De Lia Ona Band maakt 'muziek met een hartje' TEXELSE 11 COURANT Landkaarten en verkleinwoordjes Bezuinigen LANGEVELD DE R00Y Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSE^COURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 2 JULI 2010 Haar opa was een Braziliaan die geboren en getogen was in Sal vador de Bahia, destijds een bekende doorvoerhaven voor de slavenhandel. Hij speelde saxofoon en had tijdens een tournee met zijn band in Rotter dam een korte, hartstochtelijke relatie met haar (Nederlandse) oma, waaruit haar moeder werd geboren. Haar grootvader ver dween van het toneel, haar moeder groeide op in een Nederlands gezin, trouwde en kreeg vier kinderen. Lia Ona was de oudste van dit muzikale gezin. Zaterdag speelt zij tijdens Sommeltjespop met haar band, die voor deze gelegenheid is uitgebreid met de Texelaars Rik- us Kloosterhuis (bas) en Ben Bakker (drums). Gastsoliste is Roxi Jasper (trompet). We pra ten met haar en Rikus Klooster huis in zijn studio aan de Spin- baan. 'Vanaf mijn vijftiende ben ik actief gaan zingen', vertelt Ona. 'Ik nam lessen stemvorming en volgde zangstages en masterclasses, onder andere bij het Roy Hart The atre in Zuid-Frankrijk en bij Mathil- de Santing. Toen ik achttien was, wist ik: dit is mijn passie, hier ga ik voor in mijn leven.' Gestimuleerd door haar moeder richtte Lia Ona in 1992 haar eerste eigen band op, waarmee zij regelmatig op diverse plaatsen in Nederland optreedt. Zo gaf zij met haar vaste bandgenoten Peter van der Leelie en Jacco Fran sen ook acte de présence tijdens het Bluesweekend op Texel in 2005. 'Ik kwam al vaak in de vakan tie op Texel, maar toen ik hier tij dens dat Bluesweekend was wist ik dat ik hier wilde wonen. Drie jaar later hebben mijn man en ik de stap gezet en verhuisden we van het Gooi naar De Cocksdorp. Mijn man vond na geruime tijd werk bij De Hamster, en zelf ben ik een Texelaars en de muze massagepraktijk aan huis begon nen: mijn tweede passie. Je zou mij wel de 'zingende masseuse' of de 'masserende zangeres' kunnen noemen.' Voor het project 'Soul Zeppelin' bracht initiatiefnemer Maarten Tiggelaar Lia Ona een paar jaar geleden in contact met gitarist/bassist Rikus Kloosterhuis en slagwerker Ben Bakker. Kloos terhuis: 'We speelden samen op Strender Pop en dat was een mooi, succesvol optreden. We hebben toen besloten een nieuw project met elkaar aan te gaan, speelden op Texel Pop en nu dus op Som meltjespop.' Beiden zijn zienderogen enthousi ast over de samenwerking. Ona: 'We hebben in de band een natuur lijke klik met elkaar, een soort magie. We maken muziek vanuit eenzelfde gevoel. Naarmate ik ouder word, ga ik mij steeds meer verwant voelen met mijn Brazili aanse wortels en de muziek die daar zich ontwikkeld heeft, mede onder invloed van de slavenhandel. Ik houd van oorspronkelijkheid en voel me geïnspireerd door Afri kaanse muziek die meekwam met de slaven en die je in Noordoost Brazilië terugvindt. Ik zing veel blues, met name Chicago- en del tablues en Rikus en Ben gaan daar helemaal in mee.' Kloosterhuis vult aan: 'We hebben een gezamenlijke passie voor de basics in blues, soul, jazz. Het lijkt op muziek die ik in Mali en Senegal heb gehoord: liedjesvertellers die op een kalebas met 1 of 2 snaren hun liedjes maken. De slaven in Amerika mochten geen instrumenten gebruiken en namen hun toevlucht tot gereedschappen die ze inzetten als ritme-instrument. Heel simpel dus, maar daaruit kwamen de rhytm&blues, de soul, de rock&roll en de jazz voort. Het is die baker mat die ons heeft samenge bracht.' Rikus Kloosterhuis kan - evenals Lia Ona - terugkijken op een rijke muzikale achtergrond. 'Ik kreeg op mijn achtste een oude, kromgetrok ken gitaar. Maar na een paar lessen bleek dat ik daar helemaal niet op kon spelen en gooide ik het ding aan de kant. Op de middelbare school - in de hippietijd - kocht ik een Spaanse gitaar en leerde ik van een paar enthousiaste leraren akkoorden bij de liedjes die toen 'in' waren. Tijdens mijn studie op de HTS ging ik mijn eigen muziek maken, op de gitaar, maar ik ging ook contrabas spelen. Toen ik in 1982 op Texel kwam wonen in ver band met mijn werk op het NIOZ werd ik al heel snel in verschillende bandjes ingelijfd. Ik kocht een elec- trische basgitaar van de dominee van Oosterend, Kees de Jong, en speelde met Claudia Reij, Hans Hopman en Ben Bakker in de Q- Beat. Ben Bakker is nu ook aan de Lia Ona Band toegevoegd. Die man is een multitalent! Hij kan alles wat muziek betreft. Hij boert van 's mor gens 8 tot 's avonds 10 en doet daarnaast nog van alles met muziek, speelt in de band Are week dan maar. Zelf speel ik nu nog in Small Buzz, de Jug Bros en verschillende projectbandjes, waaronder de Lia Ona Band.' Na een grondige reor ganisatie bij het NIOZ zette Kloos terhuis een geluidsstudio op. 'Ik verdien nu dus mijn brood als geluidstechnicus, of - als dat nodig is - als schoonmaker', voegt hij er enigszins ironisch aan toe. Hij ver vaardigde onder andere luisterboe- ken voor de Bezige Bij, waaronder Het Bittere Kruid van Marga Minco en Knielen op een bed violen van Jan Siebelink. Daarnaast produ ceerde hij cd-opnames ter gelegen heid van de jubilea van de Jozef school en Polder Eierland en voor Oude landkaarten en verklein woordjes in het Tessels vormen de voornaamste onderwerpen in het jongste blad van de Histo rische Vereniging. De vereniging, die dit jaar het 25- jarig bestaan viert, had mede om die reden in maart de expositie Texel op de kaart ingericht in Tusse de Banke. Daar waren diverse landkaarten te zien, uit uiteenlo pende periodes. Een klein deel van die kaarten is, met begeleidende tekst, afgedrukt in het verenigings blad. Samen geven zij een mooi beeld van de ontwikkeling van het eiland - en van de cartografie. In het blad ook het derde deel van een artikel over 'Slippies, goppies en andere Tesselse verkleinwoord jes' door Theo Backer. Niet alleen worden daarin de verkleinvormen van meer en minder bekende Tes selse woorden gegeven, ook de etymologie komt aan bod. Naast deze twee lijvige stukken bevat het blad het jaarverslag van de vereniging, de rubriek Tessels vele muzikanten. De Lia Ona Band speelt voorname lijk covers, waarbij een belangrijke rol is weggelegd voor de stem. De zangeres: 'We nemen als basis het ritme en de structuur van bestaande muziek en voegen daaraan onze eigen ingrediënten toe, geven er onze eigen muzikale kleur en inter pretatie aan. We improviseren veel en gaan onze eigen weg in die muziek. Zo kunnen we er bijvoor beeld de didgeredoo of de djembé bij betrekken. Het muzikale beeld kan daardoor steeds veranderen. Bij Sommeltjespop speelt Roxi Jas per als solist mee op de trompet; we brengen dan onder meer een eerbetoon aan Miles Davis. Roxi speelt bij Mathilde Santing en is een prachtige toevoeging aan onze band. Voor ons allen is muziek een passie. Een optreden is geslaagd als we toehoorders kunnen raken, als je merkt dat de muziek emoties losmaakt, bij jezelf maar ook bij anderen. Als je zelf geraakt wordt door de muziek die om je heen klinkt kun je jezelf overtreffen, dan klopt het allemaal.' Kloosterhuis vult aan: 'Dan kun je los! Muziek is goed als het uit je gevoel komt. Ik noem dat muziek met een hartje. Als ik bij de opname van een bepaald num mer kippenvel krijg, dan weet ik dat het goed zit. Dat is een tovermo- ment.' De Lia Ona Band bestaat uit Lia Ona (zang), Jacco Fransen (key board en didgeredoo), Peter van der Leelie (gitaar), Rikus Klooster huis (bas), Ben Bakker (drums), Gastsolist: Roxi Jasper (trompet) en speelt zaterdag - op Sommeltjes pop - van 19.50 tot 20.40 uur. Vorige stelling: Welke keus maakt u om de gemeentebegroting sluitend te krij- prate en een verhaal over de woning Warmoesstraat 70. En natuurlijk een foto met een vraag. Wie zijn er op deze foto afgebeeld en waarom? Wie het weet, mag het zeggen. Het blad is verkrijgbaar in de boek handel en kost €6,25. gen? 1Snoeien op de uitgaven 2.Gemeentelijke heffingen en belastingen verhogen. 3.Een combinatie van beide. 212 stemmen Nieuwe stelling: De coalitie stelt voor het betaald parkeren te vervangen door een (betaald) parkeervignet. Lijkt u dat een goed idee? www.texelsecourant.nl Zondag 4 juli 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. J. Glazema, dienst in De Burght, Binnenburg. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: zie: Interkerkelijk. Den Hoorn: 10.00 u. ds. K.F. Klaas- sen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Hel den. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. m.d. Kuiper. Oudeschild: 11.00 u. ds. F. van Hel den. INTERKERKELIJK: De Koog: 9.30 u. Interkerkelijke dienst in NH-kerk, ds. C. der Neder landen uit Oosterend, mmv organist Fokke Walstra uit Kootstertille en Lo van de Wulp en David van Kwawe- gen (trompet). Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 2 juli 12.34 u. Zat. 3 juli 00.20 en 13.15 u. Zon. 4 juli 00.44 en 13.34 u. Ma. 5 juli 01.07 en 14.15 u. Din. 6 juli 01.54 en 14.45 u. Woe. 7 juli 02.50 en 16.10 u. Don. 8 juli 05.20 en 17.47 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag 4 juli laatste kwartier, dinsdag 6 juli doodtij. (/ricn "2warL,-Jixth in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: NH-kerk De Koog, 11.00 u. pf. R. Wachowksy uit Bonn. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. C. Neele. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra colecte Doopsge zinde Broederschap op Java. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. S. Groningen uit Enkhuizen, viering Heilig Avondmaal. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. woord-commu nieviering. De Cocksdorp: 9.30 u. Dameskoor, woord-communieviering. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: vrij. 19.30 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Acht God u per soonlijk belangrijk? Juli: de tweede helft. uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- en feestdagen van 10.30 tot 11.30 uur. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 9. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strand- kaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 17.00 u. Wegdromen met een boek 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Nu Nelleke (H) 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit De Poort Den Burg 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Muziek 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.45 u. RK-kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u. Raadsvergadering (recht streeks vanuit het gemeen tehuis) aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderpro gramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadsvergadering (herha ling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Nu Nelleke 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13