'Een mega-wijde glimlach op mijn gezicht, de hele dag' rf: Verdeeld over verkoopruimte Texel toneel voor Engelse kustserie TEXELSE 10 COURANT Vrijwilligers geslaagd Ans Kikkert komt met nieuw ijsje say Rotonde Weblog Geslaagd Wat ik zeggen wou VRIJDAG 2 JULI 2010 Op verzoek van de redactie hield Lonneke Legierse een week lang een weblog bij. Over het vinden van sponsors, vrouwelijke muzi kanten, Sint Donatus en haar geboortehuis. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. Zaterdag Begin september 2009 genoot ik van de barbecue waar alle vrijwilli gers van Sommeltjespop samen waren gekomen. Mijn partner, Arjan Hemelrijk, ontfermt zich al jaren over de website en andere ontwerpklus- jes voor het festival, vandaar dat we uitgenodigd waren. Op weg naar buiten sprak ik nog even Aart Slegh, die mij toevertrouwde dat hij helaas uit de organisatie zou stappen en dat ze op zoek moesten naar iemand die zich met het werven van de sponsors bezig zou gaan houden. Arjan merkte op: 'Zou echt iets zijn voor jou, Lon', en we stapten het avondzonnetje in, op weg naar huis. De grote verschillen in muziek smaak van de leden zorgen altijd voor vermakelijke discussies, en dat is heel goed: zo houden we Jeroen en Edwin scherp bij het boeken van de acts. Feitje dat ik heb geleerd: het is extreem moeilijk om vrouwe lijke muzikanten te boeken, want zelfs daar wordt door ons op gelet. Zondag Een jaar geleden hebben wij gehoor gegeven aan de roep van onze wor tels hier op Texel, Arjan is geboren en getogen in Oudeschild, ik in Oos terend. Onze twee zoons Rui (4) en Mas (2) zijn geboren in Alkmaar, en vooral na de geboorte van Mas begon het al snel flink te kriebelen om terug te keren naar het eiland. Nu we weer terug op honk zijn, kan ik me bijna niet meer voorstellen dat we in Alkmaar zouden zijn geble ven: beide jongens scharrelen er lustig op los (onze achtertuin grenst aan het muzieklandje van Ooste rend) met de bulk buurkinderen die de buurt hier rijk is en wij genieten elk weekend van de diversiteit aan natuur hier. Gisteravond is overigens door collega's Schoo en Bakker het grote bord aan de Pontweg geplaatst, om alle toeristen er subtiel op te wijzen dat er zaterdag aanstaande een geweldig evenement gepland staat. Ikzelf heb verstek laten gaan, maar ik heb me laten vertellen dat er heel wat schroeven, spijkers en zelfs zweetdruppels mee gemoeid zijn geweest. Maandag De afgelopen maanden heb ik veel in de telefoon gehangen met onze sponsors, om ze te vragen of ze ook dit jaar weer hun gulle bijdrage willen leveren aan het festival. Ongelooflijk hoeveel bedrijven dit gelukkig willen doen. Typerend vond ik een reactie die ik een aantal keren kreeg, wan neer ik mezelf voorstelde: 'Sommel tjespop? Je wil zeker geld?? Prima hoor, stuur maar weer op, die fac tuur!' En binnen een halve minuut kon ik weer ophangen en tevreden vaststellen dat het sponsorbedrag fijn doorgroeide. Omdat we een gra tis festival zijn, staat of valt het hele evenement bij deze geweldige geld schieters, te gek toch, dat je daar door weer mooie bands kan boeken. En dan kunnen we vandaag ook nog genieten van Oranje, jongens wat waren wij opgelucht na vorige week donderdag. Niet alleen omdat het Nederlands elftal door was naar de volgende ronde, maar belangrij ker: dat ze eerste in de poule waren geworden. Al maanden terug lieten wij hier berekeningen op los, en wat bleek: als ze eerste in de poule wer den, zouden ze bij verdere doorgang op vrijdag 2 juli spelen. Mochten ze tweede in de poule worden, en daar na wel doorstomen, dan zouden ze op zaterdag 3 juli spelen. Een nood plan B werd opgesteld, maar dit kan nu gelukkig de prullenmand in, zater dagavond zal alleen uit muziek bestaan, en niet uit voetbal. Dinsdag Vanmorgen begon zoals elke dag bij ons begint: de jongens laten weten dat ze wakker zijn en komen dan lekker bij ons in bed. Niks fijners dan zo de dag te starten, elke ochtend doen we alsof we alle tijd van de wereld hebben, de rest van de dag is er nog genoeg tijd om te rennen en vliegen. Vast onderdeel van het och tendritueel is de begroeting van de baby, Rui en Mas kunnen al een tijdje niet meer om die enorme buik heen, dus krijgt die ook een goede- morgen-kus. Dat ik deze werk plek vorig jaar vond is grote mazzel geweest, ik ben een soort secreta resse/administratief medewerker/ manus van alles en spin in het web op Zorgboerderij Novalishoeve, voormalig St. Donatus, vlakbij Den Hoorn. Een prachtig bedrijf, waar ik elke keer met veel zin heen ga. Ont zettend veelzijdig, door de combina tie van biologisch dynamisch boe renbedrijf en de zorggroepen, waar we zo'n 17 bewoners hebben wonen. Vanwege mijn behoorlijk zwangere status zal ik komende dagen helaas niet in staat zijn veel til- en sjouw-werk te verrichten bij de opbouw van het Sommeltjes-terrein, dus bedachten mijn collega's dat ik dan op de grote dag de catering van al die zwoegende mensen op me zou kunnen nemen. Poeh, laat dat nou niet bepaald mijn talent zijn, de verzorging van eten en drinken voor een grote groep mensen. Onmiddel lijk belde ik mijn vriendin Marieke Timmer, zij beschikt wel in ruime mate over deze kwaliteiten en vond het zelfs wel leuk om mij daarbij ter zijde te gaan staan. Woensdag Gisteravond de laatste vergadering, waarin we trachtten alle punten op de lange lijst i's te zetten. Wat komt er gigantisch veel bij kijken om Som meltjespop leuk en veilig neer te zetten! EHBO-ers, beveiliging, fiets pad t.z.t. afzetten, parkeerbewegwij- zering, lichtmasten, er komt geen einde aan! Ook thuis begin ik wel enige druk te voelen, nestel- drang zou ik het niet noemen, maar ik wil nu toch graag met bepaalde baby-zaken beginnen. Wij wonen nu in mijn geboortehuis, en de boven verdieping is nogal bescheiden. De jongens slapen in mijn oude slaap kamer, en Arjan's kantoor bevindt zich in m'n broertjes voormalige kamertje. Temidden van alle last- minute stress rondom Sommeltjes pop weet mijn lief precies hoe hij mij heel blij kan maken: toen ik gister middag thuiskwam bleek hij z'n hele kantoor te hebben uitgemest, zodat het dan eindelijk in een baby-kamer getransformeerd kan worden. Kijk, dat zorgt nou voor een mega-wijde glimlach op mijn gezicht, de hele dag door. En dan natuurlijk weer het weer: de voorspellingen zijn redelijk goed. Ik geloof dat de schoonvader van Jeroen toch alweer een groot tekort aan bier heeft voorspeld, dus ik heb alle vertrouwen. Margot Scholte - Wolf uit Oude schild, Marco Vlaming uit Ooste rend en Tamara Vorst uit Oudeschild zijn geslaagd voor een opleiding hulpverlening bij ongevallen en calamiteiten. De drie Texelaars gaan aan de slag als vrijwilligers bij het SIGMA-team (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie). Zij volg den een jaar lang opleiding bij het GHOR (Geneeskundige Hulpverle ning bij Ongevallen en Rampen). IJscovrouw Ans Kikkert, over wie onlangs een verhaaltje werd gepubliceerd in Libelle, introdu ceert zaterdag een nieuw, door haarzelf ontwikkeld, ijs. De ijscokar op de hoek van de Jan Ayeweg en de Rommelpot, aan de rand van het bos, is al enige jaren een blikvanger en een trekpleister. Kikkert verkoopt veel Texels ijs en vond het nu tijd voor een eigen smaak. Uit de door haar aangele verde ingrediënten werd door Wil lem Roeper een ijs samengesteld. Het eerste ijsje wordt zaterdag 3 juli om 12.00 uur overhandigd aan ereburger Harry de Graaf, de opbrengst van de eerste tien liter gaat naar zijn steunfonds Stuur een Papoea naar school. De Graaf onthult niet alleen de naam van de nieuwe ijssmaak, maar maakt tevens het hoofdingrediënt bekend. De politieke partijen zijn ver deeld over het vergroten van kleinschalige detailhandel in het buitengebied van 50 naar 100 vierkante meter. De PvdA was aanvankelijk voor stander van 100 vierkante meter, maar sprak zich woensdag tijdens een extra raadscommissie Grond gebied toch uit voor 50 vierkante meter. Voorwaarde was wel dat die oppervlakte volledig als verkoop ruimte kan worden gebruikt. Texel 2010 en D66 waren voor 100 vier kante meter, de VVD stelde voor eventueel naar 100 vierkante meter groeien. Texels Belang en CDA hielden vast aan maximaal 50 vier kante meter voor detailhandel. GroenLinks was afwezig. Daardoor lijkt zich een meerderheid voor het maximum van 50 vierkante meter te ontwikkelen. Joop Groeskamp (Texels Belang) vond het niet verstandig om een algemene regel te veranderen voor een individueel geval. Hij refereer de daarmee aan Gerbrand Poster (Texel 2010) die de oppervlakte wil vergroten, zodat de winkel van de Razende Bol van de familie Kooi man kan blijven bestaan. Groes kamp vond het verstandiger dat het college voor die kwestie nog eens bekijkt of de bloembollenwin kel alsnog onder het overgangs recht kan worden geschaard, zodat die kan blijven bestaan. Hij wees de anderen erop dat vergroting tot concurrentievervalsing leidt en dat het de weg effent voor onderne mers op industrieterreinen om hun verkoopruimten ook te vergroten van 50 naar 100 vierkante meter. Jur Schuiringa (VVD) stelde dat het niet om industrieterreinen ging, maar kwam wel met een alterna tief. Hij vond dat het college eerst nog eens moet bekijken of een oplossing voor de Razende Bol voorhanden is. Een volgende stap zou moeten zijn 50 vierkante meter goed te keuren en eventueel uit breiding naar 100 vierkante meter toe te staan. Tot enige verbazing van de overige commissieleden leek Poster er vol ledig aan voorbij te gaan dat de PvdA de koers had gewijzigd. De voorman van Texel 2010 bleef vast houden aan een stuk waarin de vier coalitiepartijen zich uitspreken vóór 100 vierkante meter. Voorzit ter Marian Merkelbach wees hem erop dat de verhoudingen veran derd waren en ook Nils Lely (PvdA) voelde zich genoodzaakt te bena drukken dat zijn partij toch voor 50 vierkante meter was. Het onder werp wordt dinsdag besproken in de gemeenteraad. Het is alweer een week geleden dat de rotonde aan de Kogerstraat offi cieel werd geopend. Het is natuurlijk een publiek geheim dat gedurende het werk, terwijl de straten open lagen voor de aanleg van een regen waterafvoer, iedereen ondanks de hekken en het inrijverbod gewoon doorreed. In het artikel in de krant over de nieuwe rotonde wordt erover gesproken dat er meer groen in de buurt zou zijn. Daar wil ik toch wel even een kanttekening bij plaatsen, want blijkbaar is al vergeten hoeveel groen voor de rotonde is opgeof ferd. Twee gezonde volwassen iepen, een paar esdoorns, wilgen, essen, een groot deel van de ligusterhaag op de hoek Bernhardlaan/Kogerstraat en veel onderbegroeiing zijn verwijderd. Daar wegen die nieuwe struikjes niet tegenop. Er is dus een afname in plaats van toename van groen in de buurt. Naar ieders verwachting zal de rotonde, al is het maar voor de hoge kosten die ermee gemoeid zijn, meer veiligheid brengen. Hoewel ik de afgelopen week al heel wat gevaarlijke en rare acties heb gezien. Fietsers die tegen de rijrichting in afslaan naar links, bromfietsen die keihard rechtdoor gaand de bochten afsnijden, of een auto die zo snel rechtdoor wilde dat de linkerwielen bijna door de beplanting gingen. Ook zijn de straten bij de rotonde optisch versmald door de aanleg van fietsstroken, maar er wordt nog steeds veel te snel gereden. De snel heid van veel auto's en scooters/ brommers overtreft de maximaal toegestane 30 km nog steeds ruim. Is het daarmee echt veiliger gewor den? Uiteindelijk begint verkeersvei ligheid bij verkeersmentaliteit. En daar schort het bij sommigen nogal aan... Frans van der Reyken, Den Burg. 'Texel is op een speciale manier gerelateerd aan ons eigen eiland. In de Tweede Wereld Oorlog hebben we met elkaar te maken gehad, maar eigenlijk weet nie mand dat in Groot-Brittannië', zegt regisseur David Symonds. 'Daarom focussen we wat betreft de verhalen op dit eiland vooral op haar oorlogsverleden.' De filmploeg bracht één volle dag op Texel door en bezocht onder meer de vuurtoren, de reddings boot Joan Hodshon en sprak met Cor Kievits over zijn ont snapping aan het vuurpeloton. De BBC doet voor haar zesde serie van het programma Coast onder andere enkele Waddenei landen en een paar Nederlandse kustplaatsen aan. Presentator en schrijver Nick Crane trekt rond met zijn onafscheidelijke rugzak en bespreekt de geografische, wetenschappelijke en historische kanten van plekken aan de kust. Ook wordt de algemene schoon heid van kustplaatsen in beeld gebracht. Eerder versloeg de film ploeg al de eigen, Engelse kust lijn. In de Tweede Wereldoorlog ver trok de Joan Hodshon vanaf het ene eiland, om het andere eiland om hulp te vragen. Maar de geal lieerden gaven geen gehoor aan dit verzoek. Naast dit oorlogsfeit komt ook de opstand van de Georgiërs uitge breid aan bod, evenals de Brits- Indische soldaten die op Texel gelegerd waren. De Texelse beel den zijn volgende zomer te zien op BBC2. Renee Kooger

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10