NOORD-HOLLAND SCHRAPT 65 MILJOEN 5 VRAGEN AAN... TEXELSE 6 COURANT Kijk ook op www.noord-holland.nl DINSDAG 6 JULI 2010 Provincie Noord-Holland Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden is Ton van derMeché van de PvdA. Net als de gemeentes en de Rijksoverheid gaan ook de provincies bezuinigen. Vanaf 20i 1 moet de provincie Noord-Holland jaarlijks 65 miljoen schrappen. JULI 2070 Hoe lang bent u al Statenlid? Sinds maart 1999. Waarom bent u Statenlid geworden? Omdat het me leuk leek en ik me, na mijn pensionering, afvroeg hoe ik met mijn opleiding, ervaring en interesses nog dienstbaar kon zijn aan de maatschappij. Ik was voorzitter van een PvdA- afdeling en de zaken in de provincie interesseerden me. Het is zeer de moeite waard. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders eruit? Ik woon met veel plezier in Amsterdam Zuid op de grens van de oude stadsdelen Zuid en de Pijp. Twee werelden die elkaar daar raken met elke dag vele interacties met buren en mensen in de omgeving. Om het contact makkelijk mogelijk te maken heb ik al vele jaren een wekelijks PvdA-spreekuur in Amsterdam, samen met een gemeenteraadslid en deelraadsleden. Wat is uw favoriete plek in Noord-Holland? Het landschap onder wisselende weersomstandigheden, de mensen in steden en dorpen met hun musea en monumenten en hun gedrag boeien mij. Een zwak heb ik voor de waterkant. Ik mag graag de hengelsport beoefenen aan visrijk water, als het kan in een mooie omgeving. Dat heeft Noord-Holland in over vloed. Wat gaat u binnenkort doen in de provincie? Als plaatsvervangend voorzitter van Provinciale Staten heb ik sinds het aftreden van de heer Borghouts de Statenvergaderingen voorgezeten. Met de benoeming van de heer Remkes als Commissaris van de Koningin kan ik mij weer meer politiek profileren. Na augustus zal de PvdA opnieuw 'Rood langs de kust' organiseren, een tocht langs de kustplaatsen, om te vernemen wat beter kan. Ook ga ik me voorbereiden op de verkiezingen, werk mee aan het schrijven van het PvdA verkiezingsprogramma, en hoop dat het op 2 maart 2011 zal leiden tot nieuw samen gestelde Provinciale Staten, waarin de PvdA goed vertegen woordigd is. Zie ook: http://noordholland.pvda.nl Colofon De pagina'Mijn provincie NH' is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan- huisbladen. Redactie: Provincie Noord-Holland, Annoesjka Brohm, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. 023 514 3832, e-mail: mijnprovincie@noord-holland.nl. Cultuur: het karaktervan Noord-Holland behouden Hoe gaat de provincie Noord-Holland bezuinigen? Er is kritisch gekeken waaraan de provincie geld uitgeeft. Welke taken doet de provincie, welke taken hoort de provincie te doen en waar kan worden geschrapt? Maandag 28 juni hebben Provinciale Staten (het algemeen bestuur van de provincie) besloten dat Noord-Holland zich vooral gaat richten op ruimtelijke ordening en economie, natuur, verkeer en vervoer en cultuur. Deze zijn benoemd als kerntaken. In niet-kerntaken wordt geen geld meer gestoken. Overigens wordt de kraan niet opeens dichtgedraaid. Er is budget gereserveerd om de niet-kerntaken netjes en verantwoord af te bouwen. Bovendien is de provincie verplichtingen aangegaan die ze niet zomaar kan stopzetten. Op kerntaken wordt trouwens ook bezuinigd. Er is gekeken of de provincie op dat gebied nog efficiënter met geld om kan springen. Ook is bekeken of de bijdrage die Noord-Holland levert, bepalend is voor het eindresultaat. Als er slechts sprake is van een ondersteunende bijdrage (bijvoorbeeld een cofinanciering), bezuinigt de provincie daarop. Waarom moet de provincie Noord-Holland bezuinigen? De reden waarom de provincie zuinig aan moet doen, is dat ze een stuk minder geld krijgt van het Rijk. Het Rijk moet namelijk ook bezuinigen. Vanaf 2011 krijgt de provincie Noord-Holland structureel ruim 40 miljoen minder van het Rijk. Verkeer L Vervoer: zoals onderhoud van wegen Daarnaast spelen tegenvallende renteopbrengsten en teruglopende inkomsten uit opcenten een rol. Wat betekenen die bezuinigingen? De provincie Noord-Holland geeft subsidies aan allerlei instellingen. Bijvoorbeeld aan instellingen die het sporten in Noord-Holland stimuleren. Of aan culturele instellingen. De subsidie aan veel van deze organisaties wordt gekort of stopgezet. Verder gaat de provincie minder geld uitgeven aan bijvoorbeeld het beheer en onderhoud van Noord- Hollandse natuurgebieden. Waar geeft Noord-Holland geld aan uit? Dat de provincie Noord-Holland moet bezuinigen, betekent niet dat nergens meer geld in wordt gestoken. Nieuwe projecten komen ook wel van de grond, maar ze moeten we passen in het duurzaam financieel beleid van de provincie. Dat betekent dat geld efficiënt wordt ingezet. Ook investeert Noord-Holland in zaken die op den duur geld zullen opleveren. Neem bijvoorbeeld de investering in duurzame energie. Dat kost natuurlijk geld, maar duurzame energie is wel goedkoper en zorgt uiteindelijk voor een kostenbesparing. Aan de andere kant zijn er ook kosten die steeds maar doorlopen. Neem bijvoorbeeld de omgelegde N201 die opgeleverd gaat worden. Als die weg straks klaar is, betekent dat niet dat de provincie er geen geld meer in hoeft te steken. De weg moet immers ook nog onderhouden worden. Hetzelfde geldt voor de vaarwegen of de Zuidtangent: het onderhoud gaat door. De provincie zorgt er alleen wel voor dat dit onderhoud zo efficiënt mogelijk gebeurt. Zo is het (hoe tegenstrijdig dat ook in eerste instantie mag klinken) belangrijk dat het onderhoud op peil gehouden moet worden. Daarmee voorkom je op een later moment hogere kosten door achterstallig onderhoud. En nu? Op 28 juni hebben Provinciale Staten gedebatteerd over de vraag hoe de provincie jaarlijks 65 mil- Dat de provincie Noord-Holland moet bezuinigen, merkt u niet als het gaat om belastingen. Wie motorrijtuigenbelasting betaalt, weet dat er ook een deel naar de provinciale opcenten gaat. Noord- Holland heft al jaren de laagste opcenten, van alle met andere Nederlandse provincies. Toch is ervoor gekozen om het dreigende tekort op de begroting niet op de Noord-Hollanders af te wentelen. joen moet gaan bezuinigen. Alle politieke partijen realiseren zich dat het een zware opgave is, waarin zware maatschappelijke keuzen gemaakt moeten worden. Tijdens het debat is gepleit voor een 'zachte landing'. Dat betekent dat de instellingen die geen subsidie meer krijgen van de provincie maatwerkoplossingen krijgen, zodat de subsidie netjes wordt afgebouwd. In de zomermaanden gaat Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) uitvoerig in overleg hoe de bezuinigingsplannen concreet kunnen worden. In november komt een definitief besluit hierover. Economie: waaronderde stimulering van samenwerking van glastuinbouwbedrijven in Agriport Wie meer wil weten over de bezuinigingen bij de provincie Noord-Holland kan terecht op www. noord-hollandnl MIJN PROVINCIE TeLIOBOOl 020C600 [gratis) Natuur: bijvoorbeeld de bescherming van de diversiteit van de Noord-Hollandse natuur Ruimtelijke ordening: waar wordt gebouwd en waar niet?

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6