Poster op krijgstocht tegen oude college Politiek eens met koers van college Subsidie onterecht omlaag gebracht mmï.d TEXELSE 5 COURANT OSG vs Victoria: Gesteggel om schrobwerk i Brandweerwagen 'Meer aandacht molenbiotoop' Nieuw nummer voor gemeente Wagemaker drie keer ziekenboot <f-T; Vs- ;(^ia - VRIJDAG 2 JULI 2010 Schoonmaakbedrijf Victoria stond dinsdagmiddag bij de kortgedingrechter in Alkmaar lijnrecht tegenover OSG De Hogeberg uit Den Burg. De school gunde diverse werk zaamheden aan schoonmaak bedrijf Gom, maar volgens Vic toria schreef de concurrent zich onreglementair in, waardoor de gunning ongeldig moet worden verklaard. De Hogeberg startte onlangs de aanbesteding voor schoonmaak- werkzaamheden in het schoolge bouw. Vijf schoonmaakbedrijven schreven in. Zij moesten onder meer hun uurtarief doorgeven voor vier verschillende werkzaamheden: de dagelijkse schoonmaakklussen, de glasbewassing, regiewerkzaam heden en het tweemaal per jaar uitvoeren van een kwaliteitsmeting. Schoonmaakbedrijf Gom leverde volgens de directie van de school met afstand de beste prijs-kwali- teitverhouding en sleepte de opdracht in de wacht. Victoria viel als nummer twee net buiten de boot, maar is van mening dat het toch het recht heeft om de schoon- maakwerkzaamheden uit te voe ren. De gunning aan Gom is vol gens het bedrijf ongeldig door een procedurele fout. Volgens Victoria heeft Gom inge schreven met een uurtarief van 0,0 euro voor het uitvoeren van de kwaliteitsmetingen. Volgens de advocaat van het bedrijf, dat deze klus zelf voor 1 euro per uur wilde doen, is het juridisch niet toege staan in te schrijven met een uurta rief van 0,0 euro. Tactisch inschrij ven met een laag uurtarief mag, maar 0,0 zou niet als uurtarief gel den. Omdat de kwaliteitsmeting een van de vier onderdelen van het pakket vormt, is dat ook een van de onder delen bij de berekening van de eindprijs. Deze berekening is vol gens Victoria niet mogelijk met het getal nul, reden om de inschrijving van Gom ongeldig te verklaren. Rechters in Utrecht, Arnhem en Groningen zouden onlangs in ver gelijkbare situaties hetzelfde besluit hebben genomen. De OSG is echter van mening dat het wél is toegestaan om op een bepaald onderdeel met een uurta rief van 0,0 euro in te schrijven. De school voerde als bewijs een uit spraak van de voorzieningenrech- ter in Den Haag op. 'Het uitvoeren van de kwaliteitscontroles was optioneel en hoefde niet verplicht te worden ingevuld', vulde de advocaat aan. 'Veel bedrijven zien het als een service die bij de hoofd werkzaamheden hoort en voeren het daarom gratis uit.' 'Ook voor de berekeningen maakte het getal nul niets uit, zoals Victoria beweert', vervolgde de advocaat. 'Bovendien zou Gom de aanbeste ding ook hebben gewonnen als Victoria de volle punten op dit aan bestedingsonderdeel had gepakt. De kwaliteitsmetingen bepalen slechts 3,75 procent van de totale aanbesteding en hebben amper invloed op de uiteindelijke score. Victoria legde zich bovendien na de bekendmaking van de aanbe steding bij de tweede plaats neer, maar tekende later opeens bezwaar aan. Dit toont aan dat gewoon naar mogelijkheden wordt gezocht om de opdracht tóch gegund te krij gen.' De rechter doet donderdag 8 juli uitspraak. Ze hebben de touwtjes een paar maanden geleden al uit handen gegeven, maar in de ogen van Gerbrand Poster (Texel 2010) kan het voormalige college van bur gemeester en wethouders van Texels Belang, CDA en Groen- Links nog steeds niets goed doen. Zowel dinsdag- als woensdag avond trok Poster tijdens beide commissievergaderingen ten strij de tegen zijn opponenten van de afgelopen vier jaar. Dinsdagavond betichte hij het oude college van financieel wanbeleid. Volgens hem is het naderend mil joenentekort niet alleen het gevolg van landelijke bezuinigingen, maar ook te wijten aan investeringen die gedaan werden om het centrum van Den Burg te herinrichten, de bouw van het nieuwe gemeente huis en het kwijtraken van de €8 miljoen in IJsland. Willem Vlas (Texels Belang) nam de beschuldiging serieus en vroeg wethouder Frans Visman (financi en) of er daadwerkelijk aanwijzin gen zijn voor financieel wanbeleid, want dan zou de lokale rekenka mercommissie onderzoek moeten verrichten. Zo niet, dan was de beschuldiging van Poster volgens Vlas een 'slag in de lucht'. Visman liet klip en klaar weten dat er onder het vorige college géén sprake is geweest van financieel wanbeleid. Hij had alleen kritiek op het feit dat het voormalig college de raad soms erg laat over ontwik kelingen informeerde. Poster was het er allemaal niet mee eens. Vol gens hem wist kennelijk niemand dat 'slecht beleid' de definitie is van wanbeleid. Dat leidde bij Vlas tot de opmer king dat niet elk beleid meteen slecht beleid is zodra het Poster niet aanstaat, waarna narrige sfeer ontstond. Poster vond dat hij zijn mening mocht uiten en dat Vlas zijn mond moest houden omdat Texels Belang niet meer aan de macht is. Marian Merkelbach (CDA) wees Poster erop dat de vijftien volksvertegenwoordigers in de gemeenteraad allemaal evenveel recht van spreken hebben. Woensdagavond, tijdens een debat over de Nota van Uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied, liet Poster Texels Belang opnieuw nadrukkelijk weten dat zij het niet meer voor het zeg gen hebben. Merkelbach adviseerde Poster zijn pijlen misschien eens op het hui dige bestuur te richten en niet meer op het vertrokken college. Dinsdagavond was het overigens snel gedaan met het gehakketak. Poster verliet voortijdig het bezui nigingsdebat, omdat hij liever wat anders wilde doen. De politieke partijen kunnen zich in grote lijnen vinden in de koers die burgemeester en wethou ders hebben uitgezet om voor het jaar 2014 structureel €3,6 miljoen te bezuinigen. De plannen om voor 2011 in eerste instantie €1,2 miljoen te besparen op de bedrijfsvoering van de gemeente kunnen rekenen op instemming. Het college wil bezui nigen door te korten op de budget ten van de afdelingen, een verla ging van de loonsom en door een budget voor de inhuur van tijdelijk personeel te schrappen. In totaal willen burgemeester en wethou ders €1,5 miljoen besparen op het gemeentelijk apparaat. Een groslijst met opties om de res terende €2,1 miljoen te besparen op diverse uitgaven riep meer weerstand op. Cees Hoogerheide (D66) vond dat in ieder geval zwembad Molenkoog in Den Burg en de dorpshuizen moeten worden ontzien. 'Liever de onroerend zaak belasting omhoog dan een sluiting van het zwembad. En we mogen de bestuurders van dorpshuizen ook niet in de kou laten staan.' Willem Vlas (Texels Belang) brak eveneens een lans voor het open houden van Molenkoog. Texels Belang is tegen bezuinigingen op onderwijs, betaald parkeren bij de strandslagen en de haven van Oudeschild. Vlas vond een verdere versobering van wegonderhoud ook niet gepast, omdat dat in 2007 al versoberd is. Marjan de Groot (WD) wilde verder gaan dan het college en opperde op alle uitga ven 10 procent te bezuinigen. 'Dan ben je voorbereid als er nog meer slecht weer aankomt.' Volgens haar moet een omslag in denken komen over de bezuinigingen. 'Niet alles kan meer. ledereen moet zijn steentje bijdragen.' Marian Merkelbach (CDA) vond dat een verhoging van de inkomsten niet moet worden uitgesloten, zoals nu gebeurt. Wethouder Eric Hercu les legde uit dat het college er bewust voor kiest eerst op de uit gaven te bezuinigen. 'We moeten streng zijn voor onszelf. Meteen de inkomsten verhogen is de makke lijkste weg, maar daar hebben we onszelf over een paar jaar mee te pakken. Dan kunnen we niks meer verhogen.' Het college houdt het verhogen van de inkomsten wel als optie achter de hand. Dan wordt onder meer gekeken naar de Onroerend Zaakbelasting. Wethouder Frans Visman: 'Texel heeft één van de laagste Onroerend Zaakbelastin gen in Nederland en het is de vraag of je die positie moet willen vast houden.' De afgelopen jaren is een boventrendmatige verhoging van de OZB in de gemeenteraad altijd een onbespreekbaar onderwerp geweest. Burgemeester en wethouders hebben tennisvereniging Deuce, voetbalvereniging Texel'94 en het Texels Vrouwenkoor ten onrechte gekort op de waarde ringssubsidie. Dat heeft de Bezwarencommissie geoor deeld. Het college heeft het advies van de commissie overgenomen en de drie verenigingen voor 2010 inmid dels dezelfde waarderingssubsi dies toegekend als in 2009. Het gaat om €8.884,- voor Deuce, €8.427,- voor Texel'94 en €2.497,- voor het vrouwenkoor. De verlaging kwam voort het nieu we subsidieverordening die de raad in 2008 vaststelde en die sinds dit jaar na een overgangsjaar in 2009 in werking is. Volgens de verordening is het krijgen van een waarderingssubsidie afhankelijk van de vraag welke kosten een organisatie maakt en dat is volgens de Bezwarencommissie niet terecht. Die gedachtegang komt erop neer dat organisaties met een exploitatietekort in aanmerking komen voor een waarderingsubsi die en organisaties die er financieel goed voorstaan niet. Deuce, Texel'94 en het vrouwenkoor zagen daardoor opeens hun waarderings subsidies omlaag gaan. Volgens de Bezwarencommissie mist het nieuwe subsidiebeleid cri teria om te bepalen wie wél voor waarderingsubsidie in aanmerking komen en moet dat in orde worden gemaakt. 'Het moet duidelijk zijn welke criteria worden gehanteerd, voordat subsidieontvangers een onderbouwde aanvraag kunnen indienen.' Wethouder Hennie Huis man liet weten dat het subsidiebe leid wordt aangepast. De waarde ringssubsidie wordt gegeven als waardering voor het bestaan van een club en het houden van activi teiten. Vier andere verenigingen die even eens bezwaar maakten tegen een verlaging van hun waarderingssub sidie, werden in het ongelijk gesteld. Volgens burgemeester en wethouders dienden zij hun bezwa ren te laat in, waardoor deze niet- ontvankelijk werden verklaard. Hun waarderingssubsidie voor 2010 wordt niet aangepast. Hetzelfde geldt voor organisaties die verder geen bezwaren indienden. •\T V W-W i \,t:v V' V-r' SW*mu&irv V1 - Overal op het eiland staan al wekenlang weelderig de klaprozen te bloeien. Zo ook op de zojuist feestelijk 'geopende' vernieuwde dijk bij de Mokbaai. (Foto Sytske Dijksen) Hakim Traïda, de van Sesamstraat bekende acteur, schrijver en verha lenverteller, kwam dinsdag met een taart naar Ecomare omdat dit centrum voor wadden en Noordzee door de bezoekers van uitin- noordholland.nl was uitgeroepen tot beste uitje van Noord-Holland. (Foto Sytske Dijksen/Ecomare) Zo'n vijfenzeventig mensen van 55 jaar en ouder brachten donderdag een sportieve ochtend door in zwembad Molenkoog. Zij konden kie zen uit diverse watersporten, volksdansen, boogschieten en jeu de boules. Mensen die niet van sport hielden, konden meespelen in de bingo. Foto Connie Joling) In de krant van dinsdag werd wel gemeld dat het hengstveulen Fer nando van Cees Kikkert vierde werd op de kampioenschappen in Verden, maar door technische problemen was de foto weggevallen. Deze wilden wij onze lezers echter niet onthouden. De brandweer moest woensdagmiddag opnieuw op pad voor het duingebied aan de Ruigedijk waar vrijdag brand woedde. Er was opnieuw rook te zien en er hing een brandlucht, waardoor voorbijgan gers alarm hadden geslagen. De brandweer trok met een warmte- beeldcamera door het al omgewoelde gebied om te onderzoeken waar het in de bodem nog smeulde. Op een aantal plekken werd geblust. (Foto Jeroen van Hattum) In de krant van dinsdag 29 juni las ik dat brandweerman Ad Boshuis met de oude brandweerwagen van de gemeente te vinden was op het Historische Weekend op Willems oord. Daarbij stond dat de wagen in 1912 door de gemeente werd aan gekocht. Dat is wel heel erg oud. Ondergetekende heeft een foto van de nevelspuit (zo werd de brand weerwagen ook wel genoemd) in zijn bezit, met daarop de beman ning uit lang vervlogen tijden. Deze foto werd volgens het bord op de wagen in 1955 genomen. Waar schijnlijk is dit een foto van de pre sentatie van de brandweerwagen. Even zoeken leverde de informatie op dat de rode Bedfort in 1953 door de gemeente werd aangekocht. Jan Spaans, (zoon van een brandweerman), Bergen op Zoom. De molenbiotopen van de molen van Het Noorden en de Kemphaan in polder Waalenburg moeten in het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied goed beschermd wor den. Dat stelde Cees Hoogerheide (D66) tijdens de bespreking van de Nota van Uitgangspunten van het nieuwe bestemmingsplan. Hij deed dat naar aanleiding van de problemen die bij de Traanroeier in Oudeschild heb ben gespeeld. Daar komt de bio toop, een gebied dat in principe vrij moet blijven van bebouwing, in de knel door de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum. Het verzoek van Hoogerheide ligt in lijn met een oproep die de vereniging Hollandse Molen in oktober op Texel deed tijdens een bijeenkomst van Noord-Hollandse molenaars. De vereniging adviseerde in bestem mingsplannen meer rekening met de biotopen te houden. Het begrip staat niet in de Nota van Uitgangspunten, maar is wel terug te vinden in het concept-ontwerpbestemmingsplan Buitengebied. Daarin wordt gesteld dat de functies van een molen als werktuig en als landschapsbepalend element moeten worden beschermd. De Kemphaan en de molen van Het Noorden worden niet bij naam genoemd. Volgens Hoogerheide kan het geen kwaad als de bescherming specifieker wordt geregeld. De gemeente krijgt een nieuw telefoonnummer wanneer eind augustus de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis plaats vindt. Dan wordt het zogeheten 14+ num mer ingevoerd, waardoor het gemeentehuis telefonisch bereikbaar wordt via tel. 14 0222. De gemeente sluit daarmee aan bij een landelijke trend om alle gemeentehuizen het telefoonnummer 14 met daarachter het kengetal van de betreffende gemeente te geven. Bellers komen viatel. 14 0222 terecht in een keuze menu met de meest voorkomende onderwerpen. Het nummer is op werkdagen bereikbaar van 8.30 tot 16.30 uur. Het huidige nummer (362121) blijft voorlopig in gebruik, omdat 14 0222 vanuit het buitenland en via enkele internetproviders nog niet kan worden gebeld. De gemeente krijgt per 31 augustus ook een nieuw e-mailadres: gemeente@texel.nl. De bedoeling is dat de gemeente door de wijzigin gen vanaf 2015 dé toegangspoort voor alle vragen aan de overheid is. De Dokter Wagemaker heeft in één nacht drie keer dienst moeten doen als ziekenboot naar Den Helder. Dat gebeurde in de nacht van dins dag op woensdag. Het is vrij zeld zaam dat het drie keer op een rij is. Gemiddeld moet de Wagemaker twee keer in de week als ziekenboot naar Den Helder. De bemanning die nachtdienst had, werd opgepiept om 23.00 uur, 2.00 uur en 5.00 uur. TESO doet jaarlijks zo'n honderd keer dienst als ziekenboot, waarbij over het alge meen circa twintig afvaarten aanslui ten op een bestaande dienst en tach tig buiten de dienst om zijn.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5