'Gevoel krijgen dat je instituut betreedt Veel vlinders bij Nachtvlindernacht Vuur verspreidde zich snel TEXELSE 5 COURANT Maaien Nico Dros op longlist Librisprijs Van den Oever: On tour in Klif 12 Wat ik zeggen wou Met een zogeheten 'binnenaan- val' probeerde de brandweer zaterdagavond de brand in het huis van de familie Brieko in De Koog te bestrijden, maar het vuur greep te snel om zich heen. 'Er waren twee ploegen naar bin nen gegaan om de brand te bestrij den', zegt brandweercommandant Dick Jongeneel. 'Het leek te gaan lukken, totdat het vuur tussen de spanten en het riet kroop. Daarna moesten de ploegen zich terug trekken om niet ingesloten te raken door het vuur.' De hitte onder de kap, waar de brand begon, was zo groot dat drie brandweermensen gezond heidsklachten kregen. Uit voorzorg werd er daarom een ambulance bijgehaald. De bewoners bleven ongedeerd. Zij waren thuis toen de bliksem insloeg en konden bijtijds hun kinderen in veiligheid brengen. Het gezin werd opgevangen bij anderen. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar pan den in de omgeving en het tegen overliggende bos. De brand werd bestreden met behulp van vier tankautospuiten en de ladderwa gen. De brandweer kreeg verster king uit Den Helder en Schermer. Uit die laatste plaats kwam een ademluchtcontainer, zodat de brandweer over voldoende adem- lucht kon blijven beschikken. Dat was nodig in verband met de hevi ge rookontwikkeling. De brand weer uit Den Helder was aanwezig om in actie te kunnen komen als zich elders op het eiland nog ande re calamiteiten zouden voordoen. In de omgeving werden verkenning uitgevoerd om te zien of de rook niet tot overlast zou leiden. Ook werd gecontroleerd wat in de buurt nog meer aan rieten kappen aan wezig was, in verband met het risico van vliegvuur. De rook woei aanvankelijk naar het dorp en later in de richting van de jongerencam- ping van Kogerstrand. Daar kwam het personeel in actie om in de gaten te houden dat gas ten geen last van de rook kregen en om hen te informeren. 'We kre gen al snel telefoontjes van men sen die dachten dat er brand in het bos was uitgebroken', aldus direc teur Harry Mathijsen van Texel- campings. Met name de jongeren- camping lag onder de rook, maar de meeste gasten daarvan waren 's avonds laat niet aanwezig. Tot evacuaties van campingasten hoefde het verder niet te komen. De brandweer was tot het begin van de ochtend bezig. In de loop van de ochtend moest er nog een ploeg op pad om na te blussen. Een kraan van Werner Dros was erbij gehaald om een gedeelte van het riet te verwijderen. De Ruijslaan was tijdelijk afgesloten voor de hulpverlening. Volgens Jongeneel trok de brand veel toeschouwers, maar hielden zij zich keurig aan de afzettingen. Burgemeester Franci- ne Giskes was aanwezig om zich te laten informeren over de brand. Een nieuwe open balie, verschil lende kleuren blauw langs de muur en nieuwe zalen op de plek van de oude kantine. De entree van het NIOZ aan 't Horn- tje heeft een forse verbouwing ondergaan en ziet er weer modern uit. 'Je wilt toch een beetje het gevoel krijgen dat je een wetenschappe lijk instituut op het gebied van zee- en oceaanonderzoek betreedt', vertelt Jan Boon van het NIOZ, terwijl hij de nieuwe entree laat zien. De oude ingang gaf die indruk niet meer. Die was klein en donker en straalde vooral een sfeer van de jaren zeventig uit. De nieuwe entree is ruim en leidt naar een open balie in de vorm van een omslaande brandingsgolf, gemaakt door Casper de Graaf uit Oudeschild, waar gasten worden ontvangen. Langs de wanden zijn verschillende kleuren blauw aan gebracht, oplopend van donker blauw bij de grond tot lichtblauw naar het verlaagde plafond. 'Dat moet de kleuren van het water in zee voorstellen.' De voormalige kantine van het NIOZ is vervangen door twee zalen (een Noordzeezaal en een Waddenzaal en een extra toilet- blok met invalidentoilet. De Noord zeezaal is bestemd voor bijeen komsten met grotere groepen, de Waddenzaal is kleiner en heeft twee grote videoschermen in de wand voor videoconferencing, zodat bijeenkomsten bij andere instituten aan de overkant recht streeks vanaf Texel kunnen wor den gevolgd en omgekeerd. 'Dat kan je behoorlijk in reistijd schelen', aldus Boon. Het ene scherm is bedoeld om contact te hebben met een instituut elders, de tweede om presentaties die elders worden vertoond te kunnen volgen. 'Het scheelt nogal of je op een scherm in de verte moet turen naar een presentatie of hem gewoon goed kunt volgen op een tweede scherm.' De videoconfe rence is eveneens bedoeld voor de nauwe contacten met het Cen trum voor Estuariene en Mariene Ecologie in Zeeland, waarmee het NIOZ een fusie voorbereidt. Bij de verbouwing is eveneens een nieuw zitje voor gasten gebouwd, waarbij aandacht aan het werk en de historie van het instituut wordt besteed. Te zien is een schaalmo del van het allereerste gebouw waarin het NIOZ in 1876 als Zoö logisch Station in Den Helder begon. Replica's van de onder zoeksschepen Pelagia en Tyro (de voorloper van de Pelagia voor oceaanonderzoek) staan opge steld. Er staan monsterbuizen waarmee op grote diepten water uit de oce aan wordt gehaald en een model van diepzeeverankering met een gewicht op de zeebodem die door drijfboeien rechtop wordt gehou den en waaraan allerlei meetap paratuur is opgehangen. Een oude, handgezaagde reliëf kaart waarop te zien is hoe diep de Noordzee is, heeft eveneens een prominent plekje gekregen. Langs de wanden in de nieuwe zalen en de verbouwde college zaal (die de nieuwe naam Oceaan zaal heeft gekregen) hangen diver se afbeeldingen van planktonfotograaf Wim van Egmond. De verbouwing werd uit gevoerd door de firma A. Tuin Den Helder BV. De VEM zorgde voor de elektra. De nieuwe entree werd afgelopen donderdag officieel geopend en is sinds gisteren in gebruik. De omstandigheden konden niet beter zijn: een warme avond met weinig wind. En de resultaten waren er dan ook naar, zowel in De Geul als bij de Ruige Hoek werden tijdens de Nachtvlindernacht zo'n vijftig verschillende soorten gevan gen. 's Nachts is het in de natuur een drukte van belang. Talloze insec ten zoeken dan naar voedsel. Daar zijn fraaie exemplaren bij, die ech ter zelden gezien worden. Om een indruk te krijgen wat er in een bepaald gebied allemaal rond vliegt, houdt de Vlinderstichting ieder jaar de Nachtvlindernacht. Dan worden vlinders gelokt met een speciale lamp en met een lok- stof die bestaat uit honing, bier, appelstroop en sterke drank. De vlinders worden gevangen op een wit laken, bestudeerd, gedetermi neerd en weer vrijgelaten. Dit jaar werd de Nachtvlindernacht gehouden op vrijdag 9 juli, op Texel waren vanglocaties ingericht bij de keet van Staatsbosbeheer bij de Geul en bij de Ruige Hoek van Natuurmonumenten. De vlin dervangers konden het aantal soorten nauwelijks bijhouden. Er werden bijzondere exemplaren gezien, zoals het Groot avondrood en de Pauwoogpijlstaart. Soorten en aantallen werden door gegeven aan de Vlinderstichting, die daarmee een beeld krijgt van het voorkomen van bepaalde soorten. Voor de vlinderliefheb bers die aan de avond meewerk ten, was elke nieuwe vlinder opnieuw een verrassing. (Foto Foto Fitis/Sytske Dijksen) Het NIOZ heeft gisteren een nieuwe entree in gebruik genomen. Bezoekers betreden geen donkere ruimte uit de jaren zeventig meer, maar een frisse, open ruimte die gebaseerd is op de oceaan. (Foto Jeroen van Hattum) De collegezaal van het NIOZ heeft bij de verbouwing ook een nieuw uiterlijk gekregen. Langs de wanden zijn sterk vergrote afbeeldingen van plankton aangebracht, het podium is vernieuwd en de zaal, waarin medewerkers van het NIOZ les geven aan studenten, heeft een nieuwe naam gekregen. Hij heet voortaan de Oceaanzaal. Bij Dijkmanshuizen vinden schapen onder een bloeiende meidoorn een natuurlijke parasol tegen de hitte. (Foto Netty Zijm-Witte) Peter Hin maakte zaterdagavond vanuit zijn woning aan het Schilde rend een foto van een blikseminslag. De foto is gemaakt om 23.02 uur naar het zuidwesten, in de richting van paal 11 De verwoeste woning aan de Ruijslaan op zondagochtend. De kap raakte volledig vernield en op de begane grond was veel rook- en waterschade. (Foto Texelphoto) DINSDAG 13 JULI 2010 Geachte Frans van der Reyken, Dit naar aanleiding van de ingezon den brief in de krant van vrijdag (waar we, naar aanleiding van vorig jaar, op konden wachten). Denk nu eens goed na wat de reden is waarom de sloten gemaaid worden en wat voor gevolgen het kan heb ben als dit niet gebeurt. Regelmatig schrijf je van die stuk jes in de krant die maar één kant van de zaak belichten. Als je nu weer eens een stukje schrijft, denk dan even verder en goed na. Regelmatig zie ik je ook je honden uitlaten in de berm van de weg. Is dit niet smerig voor het milieu? Wat wordt er met dit gemaaide gras gedaan? Kan dit wel? Ik zie ook mensen die keurig een zakje bij zich dragen, die het wel netjes doen. P. Hin, Den Burg. Schrijver Nico Dros staat met zijn boek De sprekende slang op de longlist voor de Libris Geschiedenis Prijs 2010. Het boek van Dros behoort daarmee tot de tien die uit meer dan 300 boeken zijn geselecteerd. De prijs bekroont historische boe ken die een algemeen publiek aanspreken. Er breken spannende tijden aan voor Dros. Eind augustus wordt de shortlist van vijf boeken bekend gemaakt en buigt de jury zich over de uitverkiezing van de winnaar. Op 23 oktober 2010 wordt de prijs uitgereikt door juryvoorzitter prof. dr. Paul Schnabel tijdens de Nacht van de Geschiedenis in de Amster damse Stadsschouwburg. De Libris Geschiedenis Prijs is een initiatief van Historisch Nieuws blad, Libris, het Nationaal Histo risch Museum, de NPSA/PRO en de Volkskrant en bestaat uit een geldbedrag van 20.000,-. In De sprekende slang met als ondertitel 'Een kleine geschiedenis van laaglands fundamentalisme', verhaalt Dros over de ingrijpende gevolgen van een landelijk kerkelijk conflict in Oosterend. De verkoop verloopt tot tevredenheid van Dros. Het boek beleeft inmiddels de der de druk. In Klif 12 in Den Hoorn brengt Theo van den Oever vrijdag 16 juli zijn programma On tour. Van den Oever reist wat af, het liefst per trein. Langs Siberische plaatsjes als Krasnojarsk en Irkoetsk, langs het Afrikaanse Tangayikameer, langs de afgron den van de Rocky Mountains. Toch zit hij meestal in zijn door coniferen omzoomde stacaravan op de Velu- we. Maar dan wel op een zorgvul dig uitgekozen camping: kindon vriendelijk, uiterst ongezellig en bingo- en karaokevrij. Afgezien van hanengekraai, lawaaiige dagjes mensen, het nachtelijk gebeuk van zwijnen aan zijn caravandeur, de doffe knallen van de drijfjacht op die beesten en het machinege- weergeratel van een militair oefen terrein, is het er redelijk rustig. In zijn nieuwe programma gaat het over bezoekerscentra, Schotse Hooglanders, ronkende motorclubs en andere irritaties uit de bewoon de wereld. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €14,-. Diner vooraf is mogelijk, reserveren via tel. 319633.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5