- seizoen, het trekvogelseizoen en het stormseizoen. Ondanks alle seizoenen lukte het RWS om het project, waarvan de werkzaamhe den vorig jaar begonnen, een jaar eerder dan gepland af te ronden. De secretaris-generaal van het ministerie bracht na de oplevering een bezoek aan het NIOZ waar hij werd rondgeleid langs de installa ties van Marcel Veldhuis op de NlOZ-haven. Daarmee worden systemen voor de reiniging van ballastwatertanks getest, een pro ject waarmee het NIOZ wereldwijd toonaangevend is. Ondanks een op het eerste gezicht groot aantal kunste naars en artiesten dat op het laatste moment moest afzeg gen, hoefden de bezoekers van de Midzomerschans zich afge lopen zondag geen moment te vervelen. Er was niets te mer ken van haperingen in het pro gramma en door de ruimere opzet werd een nog groter gedeelte van het terrein gebruikt dan bij eerdere edities. De voorstellingen waren over het algemeen van zeer hoog niveau, zowel op het gebied van toneel en theater, als bij muziek en dans. Daarbij lieten de verschillende dis ciplines zich wel steeds minder van elkaar scheiden. Zonder anderen tekort te doen, waren duidelijke hoogtepunten de voorstellingen van Sardientjes in het zuur, waarin de levens van twee vrouwen op poëtische wijze verbonden waren, en Poseidons Ragnarok, dat zich afspeelde op een afgelegen plek, ver weg en lang geleden, of juist dichtbij en in de toekomst. Hoe dan ook, de bezoeker waande zich in een ande re wereld, waar storm woedde en onweer en bliksem de lucht door kliefden. En dat terwijl in de werke lijke wereld, op de wallen met uit zicht op de Hogeberg, tropische temperaturen heersten. De studen ten van ArTez uit Arnhem, namen dan ook tussen de twee voorstel lingen van Paard door een frisse duik in de grachten van het fort. Voor hen was het een goede oefe ning, want Paard is volgende maand te zien op een festival in India en aan het eind van de zomer in Australië. Bezoekers die tot het einde bleven, konden als slotact genieten van de dames van het Amsterdam Cham- bre Theatre, die met toneel en muziek De Zigeuners van de Rus sische dichter Poesjkin vertolkten. Hoewel veel bezoekers het door het warme weer lieten afweten, baarde dat organisator Pip Barnard niet al te veel zorgen. 'We moeten het festival wel een eerlijke kans geven', verklaarde hij. 'De afgelo pen drie jaar hebben we de basis gelegd en dankzij enkele grote geldschieters kunnen we in ieder geval nog twee jaar doorgaan. Omdat we dat nu zeker weten, kunnen we direct na de evaluatie van dit jaar beginnen met de voor bereidingen van volgend jaar.' Bar nard moet toegeven dat dat een opluchting betekent, want zonder deze geldschieters had dit de laat ste editie moeten zijn. 'En dat zou zonde zijn. We hebben nu iets neergezet dat een plek heeft in de agenda van veel deelnemende artiesten. Begrijpelijk, want het blijft natuurlijk een unieke locatie. En als de artiesten het naar hun zin hebben en genieten, dan slaat dat vanzelf over op het publiek.' Een grote groep karateka's van budovereniging Shima moest vrijdag onder toeziend oog van de examinatoren Fred Schonen berg, Bob de Gast en Mike Geersen laten zien met de juiste slagen en stoten in aanmerking te komen voor een hogere band of slip. Hoog en laag begonnen met dezelfde oefeningen. De lager gegradueerden hebben dan de mogelijkheid bij de hogere rangen af te kijken. Na een serie stoot- en een serie weringstechnieken moes ten de karateka's in een gevecht laten zien deze technieken te kun nen gebruiken. Karateka's met een gele band moesten een kata lopen, een vormgevecht tegen meerdere tegenstanders. Lieke Zoetelief en Imme Koopman, die een achter waartse schop lieten zien, promo veerden in één keer twee stappen. Zij ontvingen ieder twee gele slip pen. Fenna Witte was de enige die exa men deed voor de blauwe band. Zij toonde op sierlijke wijze een prach tige kata en moest drie partijen volhouden tegen twee zwarte banddragers. Zij mocht daarna trots de blauwe band in ontvangst nemen. Gegradueerden: Witte band, eerste rode slip: Florian de Vries; witte band, tweede rode slip: Philip Stark. Rode band: Antje Dros, Hannes Dros, Nemo Fey, Lieuwe de Wolf. Witte band, gele slip: Jip Kortmann. Rode band, eerste gele slip: Ivo Zoetelief, Rieks Oos terhuis; rode band, tweede gele slip, Lieke Zoetelief, Imme Koopman. Gele band, Rutger Siebbeles, Rick Guldemond, Mark Wiering; gele band, oranje slip, Marjan Heerschap, Hanneke Roeper, Petra Schut. Oranje band: Luc Heijnen, Casper Heijnen; oranje band, eerste groene slip: Wilco Zegeren; oranje band, tweede groene slip: Marit Stark, Hielke van Breukelen. Blauwe band. Fenna Wit. Hidde Bakker, Marleen Heijne en Jan Wie- ring zullen later gradueren. Volgens Frits Langeveld is zijn voorstel om van het Weikoop- terrein een parkeerplaats te maken door de gemeente van de hand gewezen. Nu wil hij op dezelfde plek een kermis plaat sen. Hij geeft aan dat in het coalitieprogramma 'Aansterken en Samenwerken' het college de wens uitspreekt de kermis van De Koog terug te laten keren naar Den Burg. 'Dit zal op grote weerstand stuiten van ondernemers en organisaties in De Koog', schrijft Langeveld in een brief aan de gemeenteraad en het college van b en w. Bovendien, stelt hij, zijn er genoeg kermisex ploitanten die buiten de boot vallen bij de Koger kermis en bij de groot se kermis van Nederland, in Til burg, die een week later wordt gehouden. In de zeven dagen daarna wil Langeveld een miniker mis houden in Den Burg, mede voor al die mensen die geen plekje kregen toegewezen kregen bij eer dergenoemde evenementen. Hij wil de kermis toegankelijk maken door de prijzen laag te houden. 'Zodat iedereen die graag naar de kermis wil, naar de kermis kan.' Om dit te realiseren, wil hij een vergunning van de gemeente om van woens dag 21 juli tot en met zondag 25 juli een minikermis te organiseren op het tot nu toe braakliggende terrein van de Weikoop. Mensen die meer willen lezen over de visie van Frits Langeveld ver wijst hij doo naar zijn site: http:// fritslangeveld.texel.com. Bij hotel De Pelikaan beginnen vanavond (dinsdag) om 18.30 uur een loopclinic en een lezing van Team Distance Runners uit Castri- cum. De bijeenkomst wordt ver zorgd door Guido Hartensveld, trainer van het team dat jonge, veelbelovende hardlopers bege leidt. Team Distance Runners is hofleverancier van de Texel Halve Marathon. Hardloper Ronald Schröer, drievoudig winnaar op de 21 km, zit bij TDR, evenals Selma Borst, winnares van de eerste Texel Halve Marathon in 2007. De clinic en lezing zijn voor iedereen toe gankelijk. stichting ROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com Atletiekvereniging Texel houdt deze zomer drie wekelijkse lopen. Op zondagochtend wordt de Bos en Duin zomercross gehouden (de eerste op 11 juli), op woensdagavond de strand- loop bij de Krim (de eerste op 7 juli) en op vrijdag de crossloop bij ZDH (de eerste op 16 juli). Aan de wedstrijden is een compe titie verbonden. Deelnemers die minimaal twee keer aan alle drie wedstrijden meedoen, maken kans in het klassement, dat alleen open staat voor Texelaars. De beste twee tijden per afstand tellen mee voor het eindklasse ment. Deelnemers kunnen kiezen voor 4 of 8 km. Jeugd tot en met 12 jaar loopt 1000 of 1200 meter, jeugd van 13 tot en met 16 jaar 4 km. De andere categorieën zijn 4 km mannen en vrouwen (ongeacht leeftijd) en 8 km mannen, mannen masters 40, mannen masters 50, vrouwen en vrouwen masters 40 De prijzen worden uitgereikt na de Bos en Duin Zomercross van 22 augustus. De uitslagen worden gepubliceerd op de websites van AV Texel en ZDH. Dichter Erik Jan Harmens droeg vrijdagmiddag een gedicht voor bij de Mokbaai tijdens de oplevering van de dijkversterking die daar heeft plaatsgevonden. Siebe Riedstra, secretaris-generaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, en Kees Stam, hoogheemraad van Hollands Noorderkwartier onthulden daarna een picknicktafel die Rijkswaterstaat aan Texel heeft geschonken. (Foto Jeroen van Hattum) Een gebied van circa een halve hectare aan duinheide ter hoogte van de metalenhandel van Spigt aan de Ruigedijk ging vrijdag in vlammen op nadat twee jongetjes met vuurwerk hadden gespeeld. (Foto Ton Zegers) De brandweer moest zondagmiddag een deel van de Zaandammer- dijk schoonmaken, nadat een voertuig een vloeistof was verloren die de weg spiegelglad had gemaakt. Wat het precies was, is niet bekend, maar een automobilist die in de bocht reed, raakte van de weg en liep fikse schade op. De brandweer schrobde de weg met een milieuvrien delijk, olieafbrekend goedje en spoot de weg schoon. Op een paar plekken werden korrels gestrooid om de substantie af te breken. (Foto Jeroen van Hattum) De hekken zijn nog niet verwijderd of de eerste fietsers rijden de gloednieuwe rotonde al op en dat geeft precies aan hoe belangrijk deze weg is. 'Ook de bussen rijden door deze straat en die moesten nu lange tijd omrijden. Vandaar dat we het prettig vinden om Con- nexxion ook bij de opening te betrekken', zegt wethouder Edo Kooi man. Hij sloeg symbolisch de laatste steen van de rotonde in de grond. Belangstellenden konden vervolgens met de bus mee voor een gratis ritje over het verkeersplein. 'Een rotonde reguleert de snelheid en verbetert over het algemeen ook het doorstromen', aldus Kooiman. Verder zorgt de nieuwe rotonde ook voor meer groen in de buurt. Hoveniersbedrijf Van der Werve heeft de kern van de verkeersader van bloemen en planten voorzien en gaat daar de eerstkomende vijf jaar ook belangeloos voor zorgen. (Foto Renee Kooger) Bij een ongeval dat donderdag middag plaatshad op de kruising Pontweg/Zuidhaffel zijn drie mensen uit Arnhem gewond geraakt. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 26-jarige man uit Den Hoorn die geen voorrang verleende. De auto, die over de kop sloeg en in een greppel belandde, werd bestuurd door een 68-jarige vrouw uit Arnhem. Achterin zaten een man en een vrouw die beiden 76 jaar oud waren. De drie werden voor controle naar het Gemini in Den Helder en het MCA in Alkmaar gebracht. In welke mate ze gewond waren, is niet bekend, maar volgens de politie leek het mee te vallen. De Hoorn der, die in een bestelauto reed, had de personenwagen over het hoofd gezien en botste tegen de achter kant van de auto van de Arnhem mers. Dirk Vinke en Albert Vlierhuis worden nieuwe bestuursleden van het Texelfonds. Zij komen in de plaats van Jeannette Korff en Kees Hin. Vinke volgt Hin op als penning meester als hij later dit jaar afscheid neemt. Korff is inmiddels vertrokken. Zodra Hin vertrekt, wordt ook Vlierhuis geïnstalleerd. Korff en Hin treden statutair terug uit het lokaal gemeenschapsfonds dat bijna zes jaar geleden werd opgericht. Het Texelfonds beoogt een bijdrage te leveren aan het in stand houden en verbeteren van de kwaliteit van leven op het eiland. Volgens het fonds weten Texelaars de weg inmiddels te vinden. In 2009 kreeg het Texelfonds 21 aan vragen, waarvan een deel werd gehonoreerd. Een ander deel werd afgewezen omdat aanvragen niet binnen de algemene doelstelling pasten of omdat er geen geld beschikbaar was. Bij een deel van het geld hebben de gevers bepaald wat er mee mag gebeuren. Het Texelfonds zag in 2009 twee zogeheten Fondsen op Naam zich bij het Texelfonds aansluiten (een van het Maartenhuis en het Joustra De Beurs Zorgfonds met daarin geld van de steunstichting die Cees Joustra en Joop de Beurs in 1979 oprichtten). Het Texelfonds zegt in het najaar voorlichting te verzorgen over fondsen op naam. In 2009 werd ook een beleidsplan voor het gemeenschapsfonds geschreven, een ambtelijk secre taris voor het bestuur in huis gehaald, een softwarepakket aan geschaft en het bestuur werd ver sterkt. Dat bestaat op het moment verder uit Christine Groen, Moni que de Boer, Hans van Zeijlen, adviseur Jan Beijert en voorzitter Andrew Albers. Nu de rotonde in de Kogerstraat is geopend, maken veel weggebrui kers gretig gebruik van de nieuwe situatie, de verkeersstromen verlo pen vloeiend en de veiligheid is enorm verbeterd. Ik wil dan ook de gemeente een compliment geven voor het realiseren van de rotonde. Van tekentafel en voorbereiding tot eindcontrole heeft de gemeente hier goed werk geleverd en dat mag ook wel eens gezegd worden. Top! Ook een compliment voor hoofd aannemer Ooms en de extra inge huurde stratenmakers om de klus op tijd te klaren met zo min moge lijk overlast voor de omwonenden. Kortom, we zijn als buurt erg blij dat de oude onveilige situatie nu grondig is aangepakt en willen alle betrokken personen hiervoor dan ook hartelijk danken. Jeroen van der Werve, (en buurtbewoners), Kogerstraat.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5