Passie voor Wadden in beeld gevangen Geboortetijdstip zeehond vroeger Logeerhuis Texel iiiw mm Kampioen grasmaaien texelSIT, TEXELSE 3 COURANT «iHi émmi >i Galerie Melk viert eerste lustrum Gratis zwemmen voor beste filmpje 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven Familieberichten LANGEVELD DE R00Y Geslaagd Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 ISMil Reinera Veronica Witte-Barhorst Reina Cornelia Anna Keijser "Tante Corrie Stichting Kerken en Minima Texel vakantiekrant wekelijks DINSDAG 6 JULI 2010 Golven die ogenschijnlijk ophou den bij een ondiepte of water dat op een bijzondere manier uit een geul stroomt. Het zijn stuk voor stuk unieke foto's die fotograaf Pieter de Vries van de Wadden zee maakte. Tot en met 14 juli zijn ze te zien in gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg. Aarzelen is er niet bij als De Vries met zijn camera in een vliegtuig boven de Waddenzee vliegt. Hij moet het hebben van het éne moment dat alle vormen en struc turen onder hem kloppen en ook vanuit het vliegtuig voor de lens te krijgen zijn. Die momenten zijn spaarzaam, maar ze ontgaan De Vries niet. In de expositieruimte zijn luchtfo to's te zien van De Slufter vol water bij ruw weer, een onder water staande Vliehors (waarbij kleine duingebieden als eilandjes achter blijven) of het onbewoonde Duitse eiland Memmert met een bijzon dere lichtinval. Indrukwekkend is een foto waarop bruisende golven van een schip opeens lijken te stoppen op niks. 'Die golven lopen stuk op de ondiepte bij een eiland', vertelt De Vries. 'Dit is een foto die ik nooit meer kan maken. De omstandigheden zullen nooit meer hetzelfde zijn. Dat geldt ook voor alle andere foto's.' Bijzonder zijn de foto's van (verval len) vuurtorens. Zo maakte De Vries een prachtige plaat van de Hohe Weg, een vuurtoren uit 1856 op een piepklein eilandje nabij Wil helmshaven. De toren doet nog steeds dienst als baken voor de scheepvaart. De Texelse fotograaf ging diverse keren met een toestel van Jan Boyen Rienks de lucht in. Dat gebeurde tot windkracht zeven wat soms minder aangenaam vlie gen was, maar dat had De Vries er graag voor over om mooie foto's te maken. In de winter schoot hij foto's van bevroren geulen, al was er toen weinig aan. 'In de winter ziet het water van de Waddenzee er vanuit de lucht zwart uit en dat maakt somber.' Desondanks schoot hij afbeeldingen die stilistisch en tege lijk vervreemdend overkomen naar mate er langer naar wordt gekeken. De expositie, die de naam Tussen de Banken heeft gekregen, werd donderdag geopend door burge meester Francine Giskes en jutter Maarten Boon. Giskes toonde veel belangstelling voor de werken. Het fotograferen van het wad ver grootte De Vries' passie voor het gebied dat een jaar geleden tot Werelderfgoed werd uitgeroepen. 'Het is zo'n mooi gebied waarin we leven. De Wadden zouden eigenlijk één land moeten zijn als je ook de andere delen bekijkt. Het is zo mooi.' De tentoonstelling is, met uitzondering van zondag, dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zeehonden in de Waddenzee worden gemiddeld bijna een maand vroeger geboren dan ruim dertig jaar geleden. Dat blijkt uit langjarig onderzoek van IMARES op Texel. Een groter aanbod van kleinere vissoorten, het voorkeurvoedsel van de zee hond, is volgens hen de belang rijkste verklaring. Het onderzoek werd uitgevoerd door professor Peter Reijnders, die in 1974 met tellingen van zeehon den begon, later voortgezet door zijn opvolgers Sophie Brasseur en Erik Meesters. Zij betitelen de ver schuiving als 'behoorlijk veel en bijzonder', omdat normaliter wei nig variatie in het geboortetijdstip van een zeehond zit. De tellingen werden uitgevoerd in het Neder landse deel van de Waddenzee en vergeleken met het Duitse deel waar zich ook een vervroeging in de geboorte voordeed. Volgens de onderzoekers zit de oorzaak in het wegvissen van grote vissoorten in de Noordzee, waar door die in hoeveelheid zijn afge nomen. Dat betekende dat kleinere vissoorten meer voedsel kregen en minder risico liepen om door een grotere vis te worden opgegeten, waardoor zij in aantal konden toe nemen. Als gevolg daarvan ontwik kelde zich een groter voedselaan bod voor de zeehond die leeft van de kleinere vissoorten (minder dan 20 centimeter in de Noordzee en ten dele de Waddenzee. Volgens de onderzoekers had dat 'Melk is een zijvleugel van het museum van de verbeelding.' Dat zei kunstenaar Willem Broens zondagmiddag bij de opening van een nieuwe exposi tie in Galerie Melk in Den Hoorn. De expositieruimte aan de Heren straat bestaat vijf jaar en dat wordt gevierd met een overzichtsten toonstelling van 28 kunstenaars, van wie de meesten de afgelopen jaren exposeerden in de voormali ge melkwinkel. Ongeveer de helft komt van het eiland. Voor de gele genheid worden allemaal kleine werken tentoongesteld. Broens bracht in zijn openingstoe spraak een ode aan eigenaren Her man Hagenouw en Marie-Louise Wiesman. Hij omschreef ze als zeer veelzijdige en prettige mensen.'Ze staan open voor alles. Ze worden niet geremd door keu zes en elke arrogantie is hen vreemd.' De twee kregen van de kunste naars een paneeltje van 30 bij 30 centimeter aangeboden met daar op van iedere kunstenaar een mini- werkje. De overzichtstentoonstel ling duurt tot eind augustus. De eerste en tweede klassen van het LWOO van de OSG kunnen nauwelijks wachten tot de prijsuit reiking bekend is. Het einde van de projectweek bestaat uit de beoor deling van vijf filmpjes over eten, die de kinderen de dagen daarvoor in elkaar geknutseld hebben. Het is warm in het met vlaggetjes versier de lokaal en de leerlingen drentelen onrustig door de kamer, lachend en elkaar plagend. Velen hebben Nederlandse vlaggetjes op hun wangen geschminkt, voor de nade rende voetbalwedstrijd. 'We mixen ieder jaar de eerste en tweede klassen zodat de oudere leerlingen een soort leidinggevende taak krijgen ten opzichte van de eersteklassers. De filmpjes zijn bij voorbeeld voornamelijk geregis seerd en gemonteerd door de twee deklassers, terwijl de eerstejaars meestal het acteerwerk op zich namen.' De winnaars krijgen gratis toegang tot zwembad Molenkoog, een frietje en een ijsje. Uiteindelijk is het dan toch kwart voor twaalf en schrijft docente Wie- neke Boon de laatste scores op het schoolbord. De kinderen konden de afgelopen week punten verdienen met allerlei opdrachten die in het teken stonden van eten. 'We heb ben elk jaar een ander thema', ver telt Boon, die kunstvakken doceert. 'Eerder hadden we al Rome en lief de en nu dus eten.' De lerares was al druk bezig met schoonmaken. 'Na de prijsuitreiking zijn ze vrij en moeten ze alleen nog hun rapport komen ophalen, maar in principe begint voor deze kinderen de vakan tie straks.' En dat weten de leerlin gen ook. Na de bekendmaking van de winnaar, stroomt de rest al jui chend richting de deur, maar eerst moet er opgeruimd worden. Renee Kooger Wmmit Jl Marcel Bakker werd Texels kampioen grasmaaien. zijn invloed op de zeehond die een stille en een actieve zwangerschap kent. Een bevruchte eicel nestelt zich niet meteen in de baarmoeder, maar doorgaans pas na tweeën halve maand, zodat een zwangere zeehond de tijd heeft om nieuwe vetreserves op te bouwen na het zogen van een vorig jong. 'Kenne lijk is die herstelperiode korter geworden door het grotere voed selaanbod.' Volgens Reijnders, Brasseur en Meesters spelen de twee virusuit braken in 1988 en 2002 geen rol van betekenis in het vroegere geboortetijdstip. Hetzelfde geldt voor het mogelijk eerder beschik baar komen van voedsel door ver anderingen in de temperatuur van het zeewater. Marcel Bakker is Texels kampi oen grasmaaien geworden bij wedstrijden die de Oude Trekker en Motoren Vereniging zondag op het land van Maarten Hoog- enbosch hield. Jos Witte eindige als tweede Texe laar, Anton Bakker werd derde. Het ging er traditioneel aan toe tijdens het evenement: aan de zijkant van elke trekker hing een zogeheten vingerbalk met daarin een mes dat heen en weer tussen de vingers (ijzeren punten) bewoog om het gras te snijden. Het was een manier van maaien die tot in de jaren zestig van de vorige eeuw gebruikelijk was. De deelnemers pakten het werk seri eus aan: er werden aan beide zij den van de te maaien percelen meetpalen geplaatst om de trek- (Foto Jeroen van Hattum) kers en de maaibalken zo recht mogelijk door het gras te laten gaan. Volgens de jury was het tegelijkertijd de kunst niet te hard en niet te langzaam te rijden, zodat het gemaaide gras mooi achter over viel en er geen plukken ach terbleven. Het hoorde eveneens bij het ambacht om de trekkers in het eigen spoor te laten blijven, zodat de wielen geen gras in de grond reden. Het was de tweede keer dat de wedstrijd werd gehouden. Marjorie van der Slikke- Verijzer van 't Horntje is aan het ROC in Den Hel der geslaagd voor de opleiding Helpende. Zij is werkzaam in De Gollards. Simone de Graaf is in Leeuwarden geslaagd voor de mas ter Special Education Needs. Zij specialiseer de zich als leerkracht zorg. Martine Ber- bée (23) is aan het con servatorium InHolland Alkmaar afgestudeerd als muziek docent. Wendy Vla ming (19) is aan het ROC in Den Hel der geslaagd voor de MBO-oplei- ding maat schappelijk werkster niveau 4. Ze gaat nu een opleiding diermanage- ment volgen aan het Van Hall in Leeuwarden. Maria Trap (22) uit Oos terend is afgestudeerd aan de Amsterdam se Hoge school met als studie richting Cul turele Maatschappelijke Vorming (CMV). Ze gaat een muziekoplei ding volgen bij DJAM, een oplei dingsinstituut voor Jazz en Lichte Muziek. Het is goed zo... Met veel verdriet omdat zij niet meer bij ons is, maar ook terugkijkend op veel fijne herinneringen, geven wij kennis van het overlijden van onze lieve mam, schoonmoeder, oma en omie Echtgenote van Joh. N. Witte t Texel, 13 juni 1923 t Texel, 2 juli 2010 Ria en Jack Kirsten en Rob, Valerie, Wesley Ineke Tamara en Maurits, Imme, Tessa, Simon Nadine en Hans, Giel Peter Brigitta en Rik-Jan Leo en Samantha, Owen, Quinten Kitty Auke Daan Olga en Noud Haffelderweg 5 1791 AS Den Burg Mam is overgebracht naar de strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op dinsdag 6 juli van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcen trum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op woensdag 7 juli om 10.30 uur in de R.K. kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij mam begeleiden naar haar laatste rustplaats op de R.K. Begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: fam. A.G. Witte, De Wittstraat 41, 1792 BN Oudeschild. Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Texelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €6,45 tot en met 3 regels. Per regel meer: €2,15 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €14,50 excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. w ww. texel sea u to pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Het laatste beetje is nu op veel was er te verduren. Het kaarsje is thans opgebrand, gedoofd zijn alle vuren. Niet geheel onverwacht is rustig overleden A Texel, t Oudorp, 8 juni 1926 3 juli 2010 Ans Keppel-Roeper Janny Roeper "Verpleeghuis Lauwershof" Jupiterstraat 10 - Oudorp Tante Corrie is overgebracht naar "Uitvaartcen trum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 8 juli om 14.30 uur in de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg. Aansluitend zullen wij tante Corrie begeleiden naar haar laat ste rustplaats op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: A. Keppel-Roeper, Kerkweg 1a, 1761 JD Anna Paulowna. Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Bomen vellen en snoeien. Bel Dennis Witvliet boom- en groenonderhoud. Tel. 319721. na 16.00 uur. Expositie door Pieter de Vries van zijn zeer bijzon dere collectie luchtfoto's van de Waddenzee (NL, D, DK). Alleen tijdens de expositie 20% korting op de aanwezige wer ken. "Tusse de Banke", Groeneplaats, Den Burg, tel. 06053165794. Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10, 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Verschijnt van 2 juli t/m 27 augustus U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week voor de verschijningsdatum opgeven. Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3