Bezuinigingen Rijk spelen Texel parten Hole in One op de Texelse Golfbaan I J TEXELSE 5 COURANT Compacte zee regen kapjes vergezelt bands Onze welgemeende felicitaties gaan uit naar Petra. 1 Strandpaviljoen €15 miljoen voor Eve rste koog ÊêOËS r l i, AsfiUl-e Wat ik zeggen wou DINSDAG 6 JULI 2010 Bezuinigingen in Den Haag zijn de belangrijkste oorzaken van het miljoenentekort waarmee de gemeente de komende jaren te maken krijgt. Dat blijkt uit de meerjarenraming van de gemeente tot en met 2014 waarin een aantal te verwachten tegenval lers op een rij is gezet. Voor het jaar 2011 wordt in eerste instantie een structureel tekort van €1,2 miljoen verwacht, dat het college wil aan pakken door fors op de gemeente lijke organisatie te bezuinigen. Dat tekort wordt grotendeels veroor zaakt door een korting van €363.000,- op de uitkering uit het Gemeentefonds, een loonstijging van €225.000,-, verminderde inkom sten uit de toeristenbelasting (€200.000,-) en €214.000,- dat als wachtgeld voor de voormalige wet houders is opgenomen. Daarnaast zijn diverse kleinere verliesposten voor 2011 in de raming opgenomen en zijn er ook een paar kleine mee vallers. Voor het jaar 2012 worden opnieuw financiële klappen uit Den Haag ver wacht. De gemeente verwacht dat de uitkering uit het Gemeentefonds verder daalt met €242.000,- en er wordt voor het eerst rekening gehou den met een forse bezuiniging op de overheidsuitgaven. Drie jaar lang (2012, 2013 en 2014) wordt een der ving van €425.000,- opgenomen (in totaal €1,2 miljoen). Dit bedrag is vooralsnog een schatting. Hoe hoog de bezuiniging wordt, is afhankelijk van de vraag welk kabinet er uit de formatie komt. Een andere grote kostenpost in 2012 is de vorming van een Centrum voor Jeugd en Gezin. Minister Rouvoet (Jeugd en Gezin) bepaalde dat elke gemeente zo'n centrum moet krijgen, maar dat ze ook zelf voor de kosten moet opdraaien. De gemeente gaat ervan uit dat de uitkering uit het Gemeen tefonds voor het jaar 2013 met €230.000,- daalt en voor het jaar 2014 met €295.000,-. Als alle mee vallers volgens raming uitkomen, prijkt voor het jaar 2014 het structu reel tekort van €3,6 miljoen op de begroting. In de volksmond is te horen dat de tekorten het gevolg zijn van de bouw van het nieuwe raadhuis, het verlies van de €8 miljoen in IJsland en de bouw van het PHH-gebouw en de OSG waarvoor de gemeente stevig in de buidel tastte. Gerbrand Poster (Texel 2010) doelde daar vorige week ook al op bij een debat over de bezuinigingen. De investeringen in de grote projecten zijn echter niet één-op-één naar de huidige proble men te vertalen. De kosten van de verschillende grote projecten (waar ook de nieuwbouw van Gemeentewerken, het fietspad langs de Westerweg en de nieuw bouw van het Maritiem en Jutters Museum bijhoren) zijn door vorige raden en colleges aangegaan op momenten dat het (al dan niet met dekkingsplannen) financieel mogelijk was. De gemeentelijke begrotingen zijn al die jaren sluitend geweest en werden ook goedgekeurd door de provincie die financieel toezicht houdt op gemeenten. Bij de presen taties van jaarrekeningen kwam de gemeente de afgelopen jaren ook telkens positief uit de bus doordat er vaak scherp was begroot om wat 'lucht' in de begroting te houden. Tegelijkertijd werden de marges voor tegenvallers kleiner en daar worden de huidige raad en college nu mee geconfronteerd. Kinderen met vrolijk beschilder de gezichtjes rennen tussen opgeschoten tieners en ouders door. Jong en oud geniet van de muziek, een broodje worst en een lekker biertje. Het weer op de zevende editie van Sommel- tjespop was even afwisselend als het publiek, maar dat kon de pret niet drukken. Toen de dag op de helft was, kwamen er truien en regenkleding tevoor schijn. Dankzij de sterke line-up en het enthousiaste publiek werd het festival echter aller minst een fiasco. De sfeer op het terrein is ontspan nen. Her en der zitten jongeren op geblokte kleedjes bij elkaar, pra tend of luisterend. Een enkeling strekt zich uit op het gras om de laatste zon mee te pakken. Fami lies bezetten de houten picknickta fels, de wat oudere bezoekers ver zamelen zich deels rondom de cateringtenten en tafeltjes die wat verder van de muziek af staan. Maar ook zij banen zich een weg naar het podium als ze geïnteres seerd zijn in de betreffende band. De druilerige regen die tijdens de reggaeband Smiley inzet, wordt sterker, maar kan het overgrote deel van de toeschouwers nauwe lijks deren. Trouw moedigen de toeschouwers de bands aan en krijgen daar muzikaal enthousias me voor terug. Sommeltjespop heeft een open, toegankelijk karakter. Dit komt door de gratis toegang, maar ook door de compactheid van het festival. Het feest beslaat ongeveer de ruimte van een voetbalveld en heeft maar één podium. Dit maakt het op- en afbreken van de geluidsin stallaties soms wat lastig, maar maakt het programma wel over zichtelijk. Bandleden zijn niet te beroerd om na afloop even met een paar fans te praten en de Exci- tors delen ruimhartig cd's uit. Zodra het optreden van de Haagse band is afgelopen, trekken de jongens een grote doos met platen open en even later rennen er groot aantal jongetjes glunderend over het ter rein, de gesigneerde cd tegen hun borst geklemd. 'Wij vinden ze superleuk', zegt een jongetje met feloranje haar stellig. 'Ze doen gewoon heel erg hun best en zijn niet zo arrogant als die andere bands', zegt hij terwijl hij hard een bal wegschopt. 'Trouwens, Duits land staat met 1-0 voor', zegt hij vertrouwelijk tegen leadzanger Mauro. Die is duidelijk niet gechar meerd van dit nieuws. 'Muziek is echt mijn passie, maar daarnaast ben ik ook een groot voetbalfan', grijnst de muzikant. Mauro is pre cies eenentwintig jaar geleden ook op Texel geweest, als klein jongetje met zijn vader. 'En nu ben ik hier weer terug en ik vind het fantas tisch om op Sommeltjespop te spelen. De mensen zijn hier zo aar dig, echt een leuk publiek.' Het interview wordt continu onderbro ken, omdat de zanger dan weer een cd signeert, een bal wegtrapt of iets schreeuwt tegen een mede bandlid. 'Als ik te druk of vervelend wordt, moet je het maar zeggen hoor! Gelukkig kan ik veel energie in mijn muziek kwijt.' Wie de zan ger heeft zich springen een schreeuwen op het podium zal niets anders beweren. Toch wil Mauro wel iets duidelijk maken: 'Wij zijn niet baldadig, niet agres sief, maar willen mensen wel uit de tent lokken, op een leuke manier. Dat zie je ook terug in onze band- naam. Wij weken een blij makend stofje los in het hoofd van onze toeschouwers. Dat is kort gezegd de letterlijke betekenis van een excitor.' Renee Kooger (advertorial) Voor het eerst in het 14-jarig bestaan van Golfbaan "de Texelse" is tijdens een officiële clubwedstrijd tijdens de seniorenochtend op dinsdag 29 juni 2010 een Hole in One geslagen. De perfecte slag op hole 8 (index 17/18) werd gemaakt door Petra Keyser, die uiteraard alle deelnemers na de wedstrijd trakteerde op de gebruikelijke champagne. Op de hole die al sinds de aanleg van de Golfbaan gesponsord wordt door Jos Kager Assurantiën Hypothe ken" is door hem een prijs verbonden in de vorm van één jaar gratis je auto verzekerd via zijn kantoor. Petra kan dus een jaar lang verzekerd zijn van een prima autopolis en uitstekende service bij schade door het genoemde assurantiekantoor. Sinds de oprichting van de baan zijn naar schatting meer dan 400.000 afslagen geweest die niet het resultaat hadden dat Petra nu behaalde. Het einde van de projectweek bestaat voor de leerlingen uit de eerste en tweede klassen van het LWOO uit de beoordeling van vijf filmpjes over eten, die de kinderen de dagen daarvoor in elkaar geknutseld hebben. Sjoerd Visser en Boukje Visser-Bijvoets uit Bolsward waren vorige week voor de 64ste achtereenvolgende keer op het eiland. Zij kwa men voor het eerst in 1946 en genieten nog ieder jaar volop. (Foto Ingrid Visser) Wortel, ananas, rozijnen en rozemarijn. Het zijn geen alledaagse ingre diënten voor een ijsje, maar sinds zaterdag is het te vinden bij de ijs cokar van ijsboerin Ans Kikkert op de kruising van de Jan Ayeweg en de Rommelpot. Het ijs, samengesteld door Willem 'Parel' Roeper, kon de goedkeuring wegdragen van ereburger Harry de Graaf die het 'Pareltje van Ans' onthulde. De eerste opbrengst (€218,-) was voor de Stichting Papua Nieuw-Guinea. (Foto Jeroen van Hattum) Fotograaf Pieter de Vries uit Den Burg exposeert tot en met 14 juli luchtfoto's van het Waddengebied in gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke. (Foto Jeroen van Hattum) |J kiiilj| Herman Hagenouw en Marie-Louise Wiesman tonen een paar werken van de overzichtstentoonstelling in Galerie Melk in Den Hoorn. De galerie in de voormalige melkwinkel bestaat 5 jaar en dat wordt gevierd met een tentoonstelling van kunstenaars die de afgelopen jaren al hun werken lieten zien. (Foto Olivier Schilling) Gisteren (vrijdag) hebben mijn vrouw en ik en ons dochtertje een heerlijke dag beleefd op het strand van Texel. We hebben zelfs zeehonden gezien; prachtig. De dag kreeg alleen een heel nare wending toen we wat gin gen drinken bij het strandpaviljoen bij paal 20. We bestelden wat en vroegen of we gebruik mochten maken van een stopcontact om de fles voor onze drie maanden oude baby op te warmen. Tot onze verba zing werd dit geweigerd. Wel moch ten we gebruik maken van de mag netron. Omdat we borstvoeding geven en dat nooit in de magnetron doen, wilden we toch liever het stop contact gebruiken. Onze kleine meid krijgt al sinds de geboorte afgekolfde melk omdat ze met de bevalling een verlamd armpje heeft opgelopen en dit geeft problemen bij het aanleg gen. Uit de borst kan ze dus niet drinken. De bediening hield echter voet bij stuk. Daarop hebben wij boos, met een hongerige huilende baby het terras verlaten. We hebben nog wel onze drankjes en snack betaald, maar niet genuttigd. Hoe kun je zelf lekker eten als je baby ligt te huilen van de honger? Bij dit pavil joen staat een groot bord met de spreuk 'Eb of vloed, bij Paal 20 zit u altijd goed'. Daar zijn wij het dus niet mee eens. Wij komen hier in ieder geval nooit weer en zullen iedereen die het maar wil horen vertellen wat er is gebeurd. Gelukkig zijn we geholpen door de strandstoelenver huurder er naast. Daar mochten we ons flesje opwarmen. Wij willen hem graag een pluim geven. Richard Bloemendal, Schalkhaar. Hollands Noorderkwartier heeft €15 miljoen beschikbaar gesteld voor de uitbreiding en de vernieu wing van rioolwaterzuivering Everstekoog aan de Pontweg. Het college van hoofdingelanden, het algemeen bestuur van het hoog heemraadschap, heeft zijn fiat aan de investering gegeven. Het geld is bestemd voor de aanleg van nieuwe bassins om rioolwater te zuiveren en voor de sloop van de oude zuivering. De nieuwe zuivering krijgt een grotere capaciteit, zodat alle andere zuiverin gen op het eiland dicht kunnen. Een deel is al gesloten. De zuiveringen van Oosterend en De Cocksdorp gaan als dicht als het werk klaar is. Hollands Noorderkwartier is van plan in het najaar met de werkzaamheden te starten. Of dat lukt is mede afhan kelijk van de gemeenteraad. Die moet eerst instemmen met het nieuwe mini-bestemmingsplan RWZI Helo- fytenfiiter om de aanleg planologisch mogelijk te maken. De zuivering valt nu nog onder het bestemmingsplan Buitengebied, maar dat voorziet niet in een uitbreiding. In mei voerde een meerderheid in de gemeenteraad nog druk uit op het college om op te komen voor de belangen van buur man Erik Bakker. De raad vond dat het hoogheemraadschap risico's van de uitbreiding niet op hem mag afwentelen en wilde pas instemmen met het nieuwe bestemmingsplan als dat geregeld is. Bakker is bang dat zijn veestapel last krijgt van hormoon- en medicijnresten in het water dat in het helofytenfilter wordt nagezuiverd. Dat filter wordt vergroot van 3,7 tot 11 hectare. Onder aanvoering van Groen Links bepaalde de raad in een motie dat Hollands Noorderkwartier eerst een voorzorgsprincipe in acht moet nemen, voordat het nieuwe plan wordt goedgekeurd. Burge meester en wethouders hebben moeite met die gedachtegang. In een collegevoorstel dat vanavond in de raadsvergadering wordt behandeld, staat dat die motie in strijd is met de algemene wet bestuursrecht. Die bepaalt dat 'een bevoegdheid niet mag worden gebruikt voor een ander doel dan waarvoor die bevoegdheid is verleend.' Dat betekent dat de gezondheid van de veestapel niet kan worden gebruikt als argument om de herziening van het bestem mingsplan tegen te houden. Het voorkomen van schade aan de gezondheid van de dieren van Bak ker is ruimtelijk gezien niet van belang, maar valt onder de wet milieubeheer. Indien de raad de planwijziging blijft afhouden, staat het hoogheemraad schap volgens het college sterk als de gang naar de bestuursrechter wordt gemaakt.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5